ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Bagnet w Pentacon 4/300
Panowie i panie, mam pytanie. Posiadam obiektyw pentacon 300m f4, jest on poniekąd skonstruowany do średniego formatu, logika nakazuje myśleć, że do jakiego psixa czy coś, ale nie. Po zdjęciu przejściówki na m42, widzę nie bagnet psixa, tylko jakiś gwint sporawych rozmiarów. Mógłby ktoś mi podpowiedzieć, jaki to może być gwint? Google wiele mi nie pomogło :( Może to do obiektywów powinno pójść? Sam już nie wiem....
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
W moim Orestegonie 4/300 przejściówka na dane mocowanie ( w moim przypadku M42 ) też jest mocowana przy pomocy gwintu o sporej średnicy. W tymże duzym gwincie jest nacięcie na taki bolec, co powoduuje, że redukcja pewnie "siedzi" i sie nie obraca. Może to coś podobnego?
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
powalos, to te same obiektywy jak zrozumiałem z lektury. Tylko do czego to podpiąć bez założonej przejściówki na M42?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No niestety, trzeba mieć osobną "dupkę" do każdego mocowania , nawet do PSIX-a. Dość trudno je zdobyć. Co prawda zbyt intensywnie nie szukałem, ale też mam tylko do M42. Na Allegro widziałem raz do PSIX-a ale była w komplecie z obiektywem i drugą "dupką" na M42. Ale przecież na M42 możesz nakrecić przejściówkę na JS bagnet. Trochę to dziwnie siedzi w korpusie bo nijak nie da się tego zablokować. Jednak przy odrobinie uwagi ( aby się całość nie wykręciła ) da się robić fotki. Ponoć bywają redukcje M42/K, które ciasno siedzą w bagnecie aparatu. Ktoś, kiedyś o nich tu pisał. Można je nabyć na Allegro. Pzdr.
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
powalos, mi moje redukcje trzymają się bardzo dobrze ;-) Czyli gwint do tego szkła to coś na zasadzie starego tamrona t2-mount ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Czyli gwint do tego szkła to coś na zasadzie starego tamrona t2-mount

Niby tak. Tylko słuszniejszych rozmiarów. :-)
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Mam taki sam obiektyw plus aparat pentacon six, na allegro widzialem przejsciowki. Tanie nie sa. do 100 do 300. Sam kupilem taka tansza, jak przyjdzie to moge sie podzielic wrazeniami ( jak nie zapomne ).

 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Łobuzio, i między obiektywem a psixem przejściówkę używasz?
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
Ja takiego nie mam pokaż jak to wygląda pokaż :) pokaż pokaż :D
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Jutro wrzuce fote, dzisiaj pije browara na dobranoc, i nie chce mi sie 4 liter ruszac.

ubeuszek - wyedytowalem poprzedniego posta, zajrzyj do niego.

 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
xolox, http://picasaweb.google.pl/ubeuszek/Pentacon300F4# 2 pierwsze bez przejściówki, ostatnie z, za stówkę Ci go sprzedam (posypana przesłona i przyblokowany pierścień ostrości w zakresie 3,6 - 6 m)
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Mam do tego obiektywu mocowanie pentacon six, jak by ktoś chciał to mogę się wymienić za mocowanie z gwintem m42 :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Masaho, a nie chciałbyś sprzedać tego mocowamia? Pzdr.
Krzysztof
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Nie bardzo, z tego względu, że miałbym obiektyw bez "dupki" , a z racji mojego wrodzonego lenistwa nie chciało by mi się szukać i kupować nowej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach