sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Umowa zlecenie czy umowa o dzieło na firmę?
Mam ci ja firmę. Mam możliwość podpisania umowę z pewnym urzędem na aktualizację ich strony internetowej. Chciałbym podpisać umowę na firmę tylko jestem lajkonikiem jeszcze w tych sprawach jak to najlepiej rozwiązać, jak umowę podpisać i po podpisaniu czy i jakie składki/podatki/inne opłaty* trzeba odprowadzać? Czy o czymś jeszcze w takich sytuacjach muszę pamiętać?



*niepotrzebne skreślić
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Moze umowe o swiadczenie uslug i normalnie fakturowac co miesiac (od przepracowanych godzin albo czegos tam jeszcze innego). Odprowadzac Vat i podatek.

Jak Ci sie udalo znalezc taka "fuche"?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Lużna uwaga/spostrzeżenie : od moich umów-zleceń pracodawca/zleceniodawca odprowadza haracz na ZUS (ubezpieczenie zdrowotne). Może umowa o dzieło jest pozbawiona tego "podatku"? Wtedy zostałby sam podatek dla U.S. = większy zysk. Ale o tym niech ktoś bardziej kumaty się wypowie.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Ale jezeli sołtys ma firme to odprowadza sam skladki na ZUS (jezeli dobrze kumam). Zleceniodawca musi doplacic VAT. sołtys go zwraca plus jeszcze 19% (jezeli liniowy) podatku od swojego urobku. No i trzeba byc platnikiem VAT.

Fajny temat, juz nie smiece, bo sie za bardzo na tym nie znam (i moglem tez niechcacy wprowadzic w blad przez nieznajomosc fachowego jezyka).
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
A firmy mogą zawierać umowy o dzieło? :shock:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
kierdel, nie dopisałem, że nie jestem vatowcem a i urząd z tego co pytałem też nie jest. Pani w urzędzie ma również poszperać w przepisach, ale wolałem jeszcze popytać prócz tego.

MarWoj napisał/a:
od moich umów-zleceń pracodawca/zleceniodawca odprowadza haracz na ZUS (ubezpieczenie zdrowotne). Może umowa o dzieło jest pozbawiona tego "podatku"?

Pani z urzędu również coś takiego mi powiedziała, ale nie wiem czy
Samp napisał/a:
firmy mogą zawierać umowy o dzieło
:roll:
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
sołtys napisał/a:
Mam ci ja firmę.

A opodatkowany jesteś jak? Ryczałt? KPiR bez VAT, KPIR z VAT?

Z znanych mnie przypadków firmy normalnie podpisują między sobą umowę o aktualizację treści na stronie, za tyle i tyle i już. Zlecenobiorca wystawia co miesiąc fakturę/rachunek, a zleceniodawca na tej podstawie płaci umówioną kwotę wynikającą z umowy.
Poza tym usługa polegająca na aktualizacji strony internetowej jest raczej długofalową umową, więc nie radzą robić tego na zasadzie umowy o dzieło, bo się może US przyczepić. Jeśli już, to umowa-zlecenie.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
MarWoj napisał/a:
Może umowa o dzieło jest pozbawiona tego "podatku"?
Owszem, jest. Sęk w tym, że nie na wszystko można podpisać umowę o dzieło. Ale jak można, to warto - w dodatku, jeśli dzieło objęte jest prawami autorskimi to jest 50% kosztów uzyskania przychodu, czyli de facto podatek dochodowy płacimy o połowę niższy (albo więcej niż połowę niższy, jeśli dzięki tym 50% unikniemy wyższego progu).

No ale to wszystko dotyczy zleceń dla osoby fizycznej, nie firmy. Więc nie przypadek Sołtysa, jak rozumiem.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
sołtys napisał/a:
Mam ci ja firmę.

W kwestii składek ZUS - jeśli przedmiot umowy zlecenia jest zgodny z przedmiotem prowadzonej przez Ciebie działalności to składki odprowadzasz tylko z tytułu działalności. Poszukam jeszcze podstawy prawnej.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Enzo, to chyba nie tak.
Ogólnie rzecz biorąc w przypadku gdy ktoś Cię zatrudnia na umowę zlecenie, nie odprowadza ZUSu, jeśli ZUS już jest za Ciebie odprowadzany gdzieś indziej, to znaczy: jeśli jesteś studentem, jesteś zatrudniony (ale nie u tego zleceniodawcy), prowadzisz działalność gospodarczą, masz inną umowę zlecenie przy której odprowadza się ZUS itp...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PiotrR napisał/a:
Enzo, to chyba nie tak.

Chodziło mi o zawarcie umowy firmy z urzędem. Co do reszty - zgadza się. Więcej tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1678
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sławek_S napisał/a:
A opodatkowany jesteś jak?

KPiR bez VAT
Sławek_S napisał/a:
Jeśli już, to umowa-zlecenie.

PiotrR napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc w przypadku gdy ktoś Cię zatrudnia na umowę zlecenie, nie odprowadza ZUSu, jeśli ZUS już jest za Ciebie odprowadzany gdzieś indziej, to znaczy: jeśli jesteś studentem, jesteś zatrudniony (ale nie u tego zleceniodawcy), prowadzisz działalność gospodarczą, masz inną umowę zlecenie przy której odprowadza się ZUS itp...

No tak, bo zdaje się, że w przypadku umowy zlecenia ZUS odprowadza zleceniodawca a nie zleceniobiorca, czy tak? I jak rozumiem jeśli sam odprowadzam w związku z prowadzeniem działalności to już nic więcej "odprowadzać" nie muszę?

Czy muszę odnotować fakt podpisania takiej umowy w ZUS lub/i w Urzędzie Skarbowym?

A jak taką "umowę" zaksięgować z KPiR?

[ Dodano: 2009-12-28, 15:57 ]
Doczytałem, że "Nie można wystawiać UoD na takie same usługi, jakie ma się wpisane w zezwoleniu na działalność."
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
sołtys napisał/a:
I jak rozumiem jeśli sam odprowadzam w związku z prowadzeniem działalności to już nic więcej "odprowadzać" nie muszę?
Właśnie. Z doświadczenia: gdziekolwiek brałem umowę zlecenie, zawsze pierwsze pytanie z księgowości brzmiało: czy jestem zatrudniony lub prowadzę działalność. Bo od tego zależy, czy zleceniodawca musi odprowadzić za mnie ZUS czy już nie.

Ale w końcu chcesz tę umowę podpisać na firmę czy jako osoba fizyczna?

sołtys napisał/a:
Doczytałem, że "Nie można wystawiać UoD na takie same usługi, jakie ma się wpisane w zezwoleniu na działalność."
Tak, słyszałem. Dlatego wciąż nie mam firmy. ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotrR napisał/a:
Ale w końcu chcesz tę umowę podpisać na firmę czy jako osoba fizyczna?

Chciałbym podpisać na firmę. Prowadząc firmę mogę prócz tego podpisać sobie umowę jako osoba fizyczna? Jeśli tak to mój nos mi podpowiada, że może być z tym więcej kłopotu :roll: (ale może się mylić, wszak mam <apsik> katar)
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sołtys, mam taka samą firmę.

Możesz podpisać umowę na wykonanie usługi z urzędem (wyszczególniony zakres i terminy), a następnie wystawiasz urzędowi rachunek za wykonaną usługę i na podstawie rachunku urząd ci płaci. Nie masz obowiązku zawierania jakiejkolwiek umowy, na podstawie ustnego zlecenia wykonujesz usługę i wystawiasz rachunek (tak jak zakup przez urzad ryzy papieru). Umowa daje Ci gwarancję, że ktoś sie nie wypnie, albo nie będzie twierdził, że chciał czegoś innego. Jest to umowa firma - firma. Podatek płacisz od wystawionej faktury (rachunku w Twoim przypadku) lub nie płacisz, to już zależy, czy masz dochód (nie przychód), czy straty.. ZUS płacisz jak co miesiąc i nie ma znaczenia ile i jakie rachunki wystawiłeś.

[ Dodano: 2009-12-28, 17:22 ]
sołtys napisał/a:
A jak taką "umowę" zaksięgować z KPiR?


W KPiR masz przychód i rozchód. Księgujesz RACHUNEK wystawiony jako przychód.

Możesz podpisać umowę o działo lub zlecenie prowadząc firmę, ale tylko, jeśli nie świadczyszz innych usług dla tego podmiotu jako firma. Nie opłaca sie mając firmę podpisywać takich umów prywatnie.

[ Dodano: 2009-12-28, 17:23 ]
W razie czego pisz PW
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
papcio napisał/a:
Nie masz obowiązku zawierania jakiejkolwiek umowy, na podstawie ustnego zlecenia wykonujesz usługę i wystawiasz rachunek (tak jak zakup przez urzad ryzy papieru).

Urząd podpada pod ustawę o finansach publicznych i prawo zamówień publicznych więc umowa raczej będzie. Zwłaszcza, że ta aktualizacja to raczej praca długoterminowa.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Samp napisał/a:
A firmy mogą zawierać umowy o dzieło?
nie mogą..
może osoba fizyczna
ale jeśli przedmiot umowy mieści się w zakresie wpisu do ewidencji działalności gosp, to taka osoba nie może podpisać umowy cywilnoprawnej, a wystawia rachunek/fakturę w ramach swej działalności

[ Dodano: 2009-12-28, 20:37 ]
oj, już padła taka odpowiedź.. :oops:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Urząd podpada pod ustawę o finansach publicznych i prawo zamówień publicznych więc umowa raczej będzie.


To juz wtedy idzie przetarg. Można ominac zamówienia publiczne, pytanie tylko, chy warto. Umowa ma wiecej zalet niz wad.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
papcio, Enzo, Kosmo, dzięki Wam. Sporo mi się wyjaśniło.

Kosmo napisał/a:
jeśli przedmiot umowy mieści się w zakresie wpisu do ewidencji działalności gosp, to taka osoba nie może podpisać umowy cywilnoprawnej, a wystawia rachunek/fakturę w ramach swej działalności

Tzn. że jeśli się mieści to nie mogę podpisać "umowy zlecenia" ?? :roll:
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Tzn. że jeśli się mieści to nie mogę podpisać "umowy zlecenia" ??


Możesz, pod warunkiem, że nie świadczysz dla nich innych usług z tego samego zakresu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach