sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
matówka w k100d super - źle włożona ??
robiąc zdjęcia "na oko" przy manualnym ostrzeniu mam ewidentnie straszny bf, natomiast jak polegam na potwierdzeniu ostrości zdjęcie jest ostre, natomiast w wizjerze mam strasznie nieostro :( nie pomaga kręcenie diopriami, oczy mam sprawne, a dioprie przekręcone na maksa w prawo.

lubie ostrzyć na oko, a że pracuje prawie tylko z m42 jest to dla mnie bardzo ważne, podobnież przyczyną może być przesunięta matówka, co jest możliwe, bo kiedyś ją wyjmowałem i mogłem źle włożyć jakimś cudem.

Matówka u mnie składa się z matówki i takiego miedzianego czegoś (jakby ramka do matówki), nie wiem czy jest to potrzebne, ale jak zakładam bez tej ramki to zdaje się to być dziwne, bo matówka ma luzy.

czy ta miedziana ramka występuje u każdego czy ja mam jakiś dziwny egzemplarz ?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
sledzik napisał/a:
czy ta miedziana ramka występuje u każdego czy ja mam jakiś dziwny egzemplarz ?
U każdego.
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
sledzik, max w prawo to chyba +1,5
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Max w prawo to minus, chyba -2,5 D.
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
i tak połowa użytkowników ma tak ustawione :D, ja tam nie wiem - wg mnie jest najlepiej a w visionexpressie rok temu mi wmawiali, że nie potrzebuje okularów, ale oczywiście chcieli jakieś wcisnąć :P

swoją drogą - poprawiłem sobie matówkę, ale okazało się, że gdzieś wywaliłem tą miedzianą ramkę (wtf??)... teraz mam bf 2mm zamiast 20mm, ale i tak niesmak pozostaje.

gdzie można dostać (w polsce) do pentaxa k100d super matówkę z klinem ?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Klin Ci nie pomoże, jeśli matówka dalej będzie w złym położeniu.
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
dsk napisał/a:
Klin Ci nie pomoże, jeśli matówka dalej będzie w złym położeniu.


w takim razie czas rozejrzeć się za innym body :/

Widziałem zestaw katz-eye do k100d i tam nie było tej ramki miedzianej, tak więc może nie jest ona wymagana do innej matówki.

na dobrą sprawę - jaką grubość miała ta ramka ? nawet nie 1mm... dotne sobie taką z kartki papieru i na jedno wyjdzie :D
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
sledzik napisał/a:
okazało się, że gdzieś wywaliłem tą miedzianą ramkę (wtf??)... teraz mam bf 2mm zamiast 20mm,
na standarkowej matówce ostrzenie manualne to loteria dlatego te 2mm to tak na słowo biorę.
sledzik napisał/a:
gdzie można dostać (w polsce) do pentaxa k100d super matówkę z klinem
niestety już nie na tym forum - giełda nie działa, a i pietras juz chyba mówił że to było ostatnie zamówienie
sledzik napisał/a:
Widziałem zestaw katz-eye do k100d i tam nie było tej ramki miedzianej, tak więc może nie jest ona wymagana do innej matówki.
Ta metalowa ramka to taki firmowy dystans dla matówki by ostrzyła w wizjerze prawidłowo.
Zamawiałem już kilka matówek i co najwyżej dodawali cieniuteńkie podkłądeczki z filmu/folii by umożliwiać korektę jeśli coś by było nie tak. Z mojego doświadczenia nigdy nie były potrzebne (sprawdzone na 5-6 aparatach), ale też nikt nie wpadł na pomysł wyjmowania tej fabrycznej metalowej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sledzik napisał/a:
Widziałem zestaw katz-eye do k100d i tam nie było tej ramki miedzianej, tak więc może nie jest ona wymagana do innej matówki.

Ramka to jest dopasowanie do body i z nim jest związana.
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
JackDeJack napisał/a:
Ta metalowa ramka to taki firmowy dystans dla matówki by ostrzyła w wizjerze prawidłowo.

ale też nikt nie wpadł na pomysł wyjmowania tej fabrycznej metalowej.


Fakt, pojęcia nie mam jakim cudem mi ona wyleciała w ogóle :) byłem pewien że jest na miesjcu, ale nie jest.

ostrzenie jednak troszkę sie poprawiło, ale jednak co matówka z klinem to matówka z klinem.
 

qorel  Dołączył: 09 Lis 2008
Ta metalowa podkładka jest dosyć istotna. Ostatnio zacząłem dorabiać parę matówek do mojej K100s i takie mam spostrzeżenia:
- Regulacja dioptraż daje tylko regulacje obrazu od bitego w lustrach i wpływa tylko na obraz za matówką.
- Grubość matówki wraz z podkładkami ma istotny wpływ na płaszczyznę ostrości tz.
jeśli powierzchnia matówki będzie bardziej oddalona od luster wizjera ( względem ustawień fabrycznych )to otrzymasz ( nie pamiętam :-( ) chyba BF, jeśli odwrotnie to analogicznie FF.
Zauważyłem to szczególnie na matówce z klinem podpinając kita i ostrząc ręcznie i na AF, wyglądało to tak:
AF- Puszka ustawia ostrość i wykonuje ostre zdjęcie ( OT: Czy jest już wiadomy sposób na własnoręczne poprawienie FF lub BF w K100Super bez ingerencji serwisu? ).
MF (klin)- Ustawiam ostrość na klinie wykonuje zdjęcie i upssss mega BF, kilkanaście podkładek później zgrywam prawie idealnie AF z MF klinowym. Regulacja jest trudna bo chodzi o dokładność rzędu 0.01 mm.
Tak więc reasumując regulacja AF to jedno MATÓWKI to drugie a dioptraż to trzecie, miłej zabawy mnie to zajęło około 2 tygodni z szukaniem odpowiedniej podkładki i kilkadziesiąt zdjęć testowych.
Pewnie posiadacze matówek o grubości identycznej jak oryginalna nie mają takich problemów ja ostatecznie dopasowałem z Praktiki.
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
Przepraszam ze sie wtracam, ale gdzie kupie taka matowke z klinem do K200D? Szukalem na alledrogo - niema, na googlach tez nic nie znalazlo. Bedze wdzieczny za informacje. Dam rade sam wymienic?
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
ygrecki

Ja kupowałem w Focusing Screen (Taiwan).Mają do wszystkich typów Pentaksa i nie tylko. Jest dużo na ten temat w odrębnym wątku. Pozdrawiam!
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
są też na ebayu (chrl) ale są tanie i dają radę
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
To jeszcze prosze mi powiedziec jaka mam wybrac aby dogodnie mozna bylo ustawiac ostrosc, bo dla K200D dostepnych jest kilka
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
ygrecki, ja kupiłem w KatzEye. Od zamówienia do dostawy w niecały tydzień. Nie naliczono mi ani cła ani VATu. Wymiana bezproblemowa. Praca na MF to teraz bajka. Jedyna wada to cena...
 
ygrecki  Dołączył: 06 Wrz 2009
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
tak, to właśnie ta matówka

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach