tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Trochę historii firm
Pentax - rok 1919 Asahi Kogaku Goshi Kaisha
    [firma zaczęła swoją działalność jako producent przyrządów optycznych, szkieł, teleskopów, od 1923 produkcja obiektywów do projektorów filmowych -AOCO]
    [rok 1952 - Asahiflex I - pierwsza japońska lustrzanka małoobrazkowa]
    [rok 1954 - Asahiflex II z samopowrotnym lustrem]
    [rok 1964 - Spotmatic - pomiar TTL



Canon - rok 1933 Laboratorium Precyzyjnych Narzędzi Optycznych
    [rok 1934 na rynku pojawia się aparat Kwanon]
    [rok 1964 - początek prac nad lustrem małoobrazkowym ???*]



Nikon - rok 1917 Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki Kaisha
    [rok 1948 - pierwszy aparat fotograficzny - był to RF ]
    [rok 1959 pierwsze lustro - Nikon F]
    [rok 1963 - aparaty do fotografii podwodnej - Nikonos]



Konica - rok 1873 Konishi-ya od 1987/88 Konica, od 2003 Konica-Minolta, od 2006 dział foto podlega pod Sony
    [rok 1903 - pierwszy w Japonii przenośny aparat fotograficzny]
    [rok 1948 - pierwszy małoobrazkowy aparat foto - był to RF -patrz historia Olympus'a]
    [rok 1960 - lustrzanka jednoobiektywowa - Konica]
    [jako pierwsza firma zastosowała odczyt czułości filmu z kodu DX]


Minolta - rok 1928 Nichi-Doku-Shashinki-Shoten; Camera Company od 1931 - Minolta
    [rok 1928 - pierwszy aparat fotograficzny]
    [rok *xxx - pierwsza lustrzanka????]
    [pierwszy aparat małoobrazkowy z wbudowanym systemem autofocus]
    [pierwszy z producentów japońskich, który wprowadził obiektywy montowane na bagnet]



Olympus - rok 1919 Takachicho Seisakusho 1921 - produkty Olympus
    [rok 1934 - obiektywy, 1936 - Zuiko]
    [rok 1948 - pierwszy aparat małoobrazkowy Olympus 35 I
    sprzedawany w japońskich sklepach -patrz historia Konica]
    [rok 1971 - pierwsza małoobrazkowa lustrzanka - Olympus FTL]



Contax - rok 1930 producent Zeiss Ikon
    [rok 1846 - Carl Zeiss otwiera fabrykę soczewek w Jenie]
    [rok 1932 - pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny Contax -odpowiedź na sukces Leica]
    [rok 1949 - lustrzanki małoobrazkowe Contax S i Contax D]



Leica - 1925 E. Leitz Optische Werke
    [rok 1913 - pierwszy aparat Leica, jednocześnie pierwszy aparat małoobrazkowy]
    [rok 1925 - seryjna produkcja aparatów fotograficznych]



Exakta - IHAGEE rok 1912 -Niemcy
    [rok 1936 - pierwsza jednoobiektywowa lustrzanka małoobrazkowa -Kine Exakta]





___________________________________________________________________________
* - informacje nie są pewne, proszę o weryfikację

brakuje historii:
* Bronica * Cosina * Hasselblad * Kodak * Fujifilm * Hewlett-Packard * Linhoff-Technika * Lomo * Mamiya * Panasonic * Porst * Praktica * Premier * Revue * Ricoh * Rollei * Sony * Zenit * Yashica * Rolleiflex * Kamera Polska

 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Jako, że sponsorem tego forum jest literka "P", to dopiszę, że Minolta u swych początków była producentem aparatów, w których stosowano między innymi optykę z napisem "Asahi" :-)

BTW, Minolta u swych początków nazywała się Nichi-Doku-Shashinki-Shoten", a nie "Camera Company".
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
na innym forum
wyrwiflak napisał/a:
Zgadnijcie jaka firma rozpoczęła erę aparatów cyfrowych tworząc jednocześnie.... pierwszą na świecie lustrzankę cyfrową.... to nie jest żart, dziś się dowiedziałem. I pomyśleć że większość światka fotograficznego zarzuca marce Sony brak skojarzeń z fotografią... A tymczasem Sony robiło cyfrową lustrzankę MAVICA w czasach gdy Pentax jako pierwszy wprowadził na rynek aparat z autofocusem TTL... Przypomina że był to rok 1981, aparat wyposażony był w matrycę CCD 570x490 pix (rozmiar 10x12mm). System MAVICA posiadał 3 obiektywy: 25/2,0, 50/1,4 oraz 16-65/1,4. Ciekawostką jest fakt że w 1984 roku na Olimpiadzie w Los Angeles reporter gazety Asahi Shimbun robił Mavicą zdjęcia i przesyłał je do Tokijskiej redakcji przez telefon. Dziś to standard przypominam że było to 23 lata temu. Z wyglądu, musicie przyznać, niewiele przypomina klasyczną lustrzankę, bliżej mu raczej do dalmierzy albo do Olków E300/330. Prawdopodobnie pomysł okazał się byt nowatorski jak na tamte czasy bo nazwa MAVICA przetrwała jedynie na dziejach kart historii i jako nazwa serii cyfrowych kompaktowych kamer/aparatów Sony. Sama współczesna historia marki Sony jako producenta aparatów fotograficznych też nie jest wcale uboga - pierwsza masowa cyfrówka F1 ukazała się 11 lat temu, tj. w roku 1996, czasy gdy marzyłem o pierwszych pentiumach... natomiast w 1999r. Sony miało w ofercie lustrzankę jedno obiektywową D700 - coś jak słynne Olki E10. I nadal twierdzicie że Sony to nowa firma w branży? Oczywiście pozwolę sobie przypomnieć, że pierwszą lustrzanką masową i opartą na analogowym systemie był RD-175 produkowany przez niejaką Minoltę w roku 1995 :) Firma wbrew ogólnemu przekonaniu istnieje nadal i nadal produkuje bardzo dobrą optykę, częściowo pod własną marką a częściowo dla firmy która przejęła jej dział obrazowania cyfrowego.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
powyższy cytat pochodzi z fotoplaneta
stosowne linki:
historia
ccd videocam

[ Dodano: 2007-06-11, 16:59 ]
ciekawostka:
PENTAX NEXA - 1983
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
PENTAX NEXA - 1983

no ii pod tym linkiem jest napisane, że ta MAVICA to nie była kamera cyfrowa tylko, cytuje dosłownie "[...]kamera telewizyjna zdolna do zapisywania telewizyjnej jakości [stills? - nieruchomych obrazów?][...]"
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Tu linek gdzie napisane stoi że w 1975 w laborkach Kodaka zmajstrowali pierwszą cyfrę z matrycą CCD 100x100 pixeli B&W. Trochę długo, bo z pół minuty się zdjęcie zapisywał, może dlatego że na taśmie ? :evilsmile:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
To może trochę o historii Pentaksa z samego źródła?
http://www.pentaximaging....of_innovations/
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
tref napisał/a:

PENTAX NEXA - 1983


Wielkie dzięki za ten link tref, na tej samej stronce znalazłem wzmiankę o aparacie zaprojektowanym przez designera Luigi Colaniego, o którym zaczytywałem się w "Młodym Techniku", niedługo po tym, jak nauczyłem się czytać. Wzmiankuję go dlatego, że ten pan współtworzył wygląd wspaniałego Canona T90: http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_T90
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Kytutr, o Colanim i Canonie (T90) napisałem i pokazałem nieco tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=250318#250318
dizajn, dizajn, dizajn - polecam!

[ Dodano: 2008-08-17, 03:20 ]
Ojej, naprawdę aż tak przegiąłem, żeby musiało to czekać na akceptację? ;-)

[ Dodano: 2008-08-17, 03:22 ]
Polecam jeszcze pismo 2+3D - w ostatnim numerze jest nieco nakreślona historia fotografii cyfrowej - i opisane to, jaki nowa (cyfrowa) technologia wywarła wpływ na formę aparatów. Całkiem ciekawe.
 
Rava
[Usunięty]
konopia napisał/a:
I pomyśleć że większość światka fotograficznego zarzuca marce Sony brak skojarzeń z fotografią... A tymczasem Sony robiło cyfrową lustrzankę MAVICA w czasach gdy Pentax jako pierwszy wprowadził na rynek aparat z autofocusem TTL... Przypomina że był to rok 1981,

Dwa, trzy lata wcześniej (1978 lub 1979) ukazała się w miesięczniku "Młody Technik" krótka notka ze zdjęciem o aparacie Mavica made in Sony. Być może był to prototyp tego z 1981 lub jakaś jego wcześniejsza wersja. Z podpisu pod ilustracją w MT wynikało, że jakość zdjęć nie jest na razie nadzwyczajna, ale aparat działa bez filmu, bo rejestruje obraz "magnetycznie". Wówczas nie używano takich pojęć jak "cyfrowo" lub "komputerowo" - to jeszcze nie te czasy. Choć nie mam już tego egzemplarza MT pamiętam to dobrze, bo "magnetyczna Mavica" zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pokazałem to koledze, starszemu panu i czynnemu fotoreporterowi, który używał dwuobiektywowego Rolleifleksa. Popatrzył, pokiwał głową i mówi: no tak, tylko czy to jeszcze jest fotografia? Już wtedy zaczął się ten spór. :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach