M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Fuji Superia X-TRA 400 VS Kodak Portra 400 VC
Szukam 400 o bardziej nasyconych kolorach.
Czy jest duża różnica między X-TRA 400 a Portra 400 VC (ziarnistość, nasycenie itp.) :?:
I czy warto przepłacać :-?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Niech pomyślę.... Jeśłi dobrze kojarzę, to Kodak jest taki bardziej wysycony, "cukierkowaty". Jest też łatwiejszy w skanowaniu.
Ale dawno Kodaka nie używałem (mam zapas XTRów w lodówce), więc może mi się z UC albo NC pomyliło?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Te filmy dzieli przepasc. Portra to Portra. Najlepszy negatyw kolorowy jaki kiedykolwiek wyprodukowano.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Te filmy dzieli przepasc. Portra to Portra. Najlepszy negatyw kolorowy jaki kiedykolwiek wyprodukowano.


Na czym polega ta przepasc?
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
alkos napisał/a:
dan napisał/a:
Te filmy dzieli przepasc. Portra to Portra. Najlepszy negatyw kolorowy jaki kiedykolwiek wyprodukowano.


Na czym polega ta przepasc?


Na cenie ?
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Te filmy dzieli przepasc. Portra to Portra. Najlepszy negatyw kolorowy jaki kiedykolwiek wyprodukowano


Jak to jest do końca z tą przepaścią :?:

http://varia.alkos.info/kanap.jpg

ten test pokazuje że nie ma przepaści między ektarem 100 a superią 100, natomiast cenowo tak.
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Często sięgam po superię x-tra 400, bo akurat pasuje do mojego focenia.(a właściwie do pór ;) )
Kolorki są nasycone i ładne, jednak nie są nachalne i sztuczne. Mogę wrzucić jakiegoś sampla jak chcesz.

Co do porównania samych filmów - superia jest materiałem typowo amatorskim, portra jest pozycjonowana dużo wyżej.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Mogę wrzucić jakiegoś sampla jak chcesz.


Jasne 8-)



Cytat
Co do porównania samych filmów - superia jest materiałem typowo amatorskim, portra jest pozycjonowana dużo wyżej.


no tak to sie wszystko zgadza, ale jak to sie przekłada na obraz, czy obraz z porty da nam lepsze kolory, plastyke, mniejszy spadek jakości przy znacznych powiekszeniach, więcej przejść tonalnych, wiekszą rozdzielczość, doskonały do archwizacji itp. :?:

A może o to chodzi:

"Projektując nowe filmy, brano pod uwagę coraz większy udział cyfrowej obróbki obrazu w pracy portrecistów. Wszystkie filmy Portra zachowują identyczną równowagę kolorów podczas skanowania a ich emulsja pokryta jest dostosowaną do najnowszych skanerów warstwą ochronną, pozwalającą na uniknięcie rys i łatwiejsze ustawienie ostrości"

Może x-tra jest bozbawiona tej warstwy ochronnej itp.

"Zmiana nasycenia barwnego materiału już podczas fotografowania pozwala na korzystanie z podstawowej zalety serii Portra. Umożliwia ona mianowicie wykonywanie odbitek i skanów przy wspólnym dla wszystkich filmów ustawieniu kanałów barwnych printera czy skanera. Kolor maski jest identyczny, identyczne są w nich również zastosowane barwniki. Wszystkie odbitki wykonane z negatywów Portra mają podobne odwzorowanie równowagi kolorów, różnice mogą dotyczyć jedynie nasycenia, o czym fotografujący decyduje już przy wyborze filmu."
tekst Wojtek Tkaczyński

test X-TRA 400
http://www.foto.com.pl/stare/teksty/filmy10.html
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
na superiach sie nie znam ale jedna portre vc wypstrykalem niedawno na pokazach lotniczych. kolory wyszly miod i na pewno kupie ich wiecej.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Ej no bardzo fajnie wyszły te kolorki z X-TRA 400

Cytat
Kolorki są nasycone i ładne, jednak nie są nachalne i sztuczne


To fakt.


Może ktos ma scany z kodak portra 400 dla porównania :?:
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
z portry 400vc wrzuce coś w przyszłym tygodniu, bo właśnie listonosz przyniósł ;)
 
framek  Dołączył: 13 Mar 2009
Jak masz możliwość to wywołaj w labie w którym używają chemii kodak'a.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Jako żółtodziób napiszę coś w temacie: z wakacji przywiozłem kilka filmów, w tym kolorowe znalezione (przedatowane z 8 lat) kodaki 200 i x-tre 400. Kodaki wypstrykałem na głupoty i kolory mi wyszły miodne w skanowaniu, jestem zadowolony. Superia jest w porządku przy widoczkach itp, ale nie jestem w stanie zrobić nic ciekawego jeśli chodzi o skórę u ludzi, wychodzi buraczana. No, to tyle jeśli chodzi o moje rozterki :-)
*puf*

 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
j+ napisał/a:
Jako żółtodziób napiszę coś w temacie: z wakacji przywiozłem kilka filmów, w tym kolorowe znalezione (przedatowane z 8 lat) kodaki 200 i x-tre 400. Kodaki wypstrykałem na głupoty i kolory mi wyszły miodne w skanowaniu, jestem zadowolony


Zwykłe kodaki color ?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
to tak dodam żebyście przenigdy się nie skusili na 400 UC - to to przepala czerwienie jak cyfra, nic nie zostaje! Nic dziwnego że przestali go robić.. (czy coś tam)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Oj, teraz to nie wiem czy nie namieszałem. Z pudełka zapamiętałem jedynie, że była dwusetka. Na perforacji jest napis Kodak 200-7. W googlach nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, najczęściej trafiam na Kodak Gold 200. Teraz nie jestem nawet pewny tych 8lat - tak by wychodziło w kwestii używania ostatnio analogów. Ale czy ten Gold nie jest młodszy? Cholera to wie. Przepraszam jeśli namieszałem - szczególnie, że na dodatek świta mi, że chyba naświetlałem go na 400 ;-) W każdym razie na epsonie wyszedł mi taki:

A superii dalej nie ogarniam (to tak, żeby zbytnio nie odbiegać od tematu :-P ).
*puf*

 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Nie chcę zakładać tematu nowego.

Co powiecie o naświetlaniu tej superi 400, jako 800?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Masz na myśli Superię X-tra 400?
Celowo nigdy tak nie forsowałem ale wszystko na to wskazuje, że mój ME-Super do niedawna nie doświetlał około 2 EV więc w sumie wychodzi na to, że niechcący naświetlałem ją nawet na 1600 :roll: . No i nie wygląda to dobrze - smoła w cieniach, uwidocznione ziarno przy próbach wyciągania i lekko czerwonawe kolory - może gdybym wiedział o usterce i zlecił w labie jakieś specjalne wołanie to efekt byłby znośny.

Przykłady (jedne z gorszych, przy czym nie mam pewności o ile działek to było niedoświetlone):

 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
M.W napisał/a:

http://varia.alkos.info/kanap.jpg


To ja mam pytanie do Alkosa - jaki obiektyw i jaki skaner :?: Bo tak dobrej jakości skanów jeszcze nie widziałem :-D
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
piotrecius napisał/a:
Masz na myśli Superię X-tra 400?


Tak, tak :-)

Kupiłem jakieś na allegro po 3zł, pokombinuje :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach