Co powinienem zrobić.
Kupić Fiszaja i ew. go sprzedać jeśli mi nie podpasuje.
11% Complete
2 (11%)
Kupić szeroki do analoga (jaki podaj w wątku).
29% Complete
5 (29%)
Zabrać dziewczynie 10-20 i/lub przepinać co 5s na wyjeździe.
58% Complete
10 (58%)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Szeroki manualny obiektyw do analoga?
Witam

Mam mały problem i proszę o poradę, prawdopodobnie we wrześniu szykuje mi się wyjazd życia, (antibes, florencja, piza). Na taki wyjazd przydaje się coś szerokiego, mam sigmę 10-20, i tak:

- po pierwsze moja dziewczyna ją uwielbia i praktycznie ciągle jej używa zamiennie z FA35/2 (jedziemy tam razem).

- po drugie Ja nie robię dużo zdjęć szerokim więc nie chcę jej go zabierać, więc wystarczy mi coś szerokiego na analoga i ze 3 klisze (nie mówiąc już o tym że takie rozwiązanie było by wygodniejsze, bo nie tzeba by było zmieniać szkieł, na cyfrze 30/1.4 a na analogu szeroki)

Innym rozwiązaniem był by zakup sokoła 8/3.5 i nad tą alternatywą też się mocno zastanawiam.


Problem polega na tym, skąd wytrzasnąć smc-m20/4 i czy jest jakaś alternatywa? mógłbym w sumie zapolować na Faja 18-35 (miałem już kiedyś od Spinnera i sprzedałem dalaej kiedy kupiłem 10-20) albo coś w stylu Cosiny 19-35, ale najchętniej właśnie podpiąłbym po prostu m20/4 do me supera.

Zagłosujcie w ankiecie i poradźcie coś bo Mi już ręce opadają.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Masz problemy... dobre zdjęcia zrobisz każdym szkłem.

Albo jedź sam. To też jest jakieś rozwiązanie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Masz problemy... dobre zdjęcia zrobisz każdym szkłem.
No tak ale te widoki.. te wąskie uliczki.. szeroki kąt jest tu niezastąpiony.

Jarek Dabrowski napisał/a:
Albo jedź sam. To też jest jakieś rozwiązanie.
Odpada :-P To już wolałbym Ją samą wysłać ;-)
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Albo się wymieniajcie, albo zainwestuj we Flektogona 20 f4 (chyba były tylko bez powłok), albo lepiej Flektogona 20 f 2.8. Oba są na m42, więc niezbędna przejściówka, ale tego ciemniejszego można wyrwać za 300 pln na Allegro. Ale tak szczerze mówiąc w twojej sytuacji to raczej nie kupowałbym drugiego szkła. Flektogony sa świetne do analoga, ale na cyfrze średnio sie sprawdzają.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
weiss77 napisał/a:
Flektogony sa świetne do analoga, ale na cyfrze średnio się sprawdzają.
No i właśnie o to chodzi, Flektogon na Me Supera i po problemie. Poszukam na alegro.

[ Dodano: 2009-06-10, 14:47 ]
W tej chwili jest tylko Flektogon MC 20/2.8 za 699zł czy to jest sensowna cena? A może lepiej zapolować na wersję z f4?
 

afuszejk  Dołączył: 28 Maj 2008
mam podobny problem : ) w sierpniu jade do seulu i chce te drapacze jakoś objąć. mialem ciulac na 10-20 ale uleglem portretówkom i teraz jestem w zyci. ciekawe ile ssij-aga 8mm kosztuje w kraju produkcji.. :P
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
afuszejk napisał/a:
ciekawe ile ssij-aga 8mm kosztuje w kraju produkcji.. :P

Myślę, ze jakbyś kupił kilka, to na pewno nie miałbyś strat :-)

Eldred napisał/a:

W tej chwili jest tylko Flektogon MC 20/2.8 za 699zł czy to jest sensowna cena? A może lepiej zapolować na wersję z f4?

Cena normalna, bez rewelacji- chodzą mniej więcej po tyle, ile Sonnar 180 f 2.8. Ciemniejszy 200 pln tańszy, ale rzadko się trafiają i ciężko trafić w dobrym stanie zewnętrznym. Optycznie 2,8 jest ponoć lepszy- nie porównywałem. Na tej stronie masz kilka sampli z obu:
http://www.mflenses.com/gallery/v/german/zeiss/
W każdym razie różnice zauważysz pewnie dopiero przy odbitce A4. Jak Ci sie nie spieszy to poczekaj, bo uważam, ze 2.8 mozna trafić za 500 pln, ale to absolutne minimum. Ten sam gościu ma jeszcze jedno takie szkło do licytacji. Nie jest to specjalnie chodliwy towar, więc może za 500 pójdzie- chociaż ten ma jakąś koszmarna rysę w centrum. Najlepiej przeszukaj sobie zakończone aukcje- schodziły zarówno po 700, jak i po 500. F 4 był chyba jeden za 500- tyle za niego bym na pewno nie dał.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Eldred, A może Cosina 20/3.8 (400 pln)? Na pełnym otworze to badziewie, ale im mniejszy otworek, tym bliżej doskonałości, osobliwie w centrum ;-) . Pod ostre światło lepiej nie podchodzić :-( To coś, to oczywiście z mocowaniem Pentaksa i z pozycją A. Jakby co, to w poniedziałek 15 czerwca będę (chyba) przez kilkanaście minut na dworcu w Lublinie i mógłbym to coś mieć ze sobą. Zastanów się i daj znać na PW.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
weiss77, dzięki stary, będę czujny, a jesli już jakimś cudem się pojawią to po ile chodzą smc-m20/4?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Szeroko i jasno (najlepiej w analogu)

http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...em=220426062243

tylko cena nieco odstrasza...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
teta, zastanowię się ale skoro za tą samą cenę można mieć flektogona 20/4 z dobrymi powłokami i prawdopodobnie ostrzejszego od pełnej dziury.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Eldred, Ja nie jestem zdesperowany, aby to sprzedać. Moja oferta nie była ofertą handlową w dosłownym tego słowa znaczeniu, to była tylko taka propozycja dla Ciebie, bo ja naprawdę mogę być niebawem w Lublinie. Jeśli chodzi o flektogona, to czy ma on mocowanie Pentaksa, czy tylko gwint42? Czy ma on pozycję A, umożliwiającą bezkonfliktową współpracę z Pentaksami cyfrowymi? Na koniec, ta Cosina (made in Japan) też ma powłoki ;-) , nie wiem tylko czy gorsze od Flektogona :-D , ale tego chyba nikt nie wie :-(
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Eldred napisał/a:
Flektogon MC 20/2.8
kolega cos takiego chciał sprzedać. Jak byś był chętny to daj znać a popytam o szczegóły.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
teta, w porządku, dziękuję za propozycję, nie zrozum mnie źle, ja na prawdę jestem zainteresowany.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dwa najbardziej udane fotograficznie wyjazdy zycia to Szkocja i Florencja. Oba na 28 i 50mm. Teraz bym pojechal z 35mm i tez by bylo dobrze.

[ Dodano: 2009-06-10, 17:10 ]
Aha, i moim zdaniem nie ma sensu brac 20mm do analoga na "waskie uliczki". 20'ka strasznie wszystko splaszcza - moim zdaniem nadaje sie raz na 4 rolki do zdjec z bliska, gdzie potrzebny jest naprawde szeroki kontekst. Reszte oblecisz 28'ka.

[ Dodano: 2009-06-10, 17:14 ]
Aha i jeszcze jedno. Najbardziej nieudany wyjazd fotograficzny to Rzym, gdzie targalem ze soba body + K20/4, K28/3.5, K50/1.4 i M85/2. W tym upale, nie chcialo mi sie nawet podejmowac decyzji, ktore szklo zalozyc, a po dwoch dniach myslalem, ze mi kregoslup peknie. Od tamtego czasu - jedna puszka i max 2 szkla. Od jakiegos czasu w zasadzie jedno, bo wiecej nie mam. Jestem szczesliwy.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
moim zdaniem nie ma sensu brac 20mm do analoga na "waskie uliczki". 20'ka strasznie wszystko splaszcza
dzerry, bój się Boga, wyjaśnij proszę o co chodzi, bo dla mnie 20 mm na analogu niesamowicie przerysowuje perspektywę, zwłaszcza taką w wąskich uliczkach :shock:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dzerry napisał/a:
Dwa najbardziej udane fotograficznie wyjazdy zycia to Szkocja i Florencja. Oba na 28 i 50mm. Teraz bym pojechal z 35mm i tez by bylo dobrze.
Też się zastanawiam czy nie wystarczy mi 28 lub 24mm (nawet jest vivitar 24/2.8 w tej chwili na allegro).
Z kolei planuję używać do "normalnych" zdjęć 30mm na k10d, a analog z szerokim ma być tylko do "widoczków" bo jeśli wezmę coś węższego to będę ciągle zabierał Magdzie 10-20 a analogiem fotografował "streetowo".

eh.. zamieszałeś mi w głowie jeszcze bardziej :-P
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Eldred, To co pisze dzerry, ma sens (z wyjątkiem tego spłaszczania perspektywy przy 20 mm, nadal czekam na wyjaśnienie). Moim zdaniem 35 mm w wąskich uliczkach najwierniej oddawałoby to co widzisz, a nawet to, co chciałbys widzieć po latach ;-)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Echem... Może zabrzmi głupio, ale ja zamiast Flektogona wolałbym zabrać (o zgrozo) Mira 20mm. Ostatnio korzystnie można zaopatrzyć się w Takumara 28mm. Nie jest zły, jednak przed wyjazdem zrobiłbym trochę zdjęć treningowych, moim zdaniem trzeba go wyczuć, jednak odpłaca się z nadwiązką. Nie będę złośliwy, nie wspomnę więc o 17mm Takumarze lub Pentaxie. Ale życzę wielu ładnych zdjęć i wielu doznań pozafotograficznych w tak pięknej okolicy i w tak pięknym towarzystwie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
a_czacha napisał/a:
Echem... Może zabrzmi głupio, ale ja zamiast Flektogona wolałbym zabrać (o zgrozo) Mira 20mm.
Dlaczego?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach