opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
od body czy aparatu

a to nie to samo :?:

wg mnie szybkość zależy tylko i wyłącznie od obiektywu

ALE

algorytm ostrzenia zawarty w puszcze też dużo daje - np uniknięcie doostrzania może sporo poprawić
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz, porównywanie 2 całkiem innych szkiełek jest bez sensu

jasnego, ciężkiego zuma, do lekkiej superjasnej stałki

wynik porównania nie mówi praktycznie nic ;-) (oprócz tego że FA 50 jest zdecydowanie głośniejszy :-P )
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Co masz na myśli pisząc "szybkość SDM"?
Można to rozpatrywać w 2 aspekatach. Po pierwsze szybkość przewijania zakresu ostrości. Po drugie szybkość uzyskiwania ostrości w punkcie. Pierwsze zależy od konstrukcji obiektywu oraz od rodzaju zasilania aparatu. Drugie zależy napewno od algorytmu wyznaczania punktu ostrości w puszce. Czy zależy od obiektywu? Na podstawie doświadczeń z różnymi szkłami należy przypuszczać, że zależy. Tak więc odpowiedx powinna brzmieć - szybkość SDM zależy od obiektywu i aparatu ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
3xs napisał/a:
szybkość SDM zależy od obiektywu i aparatu

zaznaczając, że w odróżnieniu od napędu z body, w przypadku SDM dużo bardziej zależy od obiektywu i ew prędkość da się poprawić tylko lepszym algorytmem w korpusie

o ile wymiana silnika w body na mocniejszy przyniesie poprawę w napędzie konwencjonalnym, o tyle w przypadku SDM nie ma takiej możliwości (no bo co by można było zrobić - zwiększyć przekazywane napięcie na stykach :?: bez sensu, więcej by pewnie można było popsuć niż poprawić ;-) )
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Eeee... a co jest złego z szybkością krótkiej *?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz, ja bym powiedział że jest troszkę wolniejsze nawet od 50-135 ;-)

ale najlepiej sprawdzić samemu - bo co osoba, to inne zdanie ma na dowolny temat

zależy co chcesz tym szkiełkiem łapać - mi mewy w locie na AF-C ostatnio łapało - a śmigały ptaszory jak na wyścigach :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jasiek Matacz, pamiętaj że k20d to nie jest rekordzista jeżeli chodzi o AF w słabym oświetleniu (czyli właśnie pokój przy świetle żarówki)

zrobiłem właśnie porównanie specjalnie dla ciebie
FA 50 vs. DA* 16-50
i ja nie widzę wielkiej różnicy na korzyść któregokolwiek szkiełka

no i przynajmniej mnie prędkość zablokowania ostrości zadowala (ale to K-7, czasami używał lampki doświetlającej przy 16-50 - na FA 50 jest jednak "trochę" jaśniej i nie musiał się wspomagać)
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
opiszon napisał/a:

zaznaczając, że w odróżnieniu od napędu z body, w przypadku SDM dużo bardziej zależy od obiektywu i ew prędkość da się poprawić tylko lepszym algorytmem w korpusie

o ile wymiana silnika w body na mocniejszy przyniesie poprawę w napędzie konwencjonalnym, o tyle w przypadku SDM nie ma takiej możliwości (no bo co by można było zrobić - zwiększyć przekazywane napięcie na stykach :?: bez sensu, więcej by pewnie można było popsuć niż poprawić ;-) )


No właśnie, sam sobie odpowiedziałeś. Zwiększyć napięcie ;-)
A na margonesie dodam, że szybkość śrubokręta zależy w ogromnej mierze od konstrukcji mechanicznej obiektywu. Porównaj sobie na przykład szkła z tej samej stajni i podobnej długości czyli SIGMY 70-300 może być APO oraz 100-300/4. Zobaczysz jaka jest różnica w przewijaniu zakresu na tym samym silniku w body.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
3xs napisał/a:
Zwiększyć napięcie

no tak, ale nie wiem co na to interfejs SDM, czy taka zmiana w czymś pomoże :?:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Jasiek Matacz, Sigma 50-150/2.8 ma HSM, który jest szybszy od SDMa.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Ja tam szczegółowych porównań nie robiłem ale pierwszy obiektyw z SDM jaki wpadł w moje ręce to był 50-135 i szczerze mówiąc myślałem, że jakiś felerny był, że taki wolny :-P
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
opiszon napisał/a:
3xs napisał/a:
Zwiększyć napięcie

no tak, ale nie wiem co na to interfejs SDM, czy taka zmiana w czymś pomoże :?:


Tak przewrotnie napisałem ;-) Chodzi o róźnice w pracy SDM na puszce zasilanej AA i puszce z dedykowanym aku. Różnica napiecia jest znaczna 5,2 -7,4 V i to się czuje w pracy z obiektywem. Czyli wracając do tematu wątku szybkosc pracy SDM zależy od puszki do jakiej podepnie się obiektyw.

Co do SDM/HSM to wydaje mi się, że to jest to samo rozwiązania tylko inaczej nazwane przez producentów. U canona jest USM a u Nikona AF-S.
Jezeli jest jakas różnica to prosze zweryfikowac moje wypowiedzi bo ja pisałem po doświadczeniach z HSM.
z SDM podpinałem tylko 50-135 no i był na K200 rewelacyjnie wolniutki ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
3xs, z tą różnicą w szybkości na korzyść HSM, to może być dlatego, że szkła Sigmy z HSM nie posiadają raczej śrubokręta, natomiast SDMy Pentaxa (oprócz 17-70 i 55) mają napęd hybrydowy -> SDM + śrubokręt

być może to powoduje spowolnienie pracy
nie wiem

ja tam na szybkość nie narzekam - mi wystarczy ;-)
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
opiszon napisał/a:
3xs, z tą różnicą w szybkości na korzyść HSM, to może być dlatego, że szkła Sigmy z HSM nie posiadają raczej śrubokręta, natomiast SDMy Pentaxa (oprócz 17-70 i 55) mają napęd hybrydowy -> SDM + śrubokręt

być może to powoduje spowolnienie pracy
nie wiem

ja tam na szybkość nie narzekam - mi wystarczy ;-)


Ja nie narzekałem na szybkość tylko odpowiadałem na pytanie w temacie wątku. HSM jest szybszy na GX20 niż K200D i moim zdaniem wynika to z rodzaju zasilania. Samo ostrzenie w punkt jest tak samo dobre ;-)
Może masz rację, że hybrydowa a więc uniwersalna konstrukcja SDM jest winna obniżeniu prędkości. Jeżeli tak to Świadczy o jej niedoskonałości. Pentax powinien zainstalować jakieŚ turbo do tego napędu ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
3xs napisał/a:
Jeżeli tak to Świadczy o jej niedoskonałości.
ano, ale takie to były czasy, że nie było puszek wspierających SDM, więc to chyba była jedyna droga - wyposażyć nowe szkiełka w napęd SDM, który był wspierany przez najnowsze puszki, a dla reszty dać śrubokręt, żeby mogli mimo wszystko szkła używać :-\
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
3xs napisał/a:
Co do SDM/HSM to wydaje mi się, że to jest to samo rozwiązania tylko inaczej nazwane przez producentów. U canona jest USM a u Nikona AF-S.
Jednym się wydaje inni wiedzą, że nie to samo. Każda firma opracowała system wg swoich projektów. A na marginesie: u Nikona SWM.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Z moich doświadczeń wynika, że pod względem szybkości SDM Pentaksa<HSM Sigmy<USM Canona. A w odpowiedzi na tytułowe pytanie - myślę, że z uwagi na określony silnik w danym obiektywie, ewentualne przyspieszenie w nowym body, jeśli w ogóle, będzie minimalne.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
3xs napisał/a:
szybkosc pracy SDM zależy od puszki do jakiej podepnie się obiektyw

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma to żadnego znaczenia.
Obydwie gwiazdki tak samo szybko lub wolno (jak kto woli) działają na K-20 i K-7.
50-135 jest wolniejszy od krótkiej gwiazdki.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Zdano napisał/a:
3xs napisał/a:
szybkosc pracy SDM zależy od puszki do jakiej podepnie się obiektyw

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma to żadnego znaczenia.
Obydwie gwiazdki tak samo szybko lub wolno (jak kto woli) działają na K-20 i K-7.
50-135 jest wolniejszy od krótkiej gwiazdki.


Racja. Bo K20 i K7 to bardzo podobne puszki w innej obudownie. Porownaj K7 i K200 to zobaczysz jaka jest róznica. Dlaczego tak jest już napisałem wcześniej.

Cytat
Jednym się wydaje inni wiedzą, że nie to samo. Każda firma opracowała system wg swoich projektów. A na marginesie: u Nikona SWM.


No tak, można walczyć na słówka. Mercedes ma diesla i BMW ma diesla. Są to diesle ale w szczegółach oczywiście się róznią. Tak i w obiektywach są różnice konstrukcyjne ale czy to o to chodziło :?:
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Ma może ktoś porównanie *da 16-50 z da 17-70? W końcu gwiazdka to hybryda, jest tam jeszcze ślimak od śrubokręta, co raczej nie pomaga w szybkości działania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach