mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
HELP ME K100d czy D40
Witam.
Od kilku tygodni czytam różne opinie na temat ww dSLR'ow i nie mogę się zdecydować. Przedstawię kilka swoich argumentów za tymi modelami.
Ma to być aparat na każdą okazję od urodzin po fotki na reklamy oraz wyjazdy w góry.
Bardzo bym prosił kogoś, kto miał i porównywał te aparaty na żywca, bo z testów i forum to różnie wynika, już raz kupiłem kompakt Lumix'a bo niby to miał dobre opinie a okazał się wielkim szumofonem. Nie chcę się sugerować DIWĄ, gdyż oni pozytywnie oceniają Panasonica, które to przy ISO 80 mają szumy. Miałem starego OPTIO i do dziś mam sentyment co do firmy.

PENTAX K100d
+SR
+pasują stare obiektywy (mam tele 70-200 2,8-4 manual)
+solidna konstrukcja i jakość wykonania
+sentyment do firmy :p
+wielopunktowy (11) pomiar ostrości
+całkiem dobry kitowy obiektyw
+ 2 lata gwarancji
+zasilanie na paluszki

-trochę droższy od d40
-przegrywa minimalnie w testach z d40
-dość drogie lampy
-słaba dostępność

NIKON d40
+wygrywa w testach, którym nie wiem czy ufać
+niższa o 250 zł cena
+szumy mniejsze niż w k100d

-rok gwarancji
-brak silniczka w body i drogie obiektywy
-troche plasticzak jak dla mnie
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ja czytając twoje zestawienie - i + nie miałbym żadnych wątpliwości. W zasadzie odpowiedziałaś sam sobie
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mcb, nie ma się co zastanawiać. d40 to wykastrowana zabawka. Co z tego, że obiektywy są dostępne w sklepach, jak nadają się tylko te drogie z silnikiem w body. Utkniesz z kitem i z puszką, która nie ma nawet bracketingu, wizjer jak światełko w tunelu i brak takich ficzerów jak stabilizacja.
Cytat
szumy mniejsze niż w k100d

Bzdura, ma taką samą matrycę, po prostu więcej odszumia jpgi, to wada nie zaleta.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jedyna poważna wada jaką brałbym pod uwagę to dostępność K100. Inne możesz śmiało pominąć

Nie zauważyłeś jeszcze jednej zalety: atmosfera na forum :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
dostępność K100

W każdym mm i saturnie leży i czeka na szczęśliwych właścicieli. Wadą jest dostępność obiektywów, nie puszki. Ale jak ktoś i tak nie zamierza wydawać paru kafli na obiektywy (ktoś, kto kupuje puchę entry lewel obstawiam - nie zamierza), to d40 nie jest nawet tu lepszy. Już pisałem nie raz - potencjalna dostępność obiektywów, na które nas nie stać, to raczej kwestia psychiki niż realna zaleta. Ja i tak wydaję za dużo na obiektywy. Właśnie te "niedostępne" :-P
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
Już mam obiecne w sklepie za 2250, w mm i saturnie to chyba oni oszaleli 2650 chcąza k100d
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mcb, ja kupiłem w mm za 2200, w saturnie też była taka promocja. Ale teraz faktycznie jakoś się skończyły. 2250 to dobra cena, bierz, rób foty, pokazuj i wpadnij czasem na forum pogadać o tyłku Andżeli (no bo ile można o d..e Maryny ;-) )
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
A jak możecie podsumować ten test, który mnie trochę męczy, a nie znam się na tym na tyle, żeby mieć własne zdanie.
Porównanie d40 d50 i k100d
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
mcb napisał/a:
A jak możecie podsumować ten test, który mnie trochę męczy, a nie znam się na tym na tyle, żeby mieć własne zdanie.
Porównanie d40 d50 i k100d
Na sam koniec piszą: "The Pentax K110D and the Nikon D50 digital SLR are both very good cameras although if you prefer to simply concentrate on getting the shot and having the camera control the settings automatically for you, we feel the Nikon D40 delivers the most consistent results out of the three models we tested. "
W skrócie, K110D i D50 to bardzo dobre aparaty, ale jeśli chcesz po prostu robić zdjęcia nie martwiąc się o nic, to najlepszym wyborem będzie D40.

Bardzo ciepło o Nikonie D40 wypowiada się również Ken Rockwell.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
The Pentax K110D offers a nice clear viewfinder although the viewfinder on the Nikon D40 is better and brighter.

Wiesz co - nie chce mi się dalej tego czytać. Daj sobie spokój.
No dobra, rzuciłem okiem na podsumowanie.
Cytat
The Pentax K110D and the Nikon D50 digital SLR are both very good cameras although if you prefer to simply concentrate on getting the shot and having the camera control the settings automatically for you, we feel the Nikon D40 delivers the most consistent results out of the three models we tested.

A to prawda - jak chcesz sobie popstrykać na programie tematycznym "zachód słońca", focić ciągle tym samym obiektywem, i skoncentrować się "point and shot" to d40 będzie git. Bo to idioten kamera z pretensjami. Ale wtedy możesz równie dobrze zostawić sobie swojego Optio, prawda? ;-)

[ Dodano: 2007-05-10, 15:05 ]
Cytat
Bardzo ciepło o Nikonie D40 wypowiada się również Ken Rockwell.

Jarku, obstawiam, że mcb może nie wychwycić pewnych forumowych niuansów i będziesz miał na sumieniu użytkownika d40 zachwycającego się twórczością Chucka... yyy Kena. I co wtedy?
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
Na jednym z anglojęzycznych forów był własnie podany ten link. Forumowicz napisał, że test jest niezbyt obiektywny a ktoś czerpie profity ze sprzedaży Nikona.

[ Dodano: 2007-05-10, 15:12 ]
bEEf no zgadzam się z Tobą, że do takiego focenia to optio starcza. Ale człowiek jednak chce czegoś więcej. Co sądzicie o obiektywie Exakta 70-200 2,8-4?? Jak się będzie spisywał z k100d?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Jarku, obstawiam, że mcb może nie wychwycić pewnych forumowych niuansów i będziesz miał na sumieniu użytkownika d40 zachwycającego się twórczością Chucka... yyy Kena.
Jakie niuanse? Ja naprawdę myślę, że D40 do dobry wybór dla mcb.

Nikogo nie będe miał na sumieniu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mcb, wcale bym się nie zdziwił. Te przykładowe zdjęcia to jawna kpina. Nie sztuka wyjąć aparaty z pudełka i trzasnąć fotki na spacerze, jeśli np Nikon jako aparat dla totalnych laików ma wszystko poustawiane na "max" (nie wiem, czy tak jest, zakładam też, zupełnie prawdopodobną opcję zwykłej manipulacji). Jak poszperasz na forum, to znajdziesz wątek, w którym ktoś podaje linka do testu, w którym k100d dostało najlepsze noty ze wszystkich testowanych aparatów za rozpiętość tonalną... Olać takie testy.
Chcesz pooglądać zdjęcia z k100d, to zajrzyj np tu. Jak widać raczej nie są "wyblakłe z wybrakowanymi detalami w cieniach":
http://www.flickr.com/cameras/pentax/k100d/
Na forum też znajdziesz. No dobra, np przy okazji pofrzucę swoje gnioty, choć może nie są to powalające arcydzieła:
http://picasaweb.google.com/beef.photo/Miasto
Itd. Ogólnie - oglądaj raczej zdjęcia, a nie testy, cały czas pamiętając, że jeśli chodzi o techniczną jakość fotek, to wszystkie dslr-y są mniej więcej równe.

[ Dodano: 2007-05-10, 15:20 ]
Cytat
Jakie niuanse? Ja naprawdę myślę, że D40 do dobry wybór dla mcb

Jarku, a można wiedzieć, na jakiej podstawie? Ja nie widzę żadnego sensu takiego zakupu. Kasetką też można robić udane zdjęcia "na zielonym", ale chociaż z perspektywą na przyszłość. Ok, ale to głupia dyskusja, więc nie ma sensu zaczynać.
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
bEEf wileki jeteś, do tych linków nie doszedłem. Oj zgadzam się z Tobą całkowicie.
Co sądzisz na temat tego mojego obiektywu co wczesniej wspomniałem? Używałem go z analogiem i było OK.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mcb, niestety nie znam tego obiektywu :-( , może ktoś inny Ci podpowie.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
D40 nie ma własnego silnika! czyli AF działa tylko z obiektywami Nikkor AF-S i Sigma HSM. Moim zdaniem D40 to kiepski wybór.

Kurcze wysłałem niepełną odpowiedź...

Dostajesz tanie body do którego jets tylko kilka tanich obiektywów. Nie potwierdza ostrości z manualem. Dużo lepszy był D70s ale go wycofali. ostatnie niedobitki się walają tu i ówdzie ale w koszmarnych cenach. a jeszcze w tym roku body było za 1600. A był to świetny aparat.

Jak masz kasę na drogie obiektywy to lepiej kup droższe body. No chyba że wystarczy ci kilka obiektywów do bodajże 200mm.

I kolejna poprawka bo nie czytam... Robie zdjęcia analogowym Zeissem 50/2.8 i w sumie musze tylko korygować ekspozycję. Ale z K100D przynajmniej działa mniej więcej potwierdzenie ostrości i pomiar światła. Pentaxy są całkiem nieźle przygotowane do współpracy z analogami... przynajmniej ja tak myślę :-P
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
Throwend co masz na myśli przez droższe body?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Weź K100D. Dlaczego ?
- stabilizacja obrazu - Nikon tego nie ma, a że się przydaje to chyba nie muszę Cię przekonywać;
- współpraca ze starymi obiektywami - masz jasną Exaktę 70-200 więc nie będzie Ci brakowało zooma. Kupisz Nikona to potem będziesz tłumaczył sobie i rodzinie że sąsiadki w ogródku nie sfotografujesz bo potrzebny jest inny obiektyw ;-)
- dobry obiektyw w zestawie kitowym,
- dodatkowy górny wyświetlacz (w moim Samsungu z niego korzystam)
- zasilanie - możesz sobie kupić eneloopy czy inne ReCyko i spokój. Nikon ma swój akumulator nie zachwycający wydajnością.
Zresztą - wszystko to już wiesz. Więc nad czym się jeszcze zastanawiasz ?
PS. Właściwie - czemu ja Samsunga kupiłem ??? :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
mcb, wszystko ładnie, prawie wszyscy polecają pentaka a nikt nie zapyta co będziesz focił i ile masz zamiar wydać kasy na obiektywy i akcesoria, moim zdaniem tu należy szukać sedna sprawy, bo jeśli masz zamiar zostać przy kitowym obiektywie i ewentualnie dokupić 55-200 to bierz kasetkę bez namysłu.
 
mcb  Dołączył: 10 Maj 2007
Narazie to chcę się pobawić kitem i manualem, który mam 70-200. W przypadku d40 to ta opcja z moim manualem jest na straconej pozycji. Wszystko jednak przemawia za kasetką:).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach