juju  Dołączył: 28 Wrz 2009
[obiektyw] tamron 28-75 czyżby bf/ff?
witajcie forumowicze

Posiadam k200d i przyszedł czas na kupno nowego obiektywu, wybór padł na ww tamrona, w sklepie zrobiłem kilka fotek testowych i załączam je poniżej. Proszę o opinie bo wydaje mi się, że chyba ma problem z AF i nie wiem czy powinienem kupić ten egzemplarz.

linki do zdjęć:
http://www.fotoszok.pl/di...4937&fullsize=1

http://www.fotoszok.pl/di...4944&fullsize=1

http://www.fotoszok.pl/di...4946&fullsize=1
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Ja bym go nie brał.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
juju testy bateryjkowe to w świetle dziennym czy sztucznym? Bokeh mi się podoba.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no i przy bateryjkach tak blisko siebie, to centralny punkt pomiarowy mógł po prostu pokrywać się z tylną bateryjką, czyli naostrzył poprawnie
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Poza tym, bateryjki foci się w poziomie, a nie z góry.
Te trzy zdjęcia uprawdapadabniają FF, ale go nie przesądzają.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jeżeli nie zmieniałeś położenia aparatu po zrobieniu zdjęcia to na bank w zdjęciu z trzema bateryjkami w polu pracy czujnika była środkowa i ta po prawej.

Jak już test linijkowy to nie stawiaj tej nieszczęsnej bateryjki - pod tym kątem i celując w bateryjkę, będziesz miał FF na kartce nawet z prawidłowo działającym AF. Na miłość boską, jak już robicie te durne testy, to róbcie je zgodnie z instrukcją :-P
 
juju  Dołączył: 28 Wrz 2009
andrusz napisał/a:
juju testy bateryjkowe to w świetle dziennym czy sztucznym?


zdjęcia w sklepie z dużą gablotą więc światło było mocno zmieszane.

Cytat
Poza tym, bateryjki foci się w poziomie, a nie z góry.

skorzystam z tej rady jutro, będę testował ten model w innym sklepie;]
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Podepnę się pod temat.
Kupiłem używanego Tamrona, który pod K10 nie miał problemów z FF/BF.
Wg pierwszych domowych testów zauważyłem, że obiektyw nie trafia z ostrością do tego jest, moim zdaniem, lekkie mydło na pełnej dziurze.
Zrobiłem kilka fotek tablicy testowej. Rzućcie, proszę okiem na te fotki i powiedzcie co wg Was jest nie tak. Moim zdaniem jest wyraźny FF. Aparat stł na statywie, starałem się jak w najmniejszym stopniu go poruszać przy zmianie przysłony czy ogniskowej.
Na zdjęciach opakowania ostrone było w dolną belkę litery F przy F/2.8
Dodatkowo zdjęcie synka, ostrzone na oczy. AF ustawiony na ostrzenie w punkt.
Zdjęcia
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy sprawdziłeś położenie czujnika centralnego, ono może decydować o wyniku testu. W moim aparacie jest np. poniżej centrum i test na takiej tablicy zawsze pokaże mi błędy.
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Przyznam, że nie. Sprawdzę gdy wrócę do domq.
Jeśli czujnik w Twoim aparacie znajduje się poniżej centrum to w jaki sposób sprawdzasz (o ile sprawdzasz) czy na danym szkle masz ff/bf?
czy w tej sytuacji jest w ogóle możliwość sprawdzenia tego?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Ten test jest nic nie wart, plwk ma rację - jego poprzednia wersja z piramidką była ok.
Zrób coś takiego jak mają na optycznych, ew powtórz test jak to masz na zdjęciach 10 i 11 tylko przesuń pudełko tak by było widać też linijkę za płaszczyzną ostrzenia - w tej chwili nie można powiedzieć że masz FF czy BF (choć filtr emboss pomaga i wg mnie jest ok., może leciutki FF)
 

void  Dołączył: 02 Mar 2009
Z tym tamronem to nie pierwsza sprawa. Moj miał ponad 30mm bf :)
Ale po korekcji jest bomba :)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
void, mówimy o konkretnym przypadku a nie o ogóle.
Poczytaj CanonBoard i nie kupisz sigmy na bank :-P
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Pochwaliłem się, że zrobię test położenia czujnika centralnego w domu ale chyba zrobiłem to zbyt pochopnie.
Domyślam się, że chodzi o test z wykorzystaniem tej grubej kreski na ostatniej stronie w pliku z tablicą do testowania ff/bf. Niestety z angielskim u mnie kiepsko i nie do końca łapię co i jak należy zrobić. Możecie podpowiedzieć jak się za to zabrać?
Szukałem na forum ale nie udało mi się znaleźc.
 
adamszmu  Dołączył: 17 Lut 2008
Odświeżę temat
Dziś dostałem tamrona 28-75 i po testach okazało sie ze ma front fokus przy 70mm i przysłonie 2,8 .
Po skorygowaniu regulacji ostrości na -10 jest chyba ok, Teraz tylko zastanawiam sie czy ten front focus nie będzie sie pogłębiał i czy nie lepiej go zapakować, odesłać i zamówić nowy.
Czy w ogóle ktoś ma takiego tamrona, który nie ma ani ff ani bf?
pozdrawiam

 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
adamszmu napisał/a:
Teraz tylko zastanawiam sie czy ten front focus nie będzie sie pogłębiał

raczej nie
adamszmu napisał/a:
i czy nie lepiej go zapakować, odesłać i zamówić nowy.

i tak 15 razy, aż koszty przesyłek przekrocza cenę szkła... :lol:
adamszmu napisał/a:

Czy w ogóle ktoś ma takiego matrona, który nie ma ani ff ani bf?

miałem jednego :-) (ale też drugiego, który miał nieprzewidywalny AF), znakomite szkło.
 

Roszpunka  Dołączył: 14 Paź 2009
rbucz napisał/a:
znakomite szkło

Mam to rozumieć jako ironię, czy rzeczywiście oprócz ff/bf jest takie dobre?
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Roszpunka napisał/a:
rbucz napisał/a:
znakomite szkło

Mam to rozumieć jako ironię, czy rzeczywiście oprócz ff/bf jest takie dobre?

Nie, naprawdę świetne. Wystarczająco ostre (choć są ostrzejsze), o ładnym bokeh, nieduże, stosunkowo lekkie jak na swoje parametry. No i niedrogie. Jeśli kiedyś dołożą do niego sprawnie działający silnik ultradźwiękowy (Tamron w końcu opanował tę technologię), to jak komuś pasuje zakres ogniskowych -będzie ideał.
 
adamszmu  Dołączył: 17 Lut 2008
Ja niestety chyba zaczynam żałować że swojego jednak nie odesłałem, teraz nie mogę bo jestem na urlopie jak wrócę będzie za późno.
Zrobiłem juz kilkadziesiąt fotek no i niestety muszę powiedzieć ze chyba trafił mi sie wyjątkowo kiepski egzemplarz. Jeszcze jak fotki w których obiekt jest blisko obiektywu są Ok to fotki gdzie obiekt jest dalej od obiektywu są tragicznie nieostre. Obiektyw kitowy czy inne dużo tańsze obiektywy naprawdę lepiej zdają egzamin i fotki przy takich samych ustawieniach są dużo lepsze.
Dołączę jedną fotkę f13 czas 90 ogniskowa 28mm to jest najlepsza fotka jaka udało mi się uzyskać z tym obiektywem, zrobiona jest przy użyciu AF ostrzone na kościół, ale nawet przy manualu nie uzyskałem nic lepszego.

Zastanawiam sie tylko jakich mam użyć argumentów do reklamacji bo boje sie ze usłyszę ze ten typ tak ma i nie podlega to reklamacji.
Czy może ktoś z was reklamował obiektywy z podobnymi przypadłościami?
Swoja droga uważam za to jest kpina ze jeden obiektyw jest ok a drugi jest kiepski. Może to nie są to jakieś drogie obiektywy ale jednak troszkę kosztują.


Prosto z puszki , po kliknięciu pelny rozmiar
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
adamszmu napisał/a:
Dołączę jedną fotkę f13
To raczej nie jest przesłona na której większość szkieł najlepiej rysuje.
Spróbuj 5.6 do 8 :idea:

Choć moja sigma miała lekki FF przy ostrzeniu na nieskończoność - po kalibracji jest super cacy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach