jacekj  Dołączył: 07 Sty 2010
Jak ochronić obiektyw założony na pierścień odwr. mocowania
Witam,
Pozdrawiam wszystkich gdyż piszę tu po raz pierwszy.
Posiadam K-7 z 2 obiektywami kitowymi, będę chciał do robienia zdjęć makro zastosować pierścień odwrotnego mocowania. Posiadam dodatkowy obiektyw - HELIOS-44M-4.
Czy istnieją jakieś rozwiązania typu filtr ochronny ale zakładane na gwint M42, tak by zabezpieczyć ten obiektyw odwrotnie założony ?

Przy okazji spytam się jeszcze, gdyż z fizyki i optyki jestem na bakier, czy lepiej by uzyskać dobre makro lepiej zamontować poprzez pierścień odwrotnego mocowania na 18-55 czy 50-200 ?
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
jacekj napisał/a:
Czy istnieją jakieś rozwiązania typu filtr ochronny ale zakładane na gwint M42, tak by zabezpieczyć ten obiektyw odwrotnie założony ?

jesli chodzi o jakas pokrywke na tylna soczekwe obiektywu gdy masz szklo nakrecone i chcesz po prostu ochronic optyke, to do szkiel na m42 sa oczywiscie plastikowe kapselki na gwint (2 rodzaje: wciskane i nakrecane). jesli chodzi zas o jakis szklany filtr ktory chcialbys miec na soczewce heliosa podczas robienia zdjec to odradzam kombinowanie. po prostu miej przy sobie gruszke by czasem przedmuchac soczewke gdy nieopatrznie do czegos dotkniesz jej powierzchnia.
pozdrawiam
kp
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
klimecki_ napisał/a:
po prostu miej przy sobie gruszke by czasem przedmuchac soczewke gdy nieopatrznie do czegos dotkniesz jej powierzchnia.

po co :?:
przecież tego i tak nie będzie widać na zdjęciu

chyba nie ma powodu bujać się z gruszką w plenerze (chyba że do czyszczenia matrycy)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
klimecki_ napisał/a:
gdy nieopatrznie do czegos dotkniesz jej powierzchnia.


opiszon napisał/a:
przecież tego i tak nie będzie widać na zdjęciu


Jak dotknie trzmiela z wystarczajacego rozpędu, to moze byc cos widac... :-P
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
opiszon napisał/a:
po co :?:

zeby uspokoic niepokoj wewnetrzny? zakladam, ze jesli ktos pyta o ochrone tylnej soczewki heliosa, to byc moze jest wrazliwy na rozne 'smerfy' na optyce i mimo ze nie bedzie ich na zdjeciu, beda irytowac
opiszon napisał/a:
chyba nie ma powodu bujać się z gruszką w plenerze (chyba że do czyszczenia matrycy)

mam wrazenie ze helios dokrecony tylem do kita to wieksze wyzwanie niz grucha w plecaku/torbie itp
pozdrawiam
kp
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
klimecki_ napisał/a:
mam wrazenie ze helios dokrecony tylem do kita to wieksze wyzwanie niz grucha w plecaku/torbie itp

mi tam zawsze miejsca w torbie brakuje - bo dużej mi się nie chce targać, a mała jest za mała - każdy 1cm3 objętości jest na wagę złota :-P
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Musisz tylko się pilnować, żeby ochronka na Heliosa nie kosztowała Cię drożej niż drugi Helios.... :-P
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
jacekj,
jacekj napisał/a:
epiej zamontować poprzez pierścień odwrotnego mocowania na 18-55 czy 50-200 ?
podepni do jednego a potem do drugiego, ipodziel sie swojmi uwagami. powodzenia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach