Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Stare obiektywy AF
Takie pytanie - czy te stare obiektywy z własnym AFem (wymagające oddzielnego zasilania paluszkami) działają z innymi (późniejszymi) korpusami niż z ME Fem? Niby styki z ME Fa są niekompatybilne z późniejszymi wersjami, ale może mnie ktoś ostatecznie oświeci jak to jest.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nie działają raczej
na KMP jest nawet taki rysunek
"drzewo genealogiczne" bagnetu K

gdzie od K odchodzą 2 gałęzie, jedną z nich jest właśnie bagnet AF z ME F przedstawiony jako ślepy zaułek ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Ewentualnie można pytać czy korpusy niezależnych producentów działają z 35-70mm/2.8 Pentaksa. Widziałem (na aukcji) korpus Revue z obiektywem AF i chyba jeszcze jakiś inny, ale nie wiem czy są ze sobą kompatybilne.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
gebi napisał/a:
Ewentualnie można pytać czy korpusy niezależnych producentów działają z 35-70mm/2.8 Pentaksa. Widziałem (na aukcji) korpus Revue z obiektywem AF i chyba jeszcze jakiś inny, ale nie wiem czy są ze sobą kompatybilne.
Można było się spytać sprzedającego. W zasadzie to ja po prostu nie słyszałem o korpusach innych firm odpowiadających ME Fowi, aczkolwiek skoro np. Chinon takie obiektywy produktował (chyba), albo nawet Sigma, to te firmy powinny też mieć odpowiednie body do nich. Ale te mnie nie interesują (no, chyba że ME F).
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Właśnie Chinon miał korpusy CG-5 oraz CE-5 współpracujące z własnymi obiektywami 50mm oraz 35-70mm. Prawdopodobnie te Revue, które widziałem to były właśnie Chinony.

http://www.butkus.org/chinon/50mm-af/50mm-af.htm
http://www.butkus.org/chi.../35-70mm-af.htm



 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
A np. ten:
http://cgi.ebay.co.uk/Sig...=item53dd6fa706

Co prawda Sigma, ale na baterie. Te Chinowe z AFem dedykowanym to bylo co innego niż te Pentaxowe? Czy by działały z ME-Fem (i na odwrót - pentaxowe z chinonowymi body).?*

Na ebayu widze jeszcze takiego Chinona:
http://cgi.ebay.co.uk/Pen...=item35a432b2b1
Sprzedawca nic nie pisze, to jest też dedykowany Chinon, czy już jeden z tych późniejszych z wiertarką?

*Nie mam zamiaru kupować szkieł do ME Fa (tych z własnymi czujnikami i napędem), ale chce kupić coś starszego z zakresu 70-210mm, widywałem Tokiny SD i Sigmy UC, ale ostatnio widze jakieś dziwadła na ebayu.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Z boku tej Sigmy jest przycisk wyglądający jak spust migawki, tak jakby najpierw trzeba było wyostrzyć obiektywem a później wyzwolić migawkę, ale nie wiem jak miałoby to działać bez współpracy z korpusem albo bez takich czujników jak na obiektywach Chinona (i dodatkowej elektroniki), więc wszystko rozbija się o zgodność styków.
Obiektywy Chinona według Butkusa oświetlają obiekt za pomocą podczerwonej wiązki i dopiero korpus wylicza sobie odległość od obiektu na podstawie światła odbitego, więc podejrzewam, że to są zdecydowanie różne rozwiązania i nie będą z Pentaksem ME-F współpracować.

(dla znających angielski, którzy to sobie lepiej przetłumaczą):

An infrared Light Emitting Diode (LED) sends out an infrared beam to the subject. The beam is then reflected back to the cameras internal infrared receiving sensor. The angle at which the infrared reflected beam is received indicates the camera-to-subject distance via triangulation. A micro servo motor positions the receiving sensor which in turn positions the lens in or out to the correct setting. All this technology takes place at lightning speed, so the lens is correctly positioned at the press of a button.
Unlike other infrared auto focus systems that select predetermined focus zones, the CHINON AUTO-FOCUS LENS is entirely stepless between 1 m (3.3ft) and infinity (oo).
Another key feature of the Chinon Infrared System is a cancelable prefocus lock that allows you to position the focused subject anywhere in the viewfinder. To safeguard the infrared system from ambient infrared sunlight, the infrared beam oscillates at the frequency of 12,500 cycles per second.


Podoba mi się zwłaszcza to ustawianie ostrości z szybkością światła (at lightning speed), ciekawe jak to wygląda w dzisiejszych realiach :-)
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
gebi, mam nadzieję że to co napisałeś nie dotyczy tego Chinona, do którego ja linka dałem :)

A swoją drogą, ciekawe czy ktoś obecnie używa tych Pentaxowych i Chinonowych autonomicznych autofocusów, jakbym gdzieś kogoś z czymś takim zobaczył to chyba fotograficzną sesję pamiątkową bym sobie zrobił :)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Należało pojawić się na poprzednim PPD.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Desmond napisał/a:
gebi, mam nadzieję że to co napisałeś nie dotyczy tego Chinona, do którego ja linka dałem :)

Nie, ten Chinon, którego pokazałeś był już raczej na śrubokręt.
Tamtych obiektywów też nie mam, piszę tylko tłumacząc ze strony Butkus-a.

[ Dodano: 2009-11-10, 15:35 ]
Ponieważ trafiłem na aukcję z dwoma obiektywami AF Chinona i korpusem w niskiej cenie, postanowiłem zainteresować się raz jeszcze tematem tych obiektywów.
Desmond, nie wiem czy przypadkiem nie wylicytowałeś tego Chinona AF 70-210mm/4.5, ale wygląda na to (o ile jeszcze tego nie wiesz), że nie będzie on działał w pełni (a konkretnie AF) z innym korpusem niż Chinon CP-9AF

Pod linkiem http://forums.whatdigital...an//page/0/vc/1 można znaleźć dyskusję na temat obiektywów Chinona.

Najważniejsze fragmenty:
Cytat
Unfortunately while the Chinon CP-9AF will accept Pentax K, KA and many AF lenses, it doesn't work the other way around. The Chinon AF lenses have completely different aperture control and AF mechanisms, and can't be used in any meaningful way on other cameras. The diaphragm would only operate at the smallest aperture such as f/22.

Niestety podczas gdy Chinon CP-9AF pozwala używać obiektywów Pentaksa z mocowaniem K, Ka oraz wielu obiektywów AF (nie wiadomo czy pozwala je tylko podłączyć czy obsłuży również śrubokręt), to nie działa to w drugą stronę. Obiektywy Chinona z AF-em mają kompletnie inny mechanizm kontrolujący przysłonę oraz AF i nie mogą być użyte w
sensowny sposób na aparatach innych firm. Przysłona będzie działała tylko na najwyższej wartości takiej jak f22.

Cytat
When Chinon went AF they went the Canon route by putting the motors in the lenses, CP9af was the only model I think they made

Kiedy Chinon wprowadził AF poszedł drogą Canona umieszczając silniki w obiektywach, CP-9AF był, jak sądze, jedynym modelem, który zrobili (który pracował z obiektywami tego typu).

Czyli te obiektywy Chinona (konkretnie dwa: 28-70mm 1:3,5-4,5 oraz 70-210mm 1:4,5) mają swój własny silnik AF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach