GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Mój Helios 44M-4 2/58 mały teścik i zdjęcia
Dzisiaj doszła do mnie w końcu przejściówka na M42. Z przejściówki wykręciłem słynną blaszke, ostrożnie przejściówke umieściłem w korpusie i przykręciłem Heliosa. Pozmieniałem co trzeba w menu i jazda.
Ustawiłem najwększą dziur czyli F2 i zacząłem celować. Trochę trudności miałem aby rozeznać się jak ustawiać czas, ale po pół godzinie zaczęło cos wychodzić.
Na zdjęciach mój pies, akurat nikogo innego pod ręką nie miałem, tylko takiego czarnucha :mrgreen: .
Pierwsze zdjęcie na F2 z lampą (w pokoju troszkę ciemno aby zdjęcie nieporuszone wyszło)

Kolejne zdjęcie jak pamiętam F8 lub oczko więcej (także z lampą)


Później wziąłem karteluche i zacząłem sprawdzać z jaką dokłądnością trafia z potwierdzaniem ostrości.

Najpierw na oko
Kolejne dwa w świetle żarowym, najpierw ostrzenie od końca poźniej od początku
Kolejne dwa w świetle słonecznym, j.w. najpierw od końca później od początku

Wcześniej w zakazanym menu jednak zrobiłem korekcje na -110.

Napiszcie czy ten Heliosik będzie się do czegoś nadawa??

Patrzcie na zdjęcia te z psem wduuużym rozmiarze.
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
gatto_nero, taką, jak ofeuje foto-tip.pl? Właśnie nad nią się zastanawiam.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Zrobiłem jeszcze taki test z kartką w krate.

Pierwsze zdjęcie F2


Kolejne F5,6
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
GRZESIO napisał/a:
Napiszcie czy ten Heliosik będzie się do czegoś nadawa??


calkiem niezly obiektywik, mialem takiego ale z bagnetem K czyli model 44K-4, teraz ma go jeden z forumowiczow. Do ostrosci nie moglem sie przyczepic, na pelnej dziurze byl ostrzejszy niz moj smc-m 50/1,4 tez na pelnej dziurze. Kolorki niezle, pod swiatlo tez nigdy nie narzekalem. Przeslona wprawdzie tylko 6 listkowa, ale o ile pamietam do przeslony f4 nie tworzyl regularnego wielokata, tylko prawie kolowa przeslone. Ladne rozmycie w nieostrosciach. Jezeli nie masz jakiegos poniedzialkowego skacowanego egzemplarza to powinienes byc zadowolony.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja mam wersje 44M-7 Heliosa. Gdzieś wyczytałem że ta wersja jest najostrzejsza. Kto chce :?: Cena wywoławcza 99,99 zł :mrgreen:
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
ta wersja jest najostrzejsza


Ciekawe...to znaczy, że wersje późniejsze były mniej ostre? No, chyba, że Helios 77m-4 jest wersją starszą...

tutaj daję link do aukcjii allegro z tą wersją Heliosa.
http://www.allegro.pl/ite...super_stan.html
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Marcinicus napisał/a:

Ciekawe...to znaczy, że wersje późniejsze były mniej ostre?

Dopadłem gdzieś testy Heliosów z których wynika że wersje 6 i 7 mają większą rozdzielczość optyczną od 4. Poprawiono w nich też powłoki, jednak z opinii użytkowników wynika że niewiele to zmieniło (zdjęcia pod światło). Ostatnio na alledrogo była wersja 6 za 49 zł.
Przy okazji mam pytanie: czy jest duża różnica pomiędzy SMC-M 50/2 a tym Heliosem ? Oczywiście poza powłokami. Z powodu braku kasy zastanawiam się nad wydawaniem większych pieniążków na szkło Pentaxa.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Helios 44-4 to najsłabszy z Heliosów ,7 jest dużo ostrzejsza.Ale nie dajmy się zwariować to Biotar 2/58 z lat 40(konstrukcja).Nad tym właśnie modelem kontrola jakości praktycznie nie istniała.Moze lepiej Helios 77,Zenitary,czy lepsza sporo Helios 44-7, ale tak naprawdę to kontrast tych obiektywów to ich najwiekszy problem-nie rozdzielczość.W przypadku 44-4 nie mozna nic powiedzieć na temat jakości nieobliczalna.Jak się uda.Z innymi bylo lepiej.Biotar to był piękny obiektyw nie dla ostrosci a dla efektu nazywano je potocznie optyką Gausowską( literatura lat 50tych)Pozdrawiam
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
no i nie wspomnieliście o modelu heliosa , na bagnet EF , tzw. Rzeźnik Makro :D
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
czy jest duża różnica pomiędzy SMC-M 50/2 a tym Heliosem ? Oczywiście poza powłokami. Z powodu braku kasy zastanawiam się nad wydawaniem większych pieniążków na szkło Pentaxa.


mialem heliosa 44K-4. bylem z niego zadowolony jak wczesniej napisalem. Po jakims czasie zapragnolem czegos wiecej, naczytawszy sie o legendarnej jakosci 50 pentaxa. Kupilem smc-m 50/1,4, i..... troszeczke sie zawiodlem. Myslalem, ze jakosc z Pentaxa bedzie powalajaco lepsza. Nic takiego. Helios byl ostrzejszy. Kontrast mniej cukierkowaty z Heliosa-chlodniejsze kolory. Mniej listkow przyslony, 8 w Pentaxe i 6 w Heliosie, ale w smc-m 50/2 tez tylko 6 listkow. Pentax 50/2 mniejszy i lzejszy. Moim zdaniem roznicy jakosciowej miedzy nimi za bardzo nie dostrzezesz. Nawet nie wiem co ci doradzic. Bierz, ktory ci sie bardziej podoba. Mi Helios pasowal.

pawel1967 napisał/a:
Helios 44-4 to najsłabszy z Heliosów ,7 jest dużo ostrzejsza.Ale nie dajmy się zwariować to Biotar 2/58 z lat 40(konstrukcja).Nad tym właśnie modelem kontrola jakości praktycznie nie istniała.Moze lepiej Helios 77,Zenitary,czy lepsza sporo Helios 44-7, ale tak naprawdę to kontrast tych obiektywów to ich najwiekszy problem-nie rozdzielczość.W przypadku 44-4 nie mozna nic powiedzieć na temat jakości nieobliczalna.Jak się uda.Z innymi bylo lepiej.Biotar to był piękny obiektyw nie dla ostrosci a dla efektu nazywano je potocznie optyką Gausowską( literatura lat 50tych)Pozdrawiam


Nie moge sie zgodzic, ze model 44-4 to najslabszy model z Heliosow. Trzymalem w lapkach wszystkie Heliosy, nawet te srebrne, na gwint m39. Najslabszy moim zdaniem jest model 44-1, bez powlok i z najmniejsza ostroscia.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
asklop napisał/a:
Helios byl ostrzejszy. Kontrast mniej cukierkowaty z Heliosa-chlodniejsze kolory


Strzelilem kiedys pare testowych gniotow SMC-K 50/1.2 i Heliosem 44-7.

Ten drugi, jesli chodzi i o kontrast i ostrosc, nie wzniosl sie wyzej niz f:2 z pierwszego. Do tego paaaaaskudny bokeh....
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
asklop napisał/a:
Enzo napisał/a:
czy jest duża różnica pomiędzy SMC-M 50/2 a tym Heliosem ? Oczywiście poza powłokami. Z powodu braku kasy zastanawiam się nad wydawaniem większych pieniążków na szkło Pentaxa.


mialem heliosa 44K-4. bylem z niego zadowolony jak wczesniej napisalem. Po jakims czasie zapragnolem czegos wiecej, naczytawszy się o legendarnej jakosci 50 pentaxa. Kupilem smc-m 50/1,4, i..... troszeczke się zawiodlem. Myslalem, ze jakosc z Pentaxa bedzie powalajaco lepsza. Nic takiego. Helios byl ostrzejszy. Kontrast mniej cukierkowaty z Heliosa-chlodniejsze kolory. Mniej listkow przyslony, 8 w Pentaxe i 6 w Heliosie, ale w smc-m 50/2 tez tylko 6 listkow. Pentax 50/2 mniejszy i lzejszy. Moim zdaniem roznicy jakosciowej miedzy nimi za bardzo nie dostrzezesz. Nawet nie wiem co ci doradzic. Bierz, ktory ci się bardziej podoba. Mi Helios pasowal.


nie zapominajmy o zdjęciach pod słońce. helios flarował potężnie (ten z zenita ttl 58/2) przy naprawdę sytuacji nie pod słońce. więc
jeśli robisz dużo zdjęć pod słońce to od heliosa z daleka , jako standardu
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Ten drugi, jesli chodzi i o kontrast i ostrosc, nie wzniosl się wyzej niz f:2 z pierwszego. Do tego paaaaaskudny bokeh....


pewnie trafiles na skacowany model :-P

guerilla napisał/a:
jeśli robisz dużo zdjęć pod słońce to od heliosa z daleka , jako standardu


z moim nie mialem takich problemow. ....acha tylko nie napisalem, ze moj to byla specjalna wersja 44K-4 limited :mrgreen:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dawno temu miałem Heliosa bez zadnej cyferki z preselekcyjną przysloną z zenitem E. ten był naprawdę kiepski. A ten, który mam teraz (wersja 7) jest ok, ale jednak od SMC-M 1,7/50 nie jest lepszy pod względem rozdzielczości no i oczywiście kontrast mizerniutki, zwłaszcza pod światło. Może byłby lepszy, gdyby nie miał porysowanych powłok
Pozdrawiam
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
znalazłem takie dwie foty, sprzed daaaaawna (takich g*wnianych zdjęć już nie robię :) ) , jeszcze wywoływane u laboluda jakiś fomapan.
w każdym razie widać ładniutka flarę - a słońce odbijało się najwyżej od okienek w tle w kamienicach..

tak ku przestrodze jeśli ktoś chce kupować heliosa :)

edit: gorzej! to kodak academy :D
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
a tref prosil...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
milo napisał/a:
a tref prosil...

marudzisz.mają po 60kb dokładnie i po 600x400 rozdziałke i mają pokazywac flarę nie trzeba powiększać nawet. więc jest git
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, bo bez sensu takie prośby. Jak się serwer zapycha (bo zapycha, co widać), to zablokować załączniki i tyle. I tak to kiedyś się stanie (zakład?), więc nie widzę sensu, żeby się do tego czasu męczyć.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
guerilla jaki Kodak Academy, toz ta bialawa kropa na reku dziewczyny to nic innego tylko syf na matrycy :-P . Mam racje? Nie moge sie mylic......

Kurcze, bronie tak Heliosa bo mam do niego j** sentyment. Swojego kupilem w fabryce Zenita w Krasnogorsku pod Moskwa osobiscie. i gdzie on ze mna nie byl-tam gdzie ja i aparat to i on. :mrgreen: Jak rzep jakis.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
asklop napisał/a:

Kurcze, bronie tak Heliosa bo mam do niego j** sentyment. Swojego kupilem w fabryce Zenita w Krasnogorsku pod Moskwa osobiscie. i gdzie on ze mna nie byl-tam gdzie ja i aparat to i on. :mrgreen: Jak rzep jakis.


rozumiem, mam tak samo z moją zapalniczką zippo,co prawda nie kupiłem jej osobiście w usa,ale zwiedziła ze mną kawał świata i niejedną rzecz podpalała :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach