Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
  Tour de Pologne w Krakowie
Witam wszystkich serdecznie.
Dziś po południu w moim rodzinnym mieście odbędzie się ostatni etap wyścigu znanego pod nazwą Tour de Polonge. Piszę, bo to będzie moja tego typu pierwsza impreza na której mam zamiar robić zdjęcia. A jak już robić to przydało by się, żeby były dobre.
I właśnie tu pojawia się moje pytanie. Gdzie sie ustawić. Bo z tego co mi się zdaje jest to najbardziej kluczowa sprawa. Nie łatwo jest zrobić dobre zdjęcie kolarzowi jadącemu ponad 50 km/h. I tak się zastanawiam. Czy może ustawić się w miejscu, gdzie będzie najbardziej widowiskowe tło tj. na Rynku Głównym. Ale wtedy będę miał ok 10 sekund na zrobienie zdjęć. Bo przez rynek Peleton przejedzie tylko jeden raz. A jeśli nic nie się uda zrobić to po zawodach, bo poprawki nie będzie można wykonać.
Innym miejscem mogą być Błonia, gdzie peleton zrobi trzy okrążenia. Tam jeśli coś nie wyjdzie będzie można poprawić. Dlatego pytam, czy lepiej iść na Rynek i mieć super tło do zdjęć, czy może na błonie i w tle mieć łąkę, ale trzy podejścia do robienia zdjęć.

Drugą i bardzo ważną sprawą są ustawienia aparatu. Ogólnie jak go ustawić. Jestem dość początkujący w tym temacie, bo lustrzankę mam niespełna trzy miesiące i jak narazie to się uczę.

Prosiłbym o odpowiedzi. Wiem, że dziś to trochę późno wyskoczyłem z tym tematem, bo wyścig będzie za 6 h, ale lepiej późno niż wcale... ;)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Skoro nie wiesz co i jak, to lepiej trzy razy na błonia. Będziesz mógł pokombinować. A nie da się zdążyć z rynku na błonia (lub na odwrót)? Z tego co pamiętam, to nie było aż tak daleko? No chyba, że będzie tyle ludzie, że musisz zająć miejsce wcześniej.
Rób zdjęcia zarówno na długich czasach (z boku), jak i krótkich (np. z przodu, lub zbliżenia twarzy kolarzy z pomocą tele). Spróbuj też uchwycić kolarzy i tłum jednocześnie.
Co do prędkości kolarzy to ona nie jest taka znowu duża, ale się nie zdziw, jak ci sporo ujęć nie wyjdzie na długim czasie.
Aha, no i unikaj miejsc, gdzie przez cień jest ciapkowany pod drzewami (trochę cienia, trochę słońca). Potrafi takie coś zepsuć wszystko.
No i na niewielkich odległościach możesz próbować dopalić lampą (zamrozić).
 

Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
Nie ma szans zdążyć. Niby to nie jest daleko, bo dojść można w 15 minut ( kolarze będą w dwie lub trzy minuty, a pętla wokół błoń to będzie 5 minut). Ale zająć dobre miejsce w trakcie trwania wyścigu będzie strasznie trudno. Więc trzeba się wcześniej ustawić.
Dzięki za uwagi, niby wszystko takie proste, a sztuką jest zrobić dobre zdjęcia. Co do większego tele to może być problem, bo jak na razie dysponuję tylko kitem. Szczególnie dzięki za tą uwagę co do słońca przechodzącego przez drzewa. Bo faktycznie mogło by być różnie.

Sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie... ;-)
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Przede wszystkim znaleźć dobre miejsce.
http://www.youtube.com/wa...rom=PL&index=25
 

Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
Heh. pamiętam to. Oglądałem to wtedy i też polewałem. Myślisz, że ten policjant w tym radiowozie robił zdjęcia? Nie no całkiem możliwe. Ale chyba musiało ich być dwóch, bo ten samochód jechał z tego co widziałem. Nie ma to jak taka miejscówka.
Muszę iść tam wcześniej i poszukać. Może tuż przed samym finish-em, albo za...? Zobaczy się na miejscu. :)
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
W Leżajsku był TDP i powiem tak:
Pierwszy raz tego typu zdjęcia robiłem, czasy 1/500 to moim zdaniem minimum, chyba, że chcesz mieć fajnie rozmyty peleton :P
Większość zdjęć zrobiłem z 1/250 sek bo myślałem, że to będzie okej kiedy kolarze będą wjeżdżać pod górkę małą. (Specjalnie się tak ustawiłem, żeby jechali choć trochę wolniej)
Przydaje się czasami podążyć za kolarzami aparatem. (Jak będziesz na błoniach, to będziesz mógł popróbować, zobaczysz jak będzie z warunkami i z szybkością migawki.
Te 50 km/h to wariant optymistyczny, tylko tyle powiem. Raczej wydaje mi się, że będzie więcej. ;)
Jedno ze zdjęć jakie udało mi się strzelić, kiedy już rozpędzony peleton przejechał (wręcz śmignął obok mnie)
 

Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
Dobrze wiedzieć. Ja myślałem o 1/50. To bym dorobił. Fajnie, że napisałeś. A zdjęcie udane moim zdaniem. Panoramowanie pierwsza klasa. :mrgreen:
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
:]
Ciesze się, że mogłem pomóc :]
Pochwal się potem w tym wątku jakimś zdjęciem, w końcu dzisiaj finał :] Może być ciekawie na finiszu.
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
hm.ja kliszokiem zrobiłem takie cos:
http://www.digart.pl/prac..._trzymanki.html
na 1/125 bodajże.
(wyścig memoriał Wincentego Witosa w Piotrkowie.)
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Kilka etapów wcześniej też zaskakiwali prędkością na mocno wyślizganej kostce. W dodatku na zakręcie. Normalnie wariaci... :shock: Coś takiego wyszło przy 1/125 s.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
MMM napisał/a:
Przede wszystkim znaleźć dobre miejsce.
http://www.youtube.com/wa...rom=PL&index=25

E tam - kolarze pojechali złą drogą, za komentatorami, którzy też dali ciała. Ktoś nie zablokował zjazdu w lewo, bo trasa prowadziła w prawo.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
komtur napisał/a:
Normalnie wariaci...
A nie mówiłem ;)
 

Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
Trochę, późno ale jak to mówią lepiej późno niż wcale. Nareszcie znalazłem trochę czasu i fotki są już w necie. Mało udanych, jeśli w ogóle można mówić o udanych. Zresztą sami zobaczcie:











Ktoś prosił o link do galerii, więc wrzucam http://picasaweb.google.p...feat=directlink

A co do szybkości peletonu, to czułem tylko przyjemny wiaterek. Nie wiem ile oni jechali, ale to było naprawdę szybko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach