catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Karta zamiast filmu, czego to człowiek nie widzi na ulicy...
Jakiś czas temu stojąc na światłach w Poznaniu niedaleko "Krzyży" widziałem następującą scenkę:
Jakiś gość robił zdjęcia starym analogowym Pentaxem następnie przysiadł na ławce, uchylił pokrywę filmu, wyciągnął kartę pamięci, wsadził w slot w notebooku i chyba zaczął przeglądać zdjęcia.
Tyle widziałem z samochodu...
Tak się na gościa zagapiłem, że kierowcy dookoła zdążyli mnie ob trąbić i do tego jak ruszałem to mi silnik zgasł :roll:

Cyfrowe ścianki do średnich formatów to jest standard, ale do luster 35mm? Ktoś już coś takiego widział? Może to jakiś zestaw jest?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
A może był to po prostu jakiś srebrny K200D? Lub to:

 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Widziałem gościa z dość bliska by dopatrzeć się słowa Pentax nad obiektywem. Body było "płaskie" srebrno-czarne.
Więc raczej cudo ze zdjęcia to nie było :)
Poza tym wyraźnie widziałem jak koleś otwierał pokrywę filmu, żadna cyfra nie ma tak dużej klapki.

Założyłem temat (btw. dziękuję modowi za przeniesienie do właściwego działu ;) ), może ktoś wie o co chodzi, słyszał już o czymś takim, widział na własne oczy.

Gdyby takie coś nie kosztowało majątku - taki cyfrowy film do starej lustrzanki - to sam bym był bardzo zainteresowany :)

Poza tym przyszła mi do głowy jeszcze jedna opcja. Może jakiś pasjonat coś sobie poskładał?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
catar napisał/a:
Może jakiś pasjonat coś sobie poskładał?

Zdarza się o-)
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Ostatnio ktoś bebechy z kompakta do AE-1 zdaje się włożył - wiec da się :)
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Generic napisał/a:
catar napisał/a:
Może jakiś pasjonat coś sobie poskładał?

Zdarza się o-)


:shock: "Własność Luftwaffe" - chyba raczej nie chciałbym takiego aparatu»»» :-/
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
catar napisał/a:

Poza tym wyraźnie widziałem jak koleś otwierał pokrywę filmu, żadna cyfra nie ma tak dużej klapki.


Zerknij hasło "Silicon Film". Nawet do Zenita da się to wsadzić :)
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
sp7foy napisał/a:

Zerknij hasło "Silicon Film". Nawet do Zenita da się to wsadzić :)

Tylko, że do dnia dzisiejszego nikt tego nie widział, mimo, że pierwsze wzmianki już około 10 lat temu o tym czymś były.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
MCsubi napisał/a:
:shock: "Własność Luftwaffe" - chyba raczej nie chciałbym takiego aparatu»»» :-/

A ja wręcz przeciwnie. Inna sprawa, że taka przeróbka to trochę bez sensu jest, taki gadżet.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Catar może Doktora_Vincenta testującego Pentaksa ME D widziałeś http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0 ;-)
 

Woytec60  Dołączył: 16 Gru 2007
A może to był Optio I-10?



Z paru metrów można pomylić...
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Kompakt to na pewno nie był ;-)
Ale widzę, że jednak tych przeróbek trochę jest.
Najbardziej spodobał mi się patent Silicon Film, szkoda, że wszystko wskazuje na to, że to cudo nie weszło do seryjnej produkcji i przepadło.

Myślę, że w dzisiejszych czasach można by spokojnie puścić taki film z matrycą APS-C albo nawet FF, mogłoby to być nawet 6Mpix. Przy dzisiejszej technologii taka matryca byłaby tania jak barszcz, dać do tego tylko możliwość ustawienia ISO i gniazdo na kartę pamięci. Balans bieli w automacie, do poprawek w RAWach. Zapłaciłbym za to nawet ze 100 dolców.

Ale się rozmarzyłem :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Woytec60 napisał/a:
A może to był Optio I-10?
Ale on klapy z tyłu nie ma.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
catar napisał/a:
Przy dzisiejszej technologii taka matryca byłaby tania jak barszcz,
Chciałbyś!

Oprócz technologii (upchnąć w ściankę trzeba oprócz matrycy wyświetlacz i zasilanie. Elektronika to pikuś) jest jeszcze chęć zysku i marketingowcy zadbają o to, żeby było to drogie...
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
A po co wyświetlacz? Jeżeli ktoś pracował X lat na filmie to wyświetlacz i tak nie jest mu potrzebny. Brak wyświetlacza, okrojona do minimum elektronika. Dedykowany aku powinno styknąć by zarejestrować na jednym ładowaniu jakieś 300-500 zdjęć. Wystarczy by do kontaktu z użytkownikiem miało mini usb i gniazdo na karty micro sd. Ewentualna konfiguracja (ISO) dokonywana np tylko z kompa. Można by to sprzedawać w kilku wersjach np z rozdzielczością 6, 10, 14, 18 mpix. Do tego osprzęt, np jakiś dedykowany databank z wyświetlaczem i funkcjami obróbki zdjęć dla tych co chcieliby zostawić za to tyle kasy co za dobre cyfrowe FF.

Istny cyfrowy film ;-) Przy niewysokiej cenie nawet matryca 6mpix dałaby drugie życie tysiącom starych pleśniaków które ludzie trzymają z sentymentu w szafach.
Myślę też, że teraz byłby dobry moment na wprowadzenie takiego czegoś, puki jeszcze ludzie nie pozbywają się analogów.

Ja bym taki film wsadził nawet do starego brauna czy olka, do zwykłego kompakta. Dać im drugą młodość za te wierne lata i setki rodzinnych zdjęć .. hehee
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
catar napisał/a:
Brak wyświetlacza, okrojona do minimum elektronika.
catar napisał/a:
Ewentualna konfiguracja (ISO) dokonywana np tylko z kompa.

Takie ograniczenia się nie sprzedadzą....
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Na pewno się nie sprzedażą? Jest tak wiele osób które już teraz "płacze" bo nie mogą używać swoich analogów bo dostęp do filmów i fotolabów jest coraz trudniejszy.

Ja cały czas myślę o czymś co zastąpi silicon film. Gdybym nie założył tematu to bym nie dowiedział się w ogóle, że takie coś było, teraz jestem wielkim zwolennikiem tego pomysłu i mam nadzieje, że ktoś się jeszcze obudzi i coś takiego wypuści na rynek. Firma Imagek chciała to swoje cudo sprzedawać za niecałe 50 dolarów w wersji całkiem podstawowej. Ostatnia wersja o której wspominają na dpreview miała mieć 10mpix pełnej klatki. W 2002 roku!! Jeśli by to puścili nawet za 100 dolarów to opanowałoby to rynek, tak myślę. Dla normalnego zjadacza chleba który miał na pewno analoga, typowy kompakt zaczynał się od 150 dolców za 2mpix. Nawet jeśli takie "filmy" pakować do zwykłych aparatów to jaki to byłby wypas!
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Sam bym się pobawił w taki eksperyment, aczkolwiek nic nie zastąpi zapachu utrwalacza...

Ale muszą być jakieś powody, dla których nie ma tego w produkcji. Może patenty?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
fotonyf napisał/a:
catar napisał/a:
Ewentualna konfiguracja (ISO) dokonywana np tylko z kompa.


Takie ograniczenia się nie sprzedadzą....

Ale po co w ogóle takie ograniczenia? Wystarczą dwa guziczki na urządzonku. Uchylasz klapkę aparatu i zmieniasz ISO. Filmu się przecież nie zaświetli. :mrgreen:
A w wersji "full wypas" łączność bezprzewodowa z dedykowanym urządzonkiem wielkości pendrive'a, które można powiesić na pasku aparatu i zmieniać ISO, tryb RAW/JPEG, sprawdzać stan zapełnienia karty pamięci itp...

Fajne by było takie coś. Ale myślę, że pozostanie w sferze fantazji wielbicieli pleśniaków.

 

buran  Dołączył: 06 Kwi 2008
catar napisał/a:
Ostatnia wersja o której wspominają na dpreview miała mieć 10mpix pełnej klatki. W 2002 roku!! Jeśli by to puścili nawet za 100 dolarów to opanowałoby to rynek, tak myślę. Dla normalnego zjadacza chleba który miał na pewno analoga, typowy kompakt zaczynał się od 150 dolców za 2mpix. Nawet jeśli takie "filmy" pakować do zwykłych aparatów to jaki to byłby wypas!

I w tym jest cały problem,to tak jak z tą wieczną zapałką którą ktoś kiedyś wymyślił :mrgreen:
Sam byłbym pierwszym który by takie cuś kupił!Aktualnie focę analogami ale to coraz droższe hobby(i kłopotliwe).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach