MkIII  Dołączył: 27 Paź 2008
Sonnar 300mm/4 vs Pentacon 300/4 - czy i który warto kupić?
Zamierzam nabyć 300mm- mam okazję pobawić się w myśliwego. Jakieś tam doświadczenie z obiektywami manualnymi podpiętymi do cyfry już posiadam - wychodzi to nienajgorzej. Czy warto zakupić któryś z wyżej wymienionych, dodam, że obydwa do wersje na średni format. Czy ktoś miał możliwość zabawy tymi szkiełkami na cyfrze. Jak wygląda sprawa ostrości tych szkieł ?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
jeżeli miał byś jeden z nich to sprawa oczywista kupujesz adapter i focisz. w innym przypadku lepsze by było coś na bagnet K ze stykami nawet MF.
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
MkIII

Miałem Sonar 300mmF4, produkcja CZJ (nieboszczka DDR). Miał zmienną dupkę, ja używałem ten obiektyw z Exaktą, można było po zmianie dupki używać go z innymi puszkami (np gwint M 42) i inne o ile posiada się wymienną dupkę. Pytanie: gdzie kupisz wymienną dupkę na bagnet K.
Jak wszystkie szkla CZJ, jak na tamte czasy był rewelacyjny. Trudności materialne zmusiły mnie do sprzedaży. Uzyskałem wówczs dobrą cenę.
Za ile jest ten Sonar? Na matrycy APS to będzie MEGA zbliżenie. Pozdrawiam!
 

MkIII  Dołączył: 27 Paź 2008
Cena tego Sonnara 935zł z dupką na M42. A jak sprawdza się Sonnar 300mm na cyfrze, mam sonnara 135mm i jest rewelacyjny, ale on jest zaprojektowany na mały obrazek.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Za 1000zł czasami można dorwać Sigmę 300/4.0 lub 400/5.6. Nie dałbym tyle kasy za manualne, stare szkło :-)
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Myślę, że cena tego obiektywu jest przesadzona, zdecydowanie. Spróbuj rozejrzeć się za TAIR-em 300/4,5. Ma tą zaletę że możesz kupić sobie T-mount i wymienić dupkę na na bagnet K i mieć mauala który Ci nie będzie z korpusu wylatał. Jak tak swojego TAIRA przerobiłem i jestem zadowolony. Oczywiście używanie statywu jest wskazane, ale dotyczy to także PENTACONA bo to straszne kobyły są. Jakościowo te szkła są porównywalne, TAIR tylko nieznacznie ciemniejszy. No i kosztuje zazwyczaj 1/3-1/4 ceny tego PENTACONA. Mógłbym Ci nawet pożyczyć swojego do poróbowania, ale trza by było Kaszuby odwiedzić :mrgreen:
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
To jak już jesteśmy przy manualnych 300, to tradycyjnie polecę MC APO Telezenitar 300/4.5. To jest szkło na bagnet K, więc odpada zabawa z przejściówkami. Trudno dostępny, ale jakbyś gdzieś trafił to się nie zastanawiaj. Świetne szkło, niewiele ustępujące optycznie Pentaxom F/FA* 300/4.5.
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Nie wiem jak Sonnar 300, ale ja zrobiłem kilka zdjęć Sonarem 180/ 2,8 (zeberka). Efekt niesamowity, Tak ostrych zdjęć nie można niczym innym zrobić, tu masz próbkę (z GX-20)
Ostrość ustawiana gdzieś na żółtym kółku.


to najpewniej pełna dziura, zdjęcie z odległości 4-5 m.
Dla porównania Wolna (chyba) 80/2,8, oba te obiektywy to średni format, zapięty poprzez przejściówki do Samsunga.

To zdjęcie również na pełnej dziurze, stąd "miękkość" ale zwróć uwagę na zaznaczony fragment, jest tam mucha, to zdjęcie również z około 4 metrów robione. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest ... waga.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Mam Taira 4,5/300 oraz Orestegora 4/300, nigdy ich nie porównywałem pod względem jakości, ale podczas normalnego focenia nie zauważyłem większych różnic. Orestegor w porównaniu do Tair'a to ciężki olbrzym. W moim indywidualnym odczuciu Tair jest znacznie wygodniejszy w obsłudze, i w transporcie. Z tymi obiektywami bardzo dobrze spisuje mi się stabilizacja w korpusie. Pozdrawiem.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
sasic, Przesadzasz z ta ostrością ;-) na Six może i tak ale na cyfrze takie o. ;-)
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Pewnie przesadzam, ale pokaż mi obiektyw z taką ostrością na pełnej dziurze.
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
Mam Sonar CZJ 135mmF4. Nie jestem zwolennikiem obiektywów manualnych ale skoro miałem szkła w innym systemie, to szkoda aby nie były używane dlatego zostały adaptowane do bagnetu K. Poniżej próbka tego co potrafi Sonar 135. Fotka zrobiona z myślą o bokeh.

 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
ja jestem
Nazwany napisał/a:
zwolennikiem obiektywów manualnych ale skoro miałem szkła w innym systemie, to szkoda aby nie były używane dlatego zostały adaptowane do bagnetu K
i bardzo dobrze
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Posiadam Sonnara 300/4. Używam go z K10D do polowań.

Moje wrażenia: nadaje się do polowań z zasiadki, trudno zrobić nim zdjęcie obiektów w ruchu, czy reporterkę. Dlaczego: ostrzenie manualne wymaga czasu, na krótkich odległościach głębia ostrości jest niewielka, ostrzyć najłatwiej na pełnej dziurze, potem jeszcze trzeba przymknąć.. w tym czasie ptaszek może odlecieć w siną dal. Do tego obiektyw waży sporo, bez statywu ani ani.
Ostrość tego obiektywu jest niezła, ale po małym przymknięciu. na 5,6 jest już ok, pół działki więcej jest już extra. (pod warunkiem, że się nie poruszy, że czasy krótkie wyjdą - ja używam wężyka). Ostrości tego obiektywu w porównaniu z sigmą 70-300, którą też mam jest... no nieporównywalna.. sigma mydli, sonnar daje przyzwoicie ostre foty.

ja używam przez przejściówki P-six-M42 i pierścień M42-PK. Ale na allegro można dostać za ok 130 zł bezpośrednią przejściówkę z P-six na PK. Dla mnie takie rozwiązanie jest lepszeniż stary obiektyw na PK z tym dzyndzlem od przysłony, bo odpada zielony guzik. Ustawiam ostrość, ręcznie przymykam i naciskam, a jak mam ostrość wcześniej ustawioną na punkt i przysłonięte to potem tylko naciskam..

Przykładowe fotki:
http://www.fotoprzyroda.p...us-vt28,150.htm i następne stronki z fotkami błotniaka.
http://www.fotoprzyroda.p...,705.htm#161812 - tu sikorki
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
sasic, według mnie na kicie już jest lepiej niż na tych samplach co pokazałeś, nie mówiąć ze moj tamron 28-75/2.8 szatkuje wszystkie szkła jakie dotąd widziałem ;-) SMC 135/3.5 nie jest wcale gorszy od tamrona.

[ Dodano: 2010-02-15, 17:47 ]
kilka Cropów na potwierdzenie.

Tamron 28-75/2.8 @ 2.8 iso 400.





Auto Revuenon 200/3.5 @3.5 Iso 400



SMC 135/3.5 @ 3.5 Iso chyba 400 aczkolwiek nie wiem.



[ Dodano: 2010-02-15, 17:48 ]
teraz widze, że szczegóły trochę się zatarły przez mocną kompresję jpeg, zwłąszcza przy smc 135.

[ Dodano: 2010-02-15, 17:58 ]
sasic, Tzn, wiesz sam mam i używam manualnych obiektywów, sonara 180 zebrę też miałem, nie twierdze, że nie. Są bardzo dobre, ale twierdzenie, że niczym innym nie zrobi się takiej ostrości jak tu na tych samplach to przesada ;-) .
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Przepraszam za dość długą nieobecność na forum ;-)
1) Jak tę dupkę od Pentacona się odkręca (jak poznać, czy można ?)
2) Czy można "cofnąć" układ optyczny, tak żeby używać przejściówki z kołnierzem (i ostrzyć do nieskończoności) ?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
PK, co do pytania nr.2 zasadniczo w innych manualnych m42 była taka możliwość nie wiem jak tu, ale pamiętaj, że to półśrodek.
 

mac710  Dołączył: 18 Maj 2008
PK Ad.1. Na końcu obiektywu, przed gwintem czy bagnetem mocującym, znajduje się obręcz z gwintem dzięki której jest możliwa zmiana bagnetu. Takie rozwiązanie stosowane było we wcześniejszych Pentaconach czyli Meyerach.



 
Mel  Dołączył: 03 Maj 2008
Re: Sonnar 300mm/4 vs Pentacon 300/4 - czy i który warto kup
MkIII napisał/a:
Zamierzam nabyć 300mm- mam okazję pobawić się w myśliwego. Jakieś tam doświadczenie z obiektywami manualnymi podpiętymi do cyfry już posiadam - wychodzi to nienajgorzej. Czy warto zakupić któryś z wyżej wymienionych, dodam, że obydwa do wersje na średni format. Czy ktoś miał możliwość zabawy tymi szkiełkami na cyfrze. Jak wygląda sprawa ostrości tych szkieł ?



Pozbyłem się Sonnara - wielki, ciężki, nieporęczny, był dobry w PSix, ale już nie w cyfrze (K20D), gdyż mianowicie ostrość i kontrast Sonnara okazały się zaskakująco bylejakie.

Zakupiłem za śmieszne pieniądze Tamrona 300 SP adaptall - mały, lekki, poręczny, ostry. Z dupką ze stykami (PK/A) naświetla idealnie.
(Tu info).

-- M.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Mel, "śmieszne pieniądze"- tj. 125% ceny Sonnara z 4. postu czy raczej 777% ?
mac710,TomaSzSz, dzięki- odkręciłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach