Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Który bez lusterkowiec ( mikro 4/3 ) ?
Panie i panowie, żona chce sobie kupić bez lusterkowca, a ja nie wiem co jej poradzić. Nawet nie wiem czy nie lepiej jakiegoś kompakta. Jako że ja też będę go czasem używał to zależy mi na jakości zdjęć, możliwości konfiguracji. Zastanawiam się nad PEN-em, ale może lepiej sony czy inny. Proszę o pomoc.
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Z czystym sercem mogę polecić PEN-a E-PL1. Może nie wygląda tak wypaśnie jak E-P1/2(w sumie rzecz gustu) ale jest solidny, ma masę funkcji (tych dla zielonych też), no i wygląda tak trochę jak kompakt z 2005 roku - kompletnie nie zwraca uwagi na fotografującego. Może zniechęcać brak kółeczek do nastawiania parametrów, ale tak z ręką na sercu nie przeszkadza to prawie w ogóle. Najważniejsze, że PEN jest tak mały, że można go zawsze nosić przy sobie, w kieszeni kurtki czy polara - nawet torby nie potrzeba.
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
A jakość zdjęć ?
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Do mnie najbardziej przemawia NX10, ze względu na gabaryty (nie za mały) i to, że nie jest to jednak 4/3. Z 30mm f/2 tworzy idealny zestaw na codzień i do streeta, a krążą plotki o jeszcze ciekawszych szkłach, np. 15 mm f/2.3, 55 mm f/1.4 i 90 mm f/1.8. Jeśli doniesienia o tych szkłach się potwierdzą i wyjdzie następca nx10 z lepszym wizjerem, to sam będę mocno rozważał ten system;)

Tu masz ciekawe porównanie do G1: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=669579#669579

Największa wada jest taka, że dopiero wchodzi do sprzedaży i jest jeszcze dośc drogi :-/
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Za te pieniądze co bezlusterkowiec kosztuje wolałbym małą lustrzankę Olka z naleśnikiem 25mm- jeszcze pewnie by mi zostało na parę dobrych :-B
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Łobuzio napisał/a:
A jakość zdjęć ?

Do ISO 800 jest ładnie, potem nieco gorzej, lecz nadal znośnie. Powiedziałbym, że porównywalnie z DSem.
Jak dla mnie to zgubne jest umieszczenie wyłącznika w EP1L, jest zbyt blisko spustu migawki i często zamiast zrobić zdjęcie wyłączałem aparat. Nie tylko ja z resztą. Ale do tego można się przyzwyczaić.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
ulro napisał/a:
i wyjdzie następca nx10
no, pewnie i ja się wtedy zacznę zastanawiać... nad nx10 :mrgreen: - bo będzie tańszy ;-)
 

Daniel1977  Dołączył: 24 Mar 2010
NX10 w dżokerze jest w promocji za ok 2500, ale z obiektywem 18-55mm.
Mam 30mm i 18-55mm w zasadzie nie ściągam 30-ki :).
Co do reszty obiektywów ma kilka wyjść do końca roku.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
w internecie panasoniki też chwalą , niestety są droższe . Trochę przydługawa lista , ale tutaj znajdziesz spisane testy lusterek z wszystkich profesjonalnych serwisów http://fotolite.pl/index....ustrzanek-dslr/
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
romeoad napisał/a:
Jak dla mnie to zgubne jest umieszczenie wyłącznika w EP1L

nie jest tak tragicznie - może wyłącznik jest blisko spustu, ale zagłębiony w obudowie i dzięki temu sam z siebie się w kieszeni nie włączy, a zawsze jest pod ręką - chociaż nie jest to tak wygodne jak w Pentaxie. No i ostatnio dostrzegłem pewne problemy przy używaniu filtra CPL, szczególnie w jasne dni(kiedy to najczęściej tego używam niestety). Na pełnym słońcu ekran jest wprawdzie wystarczająco czytelny, aby swobodnie kadrować, bardzo słabo widać jednak działanie polara(polaryzację :-) ), a subtelnych zmian koloru to już w ogóle nie dostrzegam. Pewnie poprawiło by to założenie EVF, ale po pierwsze drogie toto i u nas niedostępne, a po drugie rozmiary całości przestają już być kieszonkowe.
ulro napisał/a:
Do mnie najbardziej przemawia NX10

też myślałem o samsungu, ale po pierwsze nie ma stabilizacji, a po drugie to taki trochę lustrzankopodobny go zrobili. No i trudno go dostać w kolorze silver champagne :evilsmile:
Cytat
A jakość zdjęć ?

Nie wiem jak by się spisywał z kitowym szkiełkiem, bo zanabyłem z naleśnikiem 17/2.8, ale od groma sampli masz na sieci. Mogę go porównać do kadyszki, gdzie do ISO 400 idą łeb w łeb z lekką przewagą Pentaxa (co CCD to CCD jednak), a powyżej to PEN nie daje już szans staruszkowi.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
MORKO napisał/a:
Nie wiem jak by się spisywał z kitowym szkiełkiem

Kitowe szkło ma dość oryginalnie rozwiązane składanie do pozycji transportowej, a mianowicie trzeba odciągnąć taki dynks i wówczas pierścieniem zooma można zwinąć obiektyw do środka - trochę jak w kompaktach. Poza tym udziwnieniem to ogniskowe są w odwrotnej kolejności niż w pentaksach - kręcąc zgodnie ze wskazówkami zegara zmniejszamy ogniskową.
Jeśli chodzi o jakość obrazu to nie mam nic do zarzucenia, jak na wycieczkowy obiektyw.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Łobuzio napisał/a:
żona chce sobie kupić bez lusterkowca

jak już, to bezlusterkowca, czyli aparat bez lustra.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Daniel1977 - gdzie kupiłeś 30/2 do swojego NX i ile dałeś? W Polsce chyba jeszcze niedostępny :-/ Coraz bardziej przymierzam się do tego zestawu NX + naleśnik
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dada napisał/a:
Za te pieniądze co bezlusterkowiec kosztuje wolałbym małą lustrzankę Olka z naleśnikiem 25mm- jeszcze pewnie by mi zostało na parę dobrych
niby tak ale NX to aps-c a nie crop 2x, i to jest jego wielka przewaga nad wszlkimi 4/3 i mikro 4/3.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
I to jest jedyny argument. Cena, wymiary, dostępna aktualnie optyka nie są argumentami za NEX, NX10, a nawet mikro4/3.
 
Squier  Dołączył: 11 Sty 2007
Dada napisał/a:
Za te pieniądze co bezlusterkowiec kosztuje wolałbym małą lustrzankę Olka z naleśnikiem 25mm- jeszcze pewnie by mi zostało na parę dobrych :-B


Ja też. W sumie to nie rozumiem tej podniety bezlusterkowcami. Wolałbym np. D40 + 35 1,8 lub ww. Olka 410 lub 420.
Niewiele większe a zmieściłbym się w 1300.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że szybkość autofokusu w bezlusterkowcach jest podobna do lustrzanek. Wszystkie testy AF w internecie były wykonywane w dobrych warunkach oświetleniowych. Wystarczą słabe warunki oświetleniowe i "Evile" leżą...
Chyba, że ktoś ma i się wypowie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mój E-400 jest tylko minimalnie grubszy od NX10 (sam korpus w części z bagnetem). Szkła do NX nie są znacząco mniejsze, za to cena dwukrotnie wyższa. Pomijam całkiem fakt kolejnego, niekompatybilnego z niczym bagnetu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dada, żeby nie było, też zamiast evila kupiłbym E520 z kitem + 25/2.8 i 50/2.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ja bym chyba wolał jakieś małe body Pentaxa (jeszcze mniejsze od k-x) z zestawem naleśników DA - ale wtedy wchodzimy w zakres dzisiejszych cen EVILÓW ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
opiszon napisał/a:
jakieś małe body Pentaxa (jeszcze mniejsze od k-x) z zestawem naleśników DA
Proponuję *ista. Malutki i z DA działa elegancko. W dodatku ma FF :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach