elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM
Minal ponad rok od pojawienia sie obiektywu w polskich sklepach, a na forum Pentax@PL cisza.
Pewnie wielu ludzi zastanawia sie nad zakupem. Pomyslalem wiec, ze moze warto zalozyc watek.

Recenzje w internecie:
http://www.optyczne.pl/13..._EX_DG_HSM.html
http://www.photozone.de/c...ma_50_14_canon/
http://www.dpreview.com/l...gma_50_1p4_c16/

Jakis czas temu zakupilem tytulowe szkło zachecony pozytywnymi recenzjami w internecie i opiniami uzytkownikow.
Tutaj kilka sampli:
(sample nie sa prosto z puszki, ale widac slabosci szkla jak rowniez mocne strony)



(odblaski pochodza raczej z filtra UV - Hoya)

Moje szklo mialo mialo dosc znaczacy front fokus. Nie przejalem sie tym –fotki portretowe wychodzily ostre, poza tym 3 lata gwarancji itp...Ponizej przyklad front fokusa(testy sklepowe):

Jednak problem z dzialaniem autofokusa z tym szklem to nie tylko FF/BF. Szklo bylo juz na kalibracji z puszka - za bardzo to nie pomoglo, wiec zaczalem przeczesywac zasoby internetu w poszukiwaniu pomocy.
(pare linkow:
http://www.forum.nikon.or...ead.php?t=84088
http://canon-board.info/showthread.php?t=31838 )

Troche wiedzy przybylo i nasunelo mi sie kilka wnioskow, ktore chetnie tutaj wymienie. Wnioski sa glownie dla osob zastanawiajacych sie nad zakupem.
Kilka cech charakterystycznych szkielka:
+ male winietowanie
+ dobra praca pod swiatlo
+ dluga gwarancja: 3(+2) lata
+ dosc cichy autofokus
- miekki, malodramatyczny bokeh (dla mnie minus)
- dosc duza aberracja chromatyczna poza GO, tzn LOCA Longitudinal Chromatic Aberrations - podluzna aberracja chromatyczna
- ciezki kawal szkla

Tyle wiadomo na pewno reszta jest juz loteria :evilsmile:
- loteria z tolerancjami budowy obiektywu (ff/bf, ostrosc na pelnym otworze)
- loteria z dzialaniem AF (np 50% trafianych zdjec)
Ostrosc na pelnym otworze moze byc rozna, podobnie ze skutecznoscia autofokusa - pare slow odnosnie celnosci:
Tutaj statystycznie rzecz biorac...jest zle.
Chyba wiekszosc dostepnych u nas (w Polsce) egzemplarzy tego obiektywu jest zle lub wcale nie skalibrowanych. Przewaza tutaj front fokus. No, ale nie bylby to problem (Obiektyw mozna przeciez kalibrowac), gdyby nie nastepne ciekawostki jakie nam to szkielko moze zaoferowac.

"Focus accuracy was generally impressive, although with a certain tendency towards slight front-focus at close distances and F1.4, especially with low-contrast subjects. The lens also shows some evidence of a slight focus shift to the rear on stopping down, which meant our sample focused correctly when set to F2.0"
==
"Dokladnosc autofokusa generalnie imponujaca, mimo pewnej tendencji ku front fokusowi z bliskich odleglosci i przyslonie f/1.4, zwlaszcza na malo kontrastowych obiektach. Obiektyw wykazal rowniez oznaki niewielkiego przesuniecia ostrosci ku bf podczas przymykania, co spowodowalo, iz nasz egzemplarz ostrzyl poprawnie dopiero po ustawieniu f/2.0"
Zrodlo: http://www.dpreview.com/l...4_c16/page3.asp

Panom z dpreview najwyrazniej z lenistwa nie chcialo sie drazyc tematu. Panom z photozone.de jak widac rowniez nie przyszly wnioski do glowy, ale chociaz zamiescili zdjecie obrazujace problem.
http://www.photozone.de/c...4_canon?start=1
akapit - "Longitudinal (Axial) Chromatic Aberrations (LoCA)" najezdzamy myszka na przyslony f/1.4; f/2; f/2.8; f/4 - ostrosc przesuwa sie ze 105mm na linijce przy f/1.4, na powiedzmy 110mm przy f/2, do ok 115mm na f/2.8.

Ciekawe prawda ? :lol:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
elgreen napisał/a:
Minal ponad rok od pojawienia sie obiektywu w polskich sklepach, a na forum Pentax@PL cisza.

?????

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=14201

instrukcja obslugi wyszukiwarki - w mojej stopce.

Jednoczesnie edytuje nieco temat, bo w takim formcie jak napisales nasza wyszukiwarka nie znajdzie [od 3 znakow szuka].
Ale watku nie lacze ze starym , bo ladnie wszystko zebrales :-)
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
To tylko watek informacyjny o tescie.
Prosze wpisac "Sigma 50" w wyszukiwarke - nie ma go tam.
Poza tym obiektyw pojawil sie w sklepach w okolicach lipca 2009 (mocowanie Pentaxa) - w 2008 jeszcze nie moglo byc opinii - przynajmniej na tym forum ;-)
(a tematem mojego watka sa wady, zalety, opinie, recenzje)

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
elgreen napisał/a:
"Sigma 50" w wyszukiwarke - nie ma go tam.


No bo:

Cytat
[od 3 znakow szuka].

Instrukcja w mojej stopce ;-)


Ps. Prosze o zmniejszenie zdjec...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
elgreen napisał/a:
To tylko watek informacyjny o tescie.

Jeśli nikt z aktywnych forumowiczów jej nie ma to w jaki sposób wątek mógłby być bardziej konkretny.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Moge odbic ta pileczke, ale po co ? Ja tylko chcialem zamiescic posta o moim problemie ze szklem w temacie, ktory traktuje o takowych problemach tudziez innych wlasciwosciach tego obiektywu. Nie zamierzam pisac o tescie obiektywnych bo szklo mam ;-)

Prosilbym o wykasowanie postow nie na temat - dopoki jest ich malo :-B
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
elgreen, dziękuję, bardzo cenne uwagi. Chciałem kupić 50-tkę Sigmy, ale zmieniłem zdanie ze względu na wagę (dość ciężka, za to pełnoklatkowa) i problemy z AF.
Szkoda, bo generalnie to bardzo ciekawy obiektyw.
Ładnie to wszystko ująłeś :-B
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Obiektyw jest ciekawy i w sumie go lubie - licze, ze jednak uda sie dogadac z serwisem i go naprawia lub dadza inny. W tej chwili mam wrazenie, ze na komende "kalibracja" klada go przed tablica kalibracyjna, kalibruja na 2,5m (50 razy dlugosc ogniskowej) i nie wychodza ze swojego pokoiku na zewnatrz by sprawdzic czy wogole ostrzy na nieskonczonosc ;-)

No ale nie skonczylem pisac - mialem napisac pierwszego posta - mnie ubiegli ;-)

Moje problemy z tym szkielkiem, otoz:
Gdu wyostrze obiekt majac na wyswietlaczu aparatu f/1.4(lub 1.7;1.8;2.0;2.2;2.4;2.5) i zrobie zdjecie – obiekt bedzie ostry „w punkt” - tak sobie skalibrowalem body do tego szkla (K200D + modset wgrany na karte pamieci). Lecz, gdy zmienie przyslone w aparacie na f/2.8 i wcisne spust do polowy – aparat przeostrzy gdzie indziej! Przyklad ponizej:


Oczywiscie jak to w takich przypadkach bywa aparat jest na statywie a fotografowany jest nieruchomy, kontrastowy obiekt.
Jesli w tej chwili zrobie zdjecie, bede mial backfokus. Jesli teraz zmienie przyslone spowrotem na f/1.4 i wcisne spust do polowy – aparat znowu przeostrzy. Jesli w tej chwili zrobie zdjecie – ostrosc bedzie idealnie we wlasciwym miejscu. Jesli wybiore przyslone f/2.0 i wcisne spust do polowy – aparat nie przeostrzy, podobnie z wszystkimi przyslonami ponizej f/2.8. Ot ciekawostka.

Jak sie okazuje nie jest to problem pojedynczego egzemplarza, ani tez jednego systemu:

http://www.forum.nikon.or...33&postcount=79
„Dzięki uprzejmości i cierpliwości sprzedawców z Sigma Pro Centrum miałem okazję przetestować 5 kolejnych sztuk, robiąc foty ze statywem, tablicą typu "focus test chart" i puszką D90. (siedziałem ponad godzinę).
Wnioski:
- wszystkie 5 szt. zaczynały być akceptowalnie ostre od 2.8 - wcześniej wyraźne mydło (1.4 trudno akceptowalne)
- wszystkie egz. miały większy lub mniejszy FF (co ciekawe przesuwał się w stronę BF wraz ze zwiększaniem przysłony)
- wszystkie egz. miały widoczną i całkiem pokaźną CA poniżej 2.8
i co mnie najbardziej załamało - przy większych odległościach (ponad 2-3 metry) AF trafiał 50/50....”

Inaczej sprawa sie przedstawia ze zdjeciami na dalsze dystanse:
Ten sam kadr, statyw, ba – moze nawet wstepne podnoszenie lustra i wyswolenie przez kabel spustowy bylo. Inaczej w tym wypadku znaczy odwrotnie – po wybraniu przyslony f/2.8 ostrosc ucieknie nie do tylu w strone BF, lecz do przodu w strone FF.


Taki mozemy miec cyrk z obiektywem standardowym topowej serii od Sigmy.
Z bliska front fokus, z daleka backfokus, zmiana przeslony i jedziemy na odwrot – z bliska back fokus, z daleka front fokus.

Pisze to jako przestroge przed kupowaniem jasnej stalki w ciemno bez sprawdzania,

zycze wiekszego szczescia przy zakupach niz ja oraz zapraszam do komentowania, chetnie sie zapoznam z waszymi doswiadczeniami odnosnie tego obiektywu. Moze nawet pomoze mi to w dyskusji z serwisem Sigmy ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
elgreen napisał/a:
Taki mozemy miec cyrk z obiektywem standardowym topowej serii od Sigmy.Z bliska front fokus, z daleka backfokus, zmiana przeslony i jedziemy na odwrot – z bliska back fokus, z daleka front fokus.


Obawiam się, że miałem coś takiego z moją Sigmą30/1.4, która wariowała mi pod względem BF/FF. Zachowywał się tak nieprzewidywalnie na przysłonach f. 1.4 - f2.8, że w końcu doszedłem do wniosku, że moje metody pomiarowe są o "d... roztrzaś" i szkło sprzedałem, żeby się dalej nie frustrować.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Takie szkielko nie powinno bylo zostac dopuszczone do sprzedazy ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dobrze , że jest systemowa 50 :-)
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
No jest - mialem ja przed Sigma (10 dni w przypadku zakupow przez internet) i zwrocilem - koszmarny kontrast i brak ostrosci na f/1.4 - f/2.4 oraz taki sam front fokus jak na Sigmie :-?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To która 50 z AF działa ok .?
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Ale ja nie twierdze, ze AF zle dzialal - tylko FF byl. Dzialal dobrze - prawie 95% zdjec bylo nieostrych - mialo FF - skutecznosc godna podziwu :mrgreen:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W Twoje puszce nie ma korekcji AF ?
Może po korekcie byłoby ok.
Jeśli zmiana na wszystkich przesłonach jest w jednym kierunku to po kalibracji powinno być dobrze.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
elgreen, która z systemowych 50 Pentaxa nie ma ostrości na f/2.4 :shock: Nie wiem na jaki egzemplarz trafiłeś, ale moim FA 50/1.4 od f/2.0 można się golić.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Bruinen napisał/a:
elgreen, która z systemowych 50 Pentaxa nie ma ostrości na f/2.4 :shock: Nie wiem na jaki egzemplarz trafiłeś, ale moim FA 50/1.4 od f/2.0 można się golić.

Potwierdzam, poniżej 2.0 golenie jest niedokładne ;-) , ale do niektórych zastosowań się nadaje (np. strzyżenie) :evilsmile:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
to jest specyficzny obiektyw, na kilku zdjęciach wyszło mi przyzwoicie ostro nawet na 1.4, oczywiście z fioletową mgiełką. Na 2.0 większość fotek jest naprawdę ostra
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
To zdjecie mnie zdegustowalo
f/2.4

Owszem mozna sie pociac - ale nie dlatego, ze ostre :-P
(zdjecie mocno wyostrzane przy wywolaniu)
Dobrze, ze szklo odeslalem...
 
jotem  Dołączył: 12 Sty 2008
Moja Sigma 50-500 ma podobnie, z bliska FF(nie do skorygowania w aparacie), na wieksze odleglosci BF, no i ostrosc szybko ucieka do tylu wraz z przymykaniem przyslony - rece opadaja, myslalem ze to wina puszki ale na to wyglada, ze jednak obiektyw pojedzie do serwisu :evil:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach