Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
77/1.8 Ltd - galeria, sample, cropy
No, w końcu znalazłem trochę czasu w weekend, pogoda w miarę dopisała - zabrałem Limiteda na spacer w sobotę i dziś. Jako, że i przy sąsiednim stoliku ;-) toczy się dyskusja w sprawie 77/1.8 vs 85/1.4 - to myślę, że zrobiłem coś pożytecznego... :-) . Zdjęcia są typowo spacerowe, skupiałem się bardziej na tym, żeby można było jakoś szkło ocenić, a nie moje wątpliwe "zdolności" fotograficzne.

Wszystkie zdjęcia z ręki, RAW, ISO 200, Av. Wołane w Lightroomie, korekcja krzywej, wyostrzenie - 15 (domyślnie jest chyba 20 albo 25). Zapis w jpg z jakością 95%. W nazwie pliku, po IMGPxxxx_, jest wartość przysłony. Tak powstały sample 1:1, dostępne w galerii po kliknięciu na mniejszy obrazek. Z tych niektórych sampli powycinałem cropy 1:1, które zalinkowałem w dalszej części tego posta. Do normalnego oglądania - zmniejszyłem je w Irfanie (pliki z _small w nazwie). I tu, ciekawostka. Jak zwykle, chciałem zmniejszanie i wyostrzanie zrobić w PS, ale okazało się, że to są pierwsze chyba moje zdjęcia, które po zmniejszeniu na potrzeby www nie wymagają wyostrzania :shock: - no przynajmniej mi się tak wydaje, możecie mieć inne zdanie. Zwykle wyostrzam USM z parametrami (100÷400, 0.2, 0÷10) - i tu najzwyczajniej w świecie nie widziałem różnicy. Skoro nie musiałem ostrzyć, to zmniejszyłem wszystko Irfanem. Także, galeria jest trzystopniowa - miniaturka → klik → mały obrazek → klik → oryginalny obrazek.
Starałem się focić z różnych odległości, z bliska i z daleka
Exify są w plikach.

Galeria: www.dojarek.com/77
Odległość do lasu w ostatnich trzech zdjęciach to ±1 km.

Wszystkie RAWy są tutaj: www.dojarek.com/77/77ltd.zip - 15 x PEF, 138 MB

Cropy:
Najpierw ten sam obiekt, z prawie tego samego miejsca - był korek na moście :-) , różne przysłony. Odległość ±1.5 km. Dodam jeszcze, że widoczność nie była idealna, zbierało się powoli na deszcz.

F=1.8


F=2.8


F=4.0


F=5.6


F=8.0


A teraz trochę innych różności:
F=5.6


F=2.8


F=1.8


F=1.8


F=4.0


F=1.8


F=1.8


Wnioski? Koń, jaki jest, każdy widzi ;-) - poczytam sobie (mam nadzieję), jakie są Wasze opinie, a tym czasem oddalam się do barku, w poczuciu dobrze spełnionego, obywatelskiego obowiązku.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Generalnie nie rozumiem tego ekscytowania się szkłami - rozumiem, że przy wydruku 200x300cm coś tam byśmy zauważyli, ale 99% userów i tak zostaje na etapie przeglądania zdjęć na kompie ;)
Ja generalnie jestem w szoku jeśli chodzi o ostrość Heliosa ;) Idąc za radami i sugestiami różnych osób spróbowałem go trochę przymknąć (5.6 najczęściej) - efekt dla mnie porażający ;) Nie wiem więc po co miałbym kupować szkło za 600-800 dolców by uzyskiwać zbliżone efekty ;)

Po dzisiejszej wycieczce "zachorowałem" jednak na coś z ogniskową 300mm i więcej...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Grendel, tu nie chodzi tylko o rozdzielczość, ale także o plastykę, bokeh itd.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Grendel napisał/a:
ale 99% userów i tak zostaje na etapie przeglądania zdjęć na kompie ;)
Grendel napisał/a:
Nie wiem więc po co miałbym kupować szkło za 600-800 dolców by uzyskiwać zbliżone efekty ;)
sam sobie odpowiedziałeś - do oglądania zdjęć w necie [a szczególnie na potrzeby www], to tylko specjalistyczny sprzęt Yakumo się sprawdza [eh, te ceny].
Ja mam 77 do portretów [choć powiem, że czasem podpinam do tego celu 50/1,7 - np.: na ulicy, w tłumie - bo mniej mi szkoda ewentualnie stracić 50kę [tłum czasem szaleje, można dostać] niż limiteda. :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
Generalnie nie rozumiem tego ekscytowania się szkłami - rozumiem, że przy wydruku 200x300cm coś tam byśmy zauważyli, ale 99% userów i tak zostaje na etapie przeglądania zdjęć na kompie ;)
Tu nie chodzi tylko o ostrość, ale też o kontrast/plastykę/bokeh/budowę/jasność/obsługę. No i skoro 99% userów, jak to napisałeś, przegląda zdjęcia wyłącznie na kompie, to podniecanie się szkłami pozostaw temu pozostałemu jednemu procentowi. :)
Grendel napisał/a:
Idąc za radami i sugestiami różnych osób spróbowałem go trochę przymknąć (5.6 najczęściej) - efekt dla mnie porażający ;)
Zdecydowana większość szkieł, wliczając kitzoomy, po przymknięciu o dwie działki jest ostra. Różnica polega właśnie na tym, że naprawdę dobre szkło przymkniesz o jeden klik, żeby mieć tak jak przy f5.6 w Heliosie.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
No akurat w temacie bokeh, to Helios odpowiada mi najbardziej ;)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
No akurat w temacie bokeh, to Helios odpowiada mi najbardziej ;)
Jezeli ci się podoba, to w porzadku ( poważnie, bez ironii). Mnie sie podoba bokeh 77 Limited.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kiedyś kilka osób na tym forum [w tym ja] doszło do wniosku, że bokeh to sprawa wielce indywidualna. Wiele także zależy nie tylko od szkła, ale jakie "zaplecze" ma to szkło rozmazać. Czasem szkło z pięknym bokeh zrobi coś takiego, że się patrzeć nie da i odwrotnie, szkło z brzydkim bokeh potrafi dać świetny efekt. Tyle mojego.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Proponuję urządzić konkurs na najładniejszą, nieostrą oponę.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
konkurs "Opona w świetle bokehu" brzmi jak wers haiku ;]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach