Ile procent posiadanego sprzetu uzywasz "na co dzien"?
100%
11% Complete
12 (11%)
75%
22% Complete
24 (22%)
50%
25% Complete
27 (25%)
25%
41% Complete
44 (41%)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Przyznam, że z szarym filtrem nie bawiłem się. Nie chciało mi się pamiętać o zmienianiu jeszcze ISO za każdym założeniem/zdjęciem filtra.
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
ebelbeb - wróćmy na chwilkę do rozważań o Takumarze 3,5/135 co to cały czarny i z preselektywną przysłoną i ostrzy od 1,5 m. Jest go dwie odmiany - ze skośnymi liniami oznaczenia głębi ostrości i (od końca 1964) z prostymi.

Ciekawe co napisałeś o Takumarach czarno-chromowych, tych z lat 1958 - 62. Te z pierwszego okresu mają oznaczenie 1.8m namalowane. Ale są jeszcze odmiany z szerszym i węższym pierścieniem ostrości. Są takie co mają tylko odległości w stopach albo tylko w metrach (białe napisy). Tutaj zebrać komplet odmian to wyzwanie ...
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
duroc napisał/a:
Tutaj zebrać komplet odmian to wyzwanie ...

Właśnie pocieszam się tą myślą, że prędzej zabraknie mi kasy lub zycia, niż Takumarów do zbierania. ;-)
Oczywiście używam tylko filtrów Pentaxa, UV i polarów. Nie znalazłem informacji czy były również produkowane filtry ND, całe i połówkowe. Wiesz coś na ten temat ?
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Połówkowych Pentaxa nie było.
ND - poszukam informacji.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Dzięki, pozostają mi Hoya, teraz to prawie jak rodzina. ;-)
A to jeden z moich ostatnich nabytków, fatalny optycznie Super-Multi-Coated TAKUMAR-ZOOM 1:4.5/85-210 z dedykowaną soczewką skracającą min. odległość ostrzenia.
Za to nadrabia gabarytami - jest wielki, dłuższy od sporego przecież S-M-C Takumar 300/4. Z osłoną jest jak dwa współczesne tamrony 70-300 postawione jeden na drugim. :-)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
ebelbeb, ***kot ogromny jest a nie wielki, a jak z masą - dogania taira?
jedno jest pewne jak ktoś cię z niego skroi to daleko nie ucieknie :D:D:D.
co do mojego kolekcjonerstwa to jakoś zbieram 50tki (kundle też) (w ostatnim miesiącu doszły 3 nowe), dzisiaj doszła fa50mm f 1,4, nie mieszczę się w stopce ze sprzętem.
obiektywy trzymam w plecaku, szufladzie a puchy w kartonach i koszykach wiklinowych żeby się nie kurzyły. moja ukochana zabaweczka to programA z speed gripem i m50 f1,4,
p30 z A28 noszę do kościoła :D, udało mi się kupić dwa typy k1000 (jeden ma grida a drugi splita) czy to już nałóg ???
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Ja 50-tek w ogóle już nie wpisywałem do stopki (poza tymi kilkoma używanymi :lol: ), a leczyć próbuję się wystawiając co nieco na giełdę czy Allegro, ale tak mi jest trudno się z tym wszystkim rozstawać, że jak wystawię jeden obiektyw (z tych co nie mam czasu ich w ogóle zapiąć do korpusu) to mi cały wieczór schodzi. Obejrzeć dokładnie, trochę oczyścić, sprawdzić działanie, zrobić zdjęcia, jakieś sampelki, sporządzić opis - masakra. Jedyne co mnie do tego motywuje to małżonka i to, że będę chciał na pewno coś za jakiś czas nowego kupić, więc ruch w sprzęcie musi być :-)

Ps. Najgorsze, że nieraz jak tak oglądam te obiektywy, to później ich w ogóle nie wystawiam, bo okazują się takie fajne, że rezygnuję ze sprzedaży ;-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
adriano210, nie wiem ile waży Tair 300/4.5. Mam tylko porównanie do innych szkieł Asahi. Ten zoom jest całkiem lekki, zaledwie 705 g, w porównaniu np. do Takumara 300/4, który waży 1575 g.
FA50/1.4, którą włąśnie dostałeś, to z pentaxowych moja ulubiona stałka. Wysokie ISO, to szkło i wieczorne spacery, to jest to. :-)
Widzę w Twojej stopce coś intrygującego: F85f1,4. To Falcon, czy FA z literówką ?
Oba z tych K1000 mają logo AOCo na pryzmacie ?
Jeżeli ktoś powie, że to nałóg - zaprzeczaj. Zawsze zaprzeczaj. Wyparcie problemu Twoim najlepszym przyjacielem. ;-)

[ Dodano: 2010-04-30, 09:56 ]
gebi napisał/a:
jak wystawię jeden obiektyw (z tych co nie mam czasu ich w ogóle zapiąć do korpusu) to mi cały wieczór schodzi. Obejrzeć dokładnie, trochę oczyścić, sprawdzić działanie, zrobić zdjęcia, jakieś sampelki, sporządzić opis - masakra.

Mam i-den-ty-cznie. Sprzedawałem ostatnio kilka rzeczy, kupionych przy okazji właściwych zakupów. Przez tydzień przygotowywałem aukcję dla 4 przedmiotów. W 2 miesiące udało mi się sprzedać 12 rzeczy. Wyczerpujące doświadczenie. ;-)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
FALCON na nic innego mnie nie stać - a kundle 50 tki umieją zaskoczyć, tak samo ja ruskie szkła z kmz ta, w zeszłym miesiącu znalazłem heliosa 44m4 z przysłoną która wyglądała jak .... w falconie 85mm, oglądałem pół godziny i nie mogłem uwierzyć - ale trzeciego heliosa jednak nie kupiłem
oba k1000 maja Asahi na korpusie
co do sprzedaży to jak bym z głodu umierał to tak, ale jaki to sens jak kasa ze sprzedaży idzie na inne obiektywy i wcale biznesu się na tym nie robi :D

[ Dodano: 2010-04-30, 20:19 ]
no to juz mam fa 50 f 1,4 nówkę do tego w cenie 250e koleś dożucił mi kabel pttl - wszystko z nim śmiga nawet hss
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Falcony teraz też nieźle kosztują, poszły ostro jeszcze w górę, 925 a nawet 949 PLN - szajba jakaś. :shock:
K1000 z logo na pryzmacie to solidne, metalowe japończyki albo hongkongi. Ważne, że nie późniejsze plastikowe chińczyki.
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Hej, też mam parę Pentaksów na gwint i parę na bagnet analogów do tego sporo szkła plus cyfra. Brak mi Pentaxa kompaktu do noszenia w kieszeni. Ale taki K-2 jak się go weżnie do ręki ze standartem i pójdzie w plener to zdjęcia są super.
A co z klubem kolekcjonerów? bo wątek zszedł na sprzęt. Chętnie bym dołączył.
Pozdrawiam wszystkich kolekcjonerów.
P.S.
Zbieram jeszcze stare aparaty i akcesoria innych firm. Mam tego ze dwie walizki ale chyba sprzedam i dokupię Pentaxy.
Zbyszek
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Na PPD można by zrobić wystawkę starego sprzętu....

Fajnie by było.....

Albo wirtualne muzeum forumowe.....

Ech, tak się rozmarzyłem.....
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
fotonyf napisał/a:
Albo wirtualne muzeum forumowe.....

I to chyba najlepsiejszy pomysł. Na PPDzie chyba trudno byłoby o sensowna ekspozycję. Do tego bywa tam tylko kilkadziesiąt osób. ;-) Na forum można pokazać kolekcję każdemu. No, prawie każdemu.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Muzeum forumowe to świetny pomysł, ciekawe kto go zrealizuje ? Mi brakuje mocy sprawczej. ;-)

[ Dodano: 2010-05-12, 20:49 ]
A wracając do zoomów to mam drugiego do pary, jeszcze tylko trzy i będzie komplet. :-)
Myślałem, że Super-Multi-Coated TAKUMAR-ZOOM 1:4.5/85-210 jest duży. Myliłem się.
Super Takumar-Zoom 1:4.5/70-150 jest jeszcze potężniejszy. :shock:
Poniżej od lewej: Super Takumar-Zoom 1:4.5/70-150, Super-Multi-Coated TAKUMAR-ZOOM 1:4.5/85-210 i dla porównania gabarytów najpotężniejsza trzysetka, jaką mam: Takumar 1:4/300 (po kliku większy rozmiar).

Zawsze mnie dziwiło to, że z tych dwóch szkieł to obiektyw o mniejszym zakresie ma mocowanie statywowe. Ale jak go zobaczyłem to przestałem się dziwić. ;-)
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Tu jeszcze miodzik. :-P Przepiękny Takumar SMC 300/4 starsza wersja.
Nie wiem po co mi on ale więcej takich dylematów... :lol:
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Wracając ze spożywczaka z kefirem w garści w kiosku na rogu kupiłem kilka drobiazgów:

Super-Takumary 135/3.5 i 200/4 oraz Auto-Bellows. Do mieszka brakuje mi tylko odpowiedniego szkła: Bellows-Takumar 1:4/100. Ta myśl nie daje mi spać po nocach. ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
ebelbeb, daje Ci kolekcjonerskiego "hejta" :!: ;-) :-B
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Wyskoczyłem jeszcze po gazetę, do której, jak to często bywa, były dodane różne gratisy:
;-)
wuzet, ja Cię od dawna hejtuję za Twoje zdjęcia. ;-) :-B
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
ebelbeb napisał/a:
Wracając ze spożywczaka
ebelbeb napisał/a:
Wyskoczyłem jeszcze po gazetę,

Masz ode mnie dożywotniego hejta. :-B
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
To ja już nic nie mówię.

[ Dodano: 2010-06-18, 12:26 ]
Ale za to coś pokażę. Choć to uszkodzone pudełko napawa mnie odrazą. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach