zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
Problem Ricoh XR-20SP + obiektyw PK
Cześć,

Czy ktoś ma pomysł o co może chodzić. Podłączyłem do Ricoha obiektyw Danubia 28-70mm na bagnet K (dotychczas zawsze go używałem z M42). Gdy robię zdjęcie, słychać że nie opuszcza się lustro (i widać, czarno w wizjerze), aparat jest zablokowany do momentu gdy nie odepnę obiektywu. Jak korzystam z przejściówki i obiektywów M42 nie ma takiej sytuacji.

Tutaj filmik (40MB) gdzie pokazuję co się dzieje: aparat sam, potem z Danubią, potem z Jupiterem przez przejściówkę K/42
http://nerwo.sol.pl/allegro/K7IM3126.AVI

Będzie wdzięczny za sugestie

pozdr
zasiu

[ Dodano: 2010-03-01, 14:24 ]
To samo jest z KIT-em 18-55 Pentaxa, czyli wygląda na to że problem w aparacie, nie w Danubii.
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
Czyżby Ricoh miał "za duże" lustro? Chyba nie bo wtedy nawet by się nie podniosło, no chyba, że przy podnoszeniu mechanizm używa większej siły, a opuszczanie jest "bezwładne" na sprężynie powrotnej to wtedy by się zgadzało, sprawdzałeś czy tylna soczewka się rusza podczas zmiany ogniskowej lub ostrzenia?
 

zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
Ta Danubia to zoom, mogę tak odsunąć tylną soczewkę, że jej wpływ można na 100% wykluczyć. Najdalej wysuniętymi elementami zostają elementy obiektywu wychodzące poza bagnet (takie koloru grafitowo-czarnego, w KIT Pentaxa też są) i popychadło do przysłony.

[ Dodano: 2010-03-01, 15:07 ]
Doszedłem w końcu, odrobinę wysunęło się lustro i przez to zatrzymywało się dalej niż powinno :) Po poprawce jest OK.
 
andrzejm  Dołączył: 02 Mar 2007
Witam, mam podobny problem, kupiłem Ricoha KR-5 super II z obiektywem Rikenon 50/2 . Bez obiektywu korpus działa normalnie jednak po założeniu obiektywu blokuje się lustro / migawka sie nie wyzwala , dopiero po zdjęciu obiektywu wyzwala się. Zauważyłem po zamocowaniu innego obiektywu (Tokina) bez kołnierza osłony dźwigni przysłony, że takie połączenie z korpusem działa. Szkoda byłoby jednak mojej kolekcji obiektywów manualnych Pentaxa , które taką osłonę posiadają, gdybym nie mógł korzystać z nich z tym Ricohem. Spróbuję jutro "cofnąć lustro", choć nie wiem jak? Na marginesie czytałem gdzieś, że Heliosy PK bez kołnierza osłony dźwigni przysłony blokują migawki w Pentaksach - tu jest odwrotnie.
Będę wdzięczny za podpowiedź
pozdrawiam Andrzej

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach