valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Upgrade DS-a: K100D czy K10D?
Witajcie,
zastanawiam się co wybrać na następcę swego DS-a? W Kasetce nęci mnie SR, ale obawy mam o wizjer oparty na lustrach... W Kadyszce kusi wiele, ale cena trochę powstrzymuje. Co byście wzięli (lub już macie) i dlaczego?
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Idz do sklepu i pomacaj, dla mnie przesiadka z DS na K100D nie wchodzila w rachube (roznica w SR i mniejszy wizjer). Moge tylko wypowiedziec sie o K10D. Cena jest wysoka, ale jest doskonale wykonany, uszczelniony, ma duzy wizjer (wiekszy niz w DS), robi b. ladne zdjecia, swietnie odwzorowuje kolory, SR dziala. Jest duzo szybszy od DS, cichszy, dobrze sie trzyma, ale w porownaniu z DS jest cegla...
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tomand napisał/a:
ale w porownaniu z DS jest cegla...


no z ta cegla to przesadziles, jest wprawdzie ciezszy, ale to zaleta, przy ruchu lustra ladnie tlumi dzieki wadze wlasnie.

valdi99 bralbym na twoim miejscu jednak K10d. Cena teraz przyzwoita, no i to pucha na lata. Jak bys rozdzielil cene puszki na ilosc dni, kiedy bedziesz uzywa K10d to wyjdzie ci nieistotna roznica do K100d. Zalety przewazaja w stosunku do wyzszej ceny.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
tomand napisał/a:
Idz do sklepu i pomacaj


Macałem oba, jednak macanko nic nie mówi o jakości zdjęć, a na tym (obok ceny) najbardziej mi zależy. Takie np. wodo-uszczelnienie w K10 to dla mnie sprawa mało ważna, gdy obiektywy mam bez(sz)czelne ;-)
 

jakub_chojnowsk  Dołączył: 25 Mar 2007
Hmm kadysszka jest cudowna :d a i jak masz np znajomych gdzies w stanach to wyjdzie Tobie duzo taniej... Ja z torba Lowepro, karta 2 Gb sandisk i kitem zaplacilem tam tyle co w naszej ojczyznie placi się za samo body. Polecam K10-szke:D
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
asklop napisał/a:
jest wprawdzie ciezszy, ale to zaleta


Owszem, dla mnie to też zaleta!

asklop napisał/a:
bralbym na twoim miejscu jednak K10d


W sumie niewiele mi juz brakuje do takiej decyzji ;-)
 

jakub_chojnowsk  Dołączył: 25 Mar 2007
valdi99 napisał/a:
tomand napisał/a:
Idz do sklepu i pomacaj


..... Takie np. wodo-uszczelnienie w K10 to dla mnie sprawa mało ważna, gdy obiektywy mam bez(sz)czelne ;-)


To fakt, ale mam nadzieje ze nedlugo doczekamy sie tych szczelnych właśnie :D :evilsmile:
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Moje zasadnicze pytanie (ale nie w teorii, a do praktyków) to czy dodatkowe 4Mp w K10 da mi faktycznie 40% więcej detali w obrazie niż K100, czy tylko w objętość pliku... Oczywiście przy tych samych parametrach, obiektywie etc.

A jeszcze bufor K100D - ile RAW zrobi w serii? Tzn - czy też 2.8 fps jak w razie jpgów? I jaki bufor, ile RAWów zmieści w jednej serii?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
zastanawiam się co wybrać na następcę swego DS-a?


Jeśli kasa nie jest problemem - K10. To inny świat.
Macałem K100, K10 - mam tego drugiego. Nie mogłem zrobić lepszego wyboru - a mówię to z pkt. widzenia byłego posiadacza DS'a.
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Cytat
no z ta cegla to przesadziles, jest wprawdzie ciezszy, ale to zaleta, przy ruchu lustra ladnie tlumi dzieki wadze wlasnie.


Nigdzie nie powiedzialem ze to zle, jest wiekszy i ciezszy niz DS, tylko to chcialem powiedziec. :-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Masz obecnie tylko dwa rozwiazania IMHO: zostan przy *istDs albo dozbieraj do K10D...

Pzdr
Spinner
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Masz obecnie tylko dwa rozwiazania IMHO: zostan przy *istDs albo dozbieraj do K10D...
kiepskie rozwiązanie, najlepszym jest dokupienie K10D do już posiadanego DSa. Ja tak kombinuję, ale zanim kupię kadychę, to muszę jeszcze dwa szkła w stopkę upchnąć, a to już dla problem finansowy się robi [bo te szkła to...]
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Spinner napisał/a:
Masz obecnie tylko dwa rozwiazania IMHO: zostan przy *istDs albo dozbieraj do K10D...


jestem tego samego zdania bo nie widzę sensu kupowania kadyszki w Twojej sytuacji - no chyba że zależy Tobie na gwałt na redukcji drgań...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jeszcze jeden głos na kadyszkę - jeśli miałeś ds-a, to kasetka to jednak down-grade... Natomiast co do pytania o MP, to ja 10MP ja osobiście traktuje jako marketingową konieczność - dla mnie to akurat nie zaleta. Wychodzi na zero - trochę większe możliwości wykadrowania/powiększenia vs troszkę brzydsze szumy przy ISO1600. Ale, tak jak napisałem - akurat dla mnie, bo ja nie robię A3+, a za to często walę przy ISO 1600. Poza tym, jakby mi kto zaoferował wymianę kasetki na kadyszkę to też bym się nie zastanawiał - ten aparat ma naprawdę dużo zalet :-) Nie ma co mącić - gdybyś startował, to kasetka, ale po ds-ie - kadyszka.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Spinner napisał/a:
Masz obecnie tylko dwa rozwiazania IMHO: zostan przy *istDs albo dozbieraj do K10D...
mam oba i popieram.

[ Dodano: 2007-04-02, 19:54 ]
a mi sie
TomiTom napisał/a:
jestem tego samego zdania bo nie widzę sensu kupowania kadyszki
a moze miales na mysli "... kupowania kasetki"?
 

Lebiad  Dołączył: 20 Lut 2007
Całkowicie bez sensu przesiadać się z DS na k100D.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Cytat
a moze miales na mysli "... kupowania kasetki"?


ta myślałem o kasetce :)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Skoro mówicie, że k100 to byłby downgrade'm DS'a - chyba faktycznie dozbieram do k10 i jeszcze poczekam.

A jak oceniacie jakość odwzorowania detali i rozdzielczość matrycy w kadyszce? Czy te +4Mp coś tu dają..?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
Skoro mówicie, że k100 to byłby downgrade'm DS'a - chyba faktycznie dozbieram do k10 i jeszcze poczekam.

A jak oceniacie jakość odwzorowania detali i rozdzielczość matrycy w kadyszce? Czy te +4Mp coś tu dają..?

Jak popatrzysz w PS to sie okazuje ze wzrost juz jest o 30% vs 6M a zatem masz w 300dpi okolo 22x33cm a wiec ponad A4+ nawet. W zwiazku z tym zeby miec to samo z 6M musisz interpolowac wiec dodawac sztucznych pixeli, wyliczonych ktore nie wnosza nowej rozdzielczosci a jedynie zapychaja istniejace luki miedzi tym co daje 6M a tym co ma byc dla np A4+. Im lepsze bedzie szklo, tym wieksza jeszcze roznica przy wiekszych formatach. Zakladajac ze w zasadzie do ASA 400 masz b dobra jakosc obrazu, nie patrz na 100 cropy bo one nie moiwia w 100% co bedzie na wydruku, to moim zdaniem 6M to juz zupelna historia i bezsens. Jesli to maja byc zdjecie nieruchome, SR Ci z naddatkiem to skompensuje. Poza tym SR jest wydajniejszy w K10d, puszka o niebo lepiej wykonana, tyle ze drozsza. No ale jak moze na poczatku 2008 bedzie moze nawet 12M+ matryca w K10d II to moze poczekaj jeszcze.... :mrgreen: Nastepca jest juz w zasadzie gotowy.
Podsumowujac, zapomnij raz na zawsze o 6M K100d majac DS z 6M
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Dzięki Alek i inni koledzy. Wasze argumenty brzmią b. przekonywająco!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach