iiron  Dołączył: 02 Gru 2007
[K100D] Ostrość na matówce przesunięta względem AF
Witam,

mam taki problem z K100DS: po podłączeniu obiektywu manualnego (SMC-A 50mm 1.7) okazało się, że obraz na matówce jest ostry w innym momencie niż potwierdza to AF. Celując na odległe obiekty obraz na matówce jest ostry kiedy obiektyw ustawiony jest na 10m, a system AF potwierdza ostrość prawidłowo kiedy obiektyw ustawiony jest na nieskończoność.

Obiektyw ustawiony na nieskończoność, AF potwierdził ostrość:



Obraz ostry na matówce, obiektyw ustawiony na 10m:




Inny przykład:

Ostrość potwierdzona przez AF, oko nieostre na matówce:



Oko ostre na matówce, AF nie potwierdza ostrości:



Wyjąłem matówkę, przy okazji przeczyściłem, założyłem i dalej problem występuje.

Wydaje mi się, że trzeba w takim razie wyregulować nachylenie lustra.

Czy mam rację? I czy ktoś kiedyś to robił i może udzielić mi wskazówek? Czy trzeba rozbierać korpus?

W Nikonie wystarczy klucz imbusowy, ale widzę, że w pentaksie ogranicznik lustra nie jest śrubką.

Będę wdzięczny za wskazówki.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Czasami trzeba założyć podkładkę/ramkę do matówki. Ja miałem ją standardowo w zestawie z matówką.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
wytnij z papieru czy w jaki kolwiek inny sposób zrób dodatkową podkładkę,mi pomomogło
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Matówka oryginalna czy dorabiana dokupiona?
Przy oryginalnej jest podkładka.
 
iiron  Dołączył: 02 Gru 2007
Założona jest oryginalna podkładka i matówka. Próbowałem też bez podkładki i efekt był odwrotny - nie można było uzyskać obrazu ostrego na nieskończoności.

Można więc przypuszczać, że zamiast oryginalnej podkładki należy założyć coś cieńszego.

Jakiego papieru używaliście? Może być taki zwykły od ksero czy lepiej użyć czegoś sztywniejszego (zastanawiam się nad trwałością takiego rozwiązania)?

A czy ktoś regulował lustro?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
O regulacji lustra było już na forum, sam u siebie ustawiałem ostrość matówki z potwierdzeniem ostrości i podkładka wystarczyła, nie musiałem ingerować w położenie lustra.
Nieostrość jest tylko w tym obiektywie czy w każdym podpinanym, bo co z tego jak ustawisz ostrość dla tej 50 jak podpinając inne będziesz miał rozjechaną ostrość matówka-matryca.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
iiron napisał/a:
Jakiego papieru używaliście?
podobno można też tasme klejącą na brzegi matówki przykleic,gdzies o tym było ,oczywiscie taką tasmę którą da się odkleic bez sladu.
 
iiron  Dołączył: 02 Gru 2007
Mam tylko tę 50-tkę i DA 18-55. Na 18-55 nie ma to większego znaczenia, bo wtedy korzystam z AF. Zależy mi na 50-tce.

Spróbuję powalczyć z różnymi podkładkami.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Ale nadal nie odpowiedziałeś czy masz matówkę oryginał czy inną.
 
iiron  Dołączył: 02 Gru 2007
Matówka jest oryginalna.

Właśnie sprawdziłem, że na 18-55 (na 55mm) jest tak samo, choć oczywiście na tym obiektywie błąd nie jest aż tak zauważalny.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Błąd jest mniej zauważalny bo światło jest inne i głębia większa. Jeżeli w obu przypadkach jest tak samo czyli nieostrość między matówką a matrycą to podkładki albo i brak podkładek. Musisz metodą prób i błędów dość do tego co potrzeba.
 
iiron  Dołączył: 02 Gru 2007
W weekend nie dam rady, ale w następnym tygodniu spróbuję z różnej grubości podkładkami. Dam znać czy się udało.

Dzięki za wskazówki.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
iiron, tu w ostatnim moim poście masz opisane pomysły jak zrobić podkładkę :idea: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=702429#702429

Wg serwisówki grubość podkładki dobiera się w fabryce odpowiednio do potrzeb i mają grubość od 0,15 do 0,6mm co 0,05mm.
Przy kalibracji matówki ani słowa o ruszaniu lustra :!: :!: :!: :idea:

Lustra bym nie dotykał bo możesz rozwalić działanie AF - po głównym lusterm jest przeca drugie.
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Mój Pentax-A 50mm f/2 zachowuje się ciut podobnie, ale inne szkła zdają się być zgodne z potwierdzeniem ostrości.

Może jestem ślepy jak kret, ale na zdjęciach z laką nie widzę jakoś większej różnicy i zdjęcie z potwierdzeniem wydaje mi się bardziej ostre ;) Chociaż oba rozmyte trochę.

Ja bym jednak spróbował potwierdzić problem z ostrością z tym obiektywem na innej puszcze i z jeszcze jakimś obiektywem.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Ostrość najlepiej sprawdzać na jasnym szkle, wtedy GO jest najmniejsza i łatwiej wychwycić wszelkie odchyłki od wskazań. Oczywiście jeżeli to matówka jest przyczyną nietrafienia z ostrością.
Do takich pomiarów dobrze spisuje się miara metrowa, wtedy widać jak rozkłada się głębia, w którą stronę ucieka itp.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
a ja z "nowym" k100d mam taki problem, że przy jednych manualkach ma FF przy 28 i 50, a przy 100 i 200 nie ma. Czy jest możliwe aby występował FF przy szkłach manualnych ?
 

blackmoon  Dołączył: 16 Paź 2010
TomaSzSz napisał/a:
a ja z "nowym" k100d mam taki problem, że przy jednych manualkach ma FF przy 28 i 50, a przy 100 i 200 nie ma. Czy jest możliwe aby występował FF przy szkłach manualnych ?


Wydaje mi się, że taki selektywny FF (w zależności od ogniskowej) nie jest możliwy. Na jakiej podstawie wnioskujesz, że masz FF. Fotografowałeś może coś na czym dokładnie można zmierzyć czy występuje FF/BF, czy tylko "zwykłe" zdjęcia robiłeś.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
blackmoon, nawet takie coś mam, że w wizjerze ostro mam, potwierdzenie ostro, a na zdjęciu mocno rozmyte.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
TomaSzSz plansza testowa i fotografowanie jej na potwierdzenie, na ostro na matówce zawsze ze statywu oraz wykonując po dwa zdjęcia, kręcąc od nieskończoności i kręcąc od minimalnej.
 

blackmoon  Dołączył: 16 Paź 2010
A jaką masz matówkę, oryginalną? Ja szczerze mówiąc rzadko patrzę na potwierdzanie ostrości, mam matówkę z mikrorastrem i klinem (też w K100D) i jestem bardziej pewny tego co widzę na matówce niż potwierdzania (zazwyczaj nie mam problemów z ostrością - a właściwie jej brakiem). Najlepiej chyba sprawdzić obiektywy na małych odległościach i przedmiotach z dużą ilością szczegółów. Bo różnice w ostrości mogą też wynikać z tego, że trudniej złapać ostrość na krótszych ogniskowych, kiedy coś jest bardzo oddalone (tzn. w przypadku aparatów cyfrowych, które mają mały i ciemny wizjer).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach