sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Szablony do kalibracji Korpusu z Obiektywem (FF/BF)
Problemy z front focus / back focus ?

Znalazłem ostatnio w sieci specjalnie przygotowane "bloczki" do mierzenia FF/BF. Ułatwiają one korekcję wyżej wymienionych wad z poziomu korpusu. W specyfikacji podano iż szablony zostały zaprojektowane pod K20D ale właściciele Ka10D posiadający firmware 1.1 też powinni mieć łatwiej.

Link do artykułu:

http://pentaxdslrs.blogsp...for-pentax.html

Link do PDF'ów z których wycina się bloczki:

http://www.k10dbook.com/newchart.pdf

Narzędzie może być szczególnie przydatne dla tych którzy bojąc się w/w wad - chcą przetestować sprzęt w sklepie.
 

sztachu  Dołączył: 21 Gru 2008
k200
Czy FF i FB występuje w w wypadku K 20 i K200 i nowszych? Czy też został już jakoś wyeliminowany? Jeśli tak to jak? Nowy firmware?
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
sztachu napisał/a:
Czy FF i FB występuje w w wypadku K 20 i K200 i nowszych?


Tak. W bardzo wielu przypadkach zależy to od obiektywu, a nie od korpusu. Jedynie w k20d jest możliwość regulacjii konkretnego szkła.
 

Spasioo  Dołączył: 02 Sty 2009
sztachu napisał/a:
Czy FF i FB występuje w w wypadku K 20 i K200 i nowszych

sunshine napisał/a:
W specyfikacji podano iż szablony zostały zaprojektowane pod K20D

wystarczy przeczytać..
Poza tym, nie wiem nie znam się w świecie szkieł dopiero się uczyć zaczynam ale chyba FB F zależy głównie od obiektywu... ? czy się karygodnie mylę ?
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Osobiście nie przepadam za robieniem zdjęć kartek testowych, białych ścian, dekielków obiektywów itp. Zdecydowanie bardziej polecam test "bateryjkowy", lub cos innego z życia wziętego. Nie jest problem ustawić sobie w rzędzie kilka ołówków, wycelować w jeden z nich i sprawdzić rezultaty na komputerze. Z autopsji wiem, że te wszystkie karty testowe FF/BF to pierwszy krok to obłędnego poszukiwania perfekcji, która nie istnieje. Moja puszka z różnymi podpiętymi pod nią obiektywami zachowywała się w tych drukowanych testach na miliony różnych sposobów i dokładne określenie "wady" graniczyło z cudem.

Rozwiązanie: dałem sobie spokój, a oszczędzony czas poświęciłem na zrozumieniu złożoności działania AF w aparacie.

Jeśli robisz zdjęcie, np. swojej dziewczyny z odległości metra, celujesz "ostrością" na jej twarz, a wychodzi ona na plakacie zawieszonym na ścianie drugi metr za nią i wyniki się powtarzają - wtedy na ogół jest problem z obiektywem lub body...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mogą się nakładać błędy regulacji korpusu i szkła. Korpus fabrycznie jest na pewno regulowany z jakąś tolerancją, zapewne taką aby nie występowały błędy przy pracy z obiektywami kitowymi. Dla jaśniejszych szkieł dokładność może nie być wystarczająca.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
dilbert napisał/a:
Zdecydowanie bardziej polecam test "bateryjkowy", lub cos innego z życia wziętego. Nie jest problem ustawić sobie w rzędzie kilka ołówków, wycelować w jeden z nich i sprawdzić rezultaty na komputerze.


Ale te szablony służą do czego innego. One pokazują dokładnie o ile musisz ustawić korekcję w body żeby nie szukać na czuja. To jest pomoc a nie kolejna elektroniczna linijka.
 
Jankes  Dołączył: 23 Gru 2007
Aby nie otwierać nowego tematu zapytam tutaj. Czy w K20 można za pomocą opcji w menu skalibrować (FF lub BF) dla obiektywu innego jak systemowy?
Posiadam sigmę 70-200 (f.2,8) z FF i moje starania w ustawieniu tych parametrów w menu spełzły na niczym nadal AF ostrzy mi 8 cm przed celem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jankes, nie powtarzaj postu w paru wątkach.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
[quote="dilbert"]Nie jest problem ustawić sobie w rzędzie kilka ołówków, wycelować w jeden z nich i sprawdzić rezultaty na komputerze.
Gorzej, jeśli to kwestia milimetrów

dilbert napisał/a:

Jeśli robisz zdjęcie, np. swojej dziewczyny z odległości metra, celujesz "ostrością" na jej twarz, a wychodzi ona na plakacie zawieszonym na ścianie drugi metr za nią i wyniki się powtarzają - wtedy na ogół jest problem z obiektywem lub body...

jak najbardziej:)

sunshine napisał/a:
Ale te szablony służą do czego innego. One pokazują dokładnie o ile musisz ustawić korekcję w body żeby nie szukać na czuja. To jest pomoc a nie kolejna elektroniczna linijka.

Dlatego dzięki Tobie dziś w ruch pójdą norzyczki i klej x]

[ Dodano: 2010-01-23, 00:29 ]
edit:
nie wyreguluję tego:(
powinienem cofnąć potwierdzenie o jakieś 16-18mm. W menu aparatu można jedynie o 10 :( ale lepsze 0,5cm niż 1,5 ;p

I co teraz? Do serwisu Apollo?
 
Krakus51  Dołączył: 01 Lut 2013
Re: Szablony do kalibracji Korpusu z Obiektywem (FF/BF)
sunshine napisał/a:
Problemy z front focus / back focus ?

Znalazłem ostatnio w sieci specjalnie przygotowane "bloczki" do mierzenia FF/BF. Ułatwiają one korekcję wyżej wymienionych wad z poziomu korpusu. W specyfikacji podano iż szablony zostały zaprojektowane pod K20D ale właściciele Ka10D posiadający firmware 1.1 też powinni mieć łatwiej.

Link do artykułu:

http://pentaxdslrs.blogsp...for-pentax.html

Link do PDF'ów z których wycina się bloczki:

http://www.k10dbook.com/newchart.pdf

Narzędzie może być szczególnie przydatne dla tych którzy bojąc się w/w wad - chcą przetestować sprzęt w sklepie.

Witam, zna ktoś może inne linki aby ściągnąć kartę testowa do ustawiania ostrości. Ta która tu jest ma hasło :(
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Metoda na planszy z ostatniego linka nie sprawdza się w przypadku dużych punktów AF a tak jest w Pentaksach.
 
Krakus51  Dołączył: 01 Lut 2013
plwk napisał/a:
Metoda na planszy z ostatniego linka nie sprawdza się w przypadku dużych punktów AF a tak jest w Pentaksach.

Piszesz o tej metodzie http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=110 ? A co byś polecił ?
Mam K-5 z Pentaxem 18-135 i nie podoba mi się ustawianie ostrości. Przy powiększaniu fragmentu zdjęcia ostrość jest do bani. Miałem poprzednio starego kompakta FujiFilm S7000 który ostrzył jak żyleta. Niestety padła matryca i naprawa nie bardzo się opłaca.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla dużych punktów AF plansza musi posiadać duży element równoległy do matrycy, na który się ostrzy.
Pentax 18-135 to nie jest jakiś super hiper obiektyw tylko spacerówka i nie oczekuj, że zdjęcia z niego będą super ostre.
Krakus51 napisał/a:

Miałem poprzednio starego kompakta FujiFilm S7000 który ostrzył jak żyleta.

Możliwe, że to typowa przypadłość przy przesiadce z kompakta na lustrzankę. Kompakt o małej matrycy ma praktycznie wszystko w głębi ostrości i zazwyczaj wyostrzanie ustawione dosyć agresywnie. Po czymś takim, nieprzyzwyczajonemu użytkownikowi, zdjęcia z lustrzanki wydają się nieostre.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
plwk napisał/a:
Metoda na planszy z ostatniego linka nie sprawdza się w przypadku dużych punktów AF a tak jest w Pentaksach.
Taka plansza nie sprawdza się w ogóle, niezależnie od wielkości punktów - nie gwarantuje powtarzalności ostrzenia.
 
Krakus51  Dołączył: 01 Lut 2013
jaad75 napisał/a:
plwk napisał/a:
Metoda na planszy z ostatniego linka nie sprawdza się w przypadku dużych punktów AF a tak jest w Pentaksach.
Taka plansza nie sprawdza się w ogóle, niezależnie od wielkości punktów - nie gwarantuje powtarzalności ostrzenia.

To jaką planszę zastosować ( może namiar) ewentualnie czy samemu warto eksperymentować i nie spróbować w serwisie tego skorygować
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Taką, gdzie płaszczyzna celu jest prostopadła do osi obiektywu. Od biedy można bardzo szybko zrobić coś takiego:



Oczywiście statyw obowiązkowy.
 
Krakus51  Dołączył: 01 Lut 2013
Proste i sprytne. Jak sądzę linijka pod kontem 45 stopni do aparatu. Musze tylko jakiś mały statyw stołowy skombinować. Jak odległość od obiektu do obiektywu ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
30 ogniskowych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach