Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Czy 64-bitowy system operacyjny jest szybszy od 32-bitowego?
Chciałbym zapytać kogoś z doświadczeniem w tej kwestii.

Nie interesuje mnie teoria ale praktyka.

O ile szybciej wczytuje się sam system , czy uruchamia GIMP?

Chcę w najbliższym czasie dokonać upgrade Ubuntu do wersji 9.10 64 bit i zastanawiam się czy warto zmieniać system z 32 na 64 bitowy?

Procesor AMD Athlon X2 4000 i 2 GB RAM dual channel.

Na razie ściągam wersję 32 bit za kilka dni pewnie będę miał 64 bit na początku planuję porównać czas startu z płyty live CD.

Dodam że nie planuję rozszerzenia pamięci powyżej 4 GB co najwyżej się skuszę na 4 rdzeniowy procek :-)
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
Nie wiem jak to jest w linuxie, ale bynajmniej w Viscie jakiejś zasadniczej różnicy w prędkości nie zauważyłem.

Nie zauwazyłem bo podstawową zaletą systemu 64-bitowego są zwiększone możliwości adresowania m.in pamięci.
Np. 32-bitowa vista obsłuży max 3g ramu. W Viscie Ultimate x64 bez problemu obsługuje 8gb.

Oczekiwanie, że gimp się szybciej wczyta, hmm .... :)

To może pomyśl o dyskach SSD a najlepiej w macierzy. Polecam i mogę poświadczyć że to był najlepszy apgrejd mojego komputera.
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Markus, Według moich obserwacji system 64 bitowy nie jest szybszy od 32 bitowego , przy 2 GB RAM może być nawet wolniejszy , sens ma dopiero stosowanie 4GB RAM.
Jeśli masz system 32 bitowy nie zrobisz upgrade do 64 bitowego.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Ja tam różnicy w starcie systemu czy programu nie widzę ( tak normalnie na oko , bez stopera ) zresztą u mnie sam system startuje na tyle szybko że więcej mi nie potrzeba .
Różnica jest i to widoczna przy np. masowej obróbce plików , albo jak huginowi zapodać kilka albo kilkanaście zdjęć . Od kilku miesięcy mam na dysku równolegle Archa 32 i 64 , pamieci 2GB i nie widzę potrzeby zwiększania .
PS. Spróbuj Debiana zamiast Ubuntu , przez chwilę miałem na dysku 64 bitową wersję i zaskoczył mnie bardzo pozytywnie , śmigał aż miło :-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
64bity mają znaczenie tylko jeśli wykonujesz jakieś operacje pamięcio i procesorożerne oraz potrzebujesz zaadresować aż tak dużo ramu. W normalnej codziennej pracy nie zauważysz różnicy, nawet może być wolniej, bo 64bitowy kod zajmuje więcej pamięci.
ALE - Obróbka rawów i grafiki powinna przyśpieszyć. Ja u siebie zauważyłem wzrost szybkości o ok 1/3 w RawTherapee, UFraw i Gimpie.

64bity są fajne ale do konkretnych zastosowań, grafika to jedno z nich.
Jako ciekawostkę podam, że serwery Grono.net po przejściu z 64bit na 32bity przyśpieszyły o kilkanaście-dziesiąt %
A no i używałem Debiana testing 32/64bit jakby to jakieś znaczenie miało.
 
Robal  Dołączył: 29 Paź 2009
Ekhm, ciężko jest mówić, czy system jest szybszy czy nie - na pewno nie będziesz miał problemu przy rozszerzaniu pamięci, to kwestia podstawowa ;)

Start systemu nie jest zależny od jego wersji - w dzisiejszych czasach jak chcesz to przyśpieszyć start-up time, to tylko i wyłącznie szybszym dyskiem twardym. Obsługa instrukcji 64 bitowych będzie zauważalna po starcie systemu, nie przy jego ładowaniu...

Co do wydajności, to zależy tylko i wyłącznie od aplikacji - nie wiem jak GIMP, ale Adobe Photoshop współpracuje z instrukcjami 64bitowymi -> więc można mówić o jego większej wydajności z systemami 64bitowymi. W praktyce? Przesiadłem się na Windows 7 x64, bo uczelnia od 2 miesięcy już udostępnia nam retail version przez MSDN i przy większej ilości aplikacji różnicę widać znaczną. Szczególnie, że nie ma też problemu z obsługą 4GB RAMu, więc praca z wieloma warstwami też jest przyjemniejsza.

Zauważysz też różnicę w batchowych operacjach (tj. masowych) tak jak pisze Gezeb.

Podaj jakieś inne nazwy aplikacji to mogę pomóc - tak w ogóle to po prostu trzeba zrozumieć, że to zależy od tego czy aplikacja jest napisana z użyciem operacji 64bitowych - wtedy będzie działać szybciej na 64bitowym OSie.
Na tak prymitywnym systemie jak Ubuntu raczej w samych systemie operacyjnym różnicy nie poczujesz ;) Może jak byłbyś na Gentoo i miał go baaardzo rozbudowanego. Tak samo Debiana można by spróbować jak koledzy polecają ;)

EDIT: Sorry, że część się powtarza, ale pisałem jak widziałem odpowiedź Gezeba tylko ;)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Robal napisał/a:
Start systemu nie jest zależny od jego wersji
oczywiśćie, że jest ale nie wchodźmy w szczegóły
Robal napisał/a:
Na tak prymitywnym systemie jak Ubuntu raczej w samych systemie operacyjnym różnicy nie poczujesz ;) Może jak byłbyś na Gentoo i miał go baaardzo rozbudowanego. Tak samo Debiana można by spróbować jak koledzy polecają ;)
Bzdury akurat - nie ma żadnych różnic między tymi systemami. Jedynie menadżer pakietów (który jest ten sam w Ubuntu i Debianie) lub sposób kompilowania paczek Debian/Ubuntu i portów w Gentoo. Czemu sądzisz, że Ubuntu jest prymitywniejsze od Debiana i Gentoo? Tym bardziej, że wszystkie mają ten sam kernel i ten sam userland?:D Nie chcę wojny zaczynać ale nie lubię jak ktoś autorytatywnie wypowiada się na tematy, w których nie czuje się dobrze :)
 
Robal  Dołączył: 29 Paź 2009
bbartlomiej napisał/a:
Czemu sądzisz, że Ubuntu jest prymitywniejsze od Debiana i Gentoo? Nie chcę wojny zaczynać ale nie lubię jak ktoś autorytatywnie wypowiada się na tematy, w których nie czuje się dobrze :)


Przyznaję, osobista niechęć wyszła na jaw. Podczas mojego obecnego Erasmusa w Szwecji, realizowałem 'Advanced UNIX Programming' i niestety oddawanie/wykonywanie labek odbywało się pod Ubuntu. Multithreading w webserverach często różnie działa w zależności od systemu, więc przesiadłem się z Mint'a (wiem, to lepiej opakowany Ubuntu, ale nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o licencję zamkniętych protokołów itp.) na Ubuntu i po prostu przez politykę Ubuntu (zamknięcie na wszystkie nieotwarte protokoły itp.) zniechęciłem się do niego znacznie - stąd określenie prymitywny, przepraszam racja leży po twojej stronie - co do grafiki nie ma żadnej różnicy, dałem upust osobistym odczuciom co do systemu ;)

Wracając do tematu - jeżeli chcesz rozbudować RAM, to lepiej przesiądź się na 64bity. Powoli też większość większych aplikacji używa 64bitowych instrukcji - więc jest to podejście przyszłościowe, zaoszczędzisz potrzeby reinstalki w późniejszym terminie.
Chcesz zwiększyć szybkość przy obróbce grafy - dyski z serii Raptor lub SSD - zwiększy znacznie przepustowość.

Czy procek 4ro rdzeniowy? Osobiście jestem zdania, że na obecne czasy wystarczy mocny dwurdzeniowy, no ale to też zależy od aplikacji, jak jest napisana i czy skorzysta z czterech rdzeni, gry w większości już to wykorzystują, nie wiem jak z programami graficznymi.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Interesuje mnie szybkość aplikacji GIMP, Hugin, QTPFSGUI , UFRAW, RawTherapee.

Ubuntu może nie jest najlepszy ale co raz bardziej przypomina Windows.

Nie mam czasu grzebać w terminalu i ręcznie wszystko konfigurować.

Preferuję obsługę graficzną wszystkich elementów systemu.

Komputerka też nie rozbudowuję różnica pomiędzy 2 GB a 4 GB ramu będzie znikoma w moim przypadku....

Na warstwach dopiero zaczynam się bawić, głównie interesuje mnie szybkie przetwarzanie plików RAW.
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
To może warto dodać, że programy graficzne takie jak PS CS4 wykorzystują też karty graficzne Nvidii. Choć jaki to ma wpływ na % wzrost wydajności - nie sprawdzałem. Na pewno działa szybciej.
Co do dysków SSD, znacznie przez ostatni miesiąc (no może dwa) staniały. Połaczone w macierzy pokazują naprawdę niezłego pazura. Już 2 dyski to transfery rzędu 400mb/s odczyt a zapis troszkę mniej.
Jak już pisałem, jak koledze zależy na szybszym wczytywaniu systemu, programów to tylko i wyłącznie SSD :). Aha, przy macierzy SSD utworzonej na kontrolerze w płycie głównej (zazwyczaj ICH10R itp) licz się że taka macierz może obciążać procesor nawet do 13% (tak wychodziło mi w testach).
Więc albo wtedy zewnętrzny kontroler albo jeszcze szybszy procesor :)
No i zaczynamy gonić zajączka...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Markus, już pisałem - u mnie przetwarzanie grafiki w gimpie i wywoływanie rawów przyśpieszyło. Core 2 Duo 2.0GHz, 3GB ram.
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
... jeżeli takie masz oczekiwania to zainwestuj w procesor - najbardziej odczujesz wzrost wydajności, a zmiana systemu w sumie nic nie kosztuje :)
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Markus, Instaluj 64bitowy system, nic nie tracisz wiec nie Ubuntu a Mint, pamiętaj że na 64bitach możesz używać aplikacji 32bitowych na odwrót nie da rady i sam sprawdz co szybciej chodzi.
Cytat
Nie mam czasu grzebać w terminalu i ręcznie wszystko konfigurować.
Zrezygnuj z Ubuntu na rzecz Minta ,wizualnie to samo tyle że bardziej dopracowane .
W moim przypadku AMD Athlon X2 3800 1GB RAM w wersji 64bitowej był dużo wolniejszy od 32 bitowej.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ten post piszę w Ubuntu 9.10 :-)
Uruchomionym z płytki live CD.
System jest świetny.
Działa szybko i nawet GIMP-a z płyty szybko czyta :-)
Wygląd uległ lekkiej poprawie w stosunku do wersji 9.04.
Nawet same się "wodotryski" graficzne włączyły (Compiz czy jakoś tak :-) a mam kartę ATI
zawsze był z tym jakiś problem...
Nowy jest komunikator Empathy,GIMP w wersji 2.6,OpenOffice 3.1
Jeszcze muszę potestować na lapku.
Mam maks. 3 GB ram właśnie na lapku i nie przekraczam 4 GB więc chyba pozostają 32 bit...
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Re: Czy 64-bitowy system operacyjny jest szybszy od 32-bitow
Markus napisał/a:
O ile szybciej wczytuje się sam system , czy uruchamia GIMP?
Na czas uruchamiania systemu lub GIMPa większy wpływ będzie miał szybki dysk. Zresztą to jest raczej bez znaczenia, bo przecież system uruchamia się przecież gdzieś tak raz w tygodniu.
Co do działania innych aplikacji. to niektóre programy mogą działać nawet kilkadziesiąt procent szybciej, ale jest jeden warunek: muszą być one zoptymalizowane pod 64 bity. Sam fakt istnienia danej aplikacji w wersji 64 bitowej nie oznacza, że została ona zoptymalizowana pod 64 bity.
Markus napisał/a:
Procesor AMD Athlon X2 4000 i 2 GB RAM dual channel.
System 64bitowy ma większe zapotrzebowanie na pamięć, więc przy takiej ilości pamięci ja bym sobie odpuścił.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
LDevil napisał/a:
System 64bitowy ma większe zapotrzebowanie na pamięć, więc przy takiej ilości pamięci ja bym sobie odpuścił.

tylko jaki sens instalowac system 32bit , jak kupil 64bit procek? ;)
Co do ramu, to bez przesady, na lapie mam 2gb, i jeszcze mi nie zabraklo :)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
vertiico napisał/a:
tylko jaki sens instalowac system 32bit , jak kupil 64bit procek? ;)
Pewnie innych nie mieli w sklepie ;)
Co do ramu, to bez przesady, na lapie mam 2gb, i jeszcze mi nie zabraklo :)[/quote]Jaki jest sens instalowania 64bitowego systemu, gdy ma się 2GB ramu? ;)

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak znajdę czas to zrobię próbę z 64-bitową wersją systemu i zobaczymy praktycznie czy jest wolniej czy szybciej...
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Markus, jak będziesz robił testy, to zwróć uwagę na zużycie pamięci aplikacji. Najlepiej byłoby, gdyby testy były przeprowadzane na tych samych wersjach systemu/aplikacji różniących się tylko architekturą.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
LDevil napisał/a:
Jaki jest sens instalowania 64bitowego systemu, gdy ma się2GB ramu? ;)

Używając " normalnie " ma . Może gdybym podłączył gitarę i plumkał z Hydrogenem , RawTherapee męczył wszystkimi plikami z dysku , Hugin kleił 128 zdjęć , Mplayer zgrywał film
jednocześnie kompresując go , albo dodatkowo ktoś na drugim monitorze i klawiaturze korzystał z tego samego systemu w tym czasie , robiąc podobne rzeczy to wtedy nie miało by sensu ;-)
Dla wielbicieli wykresów i tabelek teścik , stary bo z przed roku http://forum.arch-linux.pl/viewtopic.php?id=4652 .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach