sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie mam pojecia czemu tak. Panasonicowi udalo sie zrobic niezlej jakosci 20/1.7 do micro 4/3, ktora jest mala (wlasciwie nalesnik), ale to juz nie lustrzanka, wiec latwiej konstruuje sie szerokie katy. Po prostu pewnie praw fizyki nie da sie obejsc i mimo wszystko 14 mm, nawet jesli ma kryc APS-C zostaje 14 mm. Owszem, DA 14/2.8 jest sporo mniejsze niz pelnoklatkowe szkla 14/2.8, ale biorac pod uwage katy widzenia, a nie prawdziwa ogniskowa, to jest duza w porownaniu do pelnoklatkowego odpowiednika. Tak wiec jak ktos lubi szerokie katy i standardy oraz stalki, to lepiej mu wybrac zestaw na FF :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
sylwiusz, no właśnie mikro 4/3 ma mniejszą odległość szkła od matrycy, dlatego obiektyw można zrobić inaczej, mniejszy i jaśniejszy, a lustrzanki FF i aps-c mają taką samą odległość dlatego musi to nadal być taka sama konstrukcja.

Dopiero bezlustrowe pełnoklatkowe body umożliwiało by konstruowanie takich małych i jednocześnie jasnych szkieł jak są w dalmierzach. No ale coś za coś, bo wizjery w dalmierzach są niezbyt pociągające (przynajmniej dla mnie) ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
gebi napisał/a:
wuzet, podałeś link do szkła 28mm/2.8. Nie wiem czy grabber zdzierży szkło o całą działkę ciemniejsze.

Hmmm no to pozostają szkła z seri A , K i M ... te mają f2.0

dla przykładu http://pentax.org.pl/wiki/index.php/A_28/2
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Eldred napisał/a:
mam 5d i leciutki malutki ef35/2

Eldred napisał/a:
więc nawet z moimi szkłami USM, 5d nie jest wcale cięższe

Niektórzy to lubią uogólniac :-P
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Jest ale teoretycznie FA 24/2, jeszcze sigma 30/1.4, 31/1.8 ltd
Zazwsze byłem za systemowymi szklami no ale.
11.03 są jakieś warsztaty sigmy to może zerkne co
maja ciekawego.
W każdym razie coś się wybierze
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
andrusz napisał/a:
Eldred napisał/a:
mam 5d i leciutki malutki ef35/2

Eldred napisał/a:
więc nawet z moimi szkłami USM, 5d nie jest wcale cięższe

Niektórzy to lubią uogólniac


O co chodzi? przecież napisałem że z tą 35'tką jest lżejszy a z 50/1.4 czy 85/1.8 czy 20-35 (czyli te z usmami) wcale nie wychodzi ciężej tylko podobnie.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Eldred napisał/a:
andrusz napisał/a:
Eldred napisał/a:
mam 5d i leciutki malutki ef35/2

Eldred napisał/a:
więc nawet z moimi szkłami USM, 5d nie jest wcale cięższe

Niektórzy to lubią uogólniac

O co chodzi?

A tylko o to, że na przykładzie jednego małego szkła uogólniłeś jaki to 5d lekki jest, nawet ze szkłami USM :-P
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
W porównaniu np. do Fuji S5 Pro (a to w sumie taki korpus jak D200 czy D300), to 5D sprawia wrażenie lekkiej, plastikowej wydmuszki. Z lekkimi szkłami typu 35/2 50/1.8 jeszcze jakoś to się balansuje, ale podpięty 24-105 powoduje, że bez gripa brakuje mi pewnego chwytu.
D700 jest większy od D200/D300 i trzyma się go pewnie nawet z podpiętym 24-70. No i ta ergonomia...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
andrusz napisał/a:
A tylko o to, że na przykładzie jednego małego szkła uogólniłeś jaki to 5d lekki jest, nawet ze szkłami USM :-P
nieee, tu chodziło o różnicę między szkłami na aps-c a FF, że wcale nie są lżejsze, a jeśli chodzi o jaśniejsze szerokie to tak jak napisał Sylwiusz łatwiej i lżej jest na FF.

Więc skoro 5d jest tylko 95 gram cięższe od k20d to przy szerokich kątach (i nie tylko)
może wcale nie być ciężej niż na aps-c, oczywiście mowa o stałkach ale nie tylko bo:

Np. mój odpowiednik 12-24/4 czyli 20-35/3.5-4.5 (wiem że ciemniej na długim ale jaśniej na krótkim końcu)
Wymiary 83.5x68.9 mm
Waga 340g

A Pentax 12-24:
Wymiary 84x88mm
Waga 430g

Czyli tak samo jak w przypadku 35/2 na ff i 24/1.8 na aps-c.
A nie zapominajmy o tym że szkła canona mają wbudowane silniki.

No i przypominam o wcale nie drogim (koło 1200 za używkę, ~1690 za nówkę) ef28/1.8, który ma mocowanie filtra 58mm i waży 310g,
jakoś nie wyobrażam sobie 18/1.8 na aps-c o takich wymiarach i wadze.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
mori0220 napisał/a:
Wracając do Zenitara to podobno mydli straszliwie na D700, dopiero w okolicach 5,6 jest używalny.
Widziałem gdzieś test Zenka i Samyanga. Pod względem ostrości ten drugi wygrywał.
Jednak to Zenek triumfuje w rywalizacji cenowej.
Co to za herezje, od kiedy Samyang produkuje pełnoklatkowego fiszeja?
No bo jak porownac szklo pelnoklatkowe które ma kat widzenia 180 stopni na małym obrazku, do szkła które ma kąt widzenia 180 stopni na APS-C ?

Po drugie: wszystkie fiszki to szkla, ktorych ogniskowa wręcz domaga sie przymykania i to dosc mocno.
Nawet w ciemnym kosciele sie przymyka minimum do 5.6
Bardzo rzadko robi sie coś na otwartej dziurze.

Nawet czasami nie trzeba zbyt wysokiego iso ustawiac, czasy rzedu 1/20 wystarcza zeby naswietlic nieporuszona klatke.
 

mori0220  Dołączył: 01 Lut 2009
perl napisał/a:
od kiedy Samyang produkuje pełnoklatkowego fiszeja


Chodziło mi tutaj o Samyanga 14mm który został wycofany po premierze i teraz wraca po poprawkach do sprzedaży.
Nie wiem czy on jest pełnoklatkowy czy nie....
Widziałem na forum bodajże Nikona test obydwu na D700. Ktoś testował najniższe przysłony i wychodziło mu że Samyang był ostrzejszy.
Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem perl że fishe przymyka się najczęściej do 5.6.
Przytoczyłem wynik czyjegoś testu skoro wątek zszedł na temat Zenitara, sam nie testowałem niestety obydwu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
mori0220 napisał/a:
Nie wiem czy on jest pełnoklatkowy czy nie....

Jest.

Ale to nie fisz.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mori0220, samyang 14mm ma być pełnoklatkowy, ale to nie jest fisz przecież :roll:

[ Dodano: 2010-03-09, 17:23 ]
jorge.martinez, :-B
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
mori0220, no coz, na Swiecie sa też tacy agenci, którzy porównują obiektywy rektilinearne do obiektywów z obiektywami fish-eye, ale nie oznacza to, że taki test porównawczy należy brać na poważnie.

mori0220 napisał/a:
Przytoczyłem wynik czyjegoś testu skoro wątek zszedł na temat Zenitara, sam nie testowałem niestety obydwu.
Przytoczyles wynik czyjegos bzdurnego testu ;]
Staraj sie jednak najpierw weryfikowac co wklejasz... przeczyta ktos kto nie ma o tym pojecia i zonk.
Swoja droga, Samyang 14mm zapowiada sie jako genialne szklo, ale te szkla sie nawzajem nie wykluczają tzn posiadanie jednego nie wyklucza posiadania drugiego...
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Eldred napisał/a:
5d i leciutki malutki ef35/2,
andrusz napisał/a:
Niektórzy to lubią uogólniac :-P

Hm... hm.........
Nie wiem gdzie mam oczy. 5D z gripem czy bez jest wielki. Moje K7 jest małe. Do K7 zapinam DA40. Za chwilę dojdą co niektórzy do wniosku, że 5D jest duże i ma wielki wygodny grip i mniejsze jest od K-7 z DA40. Ludzie, niech już światło się pojawi, bo normalne czytać nie mogę.... :roll:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MacRayers napisał/a:
Nie wiem gdzie mam oczy. 5D z gripem czy bez jest wielki. Moje K7 jest małe.
oczywiście że przy k7 jest duży, ale nie rozmawialiśmy tam o wielkości a o wadze, i nie w porównaniu do k7 tylko do k20d i innych aparatów aps-c z tej półki (przynajmniej mnie o takie chodziło).

K7 jest ewenementem pod względem wielkości, wyjątkiem, który nie potwierdza reguły.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Eldred, PROSZĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
MacRayers napisał/a:
Eldred, PROSZĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:?: Że niby co?? :roll:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Eldred, 5D jest takim samym ewenementem w FF :-P Nawet D300 jest cięższy od niego.

W ogóle nie wiem jak od mojej uwagi o wielgachności D700+14-24 sprowadziliście do 5D+35 vs K7+da40 :-P
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
matth, no właśnie ja niczego nie pisałem o k7 :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach