Nagara  Dołączył: 23 Sty 2009
  Zdjęcia seryjne
Witam wszytskich, nie znalazlem takiego tematu wiec pisze. Mam pytanie dotyczące zdjęć seryjnych. Od czego zależy szybkostrzelność. Tak sobie testowalem różne lustra i mi wyszło, że jeśli robimy zjęcia JPEG z max. rozdzielczością i minimalną w trybie HI, to różnica nieistnieje (używałem nawet różnych kart: UltraII, Extreme III, Lexar Pro). Wychodzi mi więć że zalęży to od szybkości podnoszenia i opadania lustra, a nie od prędkości zapisu w buforze, czy przerobienia przez PRIME'A. Chyba że oprogramowanie nie pozwala, ale niby dlaczego? Sprawdzałęm też inne aparaty i we wszystkich jest to samo (1000d, 450d, 500d, 40d, 50d, d60, d90, d5000, e-420, e-520, e-620, K-m). Czy coś z tego ma sens co napisałem?
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
To samo, czyli ta sama ilość klapnięć na sekundę niezależnie jaką puszką robiłeś?

[ Dodano: 2009-05-12, 18:59 ]
Prędkość zależy od szybkości migawki, lustra, buforu i procesora.

 
Nagara  Dołączył: 23 Sty 2009
nie nie, tyle samo w każdym lustrze co podaje producent, w 40d np jest to 4,5 niezależnie od wielkości zdjęcia, no i może mieć tu jeszcze wpływ migawka, czyli tylko mechanika??, ale nie wydaje mi sie właśnie że zależy tu coś od bufora i procesora, nie mówie oczywiście o plikach RAW
 
Bananq  Dołączył: 12 Maj 2009
Jeśli chodzi o prędkości kart, to wszystkie, które podałeś są szybkie. Włóż jakiegoś KingStone'a za 15zł klasy 2 to będzie Ci opóźniał zdjęcia seryjne i to mocno. Tam jeden RAW zapisuje się jakieś 2 sekundy, a bufor przepełnia się po jakichś 2-3 strzałach (nie wiem dokładnie, ale tak z własnego doświadczenia piszę).
Fizyczne opóźnienie daje lustro. Widać producenci nie mogą przekroczyć pewnej granicy..
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Nagara napisał/a:
Skąd: PO-FG

witam krajana :-)
 
Nagara  Dołączył: 23 Sty 2009
witam witam,

tylko dlaczego k20 i eos 40d, pewnie część się nie zgodzi,ale półka podobna, i potrafi zrobic nawet 5fps, aż taka przepaść?a z tymi wolniejszymi kartami to pewnie że racja, mam taki jeden szit, ale sprawdzałem na szybszych żeby wyeliminować kartę
 

frisky  Dołączył: 04 Gru 2007
A ja się dorzucę ze swoim pytaniem. Jaad 75, może Ty będziesz coś wiedział.
Czy zdjęcia w trybie seryjnym maja więcej szumów czy tyle samo co normalne?

Bo tak sobie myślę, że jeżeli trzeba je w trybie seryjnym szybciutko sczytywać z matrycy, to może ma to jakieś skutki uboczne w porównaniu do zdjęcia pojedyńczego.?
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
frisky napisał/a:
Bo tak sobie myślę, że jeżeli trzeba je w trybie seryjnym szybciutko sczytywać z matrycy


On ich nie sczytuje szybciej - po prostu szybciej zapełnia bufor.

frisky napisał/a:
Czy zdjęcia w trybie seryjnym maja więcej szumów czy tyle samo co normalne?


Nie
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Jacek S napisał/a:
frisky napisał/a:
Czy zdjęcia w trybie seryjnym maja więcej szumów czy tyle samo co normalne?

Nie

A czy przypadkiem nie nagrzewa sie bardziej matryca i bardziej przez to nie szumi? (tak tylko gdybam).
 

frisky  Dołączył: 04 Gru 2007
Czyli w DSLR odczyt jest stały, a tryb seryjny to tylko klapanie lustra i bufor...
Chyba sobie zadam trud i jakoś to sprawdzę Szumosprawdzaczemzdjęćcyfrowych :-)

Bo coś jednak jest na rzeczy, skoro w astronomii celowo spowalnia się odczyt z matrycy do kilku minut aby mieć jak najlepszy S/N.
 
Stalovy  Dołączył: 07 Maj 2009
Jacek S napisał/a:
frisky napisał/a:
Bo tak sobie myślę, że jeżeli trzeba je w trybie seryjnym szybciutko sczytywać z matrycy


On ich nie sczytuje szybciej - po prostu szybciej zapełnia bufor.

Panowie, popełnię OT w szczytnym celu: "sczytywać" z książki/gazety i "zczytywać" z nośnika danych (dysku, karty, płyty). Pamiętajcie o tej małej różnicy.

PS. A co z puszkami, które mogą pstrykać więcej klatek na sek.? Np. taki K20D (ciekawe, czy GX20 też?) ma podane w opisie, iż w seryjnym trybie burst (high-speed) może zapisywać JPG w rozdzielczości 1.6 Mpx z prędkością do 21 klatek na sek., maksymalnie do 115 zdjęć w jednej serii...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Stalovy napisał/a:
1.6 Mpx z prędkością do 21 klatek na sek., maksymalnie do 115 zdjęć w jednej serii...


No właśnie chodzi o zapełnienie bufora - potem aparat długo "z"czytuje ;-)

W tym trybie pentax nie "pstryka" tylko jakby kręci film. Lecz nie nazwali tego filmem bo po pierwsze mały bufor nie pozwala na dłuższe ujęcie, pozatym pliki są zapisywane nie jako plik filmowy tylko jako sekencja obrazów a jej długość wynosi około 115 klatek w zależności od napakowania sceny i kompresji tych jpegów. Może być to 90 na przykład. Czyli możemy to przerwać wcześniej ale nie nakręcimy ani jednej klatki więcej niż pozwoli pojemność bufora. Potem aparat długo "myśli" zanim można wykonać ponowne ujęcie. Gdyby taką funkcjonalność nazwali "kręceniem filmów" to optyczni i inni onaniści sprzętowi nie pozostawiliby na nich suchej nitki. ;-) A tak to po prostu sobie jest ;-) Ale nie są to też zdjęcia seryjne w pełnym tego słowa znaczeniu. Dla mnie to taka przymiarka do czegoś co może kiedyś będzie miało być kręceniem filmów lub pełnoprawnym trybem seryjnym. Gdyby rozwiązali to kiedyś w ten sposób, że będę miał wybór kręcenia filmu w jakimś formacie filmowym i 25 klatkach/s lub wykonywania zdjęć seryjnych na przykład 5/s zapisywanych do RAW ale bez kłapania lustrem, lecz przy użyciu LV i migawki elektronicznej to się na nich nie pogniewam.

PS. Ja jeszcze nie znalazłem sensownego zastosowania dla obecnego trybu "burst";-)

PS2. Proszę o nie robienie OT, że jak będę chciał kręcić filmy to mam sobie kupić kamerę. ;-)
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Crow napisał/a:
To samo, czyli ta sama ilość klapnięć na sekundę niezależnie jaką puszką robiłeś?

[ Dodano: 2009-05-12, 18:59 ]
Prędkość zależy od szybkości migawki, lustra, buforu i procesora.


I jeszcze od szybkości karty, szybkości z jaką aparat jest w stanie zapisywać zdjęcia na kartę i pewnie paru innych rzeczy - przy czym obowiązuje tu zasada wąskiego gardła - to znaczy prędkość spada do takiej jaką ma najwolniejszy element. Jeżeli w k20d mechanika spokojnie przyjmie 3 klatki na sekundę i transfer do bufora pójdzie bezproblemowo, to w wypadku RAW (ok 60 MB/s) po zapełnieniu się bufora prędkość karty będzie ogranicznikiem (przynajmniej większości kart) i szybkość robienia zdjęć spadnie. Natomiast pomimo tego, że jak sądze, szybkość z jaką działa bufor spokojnie pozwoliłaby na przyjęcie większej ilości zdjęć niż 3/s to inne elementy i konstrukcja aparatów na to nie pozwolą.
 
Nagara  Dołączył: 23 Sty 2009
jeśli nie zapisujemy w trybie RAW i karta jest szybsza niż 10MB/s, to karta już nie będzie miała znaczenie, a co do K20 to on robi tę serię z podniesionym lustrem, więc to tak na moje to nie jest seria, tylko kiepski film i z pewnością pomimo małej rozdzielczości zdjęcia są kiepskie z uwagi na wielkie szumy, wiem bo sprawdzałem
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Nagara napisał/a:
jeśli nie zapisujemy w trybie RAW i karta jest szybsza niż 10MB/s, to karta już nie będzie miała znaczenie, a co do K20 to on robi tę serię z podniesionym lustrem, więc to tak na moje to nie jest seria, tylko kiepski film i z pewnością pomimo małej rozdzielczości zdjęcia są kiepskie z uwagi na wielkie szumy, wiem bo sprawdzałem


Nie wiem o jakiej serii mówisz - jeżeli tej "niby filmowej" to chyba nigdy z niej nie korzystałem, natomiast co do tego co piszesz o karcie - zdjęcia w jpg potrafią mieć 7-8 MB spokojnie i przy 3 zdjęciach/sek jak najbardziej ma znaczenie prędkość karty.
 

grzeesiek  Dołączył: 05 Sie 2008
frisky napisał/a:
Czy zdjęcia w trybie seryjnym maja więcej szumów czy tyle samo co normalne?


też mnie to zastanawiało ale wydaje mi się że mają więcej szumów, w mojej kadyszce przy opcji reduckji szumów jest napisane :
Noise Reduction will activate in slow speed shooting

czyli redukcja szumów działa przy trybie zdjęć pojedyńczych, dobrze myślę :?:
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
grzeesiek napisał/a:
dobrze myślę?


Żle.

W tym co napisałeś chodzi o długie czasy naświetlania.

[ Dodano: 2009-05-14, 21:23 ]
grzeesiek napisał/a:
wydaje mi się że mają więcej szumów


masz rację ;-)

wydaje Ci się ;-)
 

grzeesiek  Dołączył: 05 Sie 2008
Ups :mrgreen:

Dzięki za wyjaśnienie :-B :-B :-B
 
Nagara  Dołączył: 23 Sty 2009
Cytat
Nie wiem o jakiej serii mówisz - jeżeli tej "niby filmowej" to chyba nigdy z niej nie korzystałem, natomiast co do tego co piszesz o karcie - zdjęcia w jpg potrafią mieć 7-8 MB spokojnie i przy 3 zdjęciach/sek jak najbardziej ma znaczenie prędkość karty.


u mnie zdjęcie ma maź 4mb (jpeg) wie jeśli robię 3 to zajmuje to 12mb, czyli lepsza karta niż Ultra II nie jest potrzebna, tak mi się wydaję
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Nagara napisał/a:
Cytat
Nie wiem o jakiej serii mówisz - jeżeli tej "niby filmowej" to chyba nigdy z niej nie korzystałem, natomiast co do tego co piszesz o karcie - zdjęcia w jpg potrafią mieć 7-8 MB spokojnie i przy 3 zdjęciach/sek jak najbardziej ma znaczenie prędkość karty.


u mnie zdjęcie ma maź 4mb (jpeg) wie jeśli robię 3 to zajmuje to 12mb, czyli lepsza karta niż Ultra II nie jest potrzebna, tak mi się wydaję


Do k200d nie jest.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach