koleszka  Dołączył: 24 Maj 2010
[ K10D] AF
Cześć,
Używam k10 od ponad 2 lat. Ostatnio nasilił się problem z AF. Po prostu jeździ w górę i w dół i nie potrafi znaleźć ostrości. Jak aparat trochę (np. 10min.) odpocznie to po włączeniu AF czasami działa poprawnie (baterie naładowane;). Wgrałem firmware 1.31 i nic się nie zmieniło. Czy ktoś miał coś podobnego? Da się to wyleczyć bez serwisu?
Na dniach ma mi się urodzić córa więc nie chcę tracić aparatu i jak by co popstrykam na manualu.
A przy okazji znacie może jakiś dobry serwis w Katowicach czy wysyłac do W-wy do Apolla?
Pozdrowienia,
Piotr
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
czyszczenie układu AF powinno pomóc - koszt około PLN 50-60.

pzdr
paw

[edit] a dokładnie czyszczenie i regulacja - tak się ta czynność nazywa...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ten typ tak ma . Można dostać manualną matówkę i skutecznie ostrzyć ręcznie . W dobrych warunkach 80 procent zdjęć ostrzy poprawnie a więc jest to dobry AF . Nowsze Pentaxy np K7 już nie mają problemów z AF
 
koleszka  Dołączył: 24 Maj 2010
A gdzie wyczyścić AF w Katowicach?
 
Iro  Dołączył: 28 Maj 2010
Cześć koleszko. Proszę Cię jeżeli znajdziesz sposób na swój AF daj znać. Ja ze swoim K20D mam identyczny problem i jak do tej pory nie udało mi się z tym nic zrobić.Wszedłem na tę stronę po to by tak jak Ty szukać pomocy.Z góry dzięki.
 
koleszka  Dołączył: 24 Maj 2010
Na razie zima ;( Zaglądnąłem do polecanego serwisu w Chorzowie. Niestety w serwisie AF działał idealnie! Serwisant pooglądał puszkę, powiedział, że jest czysta, działa i nic się nie da zrobić;)
 
Iro  Dołączył: 28 Maj 2010
Może przyczyny należy szukać w obiektywie , a nie puszce? :?:
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Witam. Dawno nie odwiedzałem stronki, nie miałem problemów z k10. Ale nie może być tak pięknie cały czas. Piszę z tego wątka, ponieważ niedawno przeżyłem podobny problem z moim af. U mnie brudne lustro, lekko tłuste na samym środku w miejscu gdzie przechodzi światło i trafia na centralny punkt ostrzenia. Dopatrzyłem się tej plamy stosunkowo późno, af jeździł góra i dół. Pod pewnym kątem zauważyłem ją. Być może u Ciebie jest podobnie, U mnie skąd ta plamka się wzięła nie mam pojęcia. Nie był to odcisk palca.
Teraz mój problem. Mam od kilkuset zdjęć backfocusa. Walczę z nim, ale powoli wymiękam. Niestety mam też firmaware 1.30 i choć wiem,że można go nadpisać to nie mogę znaleźć wskazówek gdzie i jak. Pomóżcie proszę.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Kiedyś wgrałem w Pentaxa K10 polskie menu , rosyjski upgrade . Ma tę funkcję likwidacji FF , BF ale przez to nijak AF nie stał się lepszy . Potwierdzł szybko ustawienie ostrości i był tak samo niecelny jak wcześniej . Pracowałem na głębi ostrości . Może ręczne ustawienie ostrości na matówke z klinem pomogłoby coś . Ten upgrade jest rosyjski . K10 juz dawno sprzedałem miałem dwa oba taki sam problem z AF , ale o ile pamiętam dosyć szybko udało się namierzyć stronę

[ Dodano: 2010-05-29, 09:29 ]
Natomiast potem miałem problem bo cały czas coś jakiś komunikat pojawiał się na monitorku . Poradził sobie z tym następny użytkownik tego aparatu podobno dosyć szybko . Na tym forum gdziś był chyba link do rosyjskiego upgrade . Można sobie też poradzić wracajac do wersji programu 1.10
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A po co wracać do starego firmware? W 1.3 też można wejść do menu serwisowego, nawet w terenie. Wystarczy na kartę wgrać odpowiedni plik.

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=566104#566104

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach