Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kuzyn Mygosi napisał/a:
A jak nazwiesz np. 1920x1080i 30fps które uzyskano po 2:3 z 24 fps 1920x1080p ??? (można zrobić pull down 3:2 i uzyskać piękne 1080p 24 fps) ... wg. Ciebie to Full HD czy nie ;] ?


Wg (mętnych) definicji jest to HD Ready
Full HD to tylko 1080p lub więcej - nikt tego ni będzie na razie nadawał nadawał ze względu na pasmo, ale odtwarzacze to wspierają
wszystko poniżej to HD ready a więc 1080i, 720p i 720i (i co tam jeszcze kto wymyśli)
1080i to pasmo około 12-14Mb/s co jest w zasięgu cyfrowych transmisji kablowych, satelitarnych czy nawet DSLowych (IPTV)
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Canin napisał/a:

Wg (mętnych) definicji jest to HD Ready
Full HD to tylko 1080p lub więcej - nikt tego ni będzie na razie nadawał nadawał ze względu na pasmo,

Właśnie że to jest nadawane .... ww. 1080i wymaga szerszego pasma niż 1080p (!) ... i można to 1080i przerobić na 1080p bezstratnie, choć nie każdy klip (ps. przy pull down 3:2 nie następuje degradacja) !

ps. bitrate tych teledysków zgrywanych z programu sat to ~15-20 Mbit/s (jeden teledysk zajmuje ~0,4-0,5GB)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja tam nie wiem - ale interlaced to przesyłanie półobrazów (co drugą linię), progressive to przesyłanie całych obrazów. Logika by nakazywała że pół jest mniejsze od całości - co mniej więcej pokrywa się z danymi które gdzieś wpadły mi w oko że 1080p wymaga dwa razy więcej pasma niż 1080i
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Cytat
przy pull down 3:2 nie następuje degradacja


O czym dokładnie piszesz, albo ja nie rozumiem (nie wykluczam) albo Ty ;)
tzw 3:2 pulldown jest wykorzystywany przy źródłach 24 fps które mają nasze boskie 50/60Hz telewizory wyświetlić i polega na tym że jedna klatka jest na ekranie potrajana a druga podwajana (w tak dużym uproszczeniu że totalnie źle, ale daje pogląd na proces), co powoduje ogólną i koszmarną (dla mnie nie do zniesienia) degradacje płynności ruchu i jest jeden z podstawowych czynników dla których lepiej sobie ściągnąć HD zakodowane przez dobrą grupę niż kupić oryginalne Bluray ;)

za wiki
Cytat

Telecine judder

The “2:3 pulldown” telecine process creates a slight error in the video signal compared to the original film frames that can be seen in the above image. This is one reason why films viewed on typical NTSC home equipment may not appear as smooth as when viewed in a cinema. The phenomenon is particularly apparent during slow, steady camera movements which appear slightly jerky when telecined. This process is commonly referred to as telecine judder. Reversing the 2-3 pulldown telecine is discussed below.

PAL material in which 2:2:2:2:2:2:2:2:2:2:2:3 pulldown has been applied, suffers from a similar lack of smoothness, though this effect is not usually called “telecine judder”. Effectively, every 12th film frame is displayed for the duration of three PAL fields (60 milliseconds), whereas the other 11 frames are all displayed for the duration of two PAL fields (40 milliseconds). This causes a slight “hiccup” in the video about twice a second. Increasingly being referred to as Euro pulldown as it largely affects European territories.


Usuwanie przeplotu (deinterlacing) nie da Ci nigdy takiego efektu jak skorzystanie ze źródła progresywnego.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Alyjen napisał/a:

Usuwanie przeplotu (deinterlacing) nie da Ci nigdy takiego efektu jak skorzystanie ze źródła progresywnego.

Tak jeśli materiał został pierwotnie nagrany jako "przeplatany". W takim przypadku zamiana na progresive z interlanced bez strat nie jest możliwa do przeprowadzenia.

ALE

Jeśli ktoś odpowiednio zamienił 24 fps "p" na 60 fps "i" (właściwie jest to zapisane w materiale jako 30p - wystarczy przeanalizować taki strumień poklatkowo) - co robią niektóre stacje to proces jest odwracalny (ja to robiłem - czyli przywracałem "p" i porównywałem poszczególne klatki - 100% brak strat).

Zacznijmy od tego że zapis klatek przy 60i to nie 60 fps tylko 30 progresywnych fps które dopiero w fazie wyświetlania są rozbijane na 60 fps przeplatanych (przy wyświetlaniu jednej klatki z zapisanego źródła najpierw idą linie parzyste jako jedna wyświetlona klatka "i" a następnie nieparzyste jako druga wyświetlona klatka "i"). Na komputerze kiedy wybierzesz brak usuwania przeplotu na 1080i 60 fps to dostaniesz 30p klatek/sek z widocznym rozdzieleniem linii.

A teraz jak wygląda zamiana materiału 24p na 60i które tak na prawdę jest zapisane w strumieniu jako 30 fps:

Wygląda to tak : masz 4p klatki ze źródła które są rozbijane na 5i klatek ...

... w taki sposób że 3 klatki progresywne źródłowe pozostają bez zmian (!) a pozostała klatka jest rozbijana na dwie (linie parzyste z 4p są w jednej uzupełnione liniami nieparzystymi z klatki 3p a linie nieparzyste z 4p są w klatce piątej uzupełnione liniami parzystymi z 1p z kolejnych "pięciu klatek").
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
no tak to teraz już wiem o czym mowa ;) na szczęście mój TV w razie potrzeby da się zmusić do pracy 24Hz i 48Hz
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
sorry za odgrzewanie kotleta, ale zaintrygowała mnie ta dyskusja na innym forum http://www.hdtv.com.pl/fo...?t=16343&page=2
jak wg was wyglądałaby sytuacja z dekoderem cyfrowej kablówki (w moim przypadku Multimedia)? Czy da się (i czy ma to sens?) wyłączyć (nastawić na niższą wartość) skaler z dekodera, zdając się jedynie na elektornikę telewizora - i czy efekt w przypadku sygnału SD może być lepszy?
... pytam, bo oczywiście nie podjąłem jeszcze decyzji, nie mam nowego TV i po prostu nie mogę sprawdzić sam.
swoją drogą co myślicie o toshibie z3030d, sharpie d65e, panasonicu TX-37LZD85 i ew. jakimś samsungu z serii 6 lub 7? chodzi głównie o płynność ruchu (sharp choć bez 100 hz, to jednak spodobał mi się w praniu) i jakość sygnału SD.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
to ja też odgrzewam kotleta :)
potrzebuję jakiś tani LCD 32" HD Ready. Mam dość ograniczony budżet który wynosi około 1200-1500zł. Da się coś wybrać za tę cenę dobrego?
Myślałem nad:
toshiba 32av605 - w promocji w realu za 1349zł ale nie ma żadnych opinii o nim
LG 32LG2100 - ok. 1400zł, czytałem jakiś test w którym wypadł nadzwyczaj dobrze.

Może wy coś polecicie? Nie mogę sobie pozwolić na "dozbieranie do x kwoty". Mam sztywny budżet i potrzebuję wybrać coś najlepszego z "najgorszych".

Telewizor będzie używany do oglądania telewizji z niestety analogowego źródła i chciałbym aby ten obraz był w miarę ok, oraz - co najważniejsze - do xboxa360. To jest priorytet aby gry wyglądały dobrze :)

mam nadzieję, że pomożecie ludziska.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
YellowLabel napisał/a:
Telewizor będzie używany do oglądania telewizji z niestety analogowego źródła
Dobrze to wygląda plazma na analogu. LCD, dla mnie, to pomyłka.
 

AreKc  Dołączył: 27 Cze 2008
YellowLabel napisał/a:
LG 32LG2100

W łatwy sposób można w nim odblokować USB (służące nominalnie tylko celom serwisowym) i cieszyć się możliwością oglądania zdjęć, odtwarzania mp3 i divx z polskimi napisami.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
argawen, ale niestety na plazmę pozwolić sobie nie mogę :( a i tak jak już pisałem priorytetem jest Xbox.

arekc2000, fajna funkcja. Ale wiesz coś więcej o tym telewizorze? :)
 

AreKc  Dołączył: 27 Cze 2008
YellowLabel napisał/a:
Ale wiesz coś więcej o tym telewizorze?

Rodzice taki mają, obraz na analogu rzeczywiście taki sobie, ale LCD tak już ma. Idź do jakiegoś sklepu i go sobie obejrzyj.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
YellowLabel napisał/a:
a i tak jak już pisałem priorytetem jest Xbox.
To inna sprawa.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
jestem tylko ciekawy jak duża różnica będzie między niezłym kineskopowcem a 32" hd ready po podłączeniu xboxa.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Mnie bardziej ciekawi jak przeżyjesz kontrast między LCD a kineskopowcem na analogowym sygnale (z anteny).
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
tzn będzie aż tak gorzej? ;)
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Bardzo dużo zależy od jakości sygnału analogowego (poziomu sygnału). Porównaj sobie obraz w jakimkolwiek markecie. Na jednym LCD prawie ideał (pewnie obsłudze z jakiegoś powodu zależało i podłączyli odbiornik bez rozdzielaczy do tunera) na innych dno bo sygnał z anteny leci przez rozdzielacze sygnału.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
no ale u mnie w domu rozdzielaczy sygnału nie ma, także powinno być w miarę dobrze. Chyba?
 

Luk4sPL  Dołączył: 14 Sty 2009
YellowLabel napisał/a:
argawen, ale niestety na plazmę pozwolić sobie nie mogę :( a i tak jak już pisałem priorytetem jest Xbox.


Ale przecież plazma jest tańsza od LCD. Sam mam LCD Samsunga 32'' i szczerze mówiąc wolałbym plazmę :)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
pokaż jakieś konkretne modele :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach