CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Pajączki na wywoływanym filmie - gdzie problem?
Już 2 film zepsułem przez te pająki :-x

Ale od początku...

film b&w, wywoływacz d76, stopbath i fixer.

Wszystkie czynności przeprowadziłem ok, tzn tak mi się wydaje.
Po wysuszeniu filmu otrzymuję ładnie naświetlone klatki + coś w rodzaju pajączków - pajęczynek na wiekszości klatek.

Razem z kumplem stwierdziliśmy że to jakiś problem podczas wywoływania a nie z aparatem jak wcześniej myślałem.

Maże może jakieś popozycje aby rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam i z góry dziekuję za podpowiedzi.
Lupus
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009


na odbitce wyglada to jak jakies zorze polarne
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
1. Jak mieszasz?
2. Jak utrwalasz?
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
CanisLupus napisał/a:
może jakieś popozycje aby rozwiązać ten problem?

jak nie wkleisz choćby jednego zdjęcia z tymi pajączkami to możesz liczyć jedynie na wróżby :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
jak nie wkleisz choćby jednego zdjęcia z tymi pajączkami to możesz liczyć jedynie na wróżby


Przeciez jest powyzej. Pajaczki to moze nie najszczesliwsza nazwa, ale wyglada mi to na problemy z nierownomiernym wolaniem - bromide drag albo cóś.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
a macie moze zdjecie przypadlosci w powiekszeniu?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Mnie się takie robiło, jak bełtałem inaczej niż teraz. Teraz mieszam 10 sekund na początku każdej minuty koreks przewracając góra - dół w łapie i już się nie robi.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
alkos napisał/a:
Przeciez jest powyzej.

Wątek rozpoczął CanisLupus , natomiast ze zdjęciem dołączył radekone , gdzie faktycznie jest coś w rodzaju zacieków, a nie pajączków. Te pajączki to mogą być wyładowania elektrostatyczne, ale jak się tego nie zobaczy to nie ma co fantazjować.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
To jest to zdjecie tylko ja je tu wrzucilem. Na tym akurat jest i tak niewiele tych cudow, na innych klatkach jest wiecej.
Wyladowania elektrostatyczne na niebieskim niebie? W zasadzie to chmury sa ponizej a pogoda byla jak z bajki. Chyba ze to wyladowania w koreksie:)

Moje klisze z tej samej chemii wyszly spoko ale Mr Lupus szuka przyczyny a i mnie to ciekawi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
Wątek rozpoczął CanisLupus , natomiast ze zdjęciem dołączył radekone


O rany, nie zauwazylem ;-)

radekone napisał/a:
Wyladowania elektrostatyczne na niebieskim niebie? W zasadzie to chmury sa ponizej a pogoda byla jak z bajki. Chyba ze to wyladowania w koreksie:)


W aparacie, od zimna. Ale to co masz to nie wyladowania, tylko zacieki - mieszaj tak jak gada wojtek i nie powinno byc problemu.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Dzięki chłopaki ;-)

To by się zgadzało. Ostatnio bywało że machałem koreksem jak cepem :lol: i pewnie jakaś piana się osadzała na filmie.


Wielkie dzięki
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Yeti napisał/a:
Te pajączki to mogą być wyładowania elektrostatyczne, ale jak się tego nie zobaczy to nie ma co fantazjować.


radekone napisał/a:
Wyladowania elektrostatyczne na niebieskim niebie? W zasadzie to chmury sa ponizej a pogoda byla jak z bajki. Chyba ze to wyladowania w koreksie:)


Wyładowania elektrostatyczne na materiale fotograficznym, a nie atmosferyczne. Raz mi sie zdarzyło, że na filmie 120 (ruskie Foto 64), na zdjęciu pod słońce z widocznym słońcem, od tarczy słonecznej biegła gruba krecha jak błyskawica, zakręciła pętlę po emulsji i zeszła do brzegu. Cuda nie-widy! Do tej pory nie wiem co to było, ale wydedukowałem, że to na pewno ładunki elektryczne. Bo co innego. Może światło w tym jednym miejscu uwolniło jakiś ładunek elektrostatyczny.
A pajączki to zaświetlenie emulsji przez wyładowania elektrostatyczne, jak na niegdysiejszych bluzkach z bistoru (zakładam, że starsi pamiętają) i wyglądają jak ... pajączki. Najczęściej powstają podczas przewijania filmu, pomiędzy jego warstwami.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Ok, czyli podsumowując:

1 Problem podczas wywoływania i utrwalania (błędy związane z mieszaniem w trakcie tychże procesów).

2 Przewijanie filmu w aparacie na zimnym powietrzu.


Co do 2 to skłaniałbym się nad bardzo powolnym przewijaniem i jeśli to możliwe w ciepłym miejscu.

Jakie są wasze rady co do tych 2 problemów?

Pozdrawiam
Lupus
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
A jakiego przerywacza używasz? Może za mało kwaśny?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
A jakiego przerywacza używasz? Może za mało kwaśny?


Ja w ogóle nie używam (2x woda) i nie miałem takich problemów...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
Ja w ogóle nie używam (2x woda) i nie miałem takich problemów...

W tym cały problem, że mnie też nic takiego nie wyszło i stąd to "macanie" problemu.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Przerywacz raczej jest ok.
Kumpel też na nim robi podobnie jak i cała szkoła.

Problem raczej jest u mnie idąc po nitce do kłębka dochodzę do wniosku że to coś związanego z mieszaniem w koreksie.
Może pozostałości po pianie?

Za chwilę zapodam dokładne fotki tego problemu...

Lupus

[ Dodano: 2009-12-05, 12:32 ]








Ok, fotki dokładnie oddaja istotę problemu. Dodatkowo widać przebarwienia pomiędzy perforacją filmu - w czym problem?

Po pewnych przemysleniach nasuneła mi się jeszcze jedna opcja...

Przypominam sobie że po wymoczeniu filmu dodałem do koreksa bardzo dużo fotoflo ( preparat przeciw zaciekom) bardzo dokładnie w nim wytrzepałem :mrgreen: i wstawilem do suszarki.

Może to przez ten fotoflo?

Lupus
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Żadnych wyładowań elektrostatycznych nie widać, zresztą to rzadko kiedy zdarza się i jeszcze rzadziej skutkuje zaświetlaniem emulsji.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
JAki miasz koreks?

Zauwaz, ze te "przyciemnienia" odchodza zawsze od tego samego puktu - pod miejscami miedzy perforacja.
Tez tak mialam dopoki nie zmienilam koreksu [i przez co zmienilam rowniez system mieszania].
Z tego co doczytywalam, to wlasnie niedomieszana [czy jak to ladniej nazwac] chemia.

Tutaj kilka probek jak to wyglada na skanie:
http://fotoentropia.com/Pixelpost/images/27.jpg
http://fotoentropia.com/Pixelpost/images/86.jpg
http://fotoentropia.com/Pixelpost/images/108.jpg
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Popieram mygosię.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach