jerzy65  Dołączył: 10 Kwi 2009
pentax czy sonar
Witam wszystkich,chciałbym sobie kupić obiektyw 135/3,5 i zastanawiam się nad pentax 135/3,5 lub sonar 135/3,5 oba są ogólnie zachwalane pentax ma przewagę mocowania ale może ktoś robił zdjęcia obydwoma i może porównać je ze sobą odnośnie jakości zdjęć.
Ja robię zdjęcia pentaxem ist DL.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
A może połączenie Pentaxa z Sonnarem . Jest dostępny na allegro . Nr aukcji 772713473 . Takumar bayonet 2,5/135 . Posiada konstrukcje podobna do Sonnara jest jednak lepiej wykonany i cena nie zwala z nóg

[ Dodano: 2009-10-09, 22:05 ]
No i jasność 2,5 gdzieś tutaj ktoś testował i wyszło że jest lepszy od 135/3,5
 
jerzy65  Dołączył: 10 Kwi 2009
Właśnie widziałem na aukcji ten Takumar też mnie zaciekawił tylko nie znam się tak dobrze na obiektywach a nie mogę sobie pozwolić na zakup nie trafionego obiektywu.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Jak dla mnie Sonnar z jakis powodow jest fajniejszy, taki bardziej miekki, pastelowy. SMC jest ostry jak nalezy i po prostu 'inny', bardziej klasyczny - takie moje subiektywne odczucie.

Przewaga SMC to badz co badz wygodniejsze mocowanie no i powloki (temu pewnie moze zaradzic Hoya HMC UV ale nie wiem jak to w praktyce dziala).

Takumar Bayonet nie jest lepiej wykonany:)

Tez mialem dylemat, Sonnar czy SMC. Rozwiazaniem dla mnie jest Tamron 135/2.8 :mrgreen:
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Takumary to były topowe szkła Asahi.co dla gwintu M42.
Potem firma poszła na łatwiznę i wypuściła takumary z bagnetem K - tylko że to już były szkła budżetowe, gorzej wykonane i z gorszymi powłokami (wydaje mi się, że nie miały słynnych powłok SMC, w przeciwieństwie do poprzedników na M42). Szkłami z wyższej półki były Pentaxy, które miały też lepsze powłoki.

SMC Takumar na gwint M42 będzie z reguły lepszym szkłem od Takumara z bagnetem K. Jeśli już z bagnetem, to lepiej Pentax niż Takumar.
 

mac710  Dołączył: 18 Maj 2008
Witam !!! Miałem i Pentaxa jak i Sonnara. Sonnar o wiele ostrzejszy(na pełnej dziurze) , ładniejszy bokeh(wiem dyskusyjne ;-) ). Z kolei pentax jest lepiej wykonany, lepsze powłoki - obraz może troszkę mniej ostry ale w moim odczuciu bardziej "klasyczny". Weź pod uwagę, jeżeli będziesz używał któregoś z tych obiektywów z cyfrą, że praca z sonnarem w AV jest o wiele przyjemniejsza niż z pentaxem w M.
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
mac710 napisał/a:
Weź pod uwagę, jeżeli będziesz używał któregoś z tych obiektywów z cyfrą, że praca z sonnarem w AV jest o wiele przyjemniejsza niż z pentaxem w M.


Pod warunkiem, że nie będziemy go za mocno przymykać, bo na przymkniętym m42 ostrzenie już takie przyjemne nie jest :-)
 
jerzy65  Dołączył: 10 Kwi 2009
Czyli można podsumować że oba te obiektywy są ok wszystko zależy od tego co się komu podoba a jak się Wam współpracuje z m42 czy są redukcje lepsze i gorsze jakieś polecacie
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Jezeli szukasz 135tki to musisz wybrac czy jakosc, czy wygoda. Najwygodniejszy do pentaxa jest kazdy obiektyw z mocowaniem PK czy PK/A. Najlepsze jednak rozwiazanie jest jednak zakup stalki z mocowaniem M42 i do tego dobry adapter M42/PK. Posiadanie takiego adaptera gwarantuje dobra jakosc uzyskiwanych zdjec i zwiekszenie mozliwosci jezeli chodzi o posiadanie dobrych obiektywow w zakresie ogniskowych od 20 do 135mm. Duzo zalezy od tego w jakim przedziale cenowym sie obracamy. Najpierw by nalezalo sprobowac czy odpowiada nam komfort pracy z obiektywem o takim czy innym mocowaniu dopiero pozniej nazlezalo by sie zastanowic jaki obiektyw kupowac. Moim skromnym zdaniem najlepszym rozwiazaniem jest kupno 135 z mocowaniem M42. Powloki sa dla mnie sprawa drugorzedna, wiielokrotnie jednopowlokowe obiektywy lepiej pracuja od nowszych wielopowlokowych. Opowiadanie o "zlej pracy pod swiatlo" w zaleznosci od ilosci powlok jest troche nieporozumieniem. Zle pracuja pod swiatlo slabe obiektywy. Kazdy obiektyw umieszczony pod takim katem, ze swiatlo bedzie walilo bezposrednio czy z odbiciem w matryce bedzie dawal flary i bliki nawet taki, ktory kosztuje kilka tysiecy dolarow. I nie pomoga tu zadne Shneider'y, Marumi a na pewno nie jakies gowna typu Hama czy produkowane w gdzies w 3 swiecie podrobki Tiffen czy Hoya, ktore zalewaja rynki pod tytulem "original Made in Japan". Ani 100 powlok na soczewkach.
Jezeli chodzi o moje typy M42 to
rosyjskie: Tiar 11 i 11A, Jupitery. A z tych najlepszy jest stary Tair 11 z mocowaniem M39 2.8/133 (nie 135). Slyszalem o rewalacyjnych osiagach Apo Telezenitar
niemieckie: Enna (tylko stara zebra)Schneider, Sonnar ale starsza wesja, zebra - jednopowlokowy, Sonnar 4/135, Triotar 4/135, Pentacon lub jego pierwowzor Orestegor 2.8/135,
japonskie Takumar, Vivitar (ale tylko robiony przez Tokine i Kino), Nikon (drozsze ale niektore 135 sa swietne i mozna bezpiecznie wmontowac w body Pentaxa)
Oprocz tego ogladalbym uwaznie wszystkie wynalazki produkcji japonskiej, te ktore sa preselekcyjne. Sa to w wiekszosci starsze obiektywy o duzej ilosci listkow przyslony, nienagannej optyce i bardzo dobrej mechanice.
Dzisiejsze allegro
759880329, Porst 2.8/135 - moze byc dobry, mozliwe, ze robiony przez Tokina, Yashica, lub Ricoh'a
762054494 Jupiter 37a
773176022 jw
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Mam Takumara Bayonet 135/2,5 i kilka sampli mozesz sobie przez szukajkę znaleźć, w dziale Pokaz Swój Bokeh.
Wykonanie takie sobie, ale nie ma znamion tandety czy plastiku, po prostu klasyka lat 80tych. Ostry po przymknięciu o 1 działkę ale i na pelnej dziurze nie ma problemu. Bokeh nieprzewidywalny, taki... czarodziejski, dla mnie bardzo fajny.
Trochę faktycznie słaby pod światło, zdarza się delikatna mgiełka, ale bez problemów do poprawienia w kazdym programie typu ACDSEE, Infran itd.
Ogólnie rzecz ujmując kupilbym go jeszcze raz.
 
jerzy65  Dołączył: 10 Kwi 2009
Dzięki za podpowiedzi muszę się rozglądnąć w takim razie jeszcze po tych obiektywach bo rzecz jasna u mnie cenna odgrywa rolę.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Zdaje się, że porównanie 135 było już dokonywane na tym forum. I nie sądzę, by się ono do dziś zdezaktualizowało.

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=207890
http://pentax.org.pl/view...ight=sonnar+135
http://pentax.org.pl/view...ight=sonnar+135
http://pentax.org.pl/view...ight=sonnar+135

 

mac710  Dołączył: 18 Maj 2008
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Witam,

Polecam przejrzenie watkow podanych przez jorge.martinez, z wlasnego doswiadczenia dodam, ze Sonnar byl ostrzejszy i mniej aberowal od Pentax-M 135 f/3.5.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach