Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
"No wiesz, ja mam SMC" - szpan
Chciałbym poruszyć temat tego, co tak naprawdę w obiektywach pentaxa bije inne produkcje.
Ostatnio mam okazję dużo rozmawiać z 'canonowcami', 'nikonowcami' itp. Moje pierwsze pytanie brzmi zawsze tak samo: "Czemu ten system?" Nikonowcy odpowiadają: "No wiesz, nikkory to jest coś". Canonowcy mówią: "No wiesz, eLki to jest coś". Nie zgadniecie, czym chwalą się użytkownicy Sony: "No wiesz, Carl Zeiss to jest coś".

Po tym prostym badaniu rynku można wywnioskować jedno: wszystkie obiektywy Świata są rewelacyjne.
A tak na serio - oczywiście, zgodzę się, że każdy producent ma jakiegoś białego kruka, którym może się pochwalić, więc co takiego mają obiektywy Pentaxa, że w klasyfikacjach są nierzadko zaraz za Leicą?

Tak więc zbieramy konkretne informacje - co wyróżnia szkła Pentax od innych?
Kto pierwszy?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
hmmm......trzeba na wszytko polowac? :-P
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Podpina się je do lepszych puszek?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
co wyróżnia szkła Pentax od innych


Jesli spojrzec na calosc, to nic. To wszystko porownywalne konstrukcje - 50/1.4 dowolnego producenta bedzie bardzo zblizona do 50/1.4 innego. Rozbieznosci sa dosc male... tak samo w segmencie szkiel profesjonalnych, jak i postawowych kitow. Mowie oczywiscie o porownywalnych konstrukcjach - np. 28-70/2.8 albo 300/2.8 czy chocby podstawowy 50/1.8(7)

Jednynymi wyznacznikami sa: istnienie, dostepnosc i cena, a tu Pentax wypada bladawo.

No moze jeszcze budowa mechaniczna - a tu tez nie zawsze jest sie czym chwalic. Macalem 28/2.8 do Minolty AF i moja FA28/2.8 wypada przy nim slabo....



Ok. Limitedy FA sa cudne. Tym sie mozna chwalic :-)
 

marichi25  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: "No wiesz, ja mam SMC" - szpan
Matewka napisał/a:
co wyróżnia szkła Pentax od innych?


Jedyna słuszna odpowiedź: Zdjęcia...

:-B
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Limitedy :mrgreen:
A poza tym to Pentax tu wszystko pasuje podepniesz nawet 20 - 30 (i starsze) obiektywy i wszystko działa :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
marichi25 napisał/a:
Jedyna słuszna odpowiedź: Zdjęcia...


Trzezwo patrzac na sprawe - nieprawda :-P
 

marichi25  Dołączył: 08 Paź 2006
alkos napisał/a:
marichi25 napisał/a:
Jedyna słuszna odpowiedź: Zdjęcia...


Trzezwo patrzac na sprawe - nieprawda :-P


Może dlatego odruchowo dodałem :-B

Ale sorry, wyostrza mi się poczucie humoru przy takich dyskusjach.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Matewka, Pentax przede wszystkim ma "gwiazdki", które często pozostawiają w tyle "eLki" Canona. Oczywiście u nas przeciętny użytkownik sprzętu foto nie ma pojęcia c to jest "gwiazdka" Pentaxa ale ma to też dobre strony. Ponieważ w dyskusji "znawców" sprzętowych, stwierdzasz spokojnym tonem: "a Pentax ma gwiazdki" i dyskusja się urywa (bo nikt nie wie o co chodzi, więc lepiej się nie odzywać, niż wyjść na idiotę w Twoich oczach).
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
styki w bagnecie. Takich nie ma chyba zadna firma :mrgreen:
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
Matewka, Pentax przede wszystkim ma "gwiazdki", które często pozostawiają w tyle "eLki" Canona.


Pokaż jakieś wiarygodne testy, bo inaczej ...

Pentagram napisał/a:
Oczywiście u nas przeciętny użytkownik sprzętu foto nie ma pojęcia c to jest "gwiazdka" Pentaxa ale ma to też dobre strony.


... no właśnie, "nie mam pojęcia, ale się wypowiem" - typowe podejście na forach :-/ .

Wiesz, tak jak pisał Alkos, poziom jest bardzo wyrównany i czasem L-ka pozostawi gwiazdkę troszkę z tyłu, innym razem odwrotnie, a innym znow razem nikkor będzie o 0,9 % lepszy ;-) . Tylko że poza tablicami testowymi tego nie widać, a wszelkie gadanie "ja widzę ogromną różnicę" to moim zdaniem tzw. "efekt audiofila" :-) .
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
co wyróżnia szkła Pentax od innych?

Bagnet K
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
ClicoFantastico napisał/a:
poziom jest bardzo wyrównany i czasem L-ka pozostawi gwiazdkę troszkę z tyłu, innym razem odwrotnie

Pokaż jakieś wiarygodne testy, bo inaczej ... :-P :-P :-P

Cytat
Bagnet K


no nie za bardzo. Szkla Ricoha, Zenita i wielu innych tez mialy/maja bagnet K
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ClicoFantastico napisał/a:
Pokaż jakieś wiarygodne testy, bo inaczej ...


proszę bardzo
http://www.foto.com.pl/st...iektywy1_2.html
na dole masz zestawienie w excelu

ClicoFantastico napisał/a:
... no właśnie, "nie mam pojęcia, ale się wypowiem" - typowe podejście na forach :-/ .


nie wiem o jakich forach mówisz ale na tym jakoś nie zauważyłem takiego podejścia, więc najpierw pomyśl dwa razy, a potem pisz
pozdrawiam
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
ClicoFantastico napisał/a:
Pokaż jakieś wiarygodne testy, bo inaczej ...


proszę bardzo
http://www.foto.com.pl/st...iektywy1_2.html
na dole masz zestawienie w excelu


A to ciekawe, bo na Photodo uzyskali zupełnie inne wyniki, a to bardzo wiarygodne źródło:

Porownaj sobie MTF-y:
Canon 70-200/2.8 L
Pentax 80-200/2.8

asklop napisał/a:
Pokaż jakieś wiarygodne testy, bo inaczej ...


Asklop, Patrzy wyżej, a poza tym porównaj sobie na photodo np. FA 50/1.4 vs. Canon 50/1.4 - tu Canon jest minimalnie lepszy i potem F 50/1.7 vs. Canon 50/1.8 - tu z kolei Pentax jest nieco lepszy. A to wszystko są różnice rzędu pojedynczych linii na milimetr, w dodatku jak widać wyniki różnią się w zależności od tego kto robił test, tak więc cały ten wątek jest bez sensu :-) .

No ale zawsze znajdą się ludzie ktorzy muszą udowaniać że "moje jest na wierzchu", więc kłótnie o wyższości Canona/Nikona/Olympusa/Pentaxa/Zeissa nad czymś innym dalej będą trwały :-| .

Ja idę robić zdjęcia (zupełnie przypadkowo Pentaksem, bo rownie dobrze mógłbym Canonem :mrgreen: ) ... a wy sobie "szpanujcie" waszym SMC :evilsmile: :evilsmile: :evilsmile:
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
każde szkło pentaxa jest w Polsce limitowane :D:D:D:D sprobuj pojsc do sklepu i kupić :D to jest hmm, tak jakby nikonowiec poszedl do lasu i znalazł kurki a ty byś poszedł do lasu i znalazł pocisk przeciwpancerny :mrgreen:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
:lol: hmmm drogi kolego, w linkach których podałeś nie ma testów ww obiektywów tylko dane na temat rozdzielczości, nic nie piszą o aberracjach itp itd
napisałem Ci wcześniej: najpierw pomyśl dwa razy, a potem pisz :roll:
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
:lol: hmmm drogi kolego, w linkach których podałeś nie ma testów ww obiektywów tylko dane na temat rozdzielczości, nic nie piszą o aberracjach itp itd
napisałem Ci wcześniej: najpierw pomyśl dwa razy, a potem pisz :roll:


Pentagram, odnosiłem się do strony którą podałeś oraz tabelek. Nic tam nie ma o aberracjach! Jest co prawda o dystorsji, ale na photodo też to jest podane (ostatnia linijka nad wykresami).

Coż, wg. niektórych po prostu "Pentax najlepsze obiektywy ma", a jeśli fakty nie zgadzają się z dogmatem, to tym gorzej dla faktow.

Pozdrawiam
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ClicoFantastico jestem zdumiony Twoim dorabianiem ideologii:
Cytat
Coż, wg. niektórych po prostu "Pentax najlepsze obiektywy ma", a jeśli fakty nie zgadzają się z dogmatem, to tym gorzej dla faktow.
i wstawianiem jej w czyjeś (w tym wypadku moje) usta. Zakończę już tą jałową dyskusję i dam Ci czas na dokładne przeczytanie testu porównawczego z jednej i danych obiektywów z drugiej strony.
Gdybyś nie miał zaufania do źródła jakim jest Foto to tylko nieśmiało nadmienię, że jest członkiem TIPA

[ Dodano: 2007-04-28, 12:47 ]
ClicoFantastico gdyby jednak nie chciało Ci się czytać całego tekstu zwróć, proszę, szczególną uwagę na akapit "Ostrość obiektywu" i "Zdjęcia pod światło"
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Pentagram napisał/a:
ClicoFantastico jestem zdumiony Twoim dorabianiem ideologii:
Cytat
Coż, wg. niektórych po prostu "Pentax najlepsze obiektywy ma", a jeśli fakty nie zgadzają się z dogmatem, to tym gorzej dla faktow.
i wstawianiem jej w czyjeś (w tym wypadku moje) usta. Zakończę już tą jałową dyskusję i dam Ci czas na dokładne przeczytanie testu porównawczego z jednej i danych obiektywów z drugiej strony.
Gdybyś nie miał zaufania do źródła jakim jest Foto to tylko nieśmiało nadmienię, że jest członkiem TIPA


Ok, Pentagram, trochę się zagalopowalem z tymi słowami, ale jestem przeczulony na ideologiczne podejście do sprzętu. Już sam tutuł wątku "No wiesz, ja mam SMC" - szpan, podziałał na mnie jak płachta na byka ;-) .

A co do samych testów, to nie twierdzę że te w Foto są niewiarygodne, ale Photodo jest także bardzo wiarygodnym źródłem - twierdzenie że "to nie są testy" jest śmieszne. Bo skąd się biorą MTF-y jak nie z testów ? I póki co MTF-y są najbardziej obiektywnym (z naukowego punktu widzenia) sposobem testowania rozdzielczości i kontrastu obiektywów jaki do tej pory wymyślono.

Już raz pisałem że cały ten wątek nie ma sensu. W każdym systemie są szkła lepsze i gorsze, ale średnio wychodzi na to samo.

Za to Pentaksowi brakuje szkieł specjalistycznych jak np. odpowiednik TS-E u Canona czy STF u Minolty. Inna sprawa ilu użytkownikow je tak naprawdę potrzebuje (ja nie :-) ).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach