dawid251  Dołączył: 05 Mar 2010
  Kiev 6c TTL pomocy!!!!!!!
Witam, znalazłem aparat kiev 6c ttl, wygląda na nowy mam pytanie: ma ktoś może instrukcje do niego po polsku, jak co poustawiać, jaką klisze kupić, czy opłaca się go uruchamiać (nie mam ciemni), gdzie wywołać zdjęcia, ile jest warty z całym osprzętem (jest wszystko) ????????. Proszę o odpowiedź z góry dzięki
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
dawid251 napisał/a:
jaką klisze kupić

Formatu 120. Są czarno białe i kolorowe.

dawid251 napisał/a:
czy opłaca się go uruchamiać (nie mam ciemni)

Tak. Możesz zlecać wołanie w zakładach, a skompletowanie sprzętu i chemii do samodzielnego wołania to koszt ok. 100zł najwyżej.

dawid251 napisał/a:
gdzie wywołać zdjęcia,

W domu, albo w dobrym fotolabie. Pytanie: skąd jesteś?
 
dawid251  Dołączył: 05 Mar 2010
Jestem z Lublina masz może instrukcje do niego lub wiesz ile jest warty??
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek widział instrukcję po polsku w wersji elektronicznej. Jedynie papierowe na aukcjach. Sam mam ten korpus, ale jeszcze nim nie robiłem zdjęć, bo go restauruję dopiero. Inna sprawa, że ten aparat jest prosty w budowie aż do bólu. Pokrętłem z czasami nastawiasz czasy, film przewijasz dźwignią po prawej stronie... Ino zakładanie filmu jest nieco skomplikowane, jeżeli nigdy nie używałeś aparatu średnioformatowego.

dawid251 napisał/a:
wiesz ile jest warty??

Masaho napisał/a:
ile jest warty z całym osprzętem (jest wszystko) ????????.


Trudno powiedzieć ile to, co masz, jest warte, skoro nie bardzo jesteś w stanie powiedzieć co dokładnie znalazłeś. Wszystkiego na pewno nie masz, bo w pełnym zestawie powinna być instrukcja obsługi ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Podstawowa zasada , po naciągnięciu nie puszczać swobodnie dzwigni . Tak kiedyś kolega nieopatrznie załatwił mi naciąg w Kievie 60 . Klatki filmu nakładały się na siebie . Wysłałem aparat do Krakowa . Nie dali rady naprawić , dopiero w Warszawie naprawili . Po założeniu filmu ustawiam na punkt wewnątrz aparatu strzałkę na filmie i dopiero wtedy zamykam aparat . O ile pamiętam trzy razy muszę naciagnąć czy dwa . Dawno tym nie robiłem zdjęć . Wychodzi w Kievie 60 trzynaście klatek a w Kievie 6c dwanaście . Odległości między klatkami są wieksze w 6c

[ Dodano: 2010-03-06, 17:41 ]
Aparat 6c obsługuje błony 220 z 6c 120 . Nie ma to jednak znaczenia na rynku są tylko 120tki obecnie . Nie należy sobie łamać głowy licznikiem zdjęć przełączanym na inny zakres przy 6c

[ Dodano: 2010-03-06, 17:42 ]
60tka tylko 120 . Poprawka
 
dawid251  Dołączył: 05 Mar 2010
Mam instrukcje obsługi ale jest ona po czesku czy po rusku i nie za bardzo rozumiem ale tak jak widziałem na necie to w zestawach to mam wszystkie części. A jak tą klisze nałożyć??????
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
Nie polecam. Jeszcze wsiąkniesz w temat i będzie cię to drogo kosztować. A średni format to choroba, której nie daje się tak łatwo wyleczyć... :evilsmile:
 
dawid251  Dołączył: 05 Mar 2010
Ludzie nie wiem co tu poustawiać http://haardt.net/manuals/kiev60manual7.gif pomóżcie od czego te ustawienia zależą i tutaj co ustawić http://haardt.net/manuals/kiev60manual11.gif pomocy nigdy nie miałem styczności z takim aparatem.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
jedno pokrętło ustawia przysłone i ISO a drugie czas ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Na 1 jest pokrętło-kalkulator światłomierza. W okienku ustawiasz czułość aktualnie założonego filmu. Żeby za bardzo nie komplikować, bo można dalej dokonywać pomiaru w dwojaki sposób, robisz tak: na przeciwko czerwonej strzałki ustawiasz wartość maksymalnej przysłony obiektywy, jaki masz na aparacie. Np. 2,8. (jak masz obiektyw o jasności 4, to ustawiasz 4, jak 5,6, to ustawiasz 5,6) i tego ustawienia nie możesz zmieniać. Potem drugim pokrętłem na pryzmacie włączasz światłomierz. ВКЛ to "włącz", КБ to "kontrola baterii". Następnie obracając pokrętłem kalkulatora musisz doprowadzić do jednoczesnego zapalenia się dwóch wskaźników w wizjerze ponad kadrem. W takiej pozycji dokonujesz odczytu z kalkulatora. Tu każda para czas-przysłona daje prawidłowe naświetlenie: 1/30-2,8, 1/15-4, 1/8-5,6 itd. Ustawiasz więc na pokrętle czasów (drugi link) np. czas 60 (czyli 1/60 sekundy) i na obiektywie 2,8. Według ciągu par odczytanego na kalkulatorze. Istnieje również możliwość pomiaru przy przysłonie roboczej, ale na razie to zostawmy. 6x6 dosyć mocno rzuca przy unoszeniu lustra, więc staraj się raczej wybierać czasy powyżej 1/60. Zasilanie pryzmatu to 3 baterie PX-625 (MR-9) - oryginalnie powinny być rtęciowe (rosyjskie oznaczenie РЦ ) ale nie są już dostępne. Można używać baterii alkalicznych. Mój pryzmat wymagał jednak dostrojenia, bo to inne napięcie. Możliwe, że poprawki nie będą na tyle duże by w istotny sposób wpływały na wskazania światłomierza.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jest to wprawdzie model sprzed pół wieku, ale uważam go za najbardziej udane dziecko sowieckiego przemysłu. Pasują do niego również obiektywy od P-sixa. Szczególnie polecane, to Flektogon 4/50, Biometar 2,8/120, Sonnar 2,8/180 oraz Sonnar 4/300. Jest jeszcze doskonały ruski fisheye Zodiak-8 3,5/30 mm.
W tym modelu lustro klepie dość głośno, ale jest tak wyważone, że prawie nie kopie aparatem. Udaje mi się zrobić nim ostre zdjęcia nawet przy 1/8 sek. Gdyby coś nie działało, pan Sylwester Gecyngier z ul. Lewartowskiego naprawi tak, że wystarczy na całe długie życie.
W tym modelu można naświetlać również filmy 220 (podwójna długość - 24 klatki) - obok dźwigni naciągu jest stosowny przełącznik.
Zdjęcia wywołuje się samemu. Polecam stare podręczniki, np. Tadeusza Cypriana: Fotografia - technika i technologia.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
facet wyluzuj 8-) napij sie :-B posłuchaj muzyki http://www.youtube.com/wa..._lVPcumg7o&NR=1
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
kacperAs, ino to do tego korpusu nie pasuje jakoś. Nie ten język chyba :P
Polecam http://www.youtube.com/watch?v=Zdoatvh5MnU ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach