Wielu z nas chce pochwalić się swoimi pracami w Internecie. Czasami jest z tym problem, gdyż darmowe serwisy są brandowane swoim logo, a serwisy płatne są zwyczajnie za drogie. Pokaże Wam dzisiaj w jaki sposób można stworzyć własną galerię w technologii flash. Galeria będzie obsługiwała takie portale jak Flickr i Picasa (ja pokaże ja zrobić to wszystko z pomocą Flickr, ponieważ jest on zdecydowanie bardziej popularny, a na komputerze nie potrzebujemy żadnego oprogramowania, żeby wysyłać zdjęcia do sieci, więc możemy to robić z dowolnego miejsca). Zdjęcia można dodawać także samemu i zapisywać je na własnym serwerze. Przedstawiam Wam DeizinerFolio Gallery w wersji 2.005. Do dzieła.
Co będzie nam potrzebne?
1. Serwer z obsługą PHP wersji 5, modułem cURL i JSON oraz z bazą danych MySQL.
2. Paczka instalacyjna DfGallery w wersji angielskiej (
POBIERZ) lub spolonizowana (
POBIERZ).
3. Konto w serwisie Flickr.
4. Chęci do przebrnięcia tej żmudnej drogi
Żeby było ciekawiej zaczniemy zatem od końca.
Najpierw zakładamy konto na
www.flickr.com. Jeżeli posiadamy już takowe to opuszczamy ten krok. Po rejestracji zaczynamy dodawać zdjęcia. W górnym menu klikamy „You”, a następnie „Upload Photos and Videos”.
Pojawia nam się strona, na której kilkamy „Choose photo and videos”.
Wybieramy kilka zdjęć po czym kilkamy „Otwórz”, a później „Upload photo and videos”.
W tym momencie zdjęcia są przesyłane na serwery Flickr’a. Po zakończeniu klikamy „add a description”. Podpisujemy swoje zdjęcia (jeżeli nie chcemy ich podpisywać to najlepiej w tym miejscu zrobić spację, aby później tytuł nadany przez aparat nie wyświetlał się w galerii.) W prawym górnym rogu wybieramy tak zwany „Set”, czyli coś w rodzaju albumu. Możemy go także stworzyć kilkając na „Create a New Set”. Podajemy nazwę albumy i ewentualny podpis. Później wystarczy tylko potwierdzić operację kliknięciem „Create Set” i na dole strony kilknąć przycisk „SAVE”.
Tym sposobem utworzyliśmy nasz pierwszy album w serwisie Flickr i przeszliśmy do kolejnej strony. W prawej części witryny pokazane są dotychczasowe „Set’y”. Klikamy na dopiero co utworzony przez nas album (w moim przypadku jest to album „Test Set”).
Teraz bardzo ważna rzecz. Adres, który pojawił się w polu wpisywania adresu musimy skopiować najlepiej do Notatnika i zapisać plik na przykład na pulpicie. Tę część mamy za sobą. Pozostał jeszcze kawał drogi do końca, ale nie zniechęcajcie się – zrekompensują Wam to efekty Waszej ciężkiej pracy.
Teraz przyszedł czas na najważniejszą część tego poradnika. Musimy odnaleźć serwer, który będzie spełniał takie oto wymagania: obsługa PHP w wersji 5, obsługa cURL i JSON, baza MySQL, najlepiej żeby był darmowy i do tego bez reklam. W moim przypadku będzie to serwer płatny, dlatego sytuacja nieco się zmienia. Z darmowych polecam
www.000webhost.com. Serwer znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych, ale nie przeszkadza to w jego dość szybkim działaniu. Musicie tylko dokładnie sprawdzić, czy spełnia nasze wymagania. Radziłbym jednak zainwestować pieniądze w jakiś polski serwer, ponieważ w razie problemów z włączeniem jakiegoś modułu, o którym wspomniałem, pomoże nam obsługa techniczna dostawcy. Z tego co wyszukałem w Internecie najtańszy serwer to koszt ok. 40 zł za cały rok. Jeżeli już uporacie się z hostingiem, czas przejść do dania głównego, czyli do instalacji DfGallery.
Mamy do wyboru dwie wersje DfGallery: oryginalną, angielską i tę z polską nakładką (została ona stworzona przez edycję skórki galerii i polonizuje tylko przyciski dostępne do jej obsługi przez odwiedzających). Teraz gdy już wybraliśmy wersję należy ją zainstalować na serwerze. Musimy zatem mieć dostęp do naszego serwera ftp. W moim przypadku będę łączył się z serwerem za pomocą programu FileZilla (do pobrania z sieci). Zatem rozpakowujemy pliki z interesującej nas wersji językowej i wrzucamy je na serwer.
Po wgraniu plików wchodzimy na naszą stronę i uzupełniamy puste pola. W polu „hostname” wpisujemy nazwę naszego hosta bazy MySQL, w „Database Type” wybieramy MySQL, w „username” wpisujemy nazwę naszego konta do bazy, „password” – hasło. W rubryczce „database” nazwę bazy danych, a w „database prefix” prefiks wartości, które będzie tworzyła galeria, czyli np. „dfg_”. Potwierdzamy wszystko przyciskiem „Install the gallery”.
Powinno pojawić się okienko oznajmujące sukces zakończenia instalacji. Domyślny login do obsługi galerii to admin i hasło również admin.
Aby je zmienić należy przejść do zakładki „Profile”, ale zanim to zrobimy po zalogowaniu należy niezwłocznie uruchomić aktualizację kilkając „Run upgrade”.
Przyszedł czas na to, aby uruchomić galerię.
W panelu administracyjnym przechodzimy do zakładki „Galleries” i następnie „Add Gallery”. Wpisujemy nazwę naszej galerii, może być to cokolwiek, ta nazwa i tak nie będzie wyświetlana (ja wpisałem „Test”). Potwierdzamy „Create”.
W następnym oknie kilkamy w opcję „albums”. Wybieramy tytuł dla danego albumu (będzie już wyświetlany na stronie), a z rozwijanej listy wybieramy „flickr”.
Potwierdzamy i w następnej części kilkamy na przycisk „config”. Teraz odszukujemy wcześniej zapisany adres do naszego „Set’a” na serwerze Flickr’a, kopiujemy i wklejamy go do rubryki „Flickr album URL”. „Save album config”.
Przechodzimy do „Galleries”, kilkamy „embed” przy naszej galerii i wpisujemy wartości jakie nas interesują. Szerokość i wysokość najlepiej podawać w procentach, wtedy mamy możliwość lepszego kontrolowania naszej witryny (wpisujemy przykładowo 100% w obydwu polach) i generujemy kod, który później kopiujemy. Teraz jesteśmy już na ostatniej prostej.
Aby strona mogła pracować należy osadzić skopiowany kod w pliku index.html, który musimy stworzyć, na przykład za pośrednictwem Notatnika. Kod powinien wyglądać mniej więcej tak:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=utf-8"
http-equiv="content-type">
<title></title>
</head>
<body>
TUTAJ WKLEJ WYGENEROWANY KOD PRZEZ GALERIĘ
</body>
</html>
Dokument w Notatniku zapisujemy jako .html z nazwą index. Później wystarczy wrzucić ten plik na nasz serwer ftp. Teraz wchodzimy na naszą stronę:
www.mojastrona.pl/index.html i ukazuje nam się nasze dzieło. To wszystko.
Pamiętajcie, że plik index.html możecie dowolnie edytować i stworzyć coś naprawdę nietuzinkowego. Mam nadzieję, że pomogłem co niektórym tym tutorialem. Przykładem na DfGallery 2.0 może być moja strona:
www.irbiss.info.
O ewentualnych problemach, bądź pytaniach piszcie w tym temacie. Jeżeli będę mógł to z pewnością postaram się pomóc.
Oficjalna strona projektu DfGallery:
DfGallery 2.005.
Poradnik został wykonany specjalnie dla
www.pentax.org.pl. Kopiowanie fragmentów, bądź całości tekstu bez zgody autora jest zabronione.