Ładysław  Dołączył: 11 Lis 2009
Pentax A 35-105
Witam wszystkich

Z taką pewną nieśmiałością piszę ponieważ jeszcze żaden ze mnie nowy użytkownik systemu.
Dół finansowy sprawił że sprzedałem swoje "inne body" i powoli wybywam się wszystkiego co mam(może się jakoś spłacę :cry: ) - niewiele tego miałem i niewiele mi zostało. Ponieważ chęć pstrykania pozostała i zawsze z lekką zazdrością popatrywałem w stronę tego systemu to wybór padł na Samsunga GX20 z kitem(czekam na niego dopiero) bo nie są teraz strasznie drogie i ... no właśnie nie wiem co jeszcze na początek (to nie jest pytanie o zakres ogniskowych).
Założyłem sobie że powalczę z manualami gdyż zawsze mnie to nęciło (po to ponoć kupuje się Pentaksa) i jest to dla mnie na teraz jedyne rozwiązanie budżetowe do zaakceptowania :-> .
Zobaczyłem na giełdzie Pentaksa A 35-105 i od razu przypomniał mi się nikonowski 35-70/2.8AF - pompka, którego miło wspominam bo te 2.8 było nawet użyteczne i metalowy był i zakres bardzo mi odpowiadał. Ale ja nic nie wiem na temat szkieł Pentaxa a o owym 35-105 niewiele znalazłem w necie - na forum wyszukałem jeden krótki temat toczony raczej w "poprzek stołu" oraz przy oznaczeniach obiektywów, cyt.

- A - seria wprowadzona wraz z korpusami serii A - najmniej solidna z manualnych, pierścienie przysłon w części już niestety plastikowe, za to ma styki i pozycję "A" na pierścieniu przysłon - można więc sterować przysłoną z korpusu czy stosować pomiar matrycowy automatyką przysłony.

Czy ten obiektyw ma jakąś ugruntowaną opinię
Wiem gdzieś z opisów że waży to ok. 600g i pasuje mi to.
I tak ogólnie - czy ja dam sobie z nim radę? - jak się nim ostrzy - przyznaję bez bicia że zwykłym pstrykaczem jestem i kontaktu ze szkłami manualnymi nie miałem - kilkakrotne próby z ostrzeniem ręcznym szkłami AF raczej mnie zniechęcały. Czy na starcie musiałbym wymieniać matówkę w Samsungu ( nawet nie wiem na jaką !), czy te 3.5 jest użyteczne w pełnym zakresie ogniskowych - myślę o takim średnim dystansie w świetle zastanym w plenerze (pseudo portret - człowiek, pies, dzieciak - oczywiście raczej statycznie).
Nie chciałbym się na początku drogi zniechęcać.

Jeszcze raz Witam i Pozdrawiam

p.s
z trudem przychodzi mi pisanie na szerszym forum bo zawsze mi się zdaję że gitare zawracam, więc i tym razem podobne pytanie próbowałem wysłać jako PW do sprzedawcy giełdowego jednak tekst wskoczył do rubryczki "do wysłania" a wiadomości wysłanych jaka nie miałem tak nie mam. O co chodzi, czy "za krótki w liczbie postów" jestem aby w tej formie zapytać bądź w ogóle w dział Giełda wchodzić
Pzdr
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ładysław napisał/a:
tekst wskoczył do rubryczki "do wysłania" a wiadomości wysłanych jaka nie miałem tak nie mam. O co chodzi, czy "za krótki w liczbie postów" jestem aby w tej formie zapytać bądź w ogóle w dział Giełda wchodzić

nie nie :-)
wiadomość znajdzie się w wysłanych, jak odbiorca ją przeczyta

to oznacza że jej jeszcze nie przeczytał
 
Ładysław  Dołączył: 11 Lis 2009
No to pierwsze koty za płoty. Napisze trzeci raz bo po pierwszych dwóch próbach wystraszyłem się że coś kompletnie knocę i wykasowałem te wypociny. A póki co poszukam w sieci jakiś sampli.
Dzięki
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
szkiełko zacne... i bardzo wysoko oceniane przez użytkowników. Mam, używam i z cyfrą i z filmem i jestem z niego bardzo zadowolony. Ostre od pełnej dziury, kontrastowe, ciężkie... trochę opinii tu: http://www.pentaxforums.c...duct=105&cat=42
 
Ładysław  Dołączył: 11 Lis 2009
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Zapytam jeszcze - gdzie szukać na rynku wtórnym osłony PS do niego i w ogóle jak to jest z takimi "nieco starszymi" szkłami pentaksa (nic nie wiem :cry: ). Czy np. ten model miał swoją jedyną dedykowaną niepowtarzalną osłonę czy może np. kilka szkieł posiłkuję się tym samym rozwiązaniem.
Pzdr
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Informacji technicznych o szkłach szukaj między innymi na tej stronie:
http://kmp.bdimitrov.de/l...35-105f3.5.html

 
Ładysław  Dołączył: 11 Lis 2009
 
Dzięki za linke.
Dzięki niej uniknę w przyszłości paru głupich pytań.

A tak na marginesie Porst 1.8/135 ... :shock:

Pzdr
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
No cóż, to taki SMC-A* 135mm/1:1.8 dla biednych :->
 
Ładysław  Dołączył: 11 Lis 2009
Nie... no.. ja tylko tak. Po prostu 135 jest szkłem które obowiązkowo muszę posiadać ( w drugiej kolejności) i jak sobie pomyśle jaki jest tego wybór na M42 a i w systemie, to w dniu kiedy zacznę przekopywać forum i różne inne źródła to chyba posiwieję. Na razie czekając na aparat wertuję polską instrukcję w PDF GX20, zamawiam przejściówkę M42 i liczę że uda się z 35-105 a resztę przyniesie życie, choć już zauważyłem że zaczynam nienadanżać i umysł podpowiada żeby trochę wyluzować. Pzdr
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ładysław napisał/a:
A tak na marginesie Porst 1.8/135 ... :shock:


gebi, :shock: hejt!!
:-D :-B :-B
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
Ładysław, mam zestaw GX-20 i A35-105/3,5.
Faktycznie ciężkie, trochę niewygodne - też przez to że aparat z założonym obiektywem ciąży ku przodowi - ale szybko można się przyzwyczaić.
Zakres ogniskowych, jakość obrazu - dla mnie bomba.
Na plener się nadaje, w pomieszczeniach może być trochę gorzej - minimalna odległość ostrzenia to chyba ok. 1,5m.
Ostrzenie - tutaj jest trochę gorzej. Nie jest to łatwe, szczególnie dla kogoś kto nie ma w tym wprawy. Ale się nie zniechęcaj, trzeba po prostu cierpliwie ćwiczyć :-) Dokupiłem na ebayu od Chinola matówkę (do K20D, pasuje) z rastrem i klinem ukośnym za ok. 80 zł, pomaga.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Eldred napisał/a:
Ładysław napisał/a:
A tak na marginesie Porst 1.8/135 ... :shock:


gebi, :shock: hejt!!
:-D :-B :-B

Eldred, nie zazdrość - wiesz jakie to ciężkie jest? :-)
Generalnie to jest szkiełko dość powolne w obsłudze. Dekielek jest wkręcany więc trochę trwa aż się go zdejmie. Obiektyw ma filterki 82mm, nie mierzyłem ile ma średnicy, ale ostrości nie da się praktycznie ustawiać dwoma palcami jak przy małych stałkach, trzeba kręcić całym nadgarstkiem, a drugi nadgarstek w tym momencie jest nieźle obciążony, bo szkło swoje waży - właściwie powinno już chyba mieć mocowanie statywowe.
Miałem ten obiektyw wcześniej w wersji na M42, ale ciągle się bałem, że wypadnie mi razem z przejściówką z korpusu, wersja bagnetowa daje jednak spokój ducha w tej materii ;-)

Wracając do SMC-A to jest to bardzo fajne szkiełko, dobrze zbudowane. Wybierałem kiedyś dla siebie najlepszy telekonwerter i robiłem test przy przy użyciu SMC-A 35-105mm/3.5 na przysłonie 4 i ogniskowej 100mm z dołożonym Soligorem makrokonwerterem 2x (duży wielosoczewkowy) oraz Pentaksem SMC-M 200mm/4 w pełni otwartym.
Generalnie nie widziałem różnic w rozdzielczości co jak myślę jest dla tego zoom-a bardzo dobrą rekomendacją co do jego ostrości i potwierdza dobrą opinię o nim.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
gebi napisał/a:
Eldred, nie zazdrość - wiesz jakie to ciężkie jest? :-)
ale do 5d podpiąć takie cuś :evilsmile:
 

korc  Dołączył: 18 Gru 2009
do zy
"mozesz rozwinac? tzn ostrzy dalej niz na nieskonczonosc? "

faktycznie nie najszczęśliwiej to ująłem :-P
chodzi o to, że jak w szklach z af jest rezerwa i nieskonczoność łapie na te 1-2 milimetry przed końcem skali, to w tym szkle mam tak samo.
dobicie do konca skali jak w kazdym manualu daje mi rozmyty obraz w całym obszarze.
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
korc napisał/a:
dobicie do konca skali jak w kazdym manualu daje mi rozmyty obraz w całym obszarze.


Ja mam z 35-105 dokładnie tak samo, a może i coś więcej ;-) Mianowicie pokręcenie pierścieniem ogniskowej "tam i z powrotem" (wracamy do tej samej wartości) czasem pozwala na powrót ostrości, albo wręcz trzeba doostrzyć "w dół".

Ale to pewnie jest już jakaś wada mojego egzemplarza, bo czego on nie przeżył... To jest od grubo ponad 10 lat mój podstawowy, a bardzo często jedyny obiektyw na wyjazdy, szczególnie gdy pstrykałem tylko ME Super. Bardzo, bardzo fajny obiektyw.
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Odkopuję temat z archiwum. Jaka jest średnica pierścienia ustawiania ostrości w tym obiektywie? Bojidar podaje, że maksymalna średnica całego obiektywu to 70 mm ale zapewne chodzi o mordkę.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
70mm jest dla mordki, mocowanie filtra ma 67mm, a pierścień ostrości ma nieznacznie mniejszą średnicę niż całe szkło, tak jakieś 65-66mm.
 
_rado  Dołączył: 14 Mar 2010
Pierścień ostrości ma średnicę dokładnie 67,15mm ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach