dd  Dołączył: 04 Lut 2007
długi kit czy sigma?
Zastanawiam się, który z tych dwóchobiektywów: Pentax 50-200 f:4-5.6 ED, Sigma 70-300 DG APO Macro będzie bardziej nadawał się do dużych odbitek. Co było na forum to przeczytałem, ale dalej niewiem co wybrać. Zależy mi na opinii osób, które znają te dwa obiektywy.
Liczę na pomoc :)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
rozumiem, że chodzi ci o obiektyw do aparatu analogowego?... Nie jestem pewien, ale chyba pentax DA to szkła dedykowane do cyfry i chyba może nie kryć pełnej klatki w tradycyjnej lustrzance.
 
dd  Dołączył: 04 Lut 2007
obiektyw na być do cyfry
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
aha, to trudno mi się wymądrzać, bo mam sigmę 70-300 (starszą bez APO), ale nigdy nie macałem pentaxa 50-200. Z sigmy jestem zadowolony - w zakresie 70-250 jest przyzwoita, a czasem i nawet bardzo dobra (mówię głównie o ostrości - zajrzyj do mojej galerii, szczególnie wiosennej (foty z w-wki i Świdnicy) jest tam sporo fot z sigmy-rozpoznasz po dłuższych ogniskowych w info). Tyle, że sigma jest dość duża i ciężka jednak (akurat mi to odpowiada) - podobno pentax dużo mniejszy i lżejszy. Co do jakości zdjęć z pentaxa nie wypowiadam się, bo nie wiem. :-/

np. to zdjęcie, ogniskowa 260: http://picasaweb.google.p...895937038026770

tu ogniskowa 240: http://picasaweb.google.p...242869031517554
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Hehe...
Też mam ten sam problem. Ale prawie na 100% biorę Sigmę APO. Te dodatkowe 100mm więcej na pewno mi się przyda.
Miałem okazję w sklepie przymierzać oba obiektywy (Sigmę 70-300 i Samsunga 50-200). Faktycznie ta Sigma jest dużo większa, ale aparat trzyma się całkiem dobrze. Co do Samsunga 50-200, to niewiele większy od kita, prawdę powiedziawszy, to zauważa się jedynie to, że nieznacznie dłuższy (zewnętrznie), no i lekki. Po podłączeniu nie czułem różnicy ciężaru 18-55 vs 50-200.
 
dd  Dołączył: 04 Lut 2007
A jak focus radzisobie w tej Sigmie, bo jak ma błądzić to raczej odpada.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Niestety była tylko Sigma 70-300 bez APO i do tego z uszkodzonym Focusem, bo ktoś inny próbował na siłę przeostrzyć/doostrzyć zdjęcie w trybie AF, czego ta (i APO) Sigma nie umożliwia - w przeciwieństwie do obu kitów Pentaxa/Samsunga. Przymierzyłem tę wersję, żeby sprawdzić, jak to się trzyma i zrobiłem kilka zdjęć na MF. Jak dla mnie aberracje w tej zwykłej 70-300 nie sa rzucające się w moje oczy. Mimo wszystko nie zamierzam poskąpić 300zł na wersję APO :mrgreen: Skąpy przepłaca 2 razy ;-)

Pozdrawiam.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
moja (bez APO) z AF radzi sobie poprawnie - jest może trochę głośny i jeśli ma przeostrzyć od zbliżenia na nieskończoność stosunkowo wolny, ale nie mam z tym jakichś większych problemów. Nie jest to jakiś klejnocik, ale bardzo solidny, dobry (no może nie na ogniskowej 300), amatorski obiektyw... Dlaczego dotychczas nie odezwał się nikt, kto ma długiego kita? Czyżby nikt nie miał? :-/
 

mycielski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie mam ani Sigmy ani pentaxa 50-200. Jednak kolega zakupił 50-200 a ja mam tamrona 70-300 LD makro i pozwolilem sobie wlasnie przetestowac szybkosc AF. Zdecydowanie szybciej hula 50-200. A mysle ze ta sigma ma zblizona konstrukcje do mojego tamrona wiec pewnie AF bedzie smigal wolniej niz dlugi kit pentaxa. Mysle ze jeszcze sie ktos wypowie kto macal i pentaxa i sigme. pozdrawiam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cypis, meggido ma, sam widziałem :-)
 
Redspider  Dołączył: 17 Kwi 2007
Witam ! Jestem tu świerzakiem na forum. Od pewnego czasu jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem Pentaxa K10D z kitowym obiektywem 18-55. Kupiłem od razu do niego Sigmę 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO. I tu zaczeły się schody. Na kitowym obiektywie generalnie robię mało zdjęć i nie mam żadnych problemów z nim. Fotki eleganckie. Notomiast poważnym dylematem jest Sigma. Często fotki są nieostre, jakby poruszone (?). Staram się mieś włączoną redukcję wstrząsów i ograniczyć do minimum czas naświetlania, ale mimo tych zabiegów nie wychodzą te fotki tak jak bym chciał. Generalnie mogę potwierdzić, że Sigma na maksymalnych odległościach poprostu klęka przed zadaniem. Czasami jest OK ale nie mogę dojść kiedy i dlaczego.Macro jest OK. Rzadko kiedy coś jest nie tak. Fotografuję głównie takie tam ptaszyszka ( te stalowe również, jeśli tylko mam okazję być na pokazach lotniczych albo jak wkręcę się na lotnisko ), zwierzęta, roślinność o architekturę.

Moje pytanie : co robić aby ta Sigma lepiej robiła fotki, ostrzyła ? Może jednak poszukać inny obiektyw o podobnym zakresie ? Coś poradzicie .....?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
I bardzo przyjemnie się sprawuje ten 50-200. Nie mam zamiaru się pozbywać. Do szczęścia potrzeba mi właśnie Sigmy 70-300 APO. No i lampy błyskowej.
TU są foty wykonane w niedzielę tym obiektywem. A tu i tu są maleńkie testy tego szkła.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Redspider, trudno orzec, co jest dokładnie przyczyną, pewnie wszystko po trochu: obiektyw na długim końcu mydli, dodatkowo baardzo trudno utrzymać 300mm z ręki, SR dużo pomaga, ale on czasem właśnie jedynie powoduje, że zdjęcie nie jest całkowicie rozmazane, a "jedynie" mydlaste. To ratuje często pupsko, jak się trafi niepowtarzalny motyw, ale cudów nie ma. 1/250 to IMO maksymalny czas, żeby mieć jaką-taką pewność. Ale wtedy w 90% przypadków będziesz musiał otworzyć do pełnej dziury, więc obiektyw zacznie mydlić... Rozwiązanie? Kup statyw (porządny) i przymknij obiektyw tak ze dwie kreski.
Aha, i jeśli możesz, to wrzuć na www.fotosik.pl przykładową fotę i podlinkuj tutaj, łatwiej będzie stwierdzić co i jak.


[ Dodano: 2007-04-17, 09:10 ]
Cytat
Do szczęścia potrzeba mi właśnie Sigmy 70-300 APO
Meggido, sądzę, że taniej i kto wie, czy nie lepiej wyjdzie Ci kupić konwerter 1.4.
 
Redspider  Dołączył: 17 Kwi 2007
Dzięki. Myslę, że cos znjadę do porównań ponieważ często robie fotki seryjnie.Jedno na 3-4 wyjdzie.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf, w okolicach tego samego.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
bEEf napisał/a:
baardzo trudno utrzymać 300mm z ręki,



ja spokojnie utrzymuję 500mm, to zdjęcie jest przy 1/90 i nie jest to żaden wyczyn tylko norma, tutaj obiekt jest w odległości jakichś 1,5 km więc mydełko nie bierze się ze szkła
http://img147.imageshack....umpicphprm6.jpg

Redspider jeśli jesteś z mojej okolicy możemy podpiąć do mojego aparatu tą Sigmę i będziesz wiedział czy to wina szkła
 
Redspider  Dołączył: 17 Kwi 2007
@Robert dziękuję za dobr chęci, ale dla mnie za daleko. Mieszkam w Chojnicach, aczkolwiek co jakis czas bywam na Śląsku.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
300 mm spokojnie da się utrzymać z łapy i niekoniecznie musi być 1/250 s. Jednak powyżej 200mm, a szczególnie jak się zbliża do 300 zaczyna się sigmowe mydło- jedyna rada, nie pozwolić obiektywowi otwierać przysłonę bardziej niż 7.1 (gdy sterujemy nią z poziomu korpusu),a najlepiej 8 lub wyżej. Cóż, trzeba z tym jakoś żyć, wyczuć obiektyw i korzystać z tego, co daje. Mimo wad, lubię to szkło...
Inna kwestia, że sigmy są kapryśne i być może Redspider trafiłeś na gorszy egzemplarz. Jeśli możesz pożyczyć od kogoś, albo podejść do sklepu, gdzie mają sigmy i podpiąć inną i porównać z efektami, jakie wyciągasz ze swojej, to sobie zobacz. Jak masz obiektyw nowy (na gwarancji) może uda ci się zamienić...
Ale bez obejrzenia twoich zdjęć, trudno coś mówić. Załóż sobie album w Picasie i wrzuć co nieco.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Meggido, a może kup sobie po prostu stałkę manualną 300 mm. wiem z doświadczenia że tych ogniskowych pmiędzy 200 a 300 naprawdę niezbyt często potrzebujemy, a stałka będzie idealnym uzupełnieniem do telekita. Ja mam 200 mm i ciągle sie waham z zakupem jekiegoś telezooma. Tak naprawdę przydałby sie tylko na jakieś imprezy masowe, przedstawienia itp. gdzie nie zawsze można szybko zmienić obiektyw. Za to stałkę 300 mm lub dluższą to chętnie bym sobie jeszcze sprawił. A nie ma kto do zbycia telekonwertera cobym go do pentaxa 200/4 podpiął? ;-) Przypuszczam, że efekt byłby znacznie lepszy niż z sigmy na dłuższym końcu.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
zmiennogniskowy obiektyw jest po prostu wygodny, a jeśli nie ma się super profesjonalnych ambicji naprawdę daje radę. No i więcej niż 200 mm przydaje się częściej niż myślimy, nie mając ich ;-)

tu jest 70 mm:
http://picasaweb.google.c...152850627266866

a tu 300 mm (jak widać po domknięciu przesłony nie jest źle):
http://picasaweb.google.c...145437513713778

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach