bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Wikipedia sugeruje wręcz coś odwrotnego - to telefony przewodowe są niebezpieczne.
Cytat
W domu podczas burzy należy unikać korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych, oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie. Korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji

No i to ma sens.

[ Dodano: 2009-07-01, 23:55 ]
Dobra, call me Myth Buster :p

Prof. zw. dr hab. Zdobysław Flisowski
Przewodniczący Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej

rzecze:

Cytat
Zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (http://www.mswia.gov.pl/aktual_010803_psp.html) ostrzeżenie, o treści:
“Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny”
może wynikać z uzasadnionej ostrożności, ale ma błędne merytorycznie uzasadnienie i jest niewystarczające. Na otwartej bowiem przestrzeni człowiek jest narażony na trafienia piorunowe bez względu na to, czy rozmawia, czy nie rozmawia przez telefon komórkowy
i czy telefon ten jest włączony, czy wyłączony. Aby uniknąć zagrożenia piorunowego na otwartej przestrzeni należy zastosować właściwe środki ostrożności. Najlepiej jest schronić się w budynku, a jeżeli nie jest to osiągalne, to należy zająć możliwie najniższą pozycję (bez rozkroku) i oddalić od siebie przedmioty metalowe (w tym telefon komórkowy). Jeżeli w pobliżu jest drzewo, to najlepiej jest zająć wspomnianą pozycję w odległości równej
ok. 5 m od jego korony. Motywowanie wzrostu zagrożenia tym, że telefon komórkowy wytwarza pole elektromagnetyczne i przez to przyciąga pioruny jest jeszcze większym nieporozumieniem niż przypisywanie tego typu własności tzw. zwodom aktywnym. Wynika to z faktu, że pole wytwarzane przez telefon nie jest polem jonizującym. A zatem prawdopodobieństwo uderzenia piorunu w telefon komórkowy nie różni się praktycznie od prawdopodobieństwa uderzenia piorunu w każdy inny przedmiot metalowy, który podczas burzy znajduje się przy zagrożonej osobie i ma podobne rozmiary (stąd zalecenie o potrzebie oddalenia przez tę osobę wszystkich przedmiotów metalowych).


W jednym się prof. myli - telefony komórkowe nie są przedmiotami metalowymi, tylko plastikowymi, a metalu jest w nich tyle, co w plombach na zębach. Podsumowując - przyciąganie piorunów przez komórki to jedna wielka bzdura i wstyd, że takie głupie ostrzeżenia są produkowane przez szacowne instytucje, jak MSW.

A potem płacz, że kultura techniczna w Polsce jest na żenującym poziomie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
W TopGear testowali, czy coś się stanie człowiekowi w aucie rażonym piorunem. "Chomiczek" Hammond chyba w nim siedział, no i nic mu się nie stało. Co jest logiczne, bo blacha dobrze przewodzi i piorun sobie przejdzie bokiem. Nie wiem tylko czy w autach z gołymi blachami reż nic nie grozi. :roll:
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
opiszon napisał/a:
Zdano napisał/a:
Podczas burzy nie staje się pod drzewami :-P

ale to nie z tego powodu co się ludziom wydaje

po prostu drzewo trafione przez piorun, może się na nasze auto przewrócić

Opiszon to jedno, ale ważniejsze jest to, że można zostać porażonym, jeśli drzewo jest na tyle wysokie, że właśnie w nie trafi piorun!

Kiedyś, jeszcze jako nastolatek, w czasie burzy schowałem się na przystanku autobusowym. I jakieś 20m odemnie stało drzewo, w które uderzył piorun. Przeżycie niesamowite - błysk i potężny huk w tym samym momencie :mrgreen: Ale jak już doszedłem do siebie, to zobaczyłem tylko spadający czubek drzewa i odrąbaną dolną częć pnia. Gdybym stał pod tym drzewem, pewnie bym z wami dziś nie rozmawiał :-/
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
Gwiazdor napisał/a:
W TopGear testowali,

To fragment tego odcinka, wyjaśni sporo wątpliwości ;-)

http://www.joemonster.org...y_test_Hammonda

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach