MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
matth napisał/a:
MMM, przecież testy rozpiętości 5d i K20d są od łohohoho i jeszcze trochę na każdej stronie zajmującej się matrycami.


No ale oglądanie cyferek i wykresów jakoś nie bardzo mi idzie.
Wolałbym zobaczyć obie matryce w akcji :evilsmile:
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
MMM napisał/a:

No ale oglądanie cyferek i wykresów jakoś nie bardzo mi idzie.
Wolałbym zobaczyć obie matryce w akcji :evilsmile:


popieram
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
MMM napisał/a:
Mnie najbardziej interesowałaby rozpiętość tonalna APS-C vs. FF. Czy z FF można z RAWa dużo więcej wyciągnąć niz z APS-C?

Jak dorwę jakąś portretówkę na FF (szukam 100/2, ale pewnie się skończy na 85/1.8), to będę robił jeszcze jakieś porównanie, wtedy postaram się zrobić coś na tle sporo jaśniejszego nieba i będziemy wyciągać przepały z RAW-ów. :-)

Weźcie pod uwagę, że to nie koncert życzeń, ale pewne sugestie mógłbym wykorzystać, jak będzie okazja.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
tomekz napisał/a:
Jako, że mam na imię Tomasz
A nie Sherlock? 8-)

[ Dodano: 2009-12-03, 20:07 ]
dsk napisał/a:
musiałem jednak wyjąć drugi aparat z torby naramiennej i schować drugi.
Oj coś kolega mataczy 8-) :-B
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Przejrzałeś mnie. ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Do testu rozmycia tła użyłbym przysłony f/4 lub f/5,6 i użył obiektywu, który da się ustawić na ekwiwalent 50mm w FF, czyli jakiś zoom(można ustawić z dość dużą dokładnością porównując kadr, lub ogniskowe w exif). Dlaczego taka przysłona? Bo prawdopodobnie tym obiektywem będzie kit. Jeśli zaś ktoś ma np. Tamrona 17-50, to tym lepiej i może użyć f/2.8.

Ale moim zdaniem takie porównania nie mają sensu. Zarówno APS-C jak i FF dobrze rozmyją tło. Wystarczająco dobrze, aby oddzielić motyw główny od tła, o ile fotograf nie postawi motywu głównego pod ścianą. Wtedy i FF nie poradzi. No może f/1.2 Canona, albo f/0.95 Leici sobie poradzi. :evilsmile:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
dsk napisał/a:
Ja mam smutniejsze doświadczenie - gdy jest ciemno, to trudno Samsungiem w ogóle uzyskać ostre zdjęcie. :evilsmile: AF myszkuje, każdy to zna.

Canon, przynajmniej z tymi stałkami które mam na razie (28/2.8 i 50/1.4), ostrzy jeszcze wtedy, gdy Samsung już się poddał. I robi to nawet dobrze.

Dominiku, mając doświadczenia z K200D i K20D wypadałoby się w pełni zgodzić z taką opinią. Miałem takie samo zdanie porównując moje poprzednie aparaty z EOS5D (zarówno Mark I jak i Mark II). Sytuacja staje się zgoła odmienna gdy porównamy EOS 5D z Pentaksem K7. Tutaj im ciemniej tym lepiej dla Pentaksa (dioda doświetlająca). AF chodzi na K7 o wiele pewniej, dodatkowo dzięki diodzie doświetlającej bardzo dobrze sobie radzi w słabych warunkach...
Naprawdę AF w K7 jest czymś o czym nie chce nawet się pisać - po prostu działa. Szybko, skutecznie działa. Pamiętam jednak jak wyglądało to w K20D w cięższych warunkach (bzyczenie, doostrzanie i poddanie się w końcu...)

[ Dodano: 2009-12-03, 21:48 ]
pawelek-79 napisał/a:
No może f/1.2 Canona

50-tka 1.2 nawet daje radę - ale pytanie to jest portret czego ? Czubka nosa ? ;-)
Postaram się wrzucić parę fotek po sobocie (mały wypad foto z Koleżanką i Kolegą). Będę miał K7 + Sigma 30/1.4 oraz 55/1.4 a także EOS5DMarkII + 50/1.2 L oraz EF35/1.4
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
MacRayers napisał/a:
Sytuacja staje się zgoła odmienna gdy porównamy EOS 5D z Pentaksem K7. Tutaj im ciemniej tym lepiej dla Pentaksa (dioda doświetlająca). AF chodzi na K7 o wiele pewniej, dodatkowo dzięki diodzie doświetlającej bardzo dobrze sobie radzi w słabych warunkach...
Aż trudno uwierzyć...
MacRayers napisał/a:
AF w K7 jest czymś o czym nie chce nawet się pisać - po prostu działa.
Nie, w to to niedy nie uwierzę! Potrzebuję kuracji psychologicznej po 3 latach używania AF Pentaksa... :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przed chwilą wróciłem z imprezy gdzie przy F2.8 i ISO4000 czas wychodził około 1/15 i AF działał.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
plwk napisał/a:
Przed chwilą wróciłem z imprezy gdzie przy F2.8 i ISO4000 czas wychodził około 1/15 i AF działał.
Cud, cud! :-D
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
MacRayers, gdybyś dał radę coś wrzucić, to byłoby miło. :-) Chciałbym, żeby ten wątek nie zszedł na teoretyczne dywagacje, a raczej przedstawiał spojrzenie praktyczne - jak w tytule. 8-)

Ja faktycznie nie mam doświadczenia z K-7, także to co mówisz o nim jest bardzo pocieszające. Zobaczymy, jak Twój K-7 poradzi sobie z Sigmą 30/1.4. ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
mcgyver napisał/a:
Aż trudno uwierzyć...

Pisałem nie raz :mrgreen: gdyby K7 miało jedną rzecz poprawioną byłby Killerem APS-C.
Często robią EOS-em odczuwałem różnicę w kilku aspektach w stosunku do K20D :
- EOS 5D MarkI/MarkII był cięższy od K20D; pozostało to bez zmian w stosunku do K7 (K7 jest jeszcze zgrabniejszy)
- EOS 5DMarkII ma pewniejszy i szybszy AF od K20D; aktualnie są bardzo podobne w świetle dziennym, w cięższych warunkach pewniejszy jest K7 (pomocna dioda)
- EOS 5DMarkI/MarkII ma delikatniejszy trzask migawki w porównaniu do K20D; K7 przy nim to tłumik na pistolecie;
- EOS 5DMarkII ma wspaniałe wysokie ISO; brak poprawy w K7 w stosunku do poprzednika
- EOS 5DMarkII pozwala na nagrywanie filmów; K7 nagrywa filmy (w słabszej rozdzielczości);
- EOS 5DMarkII pozwala na całkiem ciekawą serię zdjęć; K20D był lekko w tyle, K7 jest już zauważalnie lepszy od Canona (akceptowalny w pełni);
- EOS 5DMarkI/MarkII miał znacznie lepszy, praktyczniejszy grip; K7 ma o kilka klas lepszy w porównaniu z K20D - uchwyt brzydszy ale za to bardzo praktyczny
Wiem, że nie da się bezpośrednio porównać FF vs APS-C. Postarałem się jako totalny amator-hobbysta przedstawić te uwagi, które dla mnie były istotne. Dla kogoś innego mogą być istotne inne kwestie.
Dodam tylko, że gdyby K7 okazał brak poprawy w stosunku do K20D w takich aspektach jak choćby AF, to biorąc pod uwagę moje słabe umiejętności i dostęp do szkieł na Canona, pewnie bym sprzedał K20D i kupił EOS5D. K7 jest bardzo dużym skokiem w stosunku do K20D (dla mnie) i nie widzę praktycznie powodów by zmieniać platformę. Kompaktowość, solidność oraz rozmiary to jest coś, co zachwyca (nie tylko mnie, Kolegów Kanonierów także). Cały czas rozważam by to, by sprzedać gwiazdki i kupić sobie Limitedy. Idealne rozwiązanie moim zdaniem.
;-)

P.S. EOS5D to kawał świetnego aparatu. K7 to inna filozofia - nie próbuje naśladować innych systemów. ;-)
Gdyby nie K7 to EOS5D byłby lepszy w każdym ważnym dla mnie aspekcie;
aktualnie sprawa wygląda tak : gdybym potrzebował fotek ślubnych (ciemne pomieszczenia, potrzebne wysokie dobre ISO, lepsza GO) to wybrałbym EOS-a 5D; w każdym innym aspekcie moim zdaniem i na moje potrzeby lepszy i poręczniejszy jest Pentax K7...

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
mcgyver, pomacaj K7.. Wczoraj bawiłem się chwilę Opiszonowym z krótką * w ciemnym bubie na ciemnym stole nawet lampki nie potrzebował. Pss i już.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
MacRayers, zaznacz, że mówisz cały czas o 5d Mark II. :-P Skapnąłem się, gdy doszedłeś do filmów - ja nie mam takich bajerów.

[ Dodano: 2009-12-03, 22:27 ]
matth, a trafił? :-)
 

nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
Panowie niedawno robiłem zdjęcia k200d na ISO800, F2.0 czasy około 1/4s - 1/15s i AF działał.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dsk, tak, bez problemów.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
nopik, OK, może dałem zły przykład z tym kołem rowerowym w półmroku. W każdym razie porównanie (bezpośrednie!) jest takie, że 5d z 50/1.4 albo 28/2.8 ostrzy tam, gdzie GX-20 z 30/1.4 i 16-50 już się poddaje całkowicie. Canon potraifł wyostrzyć na niewielkie zabrudzenie całkiem białej ściany. Samsungiem nigdy mi się taka sztuka nie udała.

Wydaje mi się, że na takie bezpośrednie porównanie nie można szukać kontrargumentów. :roll: Jedyny sensowny, to ten o lepszości K-7 i w ten mogę uwierzyć. :mrgreen: Bo K100D, K200D, K-m, K10D i GX-20 sam używałem i wiem jak jest.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
dsk napisał/a:
Jedyny sensowny, to ten o lepszości K-7 i w ten mogę uwierzyć. :mrgreen: Bo K100D, K200D, K-m, K10D i GX-20 sam używałem i wiem jak jest.

Tak jak Dominiku pisałem - racja w całej rozciągłości. Dodałem w moim poście na koniec małe podsumowanie...
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
dsk napisał/a:
matth, a trafił?
Przecież nie widać bo to było w ciemnym klubie na ciemnym stole - ciemność wyszła :-P
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jeśli wyszła ciemność, to znaczy, że pomiar światła też szwankował. :-P Dobry aparat zrobi zdjęcie w blasku żarzącego się papierosa. [zaraz się okaże, że to był lokal dla niepalących 8-) ]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach