campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
FA 28-105 Power Zoom, poci się wyostrzając na nieskończonosć
FA 28-105 Power Zoom, poci się wyostrzając na nieskończoność.

Biegałem z nim podpiętym do K20 ostatnio po mieście i często pocił się i prężył, ale nie szło mu to dobrze, gdy ostrzył na nieskończoność. Czasem nie ma tego problemu, a czasem nie chce złapać ostrości i już. Oczywiście ostro jest, ale spust migawki mam zablokowany, zielona dioda miga... Co mam jeszcze dodać. Zdarza się to ostatnio za często, bym to ignorował.

I jeszcze jedno: na pełnej dziurze listki przysłony wydają się minimalnie zasunięte do środka. W sensie, że nie daje to okrągłego otworu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Sprawdzałeś, czy nie masz BF? Ja coś takiego u siebie podejrzewam - tak samo zachowywał się identyczny (może ten sam? ;-) ) obiektyw kupiony od jakiegoś pana. Nie było problemów ze zwrotem. Tylko że niedawno to samo zrobił mi FA35/2, a to jest nówka i na pewno sprawny. Dzieje się to tylko kiedy ostrze "na horyzont", ale u mnie z innymi szkłami tego nie zauważyłem.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Gwiazdor napisał/a:
Sprawdzałeś, czy nie masz BF?

ja w ogóle w aparacie mam FF.
przestawię dla 28-105 konfigurację na + i zobaczę, co się będzie działo. może to szkło ma BF...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
campanelli napisał/a:
FA 28-105 Power Zoom, poci się wyostrzając na nieskończoność
Na jakich ogniskowych ? Ja z 28-105 ale tym jasnym miałem zacinki jedynie na 105mm - lekkie odręcenie (1-2mm) niwelowało problem i przestawał mielić.
Problemem były prawdopodobnie styki zooma - ale to już właściciel który nie chciał zwrócić mi szkła może powiedzieć.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
u mnie styki są w całości.
wezmę go w weekend w obroty. zobaczę, kiedy występuje ten problem.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
campanelli napisał/a:
u mnie styki są w całości.
Rozbierałeś pierścień zooma ?
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
na zewnątrz są w całosci...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
campanelli, Czytaj !
Nie styki na bagnecie.
Styki zoom'a - ukryte zazwyczaj pod gumą pierścienia zmiany ogniskowej. Odpowiadają za przesył właściwej ogniskowej na podstawie której ustalona jest minimalna przesłona.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
campanelli, otwartą przysłonę będzie miał najprawdopodobniej dla 105mm. Tak jak masz zoomy ze stałym światłem to dla mniejszych ogniskowych przymyka.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Cytat
campanelli, Czytaj !

tak czytam. ok, to odpowiem pełnym zdaniem:
nie, nie rozbierałem pierścienia zooma ani nic nie robiłem temu szkłu. myślałem wcześniej, że Ci chodzi o styki na zewnątrz. spytałeś się o to, czy rozbierałem - moja odpowiedź:
(nie, nie rozbierałem, ale...) na zewnątrz są w całości.

nie jestem kretynem. po prostu nie sądziłem, że mówiąc o problemach ze stykami zooma mówisz o trzewiach obiektywu. nie mam zwyczaju rozbrajać szkieł.

ok, dzięki za pomoc, to wszystko co chciałbym wiedzieć.

[ Dodano: 2010-05-27, 23:20 ]
co do listków przysłony: lamersko z mojej storny wyszło, po prostu oglądałem szkło nie podpięte do body, a że to PowerZoom, nie chciało mi się go podpinać dla samej zmiany ogniskowej. wszystko w tej kwestii gra:)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
campanelli napisał/a:
lamersko z mojej storny wyszło, po prostu oglądałem szkło nie podpięte do body, a że to PowerZoom, nie chciało mi się go podpinać dla samej zmiany ogniskowej.
Zaiste lamersko. Wystarczy pierścień Zooma przesunąć w stronę bagnetu i masz ręczną zmianę ogniskowej. 8-)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
:shock: rzeczywiście...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
:-D
To jest Pentax, każdy obiektyw FA działa z każdym korpusem w pełnym zakresie.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
nie widziałem wiele o szkle, które posiadam... ;p
przeanalizowałem układ grzybni i wiem ile ma soczewek, a nie wiedziałem, ze zoom mozna ustawic w nim ręczne... ;p

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach