przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
kit w K-x
Witam

zakupiłem ostatnio puszkę K-x na razie z braku funduszy z kitem. Do tego body dają wersje DAL i stwierdzam że fotki są mało ostre do F8. Dopiero jak przymknę do 8 to są odpowiednio ostre. Czy u Was też tak jest czy może mam taki egz.a może kit w Pentaxie stracił na jakości ponieważ kiedyś miałem DLkę i z kitem i naprawdę byłem zadowolony i nie miałem tego typu problemów. Drugie pytanko to czy ktos podpinał do tego body sigmę 17-70 2.8-4.5 i jak się ewentualnie spisuje? Jaki polecilibyście jeszcze zamiennik (używany) tak do max 1000zł dla amatora.

dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
przemoo, a ta nieostrość jest w całym zakresie ogniskowych? mam nadzieję, że nie mylisz nieostrości z małą głębią ostrości.
Może wrzucisz gdzieś zdjęcia, wtedy ocenimy.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
przemoo napisał/a:
stwierdzam że fotki są mało ostre do F8. Dopiero jak przymknę do 8 to są odpowiednio ostre.

jakas lipa, przy 6.7 powinno byc bdb. robiles na af? - potwierdzenie ostrosci przez puszke a rzeczywistosc - tu moze byc roznie nawet jesli szklo nie jest sigma/tamronem a oryginalnym kitem. sproboj moze zrobic np jakis drukowany motyw (gazeta) z aparatem na stole/statywie ustawionym na to samo z roznymi przyslonami. przy ogladaniu cropa 100% powinno byc wyraznie widac jak jakosc polepsza sie ze wzrostem przyslony (ps. i wylacz sr). moj stary kit (wersja 1) byl na tyle ostry ze przymykalem go w zasadzie tylko dla glebi
przemoo napisał/a:
Jaki polecilibyście jeszcze zamiennik (używany) tak do max 1000zł dla amatora.

tamron 17-50/2.8 polecam. uzywka za ok 1kpln do ustrzelenia.
pozdrawiam
kp
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
mac_27 napisał/a:
przemoo, a ta nieostrość jest w całym zakresie ogniskowych? mam nadzieję, że nie mylisz nieostrości z małą głębią ostrości.
Może wrzucisz gdzieś zdjęcia, wtedy ocenimy.


nie pomyliłem tego z głębią :)
nie ostre fotki można powiedzieć w całym zakresie dla dla F<5,6 i tak jak napisałem dopiero przy 8 jest ostrość jaka mnie satysfakcjonuje w celowanym punkcie.

[ Dodano: 2009-11-16, 20:46 ]
klimecki_ napisał/a:
przemoo napisał/a:
stwierdzam że fotki są mało ostre do F8. Dopiero jak przymknę do 8 to są odpowiednio ostre.

jakas lipa, przy 6.7 powinno byc bdb. robiles na af? - potwierdzenie ostrosci przez puszke a rzeczywistosc - tu moze byc roznie nawet jesli szklo nie jest sigma/tamronem a oryginalnym kitem. sproboj moze zrobic np jakis drukowany motyw (gazeta) z aparatem na stole/statywie ustawionym na to samo z roznymi przyslonami. przy ogladaniu cropa 100% powinno byc wyraznie widac jak jakosc polepsza sie ze wzrostem przyslony (ps. i wylacz sr). moj stary kit (wersja 1) byl na tyle ostry ze przymykalem go w zasadzie tylko dla glebi
przemoo napisał/a:
Jaki polecilibyście jeszcze zamiennik (używany) tak do max 1000zł dla amatora.

tamron 17-50/2.8 polecam. uzywka za ok 1kpln do ustrzelenia.
pozdrawiam
kp


Różnie próbowałem i na AF i na M (lampka potwierdzenia ostrości dawała znać) Właśnie po takich testach z gazetami zdecydowałem się tu napisać. Z tego co wiem to wersja DAL optycznie jest taka sama jak I i II a tu tak niemiła niespodzianka
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Pokaz zdjecia.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
przemoo napisał/a:
Z tego co wiem to wersja DAL optycznie jest taka sama jak I i II

Jak II
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Przemo- podkręć wyostrzanie w body ( na +2 -czy coś w ten deseń )
Na pełnej dziurze - super efektów nie uzyskasz ale przymykając przysłonę o 1-2 działki dla danej ogniskowej - już efekt jest zauważalny. Wiec na 55mm te 6.7 czy 8.0 powinno być ok.

Ps
Kita nie warto "wymieniać" - no chyba, że dla światła lub winietowania. Wtedy DA 16-45 byłby akuratny. Tamron 17-50 może mieć FF lub BF więc grzebanie w menu serwisowym by Cie czekało.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
przemoo, a sprawdziłeś czy nie masz ff/bf?
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
a jednak z kitem cos nie tak, na pożyczonej stałce i kicie wszystko świetnie wygląda. Ciekawe czy to przypadek w moim zestawie czy wszystkie K-x tak mają. . .
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja też stawiam na FF/BF. Ale pokaż zdjęcia - wtedy powiemy coś więcej, zamiast gdybać. ;-)
 
Xeper  Dołączył: 19 Sty 2010
Mam nadzieje, ze Przemoo nie bedzie zły gdy podlacze sie pod temat.

Moje spostrzezenia sa podobne. Nieostro na pelnej dziurze w pelnym zakresie ogniskowych - ok, ponoc to norma. Ale nieostro jest tez o 2 dzialki w gore :( Dopiero F10 daje ladny rezultat.
Prosze spojrzcie na zalaczone cropy (JPG***, ISO 100, bez kompensacji, SR i postprocesingu) - od gory 3 cropy przy 18mm (kolejno przeslona: 3,5 , 4,5 , 10) potem 3 przy 55mm (kolejno przeslona: 5,6 , 7,1 , 10) AF centralny na slowko "Nie"

Tak ma byc, czy po prostu doopa ze mnie :-/

 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Xeper, bez sensu takie testy, bo punkty AF są na tyle duże że nie wiesz, gdzie AF ustawił ostrość :roll:
 
Xeper  Dołączył: 19 Sty 2010
andrusz napisał/a:
Xeper, bez sensu takie testy, bo punkty AF są na tyle duże że nie wiesz, gdzie AF ustawił ostrość :roll:
Nie bardzo rozumiem. Ostrosc byla za kazdym razem celowana w to samo miejsce. Podglad poszczegolnych fotek na 100% powiekszeniu nie wskazywal na to, aby kiks wyostrzyl gdzies indziej (np. na lini wyzej lub nizej). Innymi slowy, punkt w ktorym byl celowany AF byl celny. Natomiast wyraznie sa IMO roznice przy mocnym przymknieciu przyslony.
OK, to jak wedlug Ciebie zrobic taki test, zeby to bylo z sensem?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Xeper napisał/a:
OK, to jak wedlug Ciebie zrobic taki test, zeby to bylo z sensem?

1. nie wiesz, gdzie są punkty AF (niekoniecznie w środku i niekoniecznie tam, gdzie narysowane znaczniki), 2. jak pisałem, punkt AF jest duuży, więc raz może ustawić ostrość na lewej krawędzi, innym razem na prawej, górnej, dolnej... dlatego ostrzenie na literkach jest bez sensu.

Najlepszy jest test, gdzie robisz normalne zdjęcia (nie testowe), np. portret, gdzie dokładnie widać czy ostrość jest tam, gdzie chciałeś aby była. Ostatecznie test bateryjkowy będzie lepszy.

A jak już koniecznie chcesz za pomocą tablicy to nie takiej, która leży pod kątem do osi obiektywu, ale prostopadle, np. taka:
http://www.lensalign.com/products.html

Ktoś kiedyś podawał linka, jak zrobić sobie samemu podobną (użyj opcji Szukaj).
 
Xeper  Dołączył: 19 Sty 2010
andrusz, zrobilem test na FF/BF zgodnie z tablica z watku http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=478292#478292 (http://www.dphotojournal.com/focus-test-chart.pdf) Niestety, nie udalo mi sie znalezc tablicy "Pentax FocusTestPattern" o ktorej pisal kolega plwk.

Niemniej, IMVHO caly czas widac, ze pelna dziura a nawet dwie dzialki przyslony w gore caly czas daja nieostry obraz.


 
Pawelt  Dołączył: 20 Sty 2010
Na bardzo małych odległościach kit mydli i tyle, chyba, że się go przymknie. Choć dziwi mnie to mydlenie w Twoim przypadku Xeper bo ja na 35mm czy 18mm nie zauważyłem szczególnych problemów. A przynajmniej takich wpływających na cechy użytkowe sprzętu. Uważam, że lepiej się oddalić niż na 35 czy 18mm robić fotkę z obiektywem 10cm od obiektu. Przy 55mm na granicy ostrzenia (25cm od matrycy) przy dużej dziurze mam pewne problemy....aczkolwiek zwykle wynikają one z małej głębi ostrości (na przykład fotografując zegarek z 30cm na 55 od matrycy tarcza porafi być dość zmydlona przy f5,6 ale bardziej to wina tego, że ostrość jest na bezelu a głębia ma kilka 2 czy 3mm. Tarcza która jest 1-2mm głębiej może wypaść poza głębię.

Nie jest jednak tak różowo bo w opisanym powyżej przypadku bez domknięcia obiektywu do f6,7-8 nawet ręcznie nie udało mi się tej tarczy perfekcyjnie ująć z powodu mydlenia (na f6,7 uznałem, że i tak jest cienko).

Rozumiem, że pomiar punktowy?

Jest jakiś taki rozrzut jakości. Niedawno pisałem o perypetiach z kitem 18-55WR. Dopiero 3 egzemplarz uznałem za poprawny (jeden miał luzy a drugi mydlił na pełnej dziurze znacznie bardziej niż DAL i chyba miałem z nim FF jak ktoś określił).

Xeper nie bywasz przypadkiem na forum Gitara.pl?

Tak trochę też trudno ocenić te Twoje testy bo mam wrażenie, że chcesz wycisnąć ze sprzętu znacznie więcej niż porafi i właśnie odkryłeś jego właściwości. Do zdjęć typu macro kitem 18-55 zawsze go przymykam na minimum f8 a najlepiej na f11 czy 16. I zwykle zawsze przy tak małych odległościach wybieram 55mm aby jak najdalej się da odsunąć się od obiektu (więcej światła i nie jesteśmy tak okropnie na granicy). Wogóle bym w sumie nie wpadł gdyby nie testy po internecie aby na pełnej dziurze robić fotki z takiej odległości. Pełna dziura bywa dobra ale jak dla mnie w terenie jak chcemy coś wyodrębnić albo jest ciemno a nie do macro. W internecie warto się czasem pobawić kalkulatorem przysłony. Daje to pojęcie dlaczego dana fotka nie wyszła tak jak powinna.

Robiąc zdjecia obiektom w terenie nie zauważyłem problemów z mydleniem nawet na sporej dziurze. Oczywiście na cropie 1:1 był by problem może dla kogoś ale ogólnie cały kadr jako całość wygląda nawet bardziej niż w porządku dla mnie. Jako, że do tej pory miałem tylko kompakta analoga lub cyfrowego i zenity to uważam i tak, że kit jest zarąbiście ostry i daje potężne możliwości.

Pozdrawiam ;)
 
Xeper  Dołączył: 19 Sty 2010
Pawelt, dzieki za uwagi :-B

To fakt, ze zdjecia z ktorych robilem cropy robione byly z praktycznie najmniejszej odleglosci na ktorej AF dal rade "zapikac". Generalnie, problem na ktory zwracam uwage nie jest istotny, gdy oglada sie zdjecia "normalnie". Problem jest tylko przy 100% cropach. Wniosek chyba z tego taki (zreszta nieraz cytowany na forum): nie ogladac cropow tylko zdjecia :) I tego musze sie trzymac, zwlaszcza, ze do robienia zdjec z ktorych bylbym zadowolony brakuje mi lat swietlnych. Na razie uzywam kiksa do (mam nadzieje) w miare poprawnego rejestrowania codziennego zycia wraz z dwoma rosnacymi pociechami.

Niemniej, bylbym bardzo zobowiazany, gdyby ktos pokazal swoje cropy z k-x z kitem - wtedy wiadomo byloby, czy tak ma byc - czy zdarzaja sie sromotniki na ktore trafilem m. in. ja i kolega przemoo.

Ps. niestety, na gitarze to inny Xeper :mrgreen:
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Xeper sorry, ale nie ufam tej tablicy - sam kiedyś wg niej kalibrowałem i okazywało się, że na zdjęciach ostrość była skopana :-/ Teraz kalibruję tylko na modelu - to najpewniejsza metoda :-)

A swoją drogą, to bym się na twoim miejscu nie przejmował, jeśli normalne zdjęcia wychodzą ok :-) Możesz pokazać jakieś przykłady?
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
andrusz - nie wprowadzaj w blad. To nie ostrosc byla skopana, tylko obiektyw miales skopany i inaczej ostrzyl w makro(system oznaczania odleglosci w puszkach pentaxa: macro, close view, distant view), inaczej z bliska a inaczej z daleka. Obiektyw do kalibracji. Nawet nowym L-kom 24mm/1.4 II Canona sie to trafia i to dosc czesto.
Nie jest to prawda, ze 18-55 daje obrazy o innej ostrosci z bliska i innej z daleka.
DA18-55 ALII, jest lekko nieostry conajwyzej na ogniskowej 55mm i pelnym otworze.

Tutaj widac lekkie mydelko oraz front fokus - wystepujacy w okolicach 55mm - zupelnie niewidoczny na wiekszych dystansach (fotka z ok 0,5m)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
elgreen - nie wprowadzaj w błąd! To nie o tej tablicy jest mowa :-P

Poza tym nie miałem żadnego obiektywu macro - coś ci się ostro po...myliło. Wiesz w ogóle z jakiej odległości ostrzyłem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach