ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Test Schneider-Kreuznach D-XENON 18-55 mm f/3.5-5.6
Dziś na optyczne.pl
Polecam.
LINK
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Nasze doświadczenia pokazują, że efekt ten nie powinien mieć wpływu na wartości rozdzielczości uzyskane dla ogniskowych z zakresu 18-35 mm, może mieć natomiast minimalny wpływ na efekty osiągane dla 55 mm.
Proszę mi wyjaśnić jakie korpusy konkurencji i w jaki sposób mają zrealizowane wstępne podnoszenie lustra jeśli nie przez "2s"?

[ Dodano: 2007-04-28, 22:35 ]
Cytat
Jeśli chodzi o konstrukcję wewnętrzną, to Samsung owiał ją tajemnicą. Jest ona tak duża, że nie wiedzą o niej zbyt wiele nawet autorzy strony firmowej, którzy nie mogą zdecydować się, czy obiektyw składa się z 10 czy 12 soczewek. Tutaj najpierw twierdzą, że mamy do czynienia z 12 elementami w 9 grupach, następnie że z 10 elementami w 9 grupach. Trudno znaleźć w sieci lub broszurach schemat tego obiektywu, który jednoznacznie wyjaśniłby sprawę, ale bliższa prawdy wydaje się wersja z dziesięcioma soczewkami. Producent nie chwali się zastosowaniem jakiegoś specjalnego rodzaju szkła, informuje jednak o zastosowaniu 6cio listowej przysłony, nierotującego gwintu filtrów o średnicy 52 mm oraz o tulipanowej osłonie przeciwsłonecznej dołączanej w zestawie

oraz to
Cytat
5. Aberracja chromatyczna
Niestety pod względem korekty aberracji chromatycznej Samsung ustępuje konkurentom. Jej wpływ najboleśniej odczujemy dla maksymalnego kąta widzenia, gdzie poziom tej wady sięga momentami bardzo wysokiego poziomu 0.16%.
Nie do końca wyjaśnia sprawę różnic P<->Sam. Nie mają testu szkła Pentaksa, więc nie wiadomo jakie są powłoki. W sumie to jak na test mało wiedzą o konstrukcji optycznej, a sam producent też jakby ma gdzieś pełną informację.

Dział 9. Odblaski jest potraktowany dość zdawkowo. Nie wynika z niego nic o powłokach :-(
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
tref napisał/a:
Proszę mi wyjaśnić jakie korpusy konkurencji i w jaki sposób mają zrealizowane wstępne podnoszenie lustra jeśli nie przez "2s"?

Ciekawe co by napisali o K10 gdyby z nim testowali pentaxowego kita.
Średni ten test i szkoda, że informacji na temat budowy szukali tylko po internecie ;-) Wiem teraz na pewno, że najlepszym z kitów do mojego Pentaxa jest Schneider-Kreuznach D-XENON albo bliźniak pod logiem Pentaxa, a nie kit Canona czy Nikkora :lol:
BTW, czy w waszych kitach macie taką aberrację jak pokazali na teście? U mnie jakoś tak tragicznie to nie wygląda?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
mkdexter napisał/a:
czy w waszych kitach macie taką aberrację jak pokazali na teście? U mnie jakoś tak tragicznie to nie wygląda?
przy dużych staraniach z mojej strony - nigdy nie udało mi się takiej aberracji uzyskać, zatem albo są duże różnice w budowie i materiałach zastosowanych przez P i przez SAMa, albo mam szczęście mieć wyjątkowo dobry egzemplarz [jednak jakoś mało ludzi ma aż takie AC :shock: jak w teście]
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
U mnie na 18 mm i w pobliżu niezależnie od przesłony ab. chromatyczna widoczna jak byk. Nie próbowałem jeszcze przesłon wiekszych niż 11 bo nie lubię tracić na rozdzielczości.
Z większymi ogniskowymi sytuacja się poprawia, właściwie nie widać tam tej wady - jest jak w teście.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ms, mówisz o aberracji, czy o winietowaniu? No i masz SAMa czy Pentaka?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Zrobiłem kitem Pentaxa już sporo zdjęć i nie zauważyłem żadnych problemów z CA.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
tref napisał/a:
ms, mówisz o aberracji, czy o winietowaniu? No i masz SAMa czy Pentaka?


O aberracji chromatycznej w kicie Pentaxa.
Winietowanie to inna sprawa, ale też jest mniej więcej takie jak w teście (sprawdziłem tylko dla 18 mm).

Przez te podobieństwa Pentaxa i Samsunga wnet się nam to wszystko pomiesza...
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
no to można tym zdjęcia robić czy nie?
nie miałem styczności z lsr i obiektywami to nie wiem jak mam to rozumieć,
to dobre szkło za tą ceną, czy szkoda sobie głowę zawracać?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
konopia napisał/a:
no to można tym zdjęcia robić czy nie?
nie miałem styczności z lsr i obiektywami to nie wiem jak mam to rozumieć,
to dobre szkło za tą ceną, czy szkoda sobie głowę zawracać?


Mozna, to jest dosc dobre szklo, szczegolnie w wydaniu SMC. Za te pieniadze, nic lepszego nie bedziesz mial.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Zdjęcia można robić nawet bez obiektywu (otworek :-P ) . Nie mam porównania do innych obiektywów kitowych, a nawet do jakiegokolwiek innej firmy, ale imho jak za tą cenę, lub jako podstawowy obiektyw do pierwszej lustrzanki, jest bardzo dobry. Nie mam mu nic do zarzucenia i jest dla mnie w pełni wystarczający.

P.S.
Post mój dotyczy Pentaxa 18-55.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
konopia, nie raz, nie dwa i nie dziesięć dało się wyczytać tu i ówdzie, że to wręcz najlepszy kit wśród kitów. To dało się wyczytać, a to co u mnie dało się sprawdzić organoleptycznie - że mi osobiście w zupełności wystarcza jako spacerzoomik. Biorąc te dwie rzeczy do kupy - dla mnie kit jest git.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
że mi osobiście w zupełności wystarcza jako spacerzoomik


A mi nie wystarcza. Mysle o Sigmie 24[8]-70/2.8... Troche za krotko jest to 55mm. Dla mnie Kit sprawdza sie jako imprezazoom :P.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
zawsze wszędzie piszą że najlepsiejszy to ten nikona 18-70, a potem te od zuiko, ja tak wyczytałem w Practical Photography

przymykać do f8? przecież to zjada straszne ilości światła :roll:
ale chyba tych lepsiejszych / droższych szkieł przymykanie nie dotyczy, są chyba jakieś ostre od pełnej dziury co?
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
niekoniecznie :) Zawsze pełna dziura to jednak mydlaniej. Nie wiem jak z najlepszymi szkłami leici, słyszałem ze szkło stygnie iles tam tygodni czy miesiecy, hehe ciekawe czy nastepna urban legend :)
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
konopia napisał/a:
no to można tym zdjęcia robić czy nie?
nie miałem styczności z lsr i obiektywami to nie wiem jak mam to rozumieć,
to dobre szkło za tą ceną, czy szkoda sobie głowę zawracać?


Kupuj bez zastanowienia. Czy Samsunga czy Pentaxa - nic lepszego w tej klasie i kasie na rynku nie ma. Zresztą sam testujący na optyczne.pl tak sugeruje, a to przecież prywatnie użytkownik którejś z marek konkurencyjnych do Pentaxa/Samsunga.
Czy potrzeba lepszej zachęty?

Naszymi dywagacjami na tematy różnych aberracji się nie przejmuj - te wady widoczne tylko w pewnych skrajnych ustawieniach są w praktyce i w stosunku do całej masy zalet tych obiektywów mało istotne.

Ja jestem wybredny - uwierz. Jako astronom mam szczególne wyczulenie na punkcie jakości optyki.
Ale posiadany kit szybko przypadł mi do gustu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
A mi nie wystarcza. Mysle o Sigmie 24[8]-70/2.8... Troche za krotko jest to 55mm. Dla mnie Kit sprawdza się jako imprezazoom :P.

milo, ale spacerzoom ≠ plenerzoom ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
milo, ale spacerzoom ≠ plenerzoom ;-)


Ale co w zwiazku z tym? ;)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, w związku z tym: jako spacerzoom jest git, jako plenerzoom brakuje światła (bo nie jakości). Na plenerze fajnie jest się pobawić GO, na spacerze chodzi o to, by uwiecznić chwile z rodziną i coś może przy okazji. Kapisz?

I dalej - dlatego też na plenerki taszczę teraz 50-kę 1.4, a szukam coś jasnego kole setki 2.8. Oczywiście - 16-50 2.8 było by miodne, ale mnie nie stać. I dlatego też (uff), w obecnej sytuacjij kit jest dla mnie użyteczny i dobry.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
milo, w związku z tym: jako spacerzoom jest git, jako plenerzoom brakuje światła (bo nie jakości). Na plenerze fajnie jest się pobawić GO, na spacerze chodzi o to, by uwiecznić chwile z rodziną i coś może przy okazji. Kapisz?


Aha, o to Ci chodzi... No i dlatego dla mnie jest za wasko...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach