cmamba  Dołączył: 22 Kwi 2007
Co zamiast MZ-50?
Witam,

Potrzebuję porady i z tego co już zauważyłem trafiłem w idealne miejsce :-)
Jestem fotografem amatorem i traktuję robienie zdjęć wyłącznie jako hobby, co oznacza że również moja wiedza z tego zakresu nie jest imponująca :-)
Kilka lat temu (ok. 7 lat) kupiłem sobie korpus MZ-50, który wiernie służył aż do ubiegłego roku. Niestety zeszło mu się nieodwołalnie. Zostały po nim dwie sieroty jedna mniejsza (35-80) druga większa (80-320), które czekają na adopcję ;-) Z jednej strony chciałbym kupić już cyfrówkę z drugiej sentyment do analogów skłania mnie jednak najpierw do zakupu takiegoż korpusu. Przeglądając opinie na forum zwłaszcza dwa koprusy rzuciły się mi w oczy: MZ-S i Z-1P. Zanim jednak rzucę się na Allegro lub e-bay w poszukiwania chciałbym poznać Waszą opinię.
- Czym się różnią? (będę wdzięczny za objaśnienia jak dla lajkonika, ale raczej bez stwierdzeń, że wyglądem ;-) )
- Czy moje obiektywy (Pentaxa) będą do obu pasowały?
- Czy do ich obsługi nie trzeba mieć skończonych dwóch fakultetów? ;-)
- Jaka jest generalnie różnica między aparatami profesjonalnymi a amatorskimi?
- Czy do Z-1P wymagane są jakieś specjalne filmy i jaki jest koszt ich późniejszego wywołania i odbitek?

Przepraszam, że pytania są być może naiwne, ale zawsze lepiej spytać i wiedzieć zanim się człowiek zdecyduje :-)

Dzięki z góry za odpowiedź

Pozdrawiam

CMamba
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
zainteresuj sie MZ-6. Bardzo podobny manualnie do MZ-50 a ma "wszystko". Ja mam oba korpusy a zaczynalem od MZ-50
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
witam serdecznie, trafiłeś dobrze!
Cytat
- Czym się różnią? (będę wdzięczny za objaśnienia jak dla lajkonika, ale raczej bez stwierdzeń, że wyglądem
datą produkcji :-P [musiałem skoro podpuszczasz]
poczytaj tu:
Z1P
MZ-S

Cytat
- Czy moje obiektywy (Pentaxa) będą do obu pasowały?
będą pasowały, to Pentax a tu można mieć zdjęcia nawet ze słoika z majonezem [z potwierdzeniem ostrości] [Twoja MZ50 była wyjątkiem potwierdzającym regułę]

cmamba napisał/a:
- Czy do ich obsługi nie trzeba mieć skończonych dwóch fakultetów?
jeśli już robiłeś zdjęcia na M, Tv i Av a nie tylko na P, to spokojnie sobie poradzisz.

Cytat
- Jaka jest generalnie różnica między aparatami profesjonalnymi a amatorskimi?
cenowa, następnie prof ma więcej funkcji [nie zawsze używanych], wytrzymałość korpusu [np. uszczelnienia]

Cytat
- Czy do Z-1P wymagane są jakieś specjalne filmy i jaki jest koszt ich późniejszego wywołania i odbitek?
nie, to aparat jak każdy inny 35mm. Wsadzasz co tam akurat pod ręką jest i robisz zdjęcia ze świadomością, że ograniczają CIę tylko umiejętności i materaiał, czasem aparat.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Witam.
Bierz Z1p, chyba, że masz więcej kasy to wtedy MZ-S. Życzę super światła.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
jeśli focisz amatorsko to rzeczywiście spójrz na Mz-6 lub MZ-5n to dobre i niedrogie korpusy. MZ-S jest fajniutki, ale pojawia się rzadko na alledrogo i kosztuje mały majątek (MZ-6, MZ-5n - body kupisz juz za 250-300 zł).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Podzielam zdanie ZUBRYNA.Jestem uzytkownikiem MZ 6.Jest to model wystarczająco "wypasiony" w funkcje.Zadowoli bardziej wymagajacych.MZ 5N niewiele się różni,pod względem funkcji,ale za to daje wrażenie focenia pleśniakiem z AF.Też fajny korpus dla sentymentalnych(i wymagających,chociaż nie ma P-TTLu i synchro w HSS)

[
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Polecam Z-1p lub Z-1. Oba aparaty były numerem 1 Pentaxa przez lata 90-te i często wygrywały konfrontację z aparatami konkurencji. Ich bagnet jest w pełni zgodny z wszystkimi obiektywami K w tym z Power-Zoomami i obiektywami bez styków (nowsze modele mają zubożony bagnet). O ich klasie mogą świadczyć chociażby osiągi migawek 1/8000s. i synchronizacja 1/250s. (jak w topowych Canonach i Nikonach). Jeśli nie one to polecam MZ-5n lub MZ-3.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach