stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Cholera, nie lubię tego forum. Człowiek się napali, a tu sprowadzą na ziemię....
Nie, no dobrze bardzo, bo cenne te informacje, niestety ;)

Kieva 60 nie chcę.

Bronica ETRS rzeczywiście bym się w cenie zmieścił raczej....6x4,5...no wolę 6x6, ale to też przejdzie. A skąd cena taka (powiedzmy) niska?

technik219 - właśnie zaletą araxa jest to, że te newralgiczne punkty zostały dopracowane. Nie wiem jak z nieszczelnością i trybami, ale na pewno migawka nie jest już stalowa, ale płócienna. Fajnie jakby jakiś użytkownik się wypowiedział.

A pentax 645...nie wiem. Jakoś mi nie pasuje. Bo 67 za duży. Jak już format 6x4,5 to chyba ta bronica ETRS. A właśnie, czym się różni ETRS od ETRSi? :)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No jak wolisz. Ale P645n to jeden z najlepszych aparatów tego formatu jakie są w ogóle :-) Jedną wadą - choć nie dla każdego - jest brak wymiennych kaset na film. I już mocno szukając dziury w całym niewymienne pryzmaty. Pomacaj, serio :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Cytat
na pewno migawka nie jest już stalowa, ale płócienna.

No to usunęli jeden punkt ;-) . Pozostały jeszcze dwa.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Pomacać mogę, wiem nawet gdzie, chociaż nie lubię tam chodzić....

Właśnie ciągnie mnie do modułowej budowy, bo wymienne magazynki są. I im więcej czytam, tym bardzie przekonuję się do bronicy ETRSi...albo ona, albo mamiya 645. Tylko właśnie, Pro czy super? Chociaż zdaje się, że bronice można taniej dostać....

Tylko jak tak patrzę: bronica ok, ale jest ze zwykłym pryzmatem, bez ttl i jednym magazynkiem:/ A pryzmat AE (najlepiej II) ciężko dorwać, chyba, że z USA:/

I ponawiam pytanie - czym się różni ETRS od ETRSi? Bo ETRS można w cenach przystępnych dostać, nawet z pryzmatem z pomiarem ;)
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
stereo napisał/a:

I ponawiam pytanie - czym się różni ETRS od ETRSi? Bo ETRS można w cenach przystępnych dostać, nawet z pryzmatem z pomiarem ;)



Mirror lock-up
Added Bulb shutter setting
Warning flag in viewfinder when using multiple exposures
TTL flash metering (with adapters from Metz and Sunpak)
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Dobra, to można patrzeć też na ETRS (bez i)

Teraz pytanie - bronica czy mamiya?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
stereo napisał/a:
Dobra, to można patrzeć też na ETRS (bez i)

Zestawy Bronek z serii ETR (6x4.5) mozna wyrwac w kazdej wersji na ebayu za 150-200 funciakow i jest ich calkiem sporo. ETRSi wydaje sie miec te przewage, ze bedzie najmlodsza wiekiem bo to ostatni model (1989), a dla odmiany ETRC nie ma odpinanej dupki. Sporo info znajdziesz na forach photo.net i apug.org. Ja tam akurat czytalem o najstarszej serii, ktora jak ludzie sie ogolnie wypowiadaja mimo swoich wad jakoscia szkiel pobija wszystkie pozostale. Seria SQ (6x6) jest zdecydowanie najdrozsza. Jest jeszcze GS1 (6x7) ale niewiele ich sie trafia.
Czytalem troche o bronkach ostatnio bo wlasnie wyrwalem dla siebie pudelkowana S2A w wybornym (nawet wyborowym) stanie, oddawana co rok do sprawdzenia. Jak ja wzialem w lapy to wymieklem bo wyglada na 4 a nie na 40 lat przy czym nadal ma swoj retro klimat - taki prawie-Hasselblad ;-)

Jakbys lubil TLRy (ale nie lubisz..) to Mamiye C sa kapitalne, mam za soba mala przygode z nimi i polubilem od razu. Niedrogie, swietne szkla a jakbys chcial robic zdjecia na ulicy, to przez swoj wyglad powoduja, ze ludzie zamiast z oburzeniem odchodzic sami zagladaja ci w obiektyw :mrgreen: Innych mamej nie znam.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Mamiye 645 odradzam, zrobiłem kiedyś kilka rolek i diabelnie ciężko tym ustawić ostrość, miałem kominek - tzn trzeba było używać lupy, a to nieźle spowalnia pracę..

A może Fuji GW690 II ? za ca.1200-1400 z Vatem i cłem z Keh.com do dostania..
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Nie spekulujta, a poczytajta, a w razie czego zapytajta - kupowałem od faceta osobiście odbierając 2x. Dobrze mu z oczu patrzy i uczciwy się okazał przy tych transakcjach.
http://araxfoto.com/cameras/how/
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
A właśnie Kosmo, Ty pisałeś kiedyś, że jeździsz na Ukrainę i możesz przywieźć takiego araxa stamtąd. Miałeś w rękach przerobionego 88 cm? Możesz coś o nim powiedzieć?

Co do mamiy to zobaczę, może w sob przejdę się na pkp pomacać... ;)

Może komuś się przyda:

http://saultphotography.f...vs-arax-t58.htm
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Wydaje mi się, że jednak mimo wszystko Kijew 88 jest w porządku. To trochę inny aparat mimo wszystko, niż Salut, tamten był wcześniej i miał sporo wad. Kluczową sprawą jak mi się wydaje jest użytkownik. To bardzo delikatny sprzęt, a jego gabaryty są mylące. Jakoś w swoim nie zauważyłem wielu podawanych tu wad, może mam dobry egzemplarz. Owszem, odległości między klatkami nie są zawsze równe, ale nie nakłada. Nie ma też nieszczelności w kasetach ani na styku, czasy chyba trzyma (dawno nie pstrykałem). Wydaje mi się, że przerobiony (Arax/Kiev) jest o klasę lepszy. Nie wiem, czy dziś kupiłbym Kiewa, czy raczej coś japońskiego, ale jakoś nie chcę się z nim rozstawać, mimo, że korzystam rzadko :-D Co do Kiewa 60, to nie miałem go w planach, podstawową sprawą byłą kwestia robienia równocześnie na filmach kolorowych i czarno-białych.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
a_czacha napisał/a:
podstawową sprawą byłą kwestia robienia równocześnie na filmach kolorowych i czarno-białych.

Ten argument akurat rozumiem. I to może przeważyć szalę decyzji.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
NO to właśnie zdecydowało u mnie o modułowej budowie - wyymienne dupki, jedna z BW druga slajd :)

Teraz pytanie - mamiya, bronica (super by było...) czy kiev. I gdyby kiev miał synchro nie 1/30 a chociaż 1/60 to bym się nie zastanawiał (pewnie i tak bym sie zastanawiał) i go kupił. Dlatego bronica jest tu zdecydowanym liderem...ale jak coś padnie to kaplica:/ Bo kiev ma wszystko - 2 dupki w zestawie, pryzmat ttl (tu bronica ec-tl wygrywa) malo elektroniki, tanie akcesoria i obiektywy (CZJ) i rewelacyjny serwis w PL :)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
stereo napisał/a:
A właśnie Kosmo, Ty pisałeś kiedyś, że jeździsz na Ukrainę i możesz przywieźć takiego araxa stamtąd.

jak będę jechał, to mogę
stereo napisał/a:
Miałeś w rękach przerobionego 88 cm? Możesz coś o nim powiedzieć?

nie miałem w rękach i nie mogę nic powiedzieć z autopsji..

[ Dodano: 2010-01-27, 23:52 ]
stereo napisał/a:
I gdyby kiev miał synchro nie 1/30 a chociaż 1/60 to bym się nie zastanawiał (pewnie i tak bym sie zastanawiał) i go kupił.

no, tutaj wygrywa zdecydowanie Hassel
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Ale hassel przegrywa w kategorii cena. A jak cena okazyjna, to pewnie zajechany, bo to raczej nie sprzę t, który więcej stał na półce niż robił zdjęcia...

Chyba trzeba będzie się pogodzić z czasem 1/30, kupić lepszy statyw, wybrać opcję z podnoszeniem lustra i mieć nadzieję, że lampy zamrożą ewentualny ruch modelki. A jak nie, to brać mały obrazek do studia :P
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Nie lepiej od razu kupić aparat do którego dostępne są obiektywy z centralną migawką? Umęczysz się tylko na tej 1/30. Jak nie masz kasy to nie kupuj sprzętu taniego, stara dobra zasada :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
stereo napisał/a:
Ale hassel przegrywa w kategorii cena.

Jak wszystko co kilka klas wyżej
stereo napisał/a:
Chyba trzeba będzie się pogodzić z czasem 1/30

Niekoniecznie, szukaj wszystkiego, co ma centralną migawkę w obiektywie - np. TLR, wtedy masz czasy synchronizacji do najkrótszych na podziałce, takie 1/500 to norma.
EDIT: właśnie przeczytałem Twój post, matth... :-)

A jak masz zamiar studyjnie pracować, to nie wiem, czy cena 1000zł więcej za cokolwiek nie jest wartym poniesienia kompromisem, biorąc pod uwagę, że kilka stów dajesz za samo wynajęcie studia i jest to wydatek na środek "nietrwały", to przy kilku sesjach za kilka stów warto mieć sprzęt o 1000zł droższy ale i lepszy.

Oczywiście te przemyślenia to zakładając, że naprawdę masz zamiar studyjnie działać. Jeśli jednak czas synchronizacji to dodatkowy ficzer, który byś chciał mieć, to nie ma co o nim tu dyskutować.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Studio czas od czasu, bo mam dostęp za darmo ;)

Z tego co wiedzę, w granicach możliwości z centralną migawką jest bronica. Tak ec-tl super jest, bo pomiar w body, więc konieczność pryzmatu odpada :) ale ciężko dorwać. Znowu SQ-Ai trochę drogo... A ETRS to 6x4,5 ... i bądź człowieku mądry co brać:/

A jak z serwisem broniki w PL? Szczególnie we Wrocławiu?:)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Na allegro oglasza sie w sprawie serwisu sredniakow ktos z Bydgoszczy. Patrzac po komentarzach, to jest dobry w tym co robi. Pytalem go o stare bronki (ktorych wielu nie chce sie tykac z uwagi na skomplikowana konstrukcje) i odpisal mi nawet co poleca w nich systematycznie serwisowac/sprawdzac.

A EC-TL ma nawet tryb Av.

[EDIT]
Podziele sie jeszcze tym co wiem na ten temat: Z najstarszej serii ktora wspominasz jako o najbardziej niezawodnej pisza powszechnie o S2A, pozniej EC i EC-TL. Pozostalymi nie ma sobie co zawracac glowy poniewaz sa stare i maja mocno awaryjne mechanizmy, zreszta ciezko je dostac. Te dwie ostatnie sa juz przekonstruowane: inaczej sa zbudowane, maja dodane swiatlomierze oraz przede wszystkim lustro skladajace sie z dwoch czesci - kazda jedzie wprzeciwna strone. Eliminuje to wstrzasy (brak koniecznosci podnoszenia lustra) ale jednoczesnie czyni je teoretycznie bardziej skomplikowanymi konstrukcjami. Lustro w S2A jest zamontowane na dwoch ruchomych dzwigniach i cale zjezdza w dol - jednakze w momencie jego ruchu migawka pozostaje zamknieta (!). Najbardziej powszechna dolegliwoscia jest starzenie sie pianki podtrzymujacej matowke (przynajmniej w S2A), przez co rozjezdza sie ostrosc. Ponoc latwe do naprawienia w domu.

 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Hm...no to nie jest źle z tym serwisem ;)

Ten EC-TL świetny - 6x6 i tryb AV - dla mnie bomba. A mamiya 645 pro TL też ma taki? Bo doszukać się nie mogę, a na pokrętle czasów ma pozycję A. To znaczy, że sama mierzy, nawet z założonym jedynie kominkiem?

A po przeczytaniu instrukcji widzę, że nie. Czyli tylko ta bronica ma taki system fajny?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach