jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Pompa Ciepła
Witam!

Jestem na etapie wyboru CO do domku 200m. Tak czytam po internecie, spotykam się z "fachowcami" i każdy oczywiście chwali swoje. Ale szczególnie zainteresowała mnie opcja pompy ciepła... może ktoś się spotkał z tym urządzeniem?

zalety:
- całkowite rezygnowanie z gazu i machania łopatą z węglem.
- pełna automatyka!!
- ceny prądu mniej rosną niż gaz
- niższe koszty użytkowania niż w innych paliwach.

minusy:
- cena
- nie wiadomo jak bardzo efektywne to jest
- cena

Może ktoś by podpowiedział ?
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Ja mam takie cudo. Pompa Viessmann. Odwierty pionowe. Czy to tanie czy drogie w eksploatacji jest to musze jeszcze kolejna zime przetrwac, bo ta byla pierwsza dopiero.

Do pompy ciepla to jeszcze bym doradzal (mimo ze nie jestem ekspertem ale juz troche posiedzialem w temacie) rekuperacje oraz dodatkowo jakis kominek z plaszczem wodnym - bardzo pomaga, bo nabija bufor.

Oczywiscie wtedy sie instaluje podlogowe a na poddaszu scienne, bez grzejnikow.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Na pewno nie możesz zrezygnować z alternatywnego źródła ciepła, czyli gaz bądź olej. Znajomy ma to zainstalowane i w największe mrozy zbyt ciepło nie było, chociaż dało się wytrzymać.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Meggido napisał/a:
i w największe mrozy zbyt ciepło nie było

To jest tak zrobione ze nigdy nie moze byc zimno, chyba ze sobie tak poustawial, bo temperature odpowiednia zawsze da, ewentualnie pociagnie wiecej pradu na sprezanie.

[ Dodano: 2010-05-19, 11:06 ]
W najwieksze mrozy to musialem to przykrecic troche (daje sie bardzo roznie regulowac), poniewaz bylo za cieplo.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
Tak, podłogówka w całym domu, a strych..to własnie rozważam...

jest jeszcze opcja z pompą na powietrze, a o tym ktoś słyszał ? bo na odwierty to chyba trzeba mieć pozwolenie i jakieś badania geologiczne...
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
jaczes napisał/a:
bo na odwierty to chyba trzeba mieć pozwolenie i jakieś badania geologiczne...

Do 100m mozna wiercic bez pozwolen.

[ Dodano: 2010-05-19, 11:18 ]
jaczes napisał/a:
jest jeszcze opcja z pompą na powietrze, a o tym ktoś słyszał

Ostatnio o tym sie co nieco dowiedzialem. Dziala chyba tak samo, tylko zabiera cieplo z pomieszczenia w ktorym sie znajduje. Spreza powietrze zamiast tego ergolitu. Hydraulik to zachwalal. Pewno tak jak wzyciu sa tego plusy i minusy.
 
reastdignity  Dołączył: 29 Kwi 2010
jaczes napisał/a:
Tak, podłogówka w całym domu, a strych..to własnie rozważam...

jest jeszcze opcja z pompą na powietrze, a o tym ktoś słyszał ? bo na odwierty to chyba trzeba mieć pozwolenie i jakieś badania geologiczne...

prolemem z powietrzną jest jej wydajność. Z tego co pamiętam przy około -15 wydajność spada poniżej 1
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
jaczes, słuchając kiedyś Trójki jakiś słuchacz zadzwonił a propos rosnących cen gazu, ogrzewania tym mieszkań i domów ... pochwalił sie że jest to najlepsze rozwiązanie na ogrzewanie domu, nie tylko małego, ale także dużego jak 200m2. Przyznał, że musiał sporo zainwestować, ale koszty użytkowania są bajecznie niskie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
SeizeThePicture napisał/a:
Przyznał, że musiał sporo zainwestować, ale koszty użytkowania są bajecznie niskie.

pytanie czy ta spora inwestycja się zwróci zanim sprzęt się zużyje i trzeba będzie ponieść nowe nakłady inwestycyjne :?:
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
opiszon napisał/a:
pytanie czy ta spora inwestycja się zwróci zanim sprzęt się zużyje i trzeba będzie ponieść nowe nakłady inwestycyjne :?:

Moim zdaniem:
Jezeli jest gaz w ziemi to nie ma co sie bawic (chyba ze ktos lubi byc pro ekologiczny i chcialby koniecznie miec duzo ogrzewania podlogowego etc) w pompy, bo gaz jest w miare tani.

Jezeli jest brak gazu w ziemi a ktos lubi czasem podsypac do podajnika jakiegos groszku etc. i nie przeszkadza ciagle dymienie z komina to jak najbardziej.

Jezeli ktos bierze np kredyt i woli splacac troche wieksza rate przez dlugi czas a nie builc co zime slono za gaz plynny to pompa tez moze byc dobra opcja, bo nie odczuwa sie tak ceny instalacji.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
właśnie martwią mnie ceny (i wydajność) ogrzewania poniżej -15 stopni... bo po co mi kocioł który działa wtedy kiedy nie potrzebuje. Jako dodatek będę miał na pewno kominek na parterze, ale myślę, że nie ma co narazie na niego patrzeć - sama podłogówka przy -20 powinna zapewniać względny komfort.

Facet tak w ogóle doradza mi, że w razie czego domontować piec elektryczny. Jeśli to nie sprawdzi się...

Ja właśnie widzę oszczędności także w tym, że nie będę płacił za przyłącze, za abonament miesięczny (100zł/rok), dodatkowe pomieszczenie, taryfa nocna.

[ Dodano: 2010-05-19, 12:02 ]
opiszon napisał/a:

pytanie czy ta spora inwestycja się zwróci zanim sprzęt się zużyje i trzeba będzie ponieść nowe nakłady inwestycyjne :?:


taka pompa na powietrze wraz z całą kotłownią kosztuje około 55 tys. - czyli jakieś 30 tys. różnicy pomiędzy gazem.

Piszą, że oszczędności to około 50%... (ale ceny gazu rosna szybciej niż prąd.).

Zakładając, ze na taki dom wydawał bym 3000 rocznie przy gazie, 1500 przy pompie, to zwróciło by mi się to po 20 latach, zakładając, że ceny się nie zmienią.
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
Kolega z pracy ma pompę ciepła typu powietrze-powietrze i bardzo sobie chwali.
Z tego co mówił, to w zimie grzałka elektryczna załączała się dopiero przy temperaturach poniżej -20*. Całą instalację CO ma niskotemperaturową (podłogówka + rury w ścianach).
 

wallace  Dołączył: 08 Maj 2010
kierdel napisał/a:
jaczes napisał/a:
bo na odwierty to chyba trzeba mieć pozwolenie i jakieś badania geologiczne...

Do 100m mozna wiercic bez pozwolen.


A figa ;-) Do 30m.

Cytat
Prawo geologiczne i górnicze

Dział I rozdział 1

Art. 4. Ustawy nie stosuje się do:

1a) wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wód;


I tu chyba trzeba zgłosić fakt do starostwa. A regulują "co i jak" najprawdopodobniej pozwolenia wodno-prawne.

Do 100m nie jest wymagany jedynie Plan Ruchu jeżeli:

Cytat
Prawo geologiczne i górnicze

Dział III rozdział 4

Art. 67a. 1. Przepisów o planach ruchu zakładu górniczego nie stosuje się do:

2) robót geologicznych wykonywanych poza granicami obszaru górniczego, gdy projektowana głębokość wyrobiska nie przekracza 100 m i wykonywanych bez użycia materiałów wybuchowych;


Ale i tak trzeba Projekt Prac Geologicznych i dużo innych spraw załatwić ;-)
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
wallace napisał/a:

Ale i tak trzeba Projekt Prac Geologicznych i dużo innych spraw załatwić ;-)


i pewnie kosztowne ;)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Kolega się interesował trochę tym tematem i z tego co mówił to jest to dość droga zabawa, która ma szansę się zwrócić po stosunkowo długim czasie.
Problem polega na tym, że czas zwrotu znacznie przekracza okres gwarancji udzielanej na te pompy, tak więc jest ryzyko że to się nie zwróci nigdy.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
LDevil napisał/a:
Problem polega na tym, że czas zwrotu znacznie przekracza okres gwarancji udzielanej na te pompy, tak więc jest ryzyko że to się nie zwróci nigdy.

i to miałem na myśli

20 lat, to jak dla mnie jest na maksa długo

zwykły piec żeliwny z lat 60/70tych mógł te 30 lat i więcej pociągnąć - ale co do trwałości nowoczesnych, skomplikowanych rozwiązań, naszpikowanych elektroniką to chyba nie byłbym taki optymistycznie nastawiony

i wolałbym chyba nie spłacać tych dodatkowych 30kPLN - tylko spokojnie płacić w zimie więcej za ogrzewanie i mieć ew wybór, w razie nagłych zmian na rynku energetyki ;-)

ale ja nie mam takich kłopotów - mieszkam w bloku z zasilaniem elektrociepłowniczym :-D (za to brat robi remont kapitalny XIXw. domku ;-) )
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
wallace napisał/a:
Ale i tak trzeba Projekt Prac Geologicznych i dużo innych spraw załatwić ;-)

Tym sie zajmuja ludzie ktorzy robia odwiert.

[ Dodano: 2010-05-19, 15:58 ]
wallace napisał/a:
kierdel napisał/a:
jaczes napisał/a:
bo na odwierty to chyba trzeba mieć pozwolenie i jakieś badania geologiczne...

Do 100m mozna wiercic bez pozwolen.


A figa ;-) Do 30m.

Cytat:
Prawo geologiczne i górnicze

Dział I rozdział 1

Art. 4. Ustawy nie stosuje się do:

1a) wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wód;


To nie jest na potrzeby korzystania z wod.

[ Dodano: 2010-05-19, 16:02 ]
Mozna tez polozyc rury poziomo, no problemo.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Cześć
Zainteresuj się pompą powietrzną o nazwie Altherma firmy Daikin. Cena też nie jest mała, ale odpada wykonawstwo tzw. dolnego źródła czyli odwiertów lub kolektora ziemnego. Eksploatacja takiej pompy jest trochę kosztowniejsza niż pompy gruntowej (ma mniejszy COP czyli sprawność pompy), ale i tak jest porównywalna z ceną gazu ziemnego. Mniejsza sprawność jest spowodowana tym, że w czasie dużych mrozów dogrzewa się układ grzałkami - ilość ciepła pozyskana z powietrza jest zbyt mała by wystarczyło na ogrzewanie. Z tym, że temperatura poniżej -15 st.C jest zazwyczaj do 1-2 tygodni w roku, a przez resztę zimy temperatury są dużo wyższe. Dodatkowo polecam jeszcze zabudowę kolektorów słonecznych - nie tylko do podgrzewania ciepłej wody.
Ale żebyś był z ogrzewania (i kosztów) zadowolony muszą być spełnione dwa warunki - ogrzewanie musi być niskotemperaturowe (to masz spełnione, bo stosujesz ogrzewanie podłogowe) oraz dom musi być ciepły. I na to ostatnie ludzie nie zwracają uwagi. Nie żałuj styropianu lub wełny. Podłoga i sufit po 30 cm, a ściany 20 cm. Okna trójszybowe z profili 6-7 komorowych. Budujesz na lata, a koszt eksploatacji będzie rósł.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Też mi się wydaje, że Prawo wodne nie ma tu zastosowania, a już na pewno pozwolenie wodno-prawne nie wchodzi w grę.
Natomiast raczej są to roboty geologiczne i podlegają pod ustawę Prawo geologiczne i górnicze. Jakkolwiek niczego nie wydobywasz, stąd odpada koncesja.
Zadnych wymienników ciepła nigdy nie zakopywałem, ale jakby co po prostu zadzwoniłbym do wojewódzkiego geologa.

Co do opłacalności - w X2009 robiliśmy na szkoleniu obliczenia opłacalności takich rozwiązań - niestety nawet przy bardzo "energooszczędnym" domu (a więc właściwie bez tarasów i balkonów) okres zwrotu znacznie przekracza trwałość urządzeń.
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Witam ja również mam pompę ciepła już od 3 lat użytkuję i jestem bardzo zadowolony, dom parterowy 130m2 ogrzewanie podłogowe dolne źródło poziome do tego mam mechaniczną wentylacje z rekuperatorem i wymiennikiem gruntowym. Teraz coś o kosztach, pompę kupiłem od firmy która właśnie wchodziła na rynek zapłaciłem za nią 7 tyś dolne źródło zaprojektowałem sam wynająłem jedynie firmę do wykonania jest to 500 m rury pcv takiej jak ciągną wodę do domu zalane jest glikolem, dolne źródło kosztowało mnie jakieś 8 tyś z materiałami i robotą. w zimie w domu utrzymuję temperaturę około 21 stopni, pompa podgrzewa również wodę do kompania w ziemi przy temperaturach w granicach -20 stopni pompa bezproblemowo sobie radzi z podgrzaniem domu, mam dwie taryfy na liczniku więc pompa pracuje nocą bo jest taniej i w ciągu dnia też jest taniej przez dwie godziny. Tej zimy największy rachunek za prąd zapłaciłem 648zł nie muszę oczywiście wspominać że nie jest to koszt samego ogrzewania bo inne urządzenia w domu też są na prąd. Nie muszę więc chyba nikogo przekonywać że to się opłaci, zresztą jak ktoś ogrzewa dom to wie ile to kosztuje. Nie bez znaczenia jest też wentylacja i rekuperator, ale na ten temat to następna opowieść w każdym razie też się to bardzo opłaca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach