nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ile powinno kosztować smarowanie i regulacja przesłony
Rendaszka - 152zł brutto. (50 1.4)
Jakie są wasze doświadczenia z innymi serwisami?
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Mysle, ze to raczej jest uzalenione od wielu czynnikow :mrgreen:

Jednym z nich jest cena czy tez wartosc obiektywu - kazdy serwis biorac cokolwiek na warsztat musi kalkulowac w usludze tzw. samoubepieczenie - ze jak reka drgnie, by byly pieniadze na odkupienie czy odszkodowanie.

Poza tym, zejemy w tak durnym kraju wielokrotnie opodatkowanym z VAT 22% - i nikt z tego powodu nie robi blokad Rospudy, protestow, zamachow samobojczych itd. A jak ktos powie, ze VAT jest zbyt wysoki, ze ZUS zlodziejski w takiej wysokosci "skadki" - to zwie sie go oszolomem.

Jak zaplacisz 124 zl 59 + VAT, to VAT dostaje skarbowka. Z racji tego, ze jest to usluga, to od jej wartosci Rendaszka zaplaci minimum 19% zaliczki na podatek dochodowy. Czyli formalnie, zostanie mu w kieszeni ok. 104 zl.

Pracujac np. 20 dni w miesiacu po 8 godzin musi uzbierac ok. 800 zl na ZUS - czyli ok. 5 zl za godzine bierze ZUS.

Rozbieranie i skladanie obiektywu to jakies 2-3 godzinki - wiec 15 zl odliczamy na ZUS - zostaje ok. 95 zl :mrgreen:

Ale fachowiec musi zaplacic za lokal, np. srednie minimum 1000 zl miesiecznie, za media ok. 400 zl, za telefon ok. 100 zl - czyli jak nic - minimalne koszty prowadzenia serwisu to 1500-3000 zl miesiecznie. To daje nam minimalne obciazenie rachunku za godzine ok 15 zl kosztow - czyli czyszczenie obiektywu 3 godziny to 45 zl - czyli daje to nam dopiero czysty zysk do kieszeni ok. 50 zl :mrgreen:

Zwazywszy, ze liczymy prace za 3 godziny - daje to srednio na godzine 16 zl zysku.
Moja zona, jak idzie do fryzjera czy na pazury, to po godzinie nie ma 120 zl. :lol:

To oznacza, ze jak ktos tyle co p. Rendaszka bierze za taka robote - doklada do interesu :mrgreen: bo fachowiec od szkiel nie moze zarabiac tyle samo, co blondynka bez szkoly.

Policzmy wiec w druga strone. 3 godziny x np. 80 zl = 240 zl plus 3 godziny kosztow 45zl plus ZUS 15 zl = rachunek winien wynosic minimum 300 zl od taniego szkla.
W dodatku przy pracy z drozszym szklem winno doliczyc sie przynajmniej 10% jego wartosci, czyli jak masz szklo za 1500 zl, to do ceny dolicz 150 zl plus VAT :mrgreen:

Czy jestes usatysfakcjonowany? :mrgreen:
 

nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
LOL :P
Dzięki za wywód (niepotrzebny - sam mam firmę ;) - chodziło mi raczej o bardzo orientacyjne porównanie cen za w sumie dosyć popularną usługę :PP
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja na Armii Ludowej w Warszawie płaciłem za przegląd, czyszczenie przysłony z jakiegoś smaru i regulację (więc sporo) Takumara 135/2.5 - 75 PLN netto. Podobnie za konserwację A 50/1.7.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
w karkowie na czapskich za czyszczenie zacinajacego sie pierscienia ostrosci w m 50/2 chcieli 90 pln!
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
wawer1 napisał/a:
w karkowie na czapskich za czyszczenie zacinajacego się pierscienia ostrosci w m 50/2 chcieli 90 pln!


LOL

Przy wartosci tegi szkła lepiej sprzedać to na allegro (jak szkło z wadą) i kupic inny egzemplarz. W sumie wyjdzie taniej niż naprawa.

Ile powinno kosztować smarowanie i regulacja przesłony? Tok'Ra To pytanie jest ważne bo ciężko się rozeznać na rynku, a łatwo przepłacić.

cześć
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
Ja za czyszczenie obiektwu i smarowanie pierscienia ostrości zapłaciłem 60 ZŁ.
Obiektyw Pentacon 2.8/100 GDR. Zakład w Siemianowicach Śląskich.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
sioux, fajny obiektyw, ja kupiłem za chyba 30 zł w idealnym stanie :-)

Niestety jest tak, że niektórych obiektywów nie opłaca się zanosić do serwisu, bo czasem wartość naptrawy = wartości obiektywu. Może lepiej spróbować samemu go rozebrać.
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
 
kenzo, W sumie to się nad tym nie zastanawiałem... :-| ale wezmę to pod uwagę w przyszłości. dzięki za radę :-B
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
ja za przywrócenie do życia poklejonej przysłony pancolara dałem 5 dych.
łódź, piotrkowska 85.
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
kapsel, pancolara 50/1,8 ? mam ten sam problem - przysłona odmówiła posłuszeństwa po 30 latach - zadowolony jesteś z usługi? masz jakiś tel do gościa?
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
ta je.tego pierwszego bez MC ani electric.z przełącznikiem auto manual (wersja z zebrą.o taki (znalezione w sieci) .
telefonu nie mam, po prostu poprosiłem studiującą tam siostrę, żeby poszła i zaniesła.
przekazała mi od pana zachwyty nad szkłem i obiektyw działający.
było to na początku zeszłego roku.działa do dziś.
a.i jeszcze w tych 5 dychach zmieściło się czyszczenie szkieł bodajże i taka generalna serwisówka, wymiana przedniego skrzydła etc.
 

wintermute  Dołączył: 18 Cze 2007
a ja moje reuvenony wyprałem w benzynie ekstrakcyjnej modyfikowanej - poprawiło im się z przysłonami :mrgreen:
bardzo przyjemna konstrukcja do otwierania, szczególnie produkcji tomioki -> 55mm/1.4 :mrgreen:
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
ja mam tego z mc to pewnie będą chcieli więcej a poza tym kryzys hehe no ale już długo cajsik na to czeka
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
nowakka, zadzwon do Zielonej Góry do p.Władysława Zwadzkiego (tel. 068-326-12-58). W ubiegłym roku czyścił mi przysłone w porście 1,4/50. Byłem zaskoczony ceną. Czy w tym roku obowiązuje ta sama stawka,to nie wiem,lecz warto sprawdzić. W sumie wszystko,co mechaniczne da się tam zrobić.

[ Dodano: 2009-07-13, 07:19 ]
Tego,ten... :oops: nie zwróciłem uwagi na datę. Hmmm. ..dołączam do "górników" odkopujących po latach. ;-) Właściwie : archeologów forumowych. :mrgreen:
Może komuś się przyda - nie kasuję.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
a ja za poskładanie i przeczyczenie zooma A35-70 / 3,5-4,5 kupionego w stanie rozkładu od jednego z forumowiczów za PLN 30 zapłaciłem 60 PLN. Więc szkiełko o wartości rynkowej około PLN 150 wyszło mnie 90 PLN ;)
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
Wlaśnie się zastanawiam nad oddaniem szkła do naprawy.
Mam starutkiego Sonnar'a 135/3.5 (Carl Zeiss Jena), M42, wersja podobnie jak u kolegi kapsla z "zebrą". Przesłona w ogóle nie reaguje na kręcenie pierścieniem i muszę pstrykać na pełnej dziurze, przydałoby się też nasmarować pewnie to i owo.
Warto czy dać sobie spokój z serwisem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach