PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
Stabilizacja obrazu w K100d
Witam wszystkich .Jestem początkującym właścicielem kasetki.Mam ją ze Stanów.I mam problem.Jak sprawdzić czy stabilizacja działa?Robię zdjęcia z włączonym SR ,później sprawdzając zdjecie przez info w polu gdzie powinien się wyświetlać status SR nic nie mam.Wg instrukcji powinien tam byc znaczek włączonej lub wyłaczonej stabilizacji.Aparat mam kilka dni.Człowiek który go kupił jest jeszcze w Polsce,więc jeśli by było coś nie tak mógłbym go może oddać.Ludzie napiszcie coś.Jak w ogóle sprawdzić aparat czy wszystko jest OK?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A pojawia Ci się znaczek z łapką w wizjerze po prawo po przyciśnięciu spustu do połowy?
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
Tak.Ale nie ma śladu po nim w info o zdjęciu a wg.instrukcji powinien byc.Być może jestem upierdliwy ale chciałbym aby wszystko było OK.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hm, no to pozostaje Ci chyba zrobić serie testów z ręki przy długich czasach (1/10 - 1/6) ze stabilizacją i bez stabilizacji. Różnica powinna być wyraźna. Przy okazji - o ile pamiętam, info o stabilizacji pokjazuje się dopiero na 2-giej stronie, trzeba nacisnąć 'info' 2razy - może to to?
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Re: Stabilizacja obrazu w K100d
PaweleS napisał/a:
Witam wszystkich .Jestem początkującym właścicielem kasetki.Mam ją ze Stanów.I mam problem.Jak sprawdzić czy stabilizacja działa?

Ustaw sobie parametry ekspozycji tak, aby czas wyszedł rzędu 1/8 - 1/10 s. Ustaw ogniskową 50 mm i ze stosunkowo niewielkiej odległości (ok. 1 m) zrób dwa zdjęcia "z ręki", np. cyfr na kalendarzu, jedno z SR a drugie bez. Powinieneś zauważyć wyraźną różnicę w ostrości fotografowanych cyferek.
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
A u Ciebie jak jest?Na pierwszej stronie info jest histogram ,na drugiej pozostałe informacje.Nad wskażnikiem sposobu ustawiania ostrości (AF-S ) powinien być znaczek stabilizacji.u mnie nie ma nic.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
PaweleS, sprawdzę, ale to dopiero wieczorem, bo nie mam przy sobie kasetki (a szkoda w sumie)
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
PT zrobiłem jak powiedziałeś.Co prawda zdjecia w tej chwili mogę oglądać na LCD aparatu ale widać wyraźną różnicę.Więc SR działa.To mój pierwszy aprata ze stabilizacją więc nie bardzo wiem czego można się spodziewać.Zastanawiam sie jednak dlaczego nie ma znaczka stabilizacji na info zdjęcia.Czyzby to jednak wada aparatu? Bez zrobionej fotki ten znaczek jest.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
PaweleS napisał/a:
A u Ciebie jak jest?Na pierwszej stronie info jest histogram ,na drugiej pozostałe informacje.Nad wskażnikiem sposobu ustawiania ostrości (AF-S ) powinien być znaczek stabilizacji.u mnie nie ma nic.

sądzę, że opacznie zrozumiałeś instrukcję. "Łapka" pojawia się, gdy chcesz sobie ogólnie sprawdzić w info tryb w jakim robisz zdjęcia (detailed info). Wciśnij sobie "info" nie w trybie podglądu zdjęć, tylko po prostu i wtedy zobaczysz wszystko ;-)

[ Dodano: 2007-03-06, 10:43 ]
... w informacji o zdjęciu w trybie podglądu łapka się nie pokazuje, bo chyba brak na nią miejsca. Najważniejsze, żeby "łapka" działała - a jak piszesz działa. I o to chodz :mrgreen:
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
PaweleS napisał/a:
PT zrobiłem jak powiedziałeś.Co prawda zdjecia w tej chwili mogę oglądać na LCD aparatu ale widać wyraźną różnicę.Więc SR działa.To mój pierwszy aprata ze stabilizacją więc nie bardzo wiem czego można się spodziewać.Zastanawiam się jednak dlaczego nie ma znaczka stabilizacji na info zdjęcia.Czyzby to jednak wada aparatu? Bez zrobionej fotki ten znaczek jest.

Dane o użyciu SR są zapisywane w EXIF (co widać choćby w Pentax Photo Browserze), a dlaczego nie widać ich na "full detailed info" w aparacie - pytanie do producenta :-) . Jak zajrzysz do instrukcji kasetki, to zobaczysz, że przy podglądzie fotki z pełnym opisem w ogóle nie ma takiego piktogramu, jak "łapka" czy SR. Czy to wada - jak dla mnie nie, choć rzeczywiście możliwość sprawdzenia bezpośrednio w aparacie, czy dane ujęcie było zrobione ze stabilizacją, czy bez niej dla kogoś może być istotna. Może w którejś z kolejnych wersji firmware dorzucą taką ikonkę, na razie w trybie podglądu zdjęć takowej nie ma.
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
Dzięki za pomoc.Nie tyle uważam to za wadę co próbuje sprawdzić czy moja kasetka jest OK.A ,że jestem bardzo niedoświadczony to pytam i tak sie uczę.Poza tym przy sprowadzani z USA skroili mi pudełko z akcesoriami do tego aparatu.Nie mam żadnej instrukcji poza tą z sieci ani żadnego oprogramowania Pentaxa.Może wiecie czy jest możliwość ściągniecia gdzieś z sieci Pentax Photo Browsera i Pentax Photo Laboraory.
Sorki ,że przynudzam
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
jak to skroili ci pudełko? Kto?... a może aparat jest po prostu skrojony z USA? Nie obrażaj się, to nie dotyczy bezpośrednio ciebie, ale takie klimaty "zgubiłem pudełko i dokumentację", "kolega przywiózł z Niemiec bez pudełka" itp. brzmią "zabawnie" :-/
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
PaweleS napisał/a:
skroili mi pudełko z akcesoriami do tego aparatu

eh ci Mexykanie :)
instrukcje w Pl jest na polskiej stronie pentaxa, ACDSee wersja dla pentaka też jest w sieci, ppl nie mam pojęcia chyba tylko update ..sam szukałem kiedyś i nie znaleść ja.
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
Mam paragon Z B&H Photo.Zgodny numer seryjny aparatu etc..A poprostu z bagażu obok jednego pudełka z kablami,instrukcją ,oprogramowaniem zaginęło parę innych rzeczy.Jak widać takie rzeczy zdarzają się nie tylko w Poland.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
nich zgadnę aparat miales w pudełku po obiektywie (nie wiem jak to wcisnołeś) a w pudelku po body stuff .... wszystko jasne, zmyłka podziałała na mexykańca :)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Przeglądarka XnView, nowa wersja (free) też czyta pliki z Pentaxa (nawet RAWy i umożliwia ich prostą - trochę zbyt prostą -obróbkę). Picasa też je widzi. Gorzej z PPL, musisz chyba znaleźć w pobliżu kolegę/koleżankę ;-) z Pentaxem, który użyczyłby ci tego programu (ale czy to legalne?? chyba nie).
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
Odwrotnie>Akcesoria były w pudełku po obiektywie.Aparat z pudełkiem w bagażu podręcznym.I on ino się ostał.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
O ile nie musisz posiadać za wszelką cenę oryginalnego softu, polecam darmową wersję SilkyPix. Od kilku edycji Raw Chellenge używam tylko tego softu (i prawdopodobnie wkróce zakupię pełną wersję). Nawet w brutalnie okrojonej wersji Silky pracuje mi się o wiele lepiej, niż w tym potworku PPL.
http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
dasz radę. Kup sobie czytnik kart, ściągnij z sieci XnView (jest wersja polska) i przeżyjesz. Fakt, gorzej z obróbką RAWów, ale PPL nie jest znowu aż taki rewelacyjny. Nie wiem czy są jakieś darmowe aplikacje do wywoływania RAWów, ale zapytaj - są na forum starzy RAWowi wyjadacze, więc pewnie coś ci podpowiedzą (przejrzyj też wątki dotyczące obróbki RAWów, może tam już jest odpowiedź).

[ Dodano: 2007-03-06, 12:58 ]
o widzisz, Michu już pomógł :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Możesz też spróbować RawShooterEssentials, czyli w skrócie RSE. Program jest freeware, łatwy w obsłudze i w miarę szybki. Nie jest idealny w zakresie odtwarzania kolorów. Po dodaniu modułu ( niestety płatnego ) Color Engine robi się całkiem dobry w tym zakresie- moduł ten zawiera dwa profile ustawień do Pentaxa DS, ale nie wiem jak pracuje z plikami z K100.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach