valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
K10D nie domyka przysłony...
Pojawił mi się problem: w pozycji innej niż "A" (na obiektywie), zwarcie któregokolwiek ze styków z bagnetem korpusu powoduje, że body nie domyka przysłony, ani nie daje podglądu ostrości (wajcha przy spuście). Niby da się z tym żyć, większość szkieł mam z " A" ale i kilka "M" - z tymi nie działa mi jak należy :evil:

Ktoś tak miał, albo wie co można zrobić..? Tylko serwis? Bo gwarancja dawno minęła...
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Rozumie że w pozycji A jest podglad ostrości :?:
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Tak, A działa OK.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
ten sam obiektyw w pozycji A działa a ustawiny na np f 11 już nie. :!: nie powróciłeś przypadkiem do ustawień fabrycznych :idea: :?:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
valdi99, a masz ustawione w menu "zezwól na użycie obiektywu z pierścieniem przysłon" czy też "use aperture ring" :?:

głupie pytanie, ale cóż szkodzi się upewnić ;-)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Nie, nie powróciłem, "aperture ring" mam ustawione na "permitted". Wszystko działa jak należy w pozycji A, ale na dowolnej innej niż A przysłonie - nie domyka. I niezależnie od szkła, problem jest w korpusie, bo "bzyczek" w korpusie (ten co dźwigienkę domykania pcha) rusza w gorę, ale staje po 2-3mm, jakby nie miał siły... Kiedy wrócę do pozycji "A" - znów ma siły :roll:
Doświadczalnie ustaliłem, że problem pojawia się w wyniku zwierania styków z bagnetem, kiedy je zaizolowałem (paskiem papieru pod obiektywem) wtedy domykał. Ale do tej pory tak nie było, zwieranie tych styków nie powodowało problemów.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:?:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A jaki masz ustaiony tryb na aparacie? Kiedyś zauważyłem, że tylko na M działa, na innych (Tv, Av, P, itd) nie. Albo odwrotnie. W każdym razie zobaczy czy jest róznica między M a Av.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Dziwne, bo u mnie właśnie jak styki nie były zwarte K-7 nie chciało domykać przysłony w pierścieniach pośrednich bez styków. Gwiazdor dobrze mówi, czasami o takiej prostej rzeczy się zapomni :-)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Gwiazdor napisał/a:
A jaki masz ustaiony tryb na aparacie? Kiedyś zauważyłem, że tylko na M działa, na innych (Tv, Av, P, itd) nie.


Hekhm... :oops: Czyli podgląd DOF może działać tylko w trybie M? Ufff... no to wszystko w porządku! Chyba :) W trybie M mierzy mi światło (i naświetla) poprawnie i domyka przysłonę na czas wyzwolenia migawki, a także działa podgląd DOF. Podobnie w trybie Av i Tv, tylko DOF wtedy nie działa. Nie mam User manuala pod ręką - czy tak ma być?

PS
Pisząc że nie domyka mi przysłony, opierałem się na obserwacji bagnetu korpusu, bez obiektywu. Potem założyłem SMC-A i i jak dałem inna niż "A" przysłonę, to zdziwiłem się, że jej nie domyka gdy daję podgląd DOF (wajchą przy spuście). Potem założyłem 70-210/4 i w trybie Av też mi podglądu DOF nie dawał/domykał. Wtedy zacząłem szukać przyczyny - zwierać styki lub izolować i zacząłem panikować... :mrgreen:
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Głebie ostrości [ podgląd optyczny ] możesz sprawdzić we wszystkich trybach ekspozycji, ale tylko kiedy obiektyw ustawiony na A.jeżeli obiektyw ustawiony na skale przysłon poza a można sprawdzić tylko w trybach, M X B. :arrow: obiektywy w wersji M pracują tylko w trybach M. X. B. :shock:
 
eldonut  Dołączył: 22 Sty 2009
witam

mam podobny problem z moją K20
zauważyłem to na wyjeździe w USA że coś mi prześwietla zdjęcia na morzu i muszę dawać mega czasy migawki - potem wyszło że głębi ostrości się nie da sprawdzić chyba że obiektyw jest nie domknięty. zmiany ustawien w menu nie dały rezultatu i teraz czekam na powrót z serwisu.

Stawiam jednak na dziwną awarię styków - bo zmiana obiektywów kitowych na kolegi nie dała rezultatu w postaci końca F innego niż parametry samego szkła :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach