wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
[wuzet] Przyszła kryska na ... oceniajcie/doradzajcie
Witam szanownych forumowiczów
Przyszedł czas na poddanie sie ocenie i na przyjecie mam nadzieje pomocnych i konstruktywnych porad ...a mam tez cicha nadzieje ze i moze słow pochwały :-)
Na poczatek jeszcze kilka zdań o mojej drodze do fotgrafowania cyfrową lustrzanką.
Kilka...naście let temu zupełnie przypadkowo wpadł mi w ręce aprat Zenith którym zacząlem pstrykać fotki. wszystko robiłem intuicyjnie , bez jakiejkolwiek wiedzy teoretycznej czy chociażby porady bardziej doświadczonego kolegi (kolezanki) :-) . Słyszałem kilka razy przychylne opinie na temat moich zdjęć ... raz miałem okazje zrobić dokumentacje twórczości pewnej rzeźbiarki. potem niestety Zenith był sie popsuł :-( i nastał czas kompaktów i hybryd ... do wiosny tego roku kiedy to dojrzałem do zakupu lustrzanki. Zakup i wybór systemu poprzedziłem wieloma tygodniami spędzonymi w sieci , czytając przeróżne fora, testy i opinie , do tego mam szczeście mieszkać jeszcze w NY wiec doszło organoleptyczne testowanie puszek ( w B&H i Adoramie mam już karte stałego macacza :-) ) ... wybrałem Pentaxa K20D.
Na początku myślałem ze sprawa skonczy sie na body i 2 kitach ... niestety szybko okazało sie że choroba "foto" złapała mnie i zaczęły sie pojawiac w domu kolejne drobiazki a to filtry a to kolejne szkał a to statywy a to lampy :-) Ostatnio kupiłem jeszcze okazyjnie K10D z jakiegoś zakurzonego magazynu bo jest nowy i z gwarancją :-) Jeszcze napewno przyjdzie czas na jakieś jasniejsze szkła ale to juz musi poczekac "kilka" miesięcy na luźniejsze fundusze. Do tego dochodzi też wchłanianie wiedzy teoretycznej której wcześniej w zasadzie nie miałem ... w miare tego dochodziłem do wniosku ze daleka droga przedemną , zwłaszcza po oglądnieciu kilku gaklerii na forum pentaxa czy innych "onephoto" nie wspominając już Pentaxgallery po której popadłem w kilkudniową depresje :-) Sorry za przydługi wstęp !!
Teraz wrzucam kilka forek pod ocene ... postaram sie dodawać kolejne w miare chronologicznie , może bedzie zauważalny jakiś postęp :-)


1.


2.


3.


4.


5.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Witaj! Też zaczynałem od zenita, świetny sprzęt, na poiczątek najlepszy :) Co do zdjęć to fotografia kwiatów i makro to nie moja działka, ale można bez trudu zauważyć, że brak im ostrości. 1 jak dla mnei odpada, nie wiem zupełnie o co w niej chodzi. Reszta kompozycyjnie w miare OK - w 2 obciąłeś liście na doleco dobrze nie wpływa na wygląd kwiatu. Podoba mi się 5 no ale jest niedopracowana, jak mówiłem zabrakło ostrości. Możliwe, że fotografujesz w RAWie i pominąłeś ostrzenie w obróbce, bo wrzuciłęm do PSa i można ostrość o wiele lepszą wyciągnąć spokojnie. Widzę, że skompletowałeś sporo zawodowego sprzętu. Sprzęt jest oczywiście ważny w fotografii, ale radziłbym się na razie zająć takimi rzeczami jak kompozycja, światło i podstawową obróbką cyfrową bo bez tego ani rusz. Pozdrawiam!
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
martinnezzz napisał/a:
Sprzęt jest oczywiście ważny w fotografii, ale radziłbym się na razie zająć takimi rzeczami jak kompozycja, światło i podstawową obróbką cyfrową bo bez tego ani rusz. Pozdrawiam!
Zaczynasz tak jak prawie każdy z nas umieszczając wszystko w centrum kadru,zacznij może od tego: http://www.horazy.republika.pl/4.htm

PS.Przeczytaj całość,parę razy trzeba przewinąć stronę na dole,to są naprawdę podstawy.A później aparat w łapy i zastosować w praktyce zdobyte wiadomości.Powodzenia i zajefanych kadrów,wrzucaj tylko te najlepsze.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
poczatki dla kazdego sa trudne.. ale trzeba byc wytrwaly, sluchac rad bardziej doswiadczonych a wszystko z czasem samo przyjdzie (ja przynajmniej mam taka nadzieje w stosunku do samego siebie)
co do zdjec hm.. gdybym mial wybrac jedno to: chyba 3, poprawilbym chyba troszke w PS ostrosc, nasycenie
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Dzieki za pierwsze słowa krytyki i porad :-)
Te zdjęcia które wstawiłem na początek nie były obrabiane w photoshopie . Pracuje tez nad jego poznaniem ale staram sie na sile i za duzo nie "przerabiać" zdjęc ... przynajmniej na razie póki nie poznam go lepiej.
Fotki te były robione praktycznie w drugi dzień po zakupie sprzętu :-)
robione były w ogrodzie botanicznym a teraz kilka z zoo

6.


7.


8.


9.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Cytat
Te zdjęcia które wstawiłem na początek nie były obrabiane w photoshopie . Pracuje tez nad jego poznaniem ale staram sie na sile i za duzo nie "przerabiać" zdjęc ... przynajmniej na razie póki nie poznam go lepiej.

No niestety jeśli chcesz osiągnąć przyzwoite efekty to cyfrowa obróbka jest koniecznością. Nie mówię tu o jakichś cudach tylko o podstawowej korekcie, tj. koloru, kontrastu i ostrości.
Zainwestuj w jakaś książkę o fotografii a znajdziesz tam wszystko co potrzeba na początek, łącznie z podstawową cyfrową obróbką. Gwarantuje, że ta mała inwestycja poprawi jakość Twoich zdjęć bardziej niż wszystkie manfrotto, sigmy i cookiny i co tam jeszcze razem wzięte ;-)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
martinnezzz napisał/a:
No niestety jeśli chcesz osiągnąć przyzwoite efekty to cyfrowa obróbka jest koniecznością

Nieprawda. To jest dla mięczaków.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
6. i 7. bardzo mi sie podobaja, juz duzo lepiej z ostroscia, kolorystyka tez jest ok.
9 jak dla mnie zbyt ciasna...
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
6. widziałabym nieco ciaśniej; staraj się kadrować nie tylko centralnie;
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
W ksiązki juz byłem wziąłem zainwestowałem ... w wolnych chwilach chłone, testuje na kompie i te podstawowe elementy obróbki o których wspomniałeś stosuje.

Co do kadrowania to faktycznie jak tak przeglądnąłem moje fotki to duzo mam takich, tak że dzieki za rady w tym temacie, musze popracowac nad innymi kadrami.
Póki co wyszperam jeszcze troche fotek które zrobiłem do tej pory i wstawie je na forum a jak tylko coś nowego dorobie nie omieszkam sie podzielić nimi z Wami :-)

A teraz jeszcze kilka ptaszków :-)

10.


11.


12.


13.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Ostatnia ptasia seria ładna, 12 13 przydałlo by się większe rozmycie ttła i w 13 umieścić ptaka z lewej strony kadru żeby miał gdzie lecieć. 11 świetna :)
 
teo73  Dołączył: 06 Sty 2008
w 11 , było by lepiej jak by było więcej z prawej jak z lewej, nie uważacie?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Dzieki za kolejne opinie i rady
Teraz cos bardziej pejzażowo

14.


15.


16.


i na deser :-)
17.
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
14. leci lekko w lewo;
15. lekko leci w prawo no i przeszkadza to coś co wdarło się w kadr po prawej stronie;
mz ogólnie fotki bez rewelacji;
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
najbardziej podoba mi sie 11
 

jutokintomi  Dołączył: 08 Lut 2009
11 i 12 jak dla mnie na razie najlepsze
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Zaproponuje teraz coś jakby mini reportaż z ostatniej Polskiej Parady Pułaskiego na Manhattanie. Co prawda królowało "disco polo" a przewodnim strojem był dres :-D ale mimo wszytsko nutka patriotyczna zagrała gdzieś wgłebi serca.

18.


19. wiem ze nieostre ale jakoś mie się podoba :-)


20.


21.


22.


23.


24.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Nie no dobre :), takiej imprezy to sie w USA nie spodziewalem ;).
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
Czerwony maluch jest ekstra :mrgreen:
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
zwłaszcza ze było to na 5 alei na manhattanie :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach