Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jestem na urlopie i korzystam z polaczenia telefonicznego wiec ciezko mi bedzie wyszukac obrazki,ale czasem juz 5 sekund daje fajne efekty - oczywiscie majac kilkaa ND mozna dojsc do duzo dluzszych czasow ale doswiadczenia w tym nie mam- dla mnie byloby to spore doswiadczenia :)))
Ale widzialem piekne obrazy robione ta technika
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dodam też, że nie trzeba wcale inwestować w filtry ND, wystarczy szkiełko spawalnicze za 2zł i ustawienie poprawnego balansu bieli
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
nie trzeba wcale inwestować w filtry ND, wystarczy szkiełko spawalnicze za 2zł

oo ciekawa informacja
gdzie to sie kupuje?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W sklepach z narzędziami.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Fafniak, w sklepach ze szkłami spawalniczymi :?: ;-) albo trochę drożej na allegro

jeszcze się nie zaopatrzyłem, ale z racji posiadania ramki do filtra 67mm, zastanawiam się na testem :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu jest trochę przykładów http://www.artom.com.pl/marek/045.htm
75x98 być może pasują do holdera Cokin B
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk, tyle że przy korzystaniu z Cokinów trzeba uważać na światło wlatujące bokiem

ale z tego co czytałem, to do Cokinów pasują :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a jakie sa najwieksze?
takie zeby podpsaowaly mi pod 14-24 2.8 nikona ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Fafniak, największe to od przyłbic spawalniczych
90x110 http://www.allegro.pl/ite..._przylbica.html (na tej aukcji jest 5 sztuk, im większy DIN tym ciemniejsze)
może są większe

tylko jak to pod tego nikkora podepniesz :?: tam chyba nie ma jak filtrów stosować :?:
chyba że jakąś samoróbkę z gumowej rury ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Nie ma tak rozowo. Dramatycznie spada rozdzielczosc. Kumpel sie w to bawil, ale odpuscil. Probowal wyciac i oprawic takie szklo, ale sie nie da, bo jest po pierwsze za grube, a po drugie sie kruszy. Podjerzewam, ze moze tez byc za grube do sanek Cokina. Ja uzywalem filtru NDx1000 B+W za 30 euro z hakiem (52mm). Wieksze sa niestety duzo drozsze, ale nic lepszego juz nie ma.
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
opiszon napisał/a:
szkiełko spawalnicze za 2zł

Nosz. Dałem 3zł. Ależ przepłaciłem :)
plwk napisał/a:
być może pasują do holdera Cokin

opiszon napisał/a:
z tego co czytałem, to do Cokinów pasują

Moje idealnie pasuje do holdera Cokin P
opiszon napisał/a:
przy korzystaniu z Cokinów trzeba uważać na światło wlatujące bokiem

I to jest największy problem. Zapomnijcie o korzystaniu z tych szkiełek włożonych w holder. Najmniejsza nawet szpara powoduje jakies koliste odblaski i refleksy w centralnej części zdjęcia, a przy brzegu powoduje całowite przepalenie. Ono musi idelanie przylegać do obiektywu. Używam takiego szkiełka razem z Sigmą 10-20. Radzę sobie zakładając odwrotnie tulipan. Za pomocą zwykłych gumek zakładam szkiełko za "uszy" w tulipanie. Do tego jeszcze wkręcam adapter 77mm i w ten sposób mam 1mm zapasu z obu stron.
Tak jak pisał dzerry. To jest zabawa na kilka razy, a efekty nie są niestety powalające. Może wydruk 10x15 jeszcze przejdzie ale na kalendarz się nie nadaje. Do tego walka z zielonym zafarbem (tylko takie były w moim sklepie).
Podsumowując: za 3 złote całkiem fajna zabawa. 40sek przy f8 w słoneczne popołudnie to też robi wrażenie :) Ładnie rozmywa chmury ale do wyższych celów (np. kalendarz) to nie bardzo. Bez porządnego filtra się nie obejdzie.
PS Pomysł z długimi czasami w dzień na kalendarz bardzo interesujący.
PS2 Może kiedyś wrzucę takiego zielonego gniota do RC; niech się ludzie trochę pomęczą :)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Fafniak, Jest sposób z dwoma polarami. Jednego nakręcasz prawilnie a drugiego na niego. Tylko w tym drugim trza wyjąć szkło z oprawki i włożyć je odwrotnie. Poprzez pokręcanie polarków wzgledem siebie regulujesz siłę filtra. Nie dam sobie nic obciachać bo nie pamiętam, ale takie ustrojstwo zabierze Ci od 2-12 EV, chyba :?:

[ Dodano: 2009-08-07, 18:12 ]
Sprawdziłem... bez "filtra" f8, iso200 dawało czas 1/100. Z tymże filtrem mam na maksa 8 sek. z kosmicznym zafarbem (zieleń robi się różowa!!!). Troszkę cofnąłem... czas 5 sek. bez "kolorków". Chociaż filtry mam badziewne, jeden Selco a drugi jakiś przedwojenny, chyba jeszcze liniowy.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
denvi napisał/a:
Tylko w tym drugim trza wyjąć szkło z oprawki i włożyć je odwrotnie.

Nie trzeba. Wystarczą 2 filtry liniowe (tak mi się wydaje w każdym razie).

[ Dodano: 2009-08-07, 19:49 ]
Albo pierwszy od zewnątrz liniowy.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
pawelek-79 napisał/a:
Albo pierwszy od zewnątrz liniowy.
Tak też działa, ale z dwoma kołowymi zewnętrzny trzeba odwrócić.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Odblaski powstają także przy zastosowaniu oryginalnego filtra do tego systemu, np Hitech nd 3,0 (-10 działek).
Pozdrawiam
Piotr
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
denvi napisał/a:
Jest sposób z dwoma polarami.

Z tego, co mi wiadomo, to jest sposób na prowizoryczny filtr IR.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
denvi, ciekawa informacja - zobaczymy...zobazcymy...
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
opiszon, teraz Ty forum zhakowałeś*?

* patrz autora tematu
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Desmond, kurdę, coś złego się dzieje :-|
 

kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
może mi ktoś podać przykład zdjęcia lub wytłumaczyć? bo nie mam pojęcia jak wygląda efekt takiej zabawy, a podobno efekty są ciekawe. ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach