dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
A ten górny to owszem - ma tylko podstawowe parametry. W erze cyfrowych aparatów... trzeci ekranik i to tego typu jakoś tak nie jest absolutnie ważny, choć jak ktoś przyzwyczajony to pewnie będzie narzekał.
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
dominik, a mnie się wydaje wręcz przeciwnie. Wycinanie od pewnego czasu górnych LCD producenci i uzytkownicy tłumaczą sobie w ten sposób: przecież mam informacje w wizjerze i na głównym LCD, ale IMHO brak gornego wyświetlacza to duże ograniczenie ergonomii. to tak jakby mówić: po co mi 2 rolki, skoro da się wszystko ustawić jedną. Szkoda ze Pentax zarzucił linie KxxxD wyposażoną w górny LCD, bo wyroznialo to te korpusy na półce entry-level.
Spojrzenie na górny wyświetlacz jest szybsze, szczególnie jak masz aparat na szyi, nie trzeba go wlączac, nie żre tyle baterii, nie oslepia. Pracując z manualnym obiektywem widzisz jednocześnie pierścień przyslony i parametry w korpusie. Wydaje mi się że nie bez powodu wymyslono to udogodnienie i umieszczono własnie na górze aparatu.
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
Dla jednego może to krytycznie ważne, a inny z kolei zupełnie tego nie potrzebuje. Osobiście nie jestem przyzwyczajony do LCD w tym miejscu, większość mojego sprzętu nie ma w ogóle LCD, a te nieliczne aparaty z ekranikami nie mają go tam, a już napewno takiego jak w top-modelach nikona czy canona. Taki dynaks 7 ma tylko liczbę klatek na mini LCD nie mającym nawet centymetra kwadratowego, za to ma główne LCD z bardzo dużymi informacjami o wszystkich potrzebnych lub nie sprawach.

Takie podejście do ekranika na górze to właściwie nie od sonego tylko właśnie kontynuwacja tradycji minolty. Tam nigdy to LCD nie było wielkie i nie miało stu informacji. Dzisiaj troszkę odnoszę wrażenie, że w tym LCD np w takim 40D canona jest wszystko co tylko może, a nawet mniej potrzebnych rzeczy. Trochę wątpię by ktoś z was np sprawdzał tam rozłożenie punktów AF :)

Co do funkcjonalności o której piszesz - w sony są tylko obiektywy z AF (nie ma sytuacji o której mowa). Zresztą nie wierzę, że tak robisz zdjęcia - że nie patrzysz w wizjer. Fotografie z bioder najczęściej są fatalnie skadrowane niestety :( Przynajmniej ja tak nie potrafię.

Oczywiście ergonomia to kwestia danej osoby :) Każdy aparat wymaga przyzwyczajenia. Nie zawsze też jakiś element inaczej już przekreśla wszystko. Ważne jedynie by z danym sprzętem czuć się dobrze :-B
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
dominik napisał/a:
Trochę wątpię by ktoś z was np sprawdzał tam rozłożenie punktów AF :)
Dobrze, że tylko trochę wątpisz, a nie całkowicie. Ja nie tylko sprawdzam, ale często ustawiam odpowiedni punkt, patrząc na ten wyświetlacz.
Dla mnie nie ma na górnym wyświetlaczu nawet jednej zbędnej informacji.
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
I naprawdę nie jest Ci wygodniej w wizjerze? :) Autentycznie podziwiam :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
W Pentaxie nie mam wyjścia, a w Canonie robię to przed "podrzuceniem" tych ton żelastwa do oka. Duuuużo wygodniej.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
W Alfie 900 jest niezły wyświetlacz - chyba Bravia, ale jak zgrałem zdjęcia na kompa i pierwsze lepsze zobaczyłem na moim monitorze to mi witki opadły z niesmakiem :-/
W porównaniu do Nikona D700 to jest jakaś padaka z kolorami i szumem :shock:
Sony niech lepiej zostanie przy telewizorach i playstation.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
dominik napisał/a:
Dokładnie ten sam wyświetlacz ma k7, D300(s), D700, D90, D3(s/x), 50D, 5dMkII, 7D i jeszcze kilka aparatów.

Interesujące informacje, podasz źródło? Może to kwestia autosugestii, ale dla mnie ten z k-7 jest inny niż 5d mII, z 7D do Piątki jest podobny, ale czy ten sam to wątpię.
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
Bruinen, jakie mam Ci źródło podać, jak kwestie outsourcingu są mocno utajane wśród producentów to skąd oni się mają chwalić? ale jak się nie boisz to rozkręć aparat i zobaczysz na metalowej ramce wybite logo sony. Wyświetlacz jest ten sam, ale inne są obudowy, na których są różnej jakości powłoki itd.

karmazyniello, jak oglądałeś jpg to Ci się nie dziwię, bo aparat ich nie potrafi generować za dobrych, a odszumianie jest tragedią, natomiast w RAW jest wiele więcej informacji i np. Bibble czy Lightroom potrafią wyprodukować wiele lepsze zdjęcia. To co daje aparat ma zastosowanie rzeczywiście tylko na LCD i do podglądów.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
dominik napisał/a:
zobaczysz na metalowej ramce wybite logo sony

Prędzej Samsunga, LG albo AUO. Swoją drogą, skoro ten sam model monitora potrafi mieć różne warianty tej samej matrycy, to dlaczego tyle aparatów ma mieć montowaną dokładnie tę samą?
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
dominik napisał/a:
Bruinen, jakie mam Ci źródło podać, jak kwestie outsourcingu są mocno utajane wśród producentów to skąd oni się mają chwalić?

To nic osobistego, po prostu byłem ciekaw czy jest jakaś strona gdzie podawane są takie infromacje ;-)

To nie są te same ekrany, nic nie trzeba rozkręcać ;-)

http://cgi.ebay.com/Canon...#ht_5003wt_1163

http://cgi.ebay.com/New-L...7#ht_2360wt_905

http://cgi.ebay.com/Canon...b#ht_500wt_1180

Zupełnie inne wyprowadzenia, nawet z innej strony (50d).


A co do kolorów z Sony to chyba nie tylko kwestia matrycy, ale też ich elektroniki, miałem nieprzyjemność do niedawna obrabiać zdjęcia z aparatu kumpla który fotografował a700, był ten sam problem - na LCD u niego wyglądały super, po zgraniu na komputer robiła się straszna padaka z kolorami i dynamiką. Dla mnie to dyskwalifikuje aparat, co z tego że umiem sobie to obrobić żeby było ładne i można to zsynchronizować, puszka powinna dawać zawsze możliwie najwierniejszy obrazek żeby w razie potrzeby można było szybko przesłać komuś JPG prosto z aparatu (patrz: reporterka).
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
romeoad, jak wspominałem masz szansę się przekonać przy uzyciu śrubokręta, ale akurat jest wręcz przeciwnie niż piszesz - wschód ściśle z sobą współpracuje i w każdym z aparatów znajdziesz części pewnie z setki innych firm, akurat sony robi niezłe i tanio matryce LCD do aparatów.

Bruinen, nawet na jednym z linków które podajesz widać wybite logo sony, wyprowadzenia i konkretna obudowa to już kwestia producenta, tym bardziej jak mowa o giętkiej taśmie. Jest sony cx, czyli techniczny e-newsletter, który opisuje dokładnie te części, ale tam nie wspominają o tym gdzie to pójdzie. Natomiast widać ścisły związek pomiędzy specyfikacjami prezentowanymi tam, a tym co się pojawia u producentów. Przykładowo nie zastanawia Cię, czemu leica, panasonic i olympus mają zupełnie inne LCD? Nawet jeśli im by lepiej ono pasowało (920kpix to proporcje 4:3).

Co do jpg z sony to było to wałkowane wielokrotnie. O ile nie pozmienialiście przestrzeni barwnych i profili to powinniście dostać ten sam obraz. Jak kolory mają małe nasycenie to można ustawić sobie vivid na więcej. Zresztą dla mnie to i tak bez znaczenia, bo i tak tykam się tylko plików RAW.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
dominik, nie będę się wdawał w dyskusję, ale moim zdaniem wybite logo Sony nie świadczy zupełnie o niczym poza tym że ich producentem jest ta sama firma. Wyprowadzenia są zupełnie inne, nie zgadza się ilość styków ani ich układ. To nie jest temat na tą dyskusję ;-)
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
Ok, nevermind, układ pikseli i główne parametry mają te same, może modyfikacje mają wprost na celu by nie wymieniać części pomiędzy modelami, ale de facto to ten sam LCD lub prawie ten sam LCD. Najważniejsze że jest dobrej jakości i w końcu producenci nie powiększają cali a realne osiągi ekraników :)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A w starym 5d zdjęcia po przesłaniu na kompa wyglądają nawet lepiej niż na ekraniku :-P
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Eldred napisał/a:
starym 5d zdjęcia po przesłaniu na kompa wyglądają nawet lepiej niż na ekraniku
W nowym odwrotnie. Czyli potwierdza się, że to Bravia :-P ;-)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Iii tam, w nowym wygląda dokładnie tak samo. Wystarczy mieć skalibrowany i przyzwoity monitor ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach