BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
car audio
Witajcie,
może wy mi pomożecie bo ja ledwo co znam się na tym a chciałbym wymienić fabryczne głośniki w moim aucie.
Nie zależy mi na nie wiadomo jakiej jakości dźwięku, ma to po prostu jako tako głośno i co ważniejsze czysto grać.
Nie przewiduję dokupowania ani tuby basowej ani wzmacniacza jak na razie. Wszystko będzie latać na radyjku pioneera deh-1100mp (chyba) z wyjściem na wzmaka gdybym chciał kiedyś zmienić swoją decyzję. Chodzi mi jedynie o dwa głośniki 16cm do przodu i 13cm do tyłu. No i dwa tweeterki :)

Teraz budżet - około 350zł na te 6 głośników. Warto wymieniać w ogóle fabryczne, mając taki zapas gotówki?

A kwestie techniczne. Co kupować? dwudrożne, trzydrożne ? Czy może odseparowane ze zwrotnicami? (cokolwiek to ostatnie znaczy).
No i czy taki lajk jak ja poradzi sobie z podłączeniem tego wszystkiego, czy lepiej nie dotykać tych kabelków?

Jeżeli chodzi o wygłuszenie wnętrza - zrobię to na co mogę sobie pozwolić: Boczki drzwiowe, klapa silnika oraz bagażnika. Podsufitki i podłogi zrywać nie mam zamiaru.

Chciałbym to jeszcze dziś/jutro kupić także będę wdzięczny za wszystko co podpowiecie. Pozdrawiam!
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
YellowLabel,
350 zł na 6 głośników to trochę mało. Zwłaszcza jeśli myślisz o wygłuszeniu drzwi (drzwi wygłuszysz, a głośniki i tak będą pierdzieć bez sensu)
Co do zasady, to w drzwi nisko-średniotonowe, w słupki z przodu (lub w okolicach, zależy od auta) gwizdki, oczywiście zwrotnica dwudrożna. Przy ograniczonym budżecie bardziej chyba bym się przejmował gwizdkami. No i tył możesz potraktować po macoszemu (pełnozakresowe dwudrożne), ważnejsze, żeby z przodu dobrze grało. Więc możesz wygłuszyć tylko przednie drzwi.
Kabelki fabryczne lepiej wymienić, ale tylko na przyzwoite, a nie na bardzo dobre.
Moim zdaniem za 350 zł będzie ciężko, nawet jeśli sam wszystko zrobisz.
Ale powodzenia, zawsze możesz mieć lepiej niż masz, a to już coś :-B
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
cezarc, dzięki bardzo :)
Myślałem na początku nad pewnymi blaupunktami za około 120zł. Ale chyba blaupunkt to niezbyt dobra firma?
Potem nad Magnatami w podobnej cenie - ale też przeczytałem nieprzychylne opinie.

Jeżeli mam tył potraktować troszkę, jak mówisz, po macoszemu to mam za 80zł dwudrożne głośniki Sony xplod a wtedy miałbym około 250zł na przednie z tweeterami. W takim razie może jakieś Hertz lub Helix w zestawie?
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
YellowLabel, nie chcę się wypowiadać o markach, bo to za duże uogólnienie. Blaupunkt raczej dobrze mi się kojarzy, ale moja wiedza jest raczej skromna.
Nawet nie pamięam, co mam zamontowane u siebie :oops:

Myśl o całości i przyszłej ewentualne rozbudowie. Może na początek ciut lepsze głośniki i kable - potem wygłuszenie - a kiedyś wzmacniacz (może znacznie poprawić dźwięk) ?
Zamiast głośników z tyłu na początek tylko przód, ale dobrze? Ostatecznie chyba sobie chcesz komfort poprawić :mrgreen:
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
aha, no dobra, czyli na razie czekam na opinie innych :)

Jedyne czego się boję to podłączenie tego wszystkiego.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Głośniki z tyłu oczywiście tylko w wypadku, gdybyś kogoś z tyłu zamierazł wozić. Jeśli ma grać tylko Tobie, to w zupełności wystarczą z przodu. Zwłaszcza przy ograniczonym budżecie lepiej darować sobie tył i zrobić lepsze z przodu. Natomiast jeśli często wozisz pasażerów z tyłu, no to wypada im coś tam założyć.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
PiotrR, no to założę im te dwudrożne xplod, które przypadkowo zalicytowałem i okazało się, że kupiłem :)

http://www.domonet.pl/pro...-40487,227.html
http://allegro.pl/item623...sklep_gwar.html
http://allegro.pl/item624...tis_dsk165.html

na razie mam 3 typy na przód. Alpine są sporo tańsze, ale czy o tyle gorsze?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Lepiej wygłusz drzwi i zakup porządną parę na przód. Na tył zdążysz dokupić.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Te Helixy Dark Blue to możesz sobie darować jeśli nie planujesz wzmacniacza do tego. Bez niego nie zagrają Ci dobrze.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
Gwiazdor, ale ja już kupiłem - niechcący. Tak sobie zalicytowałem i zapomniałem o nich. Zagrają pewnie lepiej niż fabryczne a jak nie to się je opchnie z powrotem :)
Wygłuszać drzwi będę na dniach tym:
http://allegro.pl/item632...e_promocja.html
lub tym:
http://allegro.pl/item630...nalne_maty.html

bix,
a jakie zagrają dobrze bez wzmacniacza?
 
jungli
[Usunięty]
YellowLabel,

Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego... fantazjaaaaaa, twoja fantaaazjaaaaa... :mrgreen:

6gl za ta kase, takie rzeczy to tylko w erze.

pod radiem jakis tec dobrze gral...
te wszsytkie krucyfiksy, pieniery i inne takie, to yhm...

Zrob sobie najpierw drzwi z przodu na 16tkach napedz to jakims malym piecykiem, tanie sa i potem jak dozbierasz atakuj dalej...

Ja jak slucham jazzu i nie slysze kontrabasa to mnie zalewa, dlatego skrzynke wlozylem, kazdemu sie kojarzy, ze jak sub jest to dres, a jak podjezdzam na swiatla zez szybkami rozkreconymi, bo klimy ni ma:), to gapiom koparka spada jak sysza takie np jazzy albo inne mocarty:)

hej
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
jungli, tylko jakie te 16cm?
Te Hertz albo Helixy dadzą radę?
 
jungli
[Usunięty]
YellowLabel,

Jak to mowia. ostateczna ostatecznosc te takie hecowate, hexowate...

Sugeruje np Intertechnik MDS 06, a jeszcze fajniejsze Etonki CSW jakies tam byly ostatnio na alegrogo, toto zagra, nie mowie, ze tamtoto jest slabe tylko toto co mowie to dobre jest, tylko pamietaj, zeby rozbujac jako tako musisz piecyk dac takie uczciwe z 2x50W

hej
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
Jak już zaczynasz zabawę to jak pisali przedmówcy pamiętaj o kabelkach. Nie tylko głośnikowych. Jeśli masz taką możliwość to raczej wymień też te zasilające radio.
Fabrycznie są zazwyczaj jakieś pipki 0,5mm2. Wrzuć sobie jakieś 1,5mm2 przez bezpiecznik prosto z akumulatora.
Co do marki głośników to raczej Ci nie poradzę, bo jest to pytanie typu: Nvidia lepsza czy Radeon??? Tamron czy Sigma???
Ja u siebie wymieniłem na Hertz-a i jestem bardzo zadowolony. Wożę je od kilku lat i raczej nie zamieniłbym na nic innego. Owszem na pewno lepiej grałyby po jakimś wzmacniaczem, ale na razie to mi wystarcza. Wzmacniacz zawsze możesz dołożyć.
Nie spodziewaj się, że z głośnika 16cm wydusisz bas, który będzie wyciskał łzy z oczu.
Jeśli będzie grał w miarę cicho to i ładnie, ale wraz z przekręceniem gałki volumów basik będzie beee.
Myśl o w miarę dobrym przodzie i ewentualnie o przyszłościowej rozbudowie systemu o jakiegoś suba ze wzmacniaczem.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
O kabelkach głośnikowych można zapomnieć, ale o zasilających nigdy! Chociaż wymiana ma sens tylko, jeśli to coś ma dużą moc. Więc jeśli masz wzmacniacz to to wzmacniacza porządny kabelek (2,5mm2) a do radia wystarczy fabryczny.
Mam Hertze, ale HSK (wyższa seria) no i grają ślicznie, ale mają mało basu. Ja tak akurat lubię.
YellowLabel, skoro już masz to ok, ale nie zakładaj siętak od razu, że są lepsze od seryjnych. ;-) Już się kilku moich znajomych zdziwiło po wymianie seryjnych głośniczków na najtańsze.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Gwiazdor, dokładnie.. Czasami wygłuszając drzwi, montując fabryczne na podkładkach z MDF'u + gwizdki na zwronicach i dodając wzmacniacz efekt jest dużo lepszy niż najtańsze alternatywne i samo radio..

Jeszcze pytanie co jest fabrycznie, bo czasami po zdjęciu maskownic ukazuje się np. JBL ;-)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
pjak, bass przy słuchaniu rocka jest potrzebny, ale nie aż tak bardzo jak przy hiphopach, rapach i innych takich nie wiadomo jakich :)

Wszystkie kable wymieniać? kurczę, to musiałbym raczej już oddać autko do kogoś kto ma o tym pojęcie i zrobiłby to wszystko.
Także chyba to wszystko odłożę do przyszłego miesiąca jak będę mógł pozwolić sobie na wygłuszenie drzwi, zmianę okablowania i na jakieś w miare głośniki.

A właśnie, czy wygłuszać? bo im więcej czytam tym większy mam mętlik.
Jedni mówią matami APP - drugi mówią , że pękają
Jedni mówią taśmą dekarską - inni mówią, że śmierdzi :)
A jeszcze jedni polecają tylko maty Dynamat, które kosztują 200zł na jedne drzwi.


Co jest fabryczne? nie mam pojęcia. Po odkręceniu żadnych danych nie ma.
http://allegro.pl/item634...eo_146_145.html
a tak wygladaja - zdjecie nie moje :P

 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
za 350 zł powinno starczyc na 2a glosniki do dzwi + syki na słupki, gorzej z wytłumieniem drzwi, choc bez tego nie ma co wymieniac glosnikow na lepsze :]
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
darius_Er, wiem.
Dlatego pytam czym najlepiej wygłuszyć :)
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
YellowLabel, bierz dekarską, tylko przyklejaj i ogrzewaj opalarką, nie będzie później już śmierdzieć.

[ Dodano: 2009-05-13, 15:08 ]
aaa zapomniałbym, tylko jak ją przykleisz to zapomnij o opcji zwanej ściągnięcie jej. Schodzi razem z lakierem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach